Duyuru

Katla
1. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Açılan Bölümler

Genel konular ve Serbest Bölge bölümleri konu açma ve mesaj yazmaya açılmıştır. İyi paylaşımlar!
2. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Tüm üyelerin dikkatine!

Yazılan tüm konular ve mesajlar açıldığı forum bölümüyle ilgili olmalıdır. İlgisiz mesajlar hemen kaldırılacaktır. Ait olduğu forum bölümüyle ilgisiz üç mesaj atan ya da konu açanlar banlanacaktır. Siyasi ve dini konularda mesaj atanların mesajları hemen silinecek ve tekrarı halinde mesajları atan üye banlanacaktır.
Daha fazlasını görüntüleyin
See less

kilo sorunuu

Katla
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • kilo sorunuu

  arkadaşlar son gittiğim doktor 20 mg fulsac,50 mg anafranil ve akşamları yatmadan önce de yarım risperdal verdi. kullanmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra 2 kilo aldım ve şuan devam etmekten inanılmaz korkuyorum.zaten depresyondayım bi de üstüne bu sorun eklendi. benim merak ettiğim bu ilaçlar sadece iştah açtığı için frenlenemeyen iştahımız dolayısı ile mi kilo yapıyor, yoksa ne yaparsan yap sporda yapsan rejimde yapsan hormonal dengesizlikten kaynaklanan kilo artışı mı yaşıyoruz. ikincisi ise çok kötü. bu ilacları kullananlar lütfen yardım etsin.kilo almamam için neler önerirsiniz.lütfen cevapsız bırakmayın cünkü ciddi anlamda ilaçları bırakmayı bile düşünüyorum. şimdiden teşekkürler

 • #2
  aynı sorunu yaşıyorum geçen yaz 50 lilerde iken bu yaz a 60 ların ortasında giriyorum
  ne yapacağımı bilemiyorum ilaçları bırakamıyorum çünkü rahatsızlığımı yenmek istiyorum ama iştah kapanmıyor yürüyüş yapıyorum bütün gün koşturuyorum yok kilolar gitmiyor
  depresyon okb den çıkayım derken kilo sorunu ile mücadele etmeye başlıyorum
  şaşırdım kaldım :roll:
  sürekli nette araştırma yapıyorum ve hatta bir ara lida kullanmayı bile kafama koymuştum ama olmadı
  şimdilerde bitkisel bir tablete başladım oda bir işe yaramıyor malesef
  ama ilaçlarınızı bırakmayın en azından kendinizi iyi hissedene kadar bünyeniz kilo vermeye uygunsa kilolar gider malesef benim bünyem buna elverişli değil
  sağlıklı günler dilerim

  Yorum


  • #3
   benim bildiğim antidepresanlar metobolizmanın yavaşlamasına sebep oluyor ve bu da kaçınılmaz kilo artışına neden oluyor. yani siz antidepresan kullanmadan önce yediklerinizle şuanda aynı şeyleri yiyor olabilirsiniz fakat metobolizma yavaş çalıştığından kilo alınıyor. doktorunaza bu sorundan bahsedip ilaç değşikliği isteyebilirsiniz.

   Yorum


   • #4
    peki metobolizmanın hızlanması için neler yapmalıyız, doktorumla konuştum yarım risperdalin kiko artışına sebeb olmayacağını diğer iki ilacın da iştah açmasına sebeb olduğunu söyledi ve şuan için ilaç değişikliğine yanaşmıyor. bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsun

    Yorum


    • #5
     beyaz_papatya Nickli Üyeden Alıntı
     benim bildiğim antidepresanlar metobolizmanın yavaşlamasına sebep oluyor ve bu da kaçınılmaz kilo artışına neden oluyor. yani siz antidepresan kullanmadan önce yediklerinizle şuanda aynı şeyleri yiyor olabilirsiniz fakat metobolizma yavaş çalıştığından kilo alınıyor. doktorunaza bu sorundan bahsedip ilaç değşikliği isteyebilirsiniz.
     beyaz papatya haklısın metobolizma yavaşlıyor fakat iştah ayrıca feci artıyor
     doktorumla konuştum bana kilo kaybettirdiği gerekçesi ile prozac verdi ilk seferinde işe yaramıştı artık yaramıyor
     yapabileceğim başka bir şey yok diyor
     kilolar gider onlara göre ama gitmiyor
     hadi iştah açıldı yemeyim diyorsun bu seferde halsizlik başlıyor bütün dünya etrafında dönüyor
     geçen eczacı arkadaşla konuşuyorum lütfen bana bu ilacı ver diyorum olmaz şunları yap kilo vermezsen o zaman diyor ben zaten herşeyi yaptım olmuyor olmuyor
     geçen yıl giydiğin sevdiğim kıyafetlerimi bu yıl giyemiyorum varmı böyle bir şey
     zaten sorun bir tane değil artık hangisine kafa yoracağımı şaşırdım offff :cry:

     Yorum


     • #6
      açıkçası benim kilo takıntım olduğu için ve uzun senelerden beri antidepresan kullandığım için tek çözüm yolu olarak hiç birşey yemiyorum son 2 senedir. ve sürekli hastayım beslenmediğim için. günde 1 öğün yiyorum. Bu beslenme ile çok çok zayıf olmam lazım ama yine de belli bir kilonun altına inemiyorum.

