Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

Konfüzyon Algılama Sorunları kafa karışıklığı sarhoş gibi olma deliryum kafabulanıklı

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Konfüzyon Algılama Sorunları kafa karışıklığı sarhoş gibi olma deliryum kafabulanıklı

Arkadaşlar bunlardan birini veya bir kaçını yaşayan varsa neden dolayı başına geldiğini nasıl iyileştiğini yada nasıl çözüm bulduğunu paylaşırsa sevinirim.

Var Tabi benimde yaslı sözlerim
    Akar Kanı cennetin bekledikleri
    Atar Gibi kalbime girmek İstedi
    Kendimi Kabrime Gömmek İstedim...

bilinç bulanıklığı uyuşturucu ve ilaç bağımlılığı geçmişi olanlarda yazsın. Kalıcı yan etki yaptımı size etrafı normal algılayıp görebiliyor musunuz acaba teşekkür ederim

Yorum

böle bişey yaşayan yokmu koskocaman sitede yahu

Yorum

biri cevap verse ? en azından oda ışığından aşırı rahatsız olan. Nesnelerin büyüyüp küçüldüğünü gören. Alkol almasada alkol almış gibi hisseden. Çıldırmaya yakın olan. Nesnelerin parıldadığını izlerinin çıktığını gören hiç mi kimse yok ?

Yorum

Konfüzyon Ve Deliryun Hakkında Bilgi Bunları yaşayan Varsa iletişime girsin Benimle Özel mesaj falan =
          Bilinç bulanıklığı (konfüzyon) yapan durumlar:
          ■Bazı ilaç ve toksik maddeler,
          ■alışkanlık yapan maddelerin ani kesilmesi (genellikle geçici olarak, nadiren kalıcı olarak)
          1.Bilinç bozukluğu (çevredekileri algılamada zorluk), dikkati odaklama, sürdürme ve değiştirmede zorluk
          2.Algıda bozukluk (hafıza problemleri, dezoreantasyon, konuşma bozukluğu), mevcutsa daha önceden ya da o an var olan demansla ilgisiz bir algı bozukluğunun gelişimi
          3.Bozuluğun kısa bir zamanda gelişmesi (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanması
          Huzursuzluk, anksiyete, irritabilite, uyku bozuklukları gibi prodromal belirtiler olabilir. Ancak bu belirtilerle bir deliryum tablosunun gelişeceğine karar vermek güçtür.

Genellikle akut başlar, hasta şaşkın görünümdedir, anlamsız, amaçsız hareketler gösterir.
          Başlıca Klinik Belirti ve Bulguları :

Bilinç Bozukluğu : Deliryumun en önemli özelliği bilincin bozulmasıdır. Bilinç bozukluğu değişik derecelerde olabilir. Genellikle bilinç bulanıklığı şeklinde kendini gösterir. Zaman zaman stupor ve koma düzeyine ulaşır.

Dikkat Bozuklukları : Dikkat çok dağınıktır. Hasta bir konu ya da nesne üzerinde dikkatini yoğunlaştırma ve sürdürmede yetersizlik gösterir.

Yönelim Bozukluğu : Deliryumun patogonomik bulgularındadır. Önce zamana sonra yere yönelim bozukur. Bazı deliryum olgularında kişiye yönelim de bozulabilir. Genel klinik tablo ile birlikte yönelim gün içinde tamamen düzelebilir. Ortam değişikliği ve gece, yönelim bozukluğunu daha da arttırır.

Algı Bozuklukları : Hallüsinasyon ve illüzyonlar sık görülür. Tüm duyu organlarına ait olabilir. En sık görsel,taktil hallüsinasyonlar ve illüzyonlara rastlanır. Hafif vakalarda hasta bunların algı yanılması olduğunu farkedebilir.

Bellek Bozukluğu : Değerlendirilmesi güç olmakla birlikte dikkatli muayene ile yakın bellek bozukuğu ortaya konabilir. Hastaların yeni birşey öğrenme özellikleri kaybolmuştur. İyileştikten sonra hastalık dönemine ait amnezi olabilir.

