Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

OKB HASTASI VARMI BU SİTEDE?

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• OKB HASTASI VARMI BU SİTEDE?

ARKADASLAR ARANIZDA BENİM GİBİ OKB HASTASI VARMI?

Hoşgeldin, aramızda OKB hastası var ve başlığını ilgili bölüme taşıdım. Sana şu an olmasa bile muhakkak yazacaklardır.

Sen de forumlar sayfasından bu bölüme girip forumları okuyabilirsin.

Geçmiş olsun.

Yorum

iyimser Nickli Üyeden Alıntı
      Hoşgeldin, aramızda OKB hastası var ve başlığını ilgili bölüme taşıdım. Sana şu an olmasa bile muhakkak yazacaklardır.

Sen de forumlar sayfasından bu bölüme girip forumları okuyabilirsin.

Geçmiş olsun.
      BEN SİTEYE DAHA YENİ OLDUMM ONUN İÇİN BURAYA ACTIMM YANİ NEREYE ACTIGIMI BİLMİYORDUMM YARDIMLARIN İÇİN TESSKÜR EDERİM

Yorum

Var dostum. Çok var.

Senin şikayetin neydi?

Hoşgeldin bu arada.

Yorum

Evet aramıza hoşgeldin vandan

Bende dahil olmak üzere aramızda bir sürü okb hastası üyeler var.

Yorum

okb hastası değilim ,ama potansiyelim var...

hayatıma ikinci hastalık olarak okb de girebilir..

hoşgeldin..bu arada..ve geçmiş olsun.

Yorum

gülben Nickli Üyeden Alıntı

Gülben tedavin ne düzeyde seyrediyo.. Obsesyonlarla aran nasıl?

Yorum

arkadaşlar ben 10 yıldır Sf 4 yıldırda OKB hastasıyım.OKB'de en etkili ilaç ''zaman'' 4 yıl oldu ve artık inanın bu takıntılarla yaşamayı öğrendim ilaçlar daha çok fiziksel takıntılarımızı asgariye indirgiyor mesela bende en çok düzen takıntısı,el yıkama,ocağın kapalı olup olmadığı,şişenin kapaını kaparkenki takıntı,saati kurarken on,off düğmesini 40 kere kontrol ederdim......bu gibi takıntıları saymakla bitmez ama çok şükür epey ilerleme kaydettim özellikle anafranil OKB tedavisinde çok faydalı sonuçlar veriyor ama düşünce boyutundaki takıntılarım işte onlar en fecisi onlardan asla kurtulamıyorsunuz sürekli sizin kontrolünüz dışından gelen düşünceler var ne gibi: sürekli sevdiklerinizin başına kötü şeyler geldiği,accaip accaip imgeler,müstehcen görüntüler,kazalar,birine farklı farklı yollarla zarar verdiğin sahneler......... bunları bi türlü bastıramıorum daha kötüsü kovmaya çalıştıkça dahdda üzerine geliyor insanın

Yorum

benim hastalıgım 1.derecede ve acayip canımı sıkıyorrr artıkk ne yapacagımı bilmiyorumm bendee bildiginiz obsesyonlar ve kompulsiyonlar yokk (sık sık el yıkamaa mikrop bulasması vs) ama düşünsel olarak var bendeee ama bu bendee sıkıntı gerginlik ve öfke yaratıyorr ailemle kavga eder oldummm artıkk tedaviyede yarıda bırakdımm dokdorun verdigi ilaclar iyi geliyordu ama neden bırakdıgımıda bilmiyorumm ne yapacagımıdaa

Yorum

evet

evet var 15 yıldır okadar takıntılı hayatı kendine zehir eden ve şu olursa bu olursa endişeleri ile yaşayan biriyimki gerçek hayat bile içimdeki hayattan daha acı değil. bazen takıntılar hafifliyor hayata devam edebiliyorum çok geri planda kalıyor ama hayat çok zorlaştığında takıntılarımda çok acı vererek artıyor. bazen aylarca evden çıkmadan devamlı kendi düşüncelerimle savaşıyorum bir başkasına anlattığımda gülüyolar böyle saçma şeyler olurmu diye ama saçma olduklarını bildiğim halde banaçok acı vererek devam ediyor.

