Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

olgunlaşma nedir ?

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• olgunlaşma nedir ?

olgunlaşma nedir arkadaşlar?... olgunlaşmış insan ve olgunlaşmamış insan nasıl anlaşılır? olgunlaşmanın ölçümü nasıl yapılır? belli bir kişilik özellikleri var mıdır... olgunlaşmış insanın... veya olgunlaşmamış insanların neyine bakarak olgun olmadığı kanaatine varırız....

therapy emin değilim ama sanırım insanların neyi ne zaman ve nasıl yaşadığı onemli olunlaşmada..ne kadar erken haytatın içinde olursa insan ne kadar erken mucadele etmeye başlıyor ve kendi ayakları uzerinde durmaya çalışıosa okadar erken olgunlaşıyor insan..tabi bu benim nacizane şahsi fikrim...aslında çok olgun olmak ta ii değil be..her insanın içinde buyumemiş bir çocuk olmalı bence......

Yorum

can79 Nickli Üyeden Alıntı
      therapy emin değilim ama sanırım insanların neyi ne zaman ve nasıl yaşadığı onemli olunlaşmada..ne kadar erken haytatın içinde olursa insan ne kadar erken mucadele etmeye başlıyor ve kendi ayakları uzerinde durmaya çalışıosa okadar erken olgunlaşıyor insan..tabi bu benim nacizane şahsi fikrim...aslında çok olgun olmak ta ii değil be..her insanın içinde buyumemiş bir çocuk olmalı bence......
      fikirlerin gayet hoş... evet olgunlaşmış insanın ne zaman ne yapacağını bilmesi bir olgunluk ölçütüdür diye düşünüyorum...

çocukluk tarafının bulunmasıda dediğin gibi gerekli... kıymetli merhum denizli valimiz recep yazıcıoğlunu aklıma getirdin.... filmi vardı vali diye....

Yorum

"olmak" haline geçebilmektir.
        olmak; olduğu gibiliktir.
        olduğu gibi olabilenlere biz olgunlaşmış diyoruz.
        aslında bu "hamlık" ile aynı şeydir.
        çünki, bir meyvenin ağacı çekirdeğindendir.(uzun zaman sonra akıllıca bir laf ettim ve sevdim bu lafı)

Yorum

cupido Nickli Üyeden Alıntı
          "olmak" haline geçebilmektir.
          olmak; olduğu gibiliktir.
          olduğu gibi olabilenlere biz olgunlaşmış diyoruz.
          aslında bu "hamlık" ile aynı şeydir.
          çünki, bir meyvenin ağacı çekirdeğindendir.(uzun zaman sonra akıllıca bir laf ettim ve sevdim bu lafı)
          olgunlaşmak olduğun gibi olmaktır.... hamlıkta olduğun gibi olmak olduğu için oda bir olgunlaşma örneğidir... etkili bir mana.... bunu bende sevdim

Yorum

yaşamaktır,olgunlaşmak.

birde acıların insanı olgunlaştırdığı söylenir.buna katılabilirim.

görmektir,duymaktır ve en önemlisi anlamaktır.
            bu da geçer....

Yorum

olgunluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir....yani sazan olmamak.....
              testinin içinde ne varsa dışınada o sızar

Yorum

Olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.
                akllının yettigince yol göstermektir
                Aslın da hoşgörü ,karşındakini dinlemek anlamak ona yol göstermektir.
                ve insanların arasın daki ilşkide arbulucu olmaktır.

sevgiler.
                Manikhanzade

Yorum

Re: olgunlaşma nedir ?

therapy25 Nickli Üyeden Alıntı
                  olgunlaşma nedir arkadaşlar?... olgunlaşmış insan ve olgunlaşmamış insan nasıl anlaşılır? olgunlaşmanın ölçümü nasıl yapılır? belli bir kişilik özellikleri var mıdır... olgunlaşmış insanın... veya olgunlaşmamış insanların neyine bakarak olgun olmadığı kanaatine varırız....
                  olgunluk denen kavram zamanla oluşan bişeydir yaşanılan iyi yada kötü olan herşey bize birşeyler katar özellikle sıkıntı ve acılar zamanla oluşur sabırla pişen bikavramdır herşeyi olduğu gibi kabul etmektir bazen değiştirilebileceği birşeyi karşınızdaki değiştirmiyorsa olduğu gibi kabullenmektir olgunluk.karşımızdaki kişinin davranış şekline bakmadan konuşmalarıyla onun olgun bir insan olduğunu kestirmek mümkün en azından ben öyle yapıyorumduygu ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koyan bize biişeyler katan duygularını yaşayıp paylaşabilen insandır olgun kişi bunun tamterside olgun olmayan kişidir

Yorum

çağlayken kayısı olmak

Yorum

gülizar Nickli Üyeden Alıntı
                      yaşamaktır,olgunlaşmak.

birde acıların insanı olgunlaştırdığı söylenir.buna katılabilirim.

görmektir,duymaktır ve en önemlisi anlamaktır.
                      yaşamaktır olgunlaşmak demişsin gülizar. peki herkes hayatı yaşıyor... herkes mi olgunlaşıyor ? yaşam olmadan olgunlaşma olmaz tamam.. haklısın bu noktada ama her yaşantı insana bir şeyler katıyor mu gerçekten. ?

acılar bir alarmdır diye düşünüyorum bende.... yanlış bir şeylerin varlığını bize acı bir tatla ikaz ederek söyler.... bu acıdan kurtulma cabarı içine girmemiz bize olgunluğun kapılarını açar. ama bu ikazı yanlış olarak algılayan insanlar da yok mu sence ?... ve acının ona fayda vermesi değilde onu tüketmesi durumu ile karşılaşan insanlar yokmudur dünyada.... ?

