Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

şizofrenmi? değilmi lütfen yardım edin.

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• şizofrenmi? değilmi lütfen yardım edin.

bana çok yakın biri kendisine doktorun şizofreni teşhisi koyduğunu söyledi hem de birkaç doktora gitmiş. ama ben şu açıdan doktorlara güvenemiyorum açıkçası sadece birkaç test ve on yirmi soruyla bir insana şizofrensin diyebiliyor. merak ediyorum aynı doktorlara kendi anneleri çocukları kardeşleri böyle cevaplar verse onlara da şizofren derlermiydi acaba. insan yakınları haricinde herkesin hayatı hakkında rahatça savurganlık yapıyor. şimdi benim tanıdığım insana gelirsek; yaklaşık 5 yıldır gece gündüz sürekli düşünmesini,aklını yormasını gerektiren bir işte çalışıyor günde 10-15 saat arası çalışıyor ve 5 yıldır ardarda 2 gün bile tatil yapmadığını biliyorum. kendi kendine konuşur ama aynı olay bende de şu şekilde var bişey düşünüp düşünüp kendi kendime konuşup sonunu dıştan sesli söylüyorum mesela -allah belasını versin nasıl oldu -olurmu öyle şey gerizekalı? -tabiki gidicem falan gibisinden. bu şekilde kendi kendine konuşur ama aynı şey bende de var.

empati yeteneği çok fazladır,herkesi kendi kardeşi anne babası gibi düşünür öyle davranır.
    çevresinde çok değer gören çok sevilen sayılan bir insandır
    işi stresli ama hiç tatil yapmadı
    kişiler görüntüler gördüğünü ama gerçekte biri kendisiyle konuştuğu anda falan o görüntülerin gittiğini söylüyor.
    başı çok ağrıyor çatır çatır sesler geliyor diyor bazen
    espri yeteneği çok iyidir
    arkadaşları çok sever,herşeyde ilk aranacak insandır
    bir zaman çok sinirli herşeye bağırıp çağırırken bir zaman çok yumuşak bi insan oluyor...

şimdi benim söylediğim şey kendisi 5 yıldır hiç tatil yapmadığı ve bu kadar stresli bir işte çalıştığından dolayı zihninin yıpranması ve ona oyun oynaması normal geliyo bana,(ateşli hastalık zamanında gördüğüm halüsinasyonlar gibi). sizin benden daha çok bilginiz vardır bu konularda lütfen gerçekten çok önemli.bende doktora kendisiyle gitmek istediğimi söylüyorum istemiyor.ben kesinlikle sorunun zihinsel yıpranma düşünüyorum hiç kolay şeyler yaşamadı ayrıca şu 5 yıl süresince iş haricinde de.şizofrenlerde olmayan olamayan negatif belirtileri de yazarsanız sevinirim.sorunuz varsa sorun gerçekten çok önemli.
    Happiness is a way of travelling,not a destination

Şizofren olan birinin bukadar sistematik davranacağını zannetmiyorum. bu bilgilere bakılarak şizofreni teşhisi konmaz sanırsam.

Yorum

ben sistematik yaratılmış bir üyeyim.

Yorum

değil değilmi?çevresinde ondan birşeyler bekleyen çok insan var ve asla sorumsuz davranmaz hiçbir şekilde,beyninin ön lobunda çok yoğun aktivite varmış ve iq su çok yüksek çıkmış.(yeminederim ben değilim bu kişi öyle bi arkadaş var tarzı bi şey değil yani) siz daha iyi biliyosunuzdur ne yazıkki bu hastalıktan muzdarip kişi olarak.asla yapmaz dediğiniz şeyler de söyleyin lütfen çok önemli çok fazla hemde.çok teşekkür ederim.çoğu psikiyatrist hemen karar veriyor beş dk içinde böylesin diye yaftalıyo,mesleğini hakkıyla yapanlara saygım var ama kesinlikle bu böyle.bana on dkda disosiyatif KB demişti bir doktor. oysa sanmıyorum ilaç da kullanmadım ve şükürler olsun son derece iyi ruh halim şu an.arada sırada saçma saçma ruhsal çöküntüler falan yaşasam da çok kahretmiyo hayatımı. çok yakın bir tanıdığıma yine hiçbir tuhaf hareketi olmamasına sadece uyku bozukluğu olmasına rağmen şizoid dendi. lütfen yardımcı olun.gerçekten ihtiyacım var

Yorum

Sertralin Nickli Üyeden Alıntı
          Bir kere şizofren olunsa, sosyal ihtiyaçlarınızı gideremezsiniz.
          eminsiniz değilmi sosyal ihtiyaç derken insanlarla iletişim,sosyal kurallara uyma,mesela büyüklere saygı gibi, insanlara tavsiye verme falan gibi şeyleri kastediyorsunuz değilmi?

Yorum

ayılırsınveanlarsın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            Şizofren olan birinin bukadar sistematik davranacağını zannetmiyorum. bu bilgilere bakılarak şizofreni teşhisi konmaz sanırsam.
            beynin önündeki aktivite yoğunluğu ne anlama geliyor peki lütfen bu konu hakkında bir bilginiz veya fikriniz varsa söylermisiniz?