Yorum

Tedaviyi yarıda bırakman iyi olmamış. Bunun hastalığı eski haline döndürdüğü söyleniyor. Bence doktorunla yeniden iletişim kur ve ilaç almaya başla. Biliyorsun bu hastalığın tedavisi biraz uzun süreli. Bırakmamak gerekiyor.

Yorum

örnek olarak

bende çok takıntı var birini çözsem hemen yerini bir diğeri alıyor o acı geçmiyor ama sebep hep değişiyor. mesala enbüyük takıntım insanlara anlattığımda çok saçma geliyor ama kilo ve görüntü ile ilgili..
                        aslında burdaki forumlardan sorunun kaynağını anladım kendi içimdeki ama insanda makina değilki dümesine basınca düzelsin yeni bir bilinç oluşturmak çürümüş fikirleri bırakıp yeni durumlar yaratmakta aslında çok ağır çok zor. her kalbin yükü ağır.

Yorum

_vandan_ Nickli Üyeden Alıntı
                          benim hastalıgım 1.derecede ve acayip canımı sıkıyorrr artıkk ne yapacagımı bilmiyorumm bendee bildiginiz obsesyonlar ve kompulsiyonlar yokk (sık sık el yıkamaa mikrop bulasması vs) ama düşünsel olarak var bendeee ama bu bendee sıkıntı gerginlik ve öfke yaratıyorr ailemle kavga eder oldummm artıkk tedaviyede yarıda bırakdımm dokdorun verdigi ilaclar iyi geliyordu ama neden bırakdıgımıda bilmiyorumm ne yapacagımıdaa
                          İnanın çok büyük bir hata yapmışsınız,kullandığınız ilaçları 1 ay bile bıraksanız tedaviniz en baş aşamaya dönecektir bu nedenle ilaç içtiğiniz günlere yazık diyorum.Mesela ben 3 yıldır ilaç kullanıyorum fakat 1 hafta bile bırakmayı göze alamıyorum mücadele ettiğim günlere yazık çünkü,tekrar başa dönmek istemem üstelik bu kadar yol katetmişken.

Hastalığımız sizinle aynı boyutta sanırım,bende el yıkma vs.. böyle alışkanlıklarım yok,takıntılarım düşüncelerimde ve bu düşünceler dediğiniz gibi bende endişe ve sıkıntıya sebep oluyor.Lütfen tedavinize devam edin çünkü ben bu rahatsızlığın ilerlemiş halini de yaşadım çok zordu gerçekten Rabbim bir daha yaşatmasın hemde hiçkimseye.

Yorum

ibrahimovic Nickli Üyeden Alıntı
                            gülben Nickli Üyeden Alıntı

Gülben tedavin ne düzeyde seyrediyo.. Obsesyonlarla aran nasıl?
                            Ben 11 yıldır okb hastasıyım o da bildiğim kadarıyla belkide çocukkende vardı fakat bilemiyorum.Tam 3 senedir tedavi görüyorum bu 3 sene içinde anafranili asla bırakmadım çünkü okb me çok iyi geldiğinin farkındaydım bu nedenle diğer ilaçlarımı bıraksamda anafranili çok düzenli kullandım.Şu anda takıntılarımla daha doğrusu düşüncelerimle baş edebiliyorum o da hepimizin bildiği yollarla,kendi kendime doğru düşünmeyi öğrenmeye çalışıyorum ve bu konuda çok kitap okumaya çalışıyorum.Ve okudukça ne kadar çok yanlış düşüncelere sahip olduğumu görüyorum ve onları çıkartıyorum kafamdan tabi bu kolay olmuyor belki uzun yıllar gerekecek fakat ben mücadeleye hazırım.Doktorum anafranili çok uzun yıllar kullanmak gerektiğini söyledi sanırım beyin yapım okb lere çok müsait ve ancak ilaçlarla beyin kimyamı düzeltebilecekler.Aslında iyileşmemizi kısa bir süreye de indirebiliriz,tabi bu bizim elimizde ve yaşadığımız olaylara bağlı sanırım.

Yorum

Gülben demin şizofrenileri okudum ve dehşete düştüm. Bildiğin gibi şizofreni gerçeği değerlendirme yetisinin tamamen kaybolması... Bizden kötüleride varmış.. Gülben obsesyonların tam olarak ne? Kompulsiyonların var mı? Psikoterapi görüyor musun?

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X