      Aşağıda prof.dr Osman Müftioğlu'nun bir yazısı var. En sondaki uyarı kısmına yarıca dikkat çekiyorum..

      Depresyon tedavisi kilo aldırabilir


      Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, en çok tüketilen ilaçlar sıralamasında başa güreşiyor. Ama çoğunlukla eş, dost önerileri, dergi, gazete yazıları, sağlık ansiklopedileri ya da internet ortamından edinilen bilgilerle soruna çözüm aranıyor. Hüzünler abartılıp uzatılıyor, sonra da depresyon sanılıp tedavi edilmeye çalışılıyor.

      DEPRESYON ilaçlarına doktordan habersiz başlayanların çoğunun bunları boş yere kullandıkları belirtiliyor. "Hüzün mü, depresyon mu?" sorusuna bile yanıt vermeden hemen ilaçlara başlamamak, önce bir psikiyatri uzmanı ile konuşmak gerekiyor.

      Depresyona çözüm aramak ve gerektiğinde antidepresan ilaçlar kullanmak, iyileşme yolunda önemli adımlardan biridir. Ancak tedavide, çoğu hastanın karşısına bir başka sorun çıkıyor: Kilo artışı!

      Uzmanların bildirdiğine göre, antidepresan kullananların, özellikle de "SSRI" (seçici seretonin gerialım engelleyicileri) grubunda yer alan "fluoxetine HCl (Prozac), "escitalopram" (Cipralex), "paroxetine HCl" (Paxil), "sertraline HCl" (Lustral) kullanıcılarının yüzde 25’inde beden ağırlığında 5 kg veya daha fazla artış olmaktadır. Altı ayı geçen, uzun süreli kullanımlarda bu artışın daha da belirginleştiğini vurgulayan klinik çalışmalar vardır.

      NEDEN KİLO ALDIRIR

      Yalnızca SSRI grubu antidepresanlar kilo artışından sorumlu değildir; "amitriptiline" (Laroxyl), "imipramine HCl" (Tofranil) gibi trisliklik antidepresanlar, "tranylcypromine" (Parnate), "phenelzine" (Nardil) gibi MAO inhibitörleri de uzun ya da kısa süreli kullanımları sonucunda kilo artışına neden olabilirler. Kilo artışı, her kullanan kişide ortaya çıkacak diye bir koşul da yoktur.

      Antidepresanların kilo aldırması ile ilgili birçok kuramsal yaklaşım olmakla birlikte, ortak görüş bu ilaçların hem iştahı hem de metabolizmayı birlikte etkiledikleridir. "Bir lokma fazla yemediğine yemin eden ama gene de kilosu artan" antidepresan kullanıcıları, metabolizmayı ilgilendiren bir etkiyi düşündürür. Buna karşılık, besin tüketiminde artış olmadığını, ama "karbonhidratlara karşı frenleyemedikleri bir aşırı istek duyduklarını" söyleyen kişiler de olmaktadır ki iştahın önemli bir rolü olduğunu vurgular.

      FİZİKİ AKTİVİTELER

      Antidepresanlar, yaşamın tüm zevklerinin ve elbette bunlara dahil olarak yiyeceklerin ve lezzetin de yeniden keşfedilmesinde yardımcı olurlar. Depresyon tedavisi sayesinde kendini çok daha iyi hissetmeye başlayan kişi, bazı şeylerden daha çok zevk almaya başlar ki, bunların başında da yiyecekler gelir.

      Kilo kontrolü sırasında yardımcı olan dengeli ve nitelikli beslenmek, egzersiz yapmak gibi ilkelerin pek çoğunun antidepresan kullanımı sırasında kilo almamak için de geçerli olduğunu görmek hiç de şaşırtıcı değildir.

      Yapılacak en doğru davranış, antidepresan tedaviye başlarken, kilo artışını beklemeden, dengeli, sağlıklı bir beslenme protokolünü günlük fizik aktivite programı ile destekleyen bir yaşam biçimine geçmektir. Fizik aktivitenin arttırılması tedaviyi de kolaylaştırıyor.

      Eğer, zaten kilo almaya başlandıysa, sağlıklı bir beslenme programı, kalori kısıtlaması ve egzersiz ile çabalar daha anlamlı kılınabilir. "Hemen kilo verilemese bile aynı kiloda kalma başarısı gösterilebilir."

      BAŞKA NE YAPILABİLİR

      Antidepresan kullanırken kilo alımını engellemek için dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve egzersiz yapmak çok önemlidir. Ancak bir grup olgu için de kilo artışı, antidepresan tedavinin yalın ama önüne geçilemez bir yan etkisidir. Bu kişilerde, kalori kısıtlaması ve egzersiz ile telafi edilemeyecek şekilde ön planda olan kilo artışı, antidepresanın birinci planda yer almasından kaynaklanır. Bu durumda yapılacak olan ısrarcı davranmamak, önceliği depresyonun tedavisine vermektir.

