Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

İnsani suc islemeye iten benligi midir toplum mu?

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• İnsani suc islemeye iten benligi midir toplum mu?

Arkadaslar bu munazara konum. Ben benligidiri savunucam. Bilimsel ornekler var mi bildiginiz? Bunu dogrulayabilecek film siir kitap vb de olabilir. Fikirlerinize cook guveniyoruum)
    I've found a reason for me to change who I used to be.

Keske bi el atsaydiniz konuya

Yorum

tilki Nickli Üyeden Alıntı
      ikisi de. ama benlik de toplumla şekilleniyor, çok iç içe geçmiş. şimdi törenin baskın olduğu bir yerde kız kardeşini aile namusu temizlemek için öldüren bir ağabeyi ele alalım. burada orada yaşayan topluluğun baskısı çok fazla. mecburen yaptım diyen insanlar var. ancak bunu yaşayıp yapmayan örnekler de mevcut. demek ki aynı koşulda farklı davranan insanlar olabiliyor. yapan sayısı fazla bile olsa, bu 2 farklı davranışte bulunan insanın ailesinin yaklaşımı, yetiştirme tarzı ve doğuştan getirdiği karakteri etkili oluyordur, farklı davranmalarında. ailenin çocuğu yetiştirirkenki yaklaşımı bence toplumun baskısından ağır basar. ailenin davranış tarzını çok önemsiyorum, kadına erkeğe doğaya yaşama, bunlara bakış bu şekilde oluşuyor.
      naptın birader kız benliği savunuyorum diyor sen 2 sininde etkisi var diyorsun Münazarada sadece benliğin olduğuna ikna etmeye çalışacak sanırım arkadaş.Bu dediklerini anlatırsa baştan kaybederler

Yorum

http://www.pa.edu.tr/objects/assets/...i/65/73-90.pdf

bu linkteki dosyada istediğin bilgi mevcut panpa

http://www.kriminoloji.com/Sucun%20N...Psikolojik.htm

oku bunları başarılar
        En son değiştiren kimene; 29-04-2011, 07:20 PM.

Yorum

Yanılgılarıdır...

Yorum

Tilki hakkaten ben bunlari soylersem takimi icten cokertirim yine de saol. Aysegl haklisin. Bilimsel dememin sebebi sudur ki inandiricilik artsin. Fakat onemli olan nasi anlaticagimiz. Bana kalirsa bu tavuk-yumurta olayina donmus bisey
            Tesekkurler kimene. Genel olarak toplum diye dusunuyorum ama napalim artik

Yorum

yazdığım linkteki bilgiler iyiymiş harbi. bunları okursan herkesi yenersin şampiyon hadi göreyim seni

Yorum

ben anlayamadım sanırım tam olarak. sen "benliği doğrulayan" bilimsel veriler mi istiyorsun? ama burada da toplum demişsin, benim de kafam karıştı.

ben ikisinin çok birbirinden ayrı olamayacağını düşündüm. içten çökertirim dediğin ne anlayamadım kusura bakma?
                kuşak farkı var haticeyi fbi bile çözmez tilki. yemin ederim ben 3 kere okudum:24:

Yorum

bazen bir anlık öfkenin kurbanı olmak....
                  bazen çaresizlik....

Yorum

Tilkicim ben "benligidir"i savunucam karsi takim "toplumdur"u savunacak. Senin ilk yorumun karsi takimin konusuyla alakali. Bunlari bizim takim soylerse direkt maglup oluruz demeye calistim. Benim fikrimse bi yere kadar benliktir; toplumdan etkilenmemek mumkun degil. Oyle iste anlatabildim mi
                    Tekrar saol kimene

Yorum

Tamam tilki tesekkur ederim sen de haklisin. Aslinda her iki seyin de haklilik payi var

Yorum

aslında çok farklı birşey demiyorum. toplum bu yöne itebilir, ama aynı toplum içindeki her birey aynı davranmıyor, onları farklılaştıran özellikler koşullar var. o farklılaşma benlik oluyor ama benliğin nasıl oluştuğuna baktığımızda ben aile, çevre, okul, sosyo-ekonomik durum gibi sonuçlara çıkıyorum. bunları da toplum oluşturuyor ama toplumda tek bir anlayış tek bir yapı yok, bir sürü farklı topluluk ve çevre var. öte yandan iyi şartlarda yetişmiş biri de suç işleyebiliyor. dediğim gibi bir değil birden çok faktöre bağlı.
                        kendimi bile örnek verebilir. koşullarım, ailem vs. iyi olmasına rağmen böyle bir aşamaya geldiğim oldu geçmişte. psikolojik sorunlar sebebiyle. burada kişi nasıl yetişirse yetişsin, bazen tek bir olay ya da olaylar silsilesi çocuğu böyle bir davranışa itebilir. burada benim bunu yapacak potansiyelim aslında yok toplumsal ve çevrem bakımından ama kendi benliğim beni böyle bir noktaya zorlamış oluyor. yine de birşey yapmıyorum fiziksel anlamda.
                        Doğru söylüyorsun.Bu anlattıklarına katılıyorum ama lise hocalarının mantıksızlığı işte ille birini üste çıkarttıracaklar.İkiside doğru olmasına rağmen sırf münazara yaptırabilmek için saçma sapan şeyleri araştırmalarına çalışılıyor.Bizim zamanda da böyleydi. İkisi de doğru yani hem toplum hem kendisinden kaynaklanır neyini tartıştırıyorlar anlamıyorum. Adam gibi konu bulamıyorlar münazara yaptıracak.Yok tavuk mu yumurtadan çıkar yok insanı suça ne iter. Aşamadık gitti bu tartışmaları.İnsanlar aya çıktı biz hala yerimizde sayıyoruz.Bu eğitim sistemi kökten değişmeli

Yorum

Yarisma yapilacak okulda. Munazara yapicaz bi sinifla. Kazanan ust tura gececek falan

Yorum

toplummmmmm

Yorum

lagrima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                              toplummmmmm
                              Konuyu okumadan cevap yazan üye

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X