Uyku - Uyanıklık Siklusunda Bozukluk : İlk ortaya çıkan belirtilerden birisidir. Genellikle uyku - uyanıklık siklusu tersine dönmüştür. Hasta gece uyanık ve ajite, gündüz ise sakindir. Uyku sırasında kabuslar görülebilir. .

Düşünce Bozuklukları : Düşünce akışı artmış veya azalmış olabilir. Çağrışımlar dağınık, bağlantısız olup amaca varamaz (Dezorganize düşünce). Perseverasyon sık görülür. Referans, paranoid içerikli hezeyanlar olabilir.

Duygulanım Bozuklukları : Hallüsinasyon ve hezeyanlara eşlik eden duygulanım bozuklukları görülür. Hastalarda duygulanım genellikle labildir. En sık rastlanan duygulanım bozuklukları; anksiyete, korku, irritabilite, kızgınlık, öfori ve apatidir. Hastalarda bazen hezeyan ve halüsinasyonlar sonucu ağır düzeyde anksiyete hali görülebilir ki buna katastrofik anksiyete (felaket anksiyetesi) denir.

Davranış Bozuklukları : Retiküler aktivatör sistemin aktivitesine bağlı olarak psikomotor hiperaktivite ya da hipoaktivite görülür.
          *Hiperaktif hastalar; huzursuz, ajite, eksitedirler.
          *Hipoaktif hastalar; sessiz, sakin, uykulu, kayıtsız, hareketsizdirler. Bu durumun depresyonla karıştırılmaması gerekir.

Hastalarda ardısıra gelen hiperaktif ve hipoaktif durumların olduğu mikst özellikler de bulunabilir.
          Nöropsikiyatrik Belirti ve Bulgular : En sık görülenler; disgrafi (şekil ve yazı yazmada bozukluk), disnomi (objelerin adlandırılmasında bozukluk) ve motor beceri kusurlarıdır. Ayrıca, bazı hastalarda kaba hızlı tremor, multifokal myoklonus (kas veya kas gruplarının hızlı düzensiz kısa asimetrik kontraksiyonu. Yüz - omuzda daha sıktır), asteriksis (kişinin boşlukta sabit bir postürü sürdürememesidir. Bilateral olması patogonomiktir) görülür. Vakaların büyük bir kısmında EEG bozukluğu vardır (Genel olarak yaygın yavaşlama dikkat çekicidir).

Otonomik Bozukluklar : Hemen hemen tüm hastalarda görülür. En sık görülen otonomik disfonksiyon belirtileri; solukluk, ateş, terleme, taşikardi veya bradikardi, hipotansiyon veya hipertansiyon, bulantı, kusma, diyare ve konstipasyondur. Psikiyatrik belirtilerle birlikte otonomik disfonksiyon belirtileri olması daima deliryum ihtimalini düşündürmelidir
          Demans, depresyon, şizofreni, konversiyon, dissosiyatif ve yapay bozukluklarla ayırıcı tanının yapılması gerekir.

Yorum

Etraf bulanık gibi gözükür. kafa bir milyon olur. Nesnelerin izleri yansır. Depresyon vardır.kafa bulanıklığı ve saçma düşünceler geçer. sürekli acı çekersin. Sıcak basar. bU BAHSETTİĞİM HAFİF BİLİNÇ BULANIKLIĞI VE DELİRYUMDUR. ilaç bırakıldıktan sonra uyuşturucu bırakıldıktan sonra kafa darbelerinden sonra olabilir. Yaşayıp kurtulan varsa yazsın benide kurtarmış olur.

Yorum

mert uyku durumu nasıl
              içimde kendi hayatımı yaşamadığım kanaati var.Daha samimi olayım ister misiniz?bu yaşadığım hayat o kadar benim değil ki herhangi bir saatimde biri gelip bana "haydi kalk , sıran geldi,kendin ol!"diye bağırsa sanki böyle bir şey mümkünmüş gibi inanıp koşacağım.bu his bende o kadar kuvvetli.herhangi bir kalabalıkta kendimden başka herkes olmaya razıyım..

Yorum

geç uyurum gece 5 te falan ama bu sefer 2 gündür uyumuorum

Yorum

bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli
                  sürekli acı çekersin
                  durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?

