Duyuru

Katla
1. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Açılan Bölümler

Genel konular ve Serbest Bölge bölümleri konu açma ve mesaj yazmaya açılmıştır. İyi paylaşımlar!
2. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Tüm üyelerin dikkatine!

Yazılan tüm konular ve mesajlar açıldığı forum bölümüyle ilgili olmalıdır. İlgisiz mesajlar hemen kaldırılacaktır. Ait olduğu forum bölümüyle ilgisiz üç mesaj atan ya da konu açanlar banlanacaktır. Siyasi ve dini konularda mesaj atanların mesajları hemen silinecek ve tekrarı halinde mesajları atan üye banlanacaktır.
Daha fazlasını görüntüleyin
See less

(EFT)nedir? Kendinize nasıl uygularsınız? nelere faydalıdır?

Katla
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • (EFT)nedir? Kendinize nasıl uygularsınız? nelere faydalıdır?

  3 Adımda Duygusal Özgürlük (EFT) vasıtasıyle Fobiler, Depresyon, Korku, Panik, Negatif düşünce, Stres, Gerilim, Anksiyete, Sinirlilik, ukusuzluk, Sosyal fobi, güvensizlik için kendi kendine yardım teknikleri protokolü. Bu protokolü kullanmakta olduğunuz ilaçlar yanı sıra kullanabilirsiniz. Doktor onayı olmaksızın Lütfen ilaçlarınızı kesmeyin.

  Adım1: EFT’nin basit takdimini okuyup, EFT diyagramını görünüz.
  Adım2: EFT ile neden kurtulmayı, tedavi veya değiştireceğinize karar veriniz.
  Adım3: Enerji sisteminizi EFT ile tedavi uygulayın ve bu gerilimin sizden boşaldığını hisssedin.

  EFT 1990ların ortasında Gray Craig tarafından yaratılmış bir teknik olup şimdiye kadar birçok uygulayan kişiler bu teknigin kendilerine faydalı geldiğini söylemektedirler. EFT hakkında Youtubede birçok videolar mevcutsada, Ülkemizden YouTube’e erişim yasaklandığından izlemek mümkün olmamaktadır.
  Mamafi, Dr. Bülen Uran’ın Aşağıdaki Link1’den erişebileceğiniz sitesinden, EFT hakkındaki kendi vediolarına erişmeniz mümkündür.


  Duygusal Özgürleşme Tekniklerini (Emotional Freedom Techniques) kısa adıyla EFT’yi tecrübe etmeniz için Protokolun tamamı aşağıdadır.

  Şimdi kendinize biraz zaman tanıyın, bütün bu noktalara sırasıyla dokun. Bazılarının diğerlerinden az farklı veya hiç farksız olduğununu hisssedebilirsiniz. EFT’nin değişik amaçlar için kullanımında bu noktalara parmak ucunuzla tıkladığınızda (vurduğunuzda) bazı noktalarda diğerlerinden faklılığı hissedeceksiniz, ve EFT’nin kullanım amacına bağlı olarak bir veya daha çok noktalarda bir kayma veya boşalma olduğunu fark edeceksiniz.

  EFT Terapisi için noktaların parmak ucu/uçlarıyla Tıklanması
  EFT’de bu noktalar tıklanmak suretiyle uyarılmaktadır. Şimdi işaret veya işaret+orta parmaklarınızla, oldukça kısa süreli aralıklarla * yaklaşık yedi ile dokuz kere, veya normal nefes alıp veriş süresi uzunluğunuza eş zaman içinde alabildiği defa tıklayınız. Tıklamanızın şiddeti fazla olmamalı, fakat tıklamalardan dolayı olan rezonansın yüzünüzün tıkladığınız kısmına yeterli miktarda yayıldığını hissettirecek derece olmalıdır.
  Şimdi, kaşınızdan karateye kadar olan tüm noktaları tıklayıp (pratiğini yaparak), EFT uygulamasına kendinizi alıştırın.

  Problemle Temas Kurma
  Gereken alanlara yapılacak Tıklamaların boşaltıcı tesirlerini yönlendirmek için, zihnimizi problemimizin adını kullanarak ona odaklamalıyız, mesela: “Sokağa çıkmaktan korkuyorum”.

  Tercihan, bunu yüksek sesle söyleyerek nörolojik sistemimizin mümkün olduğu kadar probleme direkt yolla bağlantı kurmasını sağlamalıyız.
  Şimdi kendinize probleminizin ne olduğunu düşünmek için zaman ayırınız, bir sancı, bir korku, bir hastalık veya bir fobi, düşündüğünüz zaman daima sizi depresif yapan bir şey, yani boşalttığınızda sizi şimdi ve ebediyen mutlu kılacak herhangi bir negatif duygu veya düşünce.
  Ve şimdi yanlız sizce anlam taşıyacak kelimeri birleştirerek size hatırlama sağlayacak probleminizle ilgili kısa bir beyan hazırlayın.
  Beyanınızda ne kadar açık, direkt ve gerçekci olursanız, ilerde kendinizde o derece derin bir değişmenin olacağını fark edersiniz.