      DR. Evren Altınel ve Psikolog İlknur Yılmaz’a katkılara için teşekkürler. ( Dr. Louise Chang’ın 21.11.2007 tarihli makalesinden yararlanılarak hazırlanmıştır).

      BİR ÖNERİ

      İlaç değiştirmek yararlı olabilir

      Antidepresanların kilo artışına yol açmaları konusunda uzmanlar kesin bir neden öne süremeseler de ilaç değişikliği yapmanın fark yaratabileceğini belirtiyorlar. Bazı ilaçların, örneğin "venlafaxine" (Effexor) ve "nefazodone"un (Serzone) kilo artışı yapma olasılığının çok düşük olduğu bilinmektedir, "bupropion" (Zyban) kilo kaybına yol açabilmektedir.

      Bazen aynı gruptan başka bir ilaca geçmekle çok büyük değişiklik sağlanabilir. Bir araştırmada SSRI grubundan "Paxil"in en yüksek oranda kilo artışı yapan antidepressan olduğu, buna karşılık "sertraline HCl"in (Lustral) en masum, dolayısı ile değişim yapılabilir bir ilaç olduğu açıklanmıştır.

      İlaç değişikliği yapmanın diğer yüzü ise her ilacın aynı etkiyi aynı etkinlikle yaratamamasıdır. Her ilaç, her bireyde, klinik belirtileri aynı etkinlikle kontrol edemez. Depresyonda oluşan biyokimyasal değişiklikler çok karmaşık olduğundan ve kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden, ilaç değişikliği yapmak, belki kilo alımını durdurabilir, ama depresyona bağlı klinik tabloyu kontrol etmede yetersizlikler yaşanabilir.

      BİR UYARI

      Bugüne kadar hiçbir ilaç (kilo kaybı sağlayanlar dahil), psikiyatrik tedavi sonucu gelişen kilo artışının tedavisinde kullanılmak amacıyla onaylanmak üzere yeterince test edilememiştir. Depresyon tedavisi gören kişi, hekimine danışmadan, onun onayını almadan kesinlikle kilo vermeye yardımcı ilaçlar kullanmamalıdır.

      Yorum


      • #7
       risperdal çok iştah açıyor, ilaçlar kilo yapmıyor, iştah açtıkları için çok yiyoruz

       risperdal çok önemli bir ilaç, ne için verdiler bilmiyorum ama kesmeyin onu. beyindeki dopamini azaltıyor, psikoz ve şizofreni de kullanılıyor esas olarak ama başka rahatsızlıklara da yazdıklarını duydum.

       yeme isteğini kontrol edebilirseniz ve hayatınızdaki hareketi artırırsanız sorun olmaz.

       Yorum


       • #8
        bende feci kilo aldım 15 kilo kadar sonuçta ilaçlar yapıyor herşeyi
        hormonları etkileyen ilaçlar değilmi? :?:

        Yorum


        • #9
         bugün konuştuğum bir arkadaş antidepresanların içinde kortizon olduğunu, bunun kilo yaptığını, tuzu kesersem pek sorun olmayacağını söyledi.bileniniz var mı arkadaşlar kullandığımız ilaçların içinde kortizon mu var???

         Yorum


         • #10
          ayny dertten muzdaripiz arkadaşım 30 mg ?????? alıyorum ve spor+ diyet yapıyorum ama yindede kilo alınır mı ya okb den kurtulayım derken bide bu sıkıntı çıktı

          Yorum


          • #11
           daha da kilo almaktan çok korkuyorum
           hem ilaç kullanan hemde eski kilosunu koruyan arkadaşlar lütfen yaptıklarınızı paylaşın bizimle

           Yorum


           • #12
            ninjitsu calis, hoplayuip ziplayamam takla parande atamam diyosan ata sporu yagli gures dene.

            Yorum


            • #13
             Zealot sanırım sende kilo sorunu yok o yüzden bukadar relax olabiliyosun bu konuda ama düşünsene zaten çok sıkıntılı bu dönemde birde bununla uğraşmak zorunda kalıyorsun

             Yorum


             • #14
              şuanda yasadıgım durumla alakalı bı baslık olmus.yazmak ıstedım...
              8 aydır ılaç kullanıyorum 8 ayda 6 kılo aldım ama ıstahımı actıgı ıçın kendıme engel olamadım ve habıre yedım..
              1 aydır dıyetteyım ve spor demeyelımde kosu dıyelım :arrow: dıyet ve kosu ıle 1 ayda 3 kılo verdım.kosudan dolayı dızımde agrı olustu mınuskuse donusmesın dıye 3 gundur bıraktım kosuyu sadece dıyet yapıyorum..4 kılo kaldı onuda verdıkten sonra yemıcem artık kendımı tutucam..

              Yorum


              • #15
               yanı arkadaslar kosu yada spor yapmadan da bu 4 kıloyu sadece dıyetle nasıl verıcem bılemıyorum canım cok sıkkın :cry:

               Yorum

               İstek İşleniyor...
               X