"görmektir" demişsin.... evet sana sonuna kadar katılıyorum.... göz ile görmekten ziyade akıl ve mantıkla görmek... sende bunu demek istedin biliyorum... "duymaktır" demişsin... evet eşya ve canlıların hali ile anlattıkları şeyleri duymak... çok güzel bir tema gerçekten... "anlamak" demişsin... evet anlamak... olduğu gibi anlamak... yanılsamalardan uzak bir şekilde anlamak.... tşk ederim... güzel noktalara değinmişsin...

iki soruma da cevap verirsen sevinirim....

Yorum

yuko Nickli Üyeden Alıntı
                        olgunluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir....yani sazan olmamak.....
                        evet yuko abla.... çok doğru bir nokta bu... neyi nasıl yapacağını bilmektir.... bu alanda kendini ne kadar üst seviyeye getirirsen o kadar olgunsun demektir.... yerinde davranmak.... yerine uygun konuşmak... yaniyerine uygun yaşamak yaşantıları....

Yorum

manikhanzade Nickli Üyeden Alıntı
                          Olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.
                          akllının yettigince yol göstermektir
                          Aslın da hoşgörü ,karşındakini dinlemek anlamak ona yol göstermektir.
                          ve insanların arasın daki ilşkide arbulucu olmaktır.

sevgiler.
                          Manikhanzade
                          pese ablamın bizlere bıraktığı mirassın sen hanzade abla...

olgunlaşmak tepkilerini kontrol etmektir.... sana bu konuda hak vermemek için ciddi nedenlerimin olması gerekir... çok şükür sağlığım yerinde... ve sonuna kadar hak veriyorum bu konuda...

hoş görü demişsin... karşındakini anlayışla karşılamak.... bu bende eksik olan bir özellik... ama kazanmam gereken bir özellik...

yol göstermek noktasında da şöyle bir durum var abla.... ilkönce o yolu bizim gidip görmemiz gerekir... zararlı bir yolmudur değilmidir iyice anlamamız gerekir.... hayatta var olan her yolu incelemiş bir insan değilim.... ama geçtiğim ve emin olduğum yollarda var tabi... ve bu yolda bir rehber misyonunu üzerimde taşımak hakkımdır diye düşünüyorum...

arabulucu olmak.... yıkılan ilişkileri tamir etme çabası içine girmek.... olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalışmak.... yani yapıcı olmak.... evet abla dediğin gibi olgun bir insan yapıcı olma misyonunu üzerinde taşıyan bir insandır....

tşk ederim abla.... paylaşımların için...

Yorum

Re: olgunlaşma nedir ?

BUTU Nickli Üyeden Alıntı
                            olgunluk denen kavram zamanla oluşan bişeydir yaşanılan iyi yada kötü olan herşey bize birşeyler katar özellikle sıkıntı ve acılar zamanla oluşur sabırla pişen bikavramdır herşeyi olduğu gibi kabul etmektir bazen değiştirilebileceği birşeyi karşınızdaki değiştirmiyorsa olduğu gibi kabullenmektir olgunluk. karşımızdaki kişinin davranış şekline bakmadan konuşmalarıyla onun olgun bir insan olduğunu kestirmek mümkün en azından ben öyle yapıyorumduygu ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koyan bize biişeyler katan duygularını yaşayıp paylaşabilen insandır olgun kişi bunun tamterside olgun olmayan kişidir
                            olgunluğun olması için zaman gerekir evet.... birde mevsimi vardır... olgunluğunu göstermenin mevsimidir.... ilk bakarda erik ağaçları erik verir.... erikler de yaza doğru olgunlaşır.... evet zaman ve mevsim çok manidar bir nokta... temas ettiğin için teşekkür ederim....

butu sana da aynı soruyu sorayım o zaman.... peki her acı ve olumsuz yaşantı insana bişey katar mı ?

sabır olgunlaşma ( pişme ) kavramının ateşidir dediğin gibi....

olumsuz şeylerin devam etmesini kabullenmek olgunluk mudur butu ? bu noktayı açar mısın biraz...

bize artı değerler katanlar olgun insanlardır demişsin.... yani elinden bir ürün çıkar olgun insanın... üretir.... ve bu ürettiği şey saf arıtılmış bir fayda sağlar insanlara.... bunun tam tersi insanlarda dediğin gibi olgun olmayan kişilerdir.....

tşk ederim butu.... aklıma takılan sorularımıda cevaplarsan tşk ederim...

Yorum

greendream Nickli Üyeden Alıntı
                              çağlayken kayısı olmak
                              benim bu yorumdan anladığım... tadımız tam kıvamına gelecek şekilde bir hale gelmemiz olgunlaşmadır...

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X