Yorum

ayseglk Nickli Üyeden Alıntı
              şizofren çok uçuk bi nokta cıx değilsin şizofren insanın sanmıyorum bu kadar iyi ifade edebileceğini sorununu
              değil değilmi?ben değil anlattığım kişi bana çok yakın biri.çok endişeleniyorum kendini bu fikre kaptırıp hayatından vazgeçecek diye.çok teşekkür ederim.

Yorum

ayseglk Nickli Üyeden Alıntı
                pardon ben sensin sandım okumadığım ortaya çıktı o zaman sen karar ver sen tanıyosun onu benim teyzem şizofrendi ona dayanarak söylüorum kendi kendine gülerdi dünyayla bağını koparmıştı adeta sonra tedavi oldu şu an iyi
                ben karar verememki dünyayla bağı hiç kopuk değil aksine bütün stresin çok fazla içinde.dünya iyisi bir insan ne olur olmasın.mesela teyzen çalışıyomuydu,başka şeylerle ilgileniyomuydu,tv dizilerini takip edermiydi,gazete okurmuydu, güncel olaylarla alakadarmıydı?şizofrenler ne yapmıyosa ya da yapıyosa örnekler verirsen sveinirim.yok anlıyorum tamamen okumamanızı, siz yardım için fikir vermek için öyle kabataslak okuyosunuz maksadnız yardım çok teşekkür ederim ama psikiyatristlerin işi olmasına rağmen kolay hastalık yaftası yapıştırabiliyorlar,bir insan kendisinin olmayan bir sorunu sahiplenemiyor. ilginiz için çok teşekkür ederim.

Yorum

littleclumsygirl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  eminsiniz değilmi sosyal ihtiyaç derken insanlarla iletişim,sosyal kurallara uyma,mesela büyüklere saygı gibi, insanlara tavsiye verme falan gibi şeyleri kastediyorsunuz değilmi?
                  negatif belirtileri yasamayan sizofrenilerde var yani sosyal olan sizofrenilerde var bence farkli bi psikoz turu

Yorum

kedigiller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    negatif belirtileri yasamayan sizofrenilerde var yani sosyal olan sizofrenilerde var bence farkli bi psikoz turu
                    farklı psikoz ne mesela?nasıl ayırıcı tanısı şizofreni ve psikozun?lütfen

Yorum

mesala kisa sureli psikoz var sadece sitresten olan ama bi kez yasanan. manik depresyon(bipolar) var bunlarda psikoz yasiyo, sizoaffektif var... ayrica borderline larda bir iki saatlik yada birgunluk psikoz yasiyorlar.... ama dedigim gibi herkesin hastaligi farkli ilerliyo kisiden kisiye degisiklik gosteriyo orengin ben halisinasyon ses duymadim kendimi illah sanmadim farkli belirtileri vardi,uzun sure negatif belirtileri yasadim ve gecti (Allahima sukurler olsun )ornegin insanlarla illetisim kurabiliyorum toplumda durabiliyorum, sevinip uzulebiliyorum temizlige onem veriyorum kendimede bakmaya basladim... ben sizoaffektif hastasiyim.....

Yorum

ayrica en cok sosyal olan psikoz hastalrindan espiri yapan kisiler manik depresyon yani bipolardir

Yorum

derinnnnnn Nickli Üyeden Alıntı
                          kedigilleri tanıyorum çok güzel yazmışsın arkadaşım, sen gayet sosyal birisin belki düzgün sandıklarımızdan daha insancılsın tatlım. çok güzel bilgiler vermişsin teşekkürler.

tessekur ederim derin sende on yargisiz mukkemmel bi insansin

Yorum

derinnnnnn Nickli Üyeden Alıntı
                            şizofreni başlangıcı olabilir, ve siz iyi tanıdığınızı söylemişsiniz ama belki sizinle paylaşmadı daha uç belirtileri de yaşıyor ve doktora söyledi belki bu yüzden bu teşhisi aldı, zihinsel yorgunluk olduğu aşikar yalnız her zihinsel yorgunluk depresyon vs halisünasyona sebebiyet vermiyor bir de bunu düşünün... çevresice takdir görmüş( bugün ne çok takdir kelimesi kullandım ) bir doktora görünmesini öneririm. sizin onunla doktora gelmemenizi isteme sebebi herşeyi size anlatmaktan çekinmiş olması olabilir bunu da göz ardı etmeyin lütfen beyin şakaya gelmez..
                            yok benden çekindiğinden değil kabullenmiş gibi,o çok kötü. endol vermişti doktor bikaç yıl önce şiddetli baş ağrısı için hemikrania diye bir hastalık söylemişti.herkes sorununu onun çözmesini bekler öyle bir insan.sizin psikiyatrist olmadığınızı biliyorum ama ne yazıkki tamamen biliyorsunuz bu hastalıkları.her gün duş alır kendisine özen gösterir,kendi kendine sinirle konuşması ve uykusuzluğu haricinde bir problem yok gibi.siz sorun ben cevaplayayım.çok iyi tanıyorum çünkü.şimdiye kadar hiç depresyon ilacı bile kullanmadı ama çok ağır şeyler yaşadı.şizofreni doğuştanmı olur sonradanmı?

Yorum

kedigiller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                              ayrica en cok sosyal olan psikoz hastalrindan espiri yapan kisiler manik depresyon yani bipolardir
                              bi manik bi depresif değilki son derece normal seyreder ruh hali.bilmiyorum çok teşekkür ederim.çok üzülüyorum.şizofren birisi aklını kaybedebilirmi peki?

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X