Yorum

serpilll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?
                    evet serpil oluyo şizofreniye çok benziyor. ayrıca 7-8 bira içmiş gibi bi durumda var her taraf 8 bira içmiş gibi görünüyor şizofreni de çok benziyo ama şizofreni değil.

Yorum

mert77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                      evet serpil oluyo şizofreniye çok benziyor. ayrıca 7-8 bira içmiş gibi bi durumda var her taraf 8 bira içmiş gibi görünüyor şizofreni de çok benziyo ama şizofreni değil.
                      Serpil eğer bu mesajı görürsen lütfen özel olarak mesaj at msnini özel mesaj olarak gönderebilirsen eğer ben önemli bir nokta kaydetmiş olacağım ayrıca iyileşme yollarını beraber ararız belki tabiki istersen çok teşekkür ederim

Yorum

serpilll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        bu gönderdiğin yazıdakı bi çok şey bnde de ben iyileşmedim daha tanıda dissosiyatif bozukluk ve ben gercek dısı hissediyorum ama bu yazıdakılerde var bilinç bulanması ortama göre felaket değişiklikler göstermesi sürekli durumu özellikle..uyku sorunları ve de en kötüsü şizofrenler gibi gördüğün şeylere ya da kendi yatrattıklarına inansan bnce daha iyi ama deliremiyosun da ben aklımı kaybedemiyorum hepsinı anlıyorum ama kurtulamıyorum..senikide böyle mi?
                        bizdeki bilinç bulanıklığı büyük ihtimal hafif ancak yinede çıldırtıyor etraf neden kafamız bir milyon olmuş gibi gözüküyor neden saçma sapan şeyler düşünüp duruyoruz serpil mesela bilinç bulanıklığı aşırı arttığında örneğin bir demir sütununa bakıyorum mezarlık gibi görüyorum yada hissediyorum kafa uçup gidiyo keşke ölsem diyorum sendede benzerleri oluyor mu ?

Yorum

bizdeki bilinç bulanıklığı büyük ihtimal hafif ancak yinede çıldırtıyor etraf neden kafamız bir milyon olmuş gibi gözüküyor neden saçma sapan şeyler düşünüp duruyoruz serpil mesela bilinç bulanıklığı aşırı arttığında örneğin bir demir sütununa bakıyorum mezarlık gibi görüyorum yada hissediyorum kafa uçup gidiyo keşke ölsem diyorum sendede benzerleri oluyor mu ?
                          birde şu var dışardan normal görünüyorsun insanlar seni gayet sağlıklı normal görüyor takıntı yaptığını ve bunları uydurduğunu böyle bişeyin imkansız olduğunu söylüyor lar mı? böyle bir hastalık olması imkansız gibilerinden yada benzer birçok şey diyor mu insanlar sana ? bana anksiyete dediler yolladılar serpil. Ancak ben geçmişte günde 8 tane bağımlılık yapan haplardan alıyordum. Uyuşturucu kullandım o yüzden oldu ama bana inanmadılar ne doktor ne annem ne babam ne de sevgilim. Etraf net ve parlak görünse ne güzel olurdu herşey kabus ve hayal gibi beynimde kuruma gibi gıcık bi his var. Özellikle yorulduğumda bilinç bulanıklığı şiddetleniyo sendede oluyor mu ? Eğer cevap yazarsan çok teşekkür ederim.Çok pişman oldum ancak son pişmanlık neye yarar. Şimdide kara kara düşünüyorum acaba uyuşturucuya tekrar dönsem düşük dozlarda senelerce kullansam normale döner miyim diye. Çok teşekkür ederim sana eğer beni bilgi sahibi edersen en azından özelden msnini gönderirsen yardım etmiş olursun bana bende sana yaşadıklarımı ve neler yaşadığımı anlatmaya çalışırım diye düşündüm. İnş iyileşiriz

Yorum

yazdıklarım çoğu bende var deliryumla ilgili

Yorum

yazdıklarım çoğu bende var deliryumla ilgili
                              bende şimdilik çok az ama öyle bir his var ki içimde sanırım arta arta bana geri dönecek,siz yazınca perdenin oynaştığını neden sandığımı anladım ve neyseki o zamanlarda üstüne iyice giderek perdeye bakıp durdum,bugünlerde çok şükür birşeyim yok...

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X