  EFT’ye hazırlanma (The EFT Set Up)
  Buraya kadar Probleme ad verdik, şimdi EFT’ye hazırlanmağa başlıyabiliriz.
  Başlangıç beyanı olarak aşağıdaki rutini kullanmaktayız:
  Göğsünüzün iki yanından birisindeki hassas noktayı bulun(Resimdeki 0=Bamteli noktası) ; fazla bastırmadan ovmağa başlayın ve söyleyin:
  “Her nekadar ben (problem beyanını buraya yerleştirin),
  Kendimi olduğu gibi derinen ve tamamen kabul ederim.”
  Mesela , probleminizi “Sırt ağrım beni öldürüyor” olarak seçtiniz. O zaman şu kurulum beyanını kullacaksınız:
  “Her nekadar Sırt ağrım beni öldürüyorsada,
  Kendimi olduğu gibi derinen ve tamamen kabul ederim.”
  Bunu üç defa tekrar edin, hassas noktayı devamlı ovun, ve lütfen “Kendimi olduğu gibi derinden ve tamamen kabul ederim.” kısmına odaklanıp, ona enerji vermeye gayret edin.

  EFT Turu (EFT Round)
  Hazırlanma sonrası, yukardan (Kaş) dan başlayıp eldeki Karate Dilme Noktasına kadar olan tüm noktaları parmak uçlarıyla tıklamaya başlayacağız.
  Her noktayı tıklayışınızda EFT hazırlanışında kullandığınız beyanının kısaltılmış olanını ki buna hatırlatıcı beyan diyeceğiz onu tekrar ediniz.
  Mesela hazırlanıştaki (setuptaki) beyan:
  “Her nekadar patronumdan nefret etmekte ve küçümsemekte olduğumu düşünmekteysemde, Kendimi olduğu gibi derinen ve tamamen kabul ederim.”
  ise hatırlatıcı beyan olarak:
  “Patronumdan nefret ederim” lafını her noktayı tıkladığımızda tekrarlayacağız.

  EFT’de Gamut
  Bu EFTnin orta kısmı olup bazen EFT sandviç’i olarak adlandırılır:

  Kaşınızın üstünden karete’ye kadar olan tüm noktaları 7 defa tıkladıktan sonra, Gamut noktasını devamlı tıklayarak aşağıdakileri yapınız:

  Başınınızı oynatmadan gözlerinizi döşemeden tavana kadar oynatıp normal durumuna getirin.
  Gözlerinizi soldan sağa oynatıp normal durumuna getirin.
  Gözlerinizi büyük bir çember olarak döndürüp normal durumuna getirin.

  Mırıldanış-Dudaklarınız kapalı olarak- Happy Birthday To You (veya başka bir şarkının başlangıç kısmını) mırıldanarak söyleyin.
  Sonra sayın-Bir iki üç dört .
  Tekrar Mırıldanarak aynı şarkıyı söyleyin.

  Derin bir nefes alıp verin.
  Bunları yaparken aralarda, ele aldığınız probleme sizi seçmiş olduğunuz probleme odaklayabilecek en iyi beyanı tekrarlayın.
  Bundan sonra, EFT turunu bir kere daha tekrarlayın, Kaşınızın üstünden karete dilme’ye kadar olan tüm noktaları tıklayın. İçinize derin bir nefes alıp verdikten sonra kendinizi şimdi nasıl hisstemekte olduğunuzun ortaya çıkması için bir dakika ayırın.

  Göz hareketleri çeşitli beyin fonksiyonlarıyla ilgilidir. Mırıldanıp-sayı sayma- tekrar mırıldanma bir manevra olup beyindeki hemisferlere (beyin yarım kürelerine) süratle geçişi sağlar. Her ikiside nörolojinizi uyandırarak, tıklamaların problem üzerinde tesir sağlayabilmesi için tasarımlanmıştır.

  Değişmelerin SUDS skalasında olarak ölçümü (SUD Subjective Units of Disturbance. kelimelerinden gelmektedir. Türkçesi yanlız hasta tarafından algılanan rahatsızlık birimi.)

  Değişmelerin nederece olduğundan emin olmak için nasıl hissettiğinizi rakkamlarla belirlemek en iyi yoldur.
  SUD seviyesi veya SUDS miktarı kendinize soracağınız sualle belirlenecek ve anlam taşıyacaktır:
  10 dan 0 a kadar, 10 rakkamı düşünülebilecek en yüksek derecede sancı/korku/üzüntü/huzursuzluk, ve 0 tamamen sakin, sancısız, stressiz ve mutlu, yani şu an için içinde bulunduğunuz durum neyse ona verdiğiniz bir derece numarasıdır.
  Bu dereceleme duygu ve hisleriz yanı sıra fiziken hissettikleriniz ve hatta sizin için problem yaratıcı inaçlarınız içinde geçerlidir:

  10 dan 0’a kadar skala üzerinden:
  Şu anda ne kadar depresyondasın?
  Bacağın ne kadar sancı içinde?
  Yüksek yerlerde bulunma korkun ne derece kötü?
  Hatırladığın şey seni nekadar üzmekte?
  Bu insandan ne derece nefret etmektesin?

  Herhangi bir konu veya problem için tıklamaya başlamadan önce, SUDS derecesini ölçmek için zaman ayırın ve onun derecesini bir kağıda yazınız. Sandviç kısmını tamamladıktan sonra, ne derece bir değişiklik olduğunu bulmak için aynı suali tekrar sorunuz ve neticelerini kayıt ediniz. Bu seansın size ne derece faydalı geldiğini bulmak, ve devam edip etmeninizi ortaya çıkarmak için faydalı bir yoldur.

  Bazı kereler, problem tek bir Sandviç seansı (tedavisiyle) en yüksek olan 10 dan en düşük olan 0 ‘a inebilmektedir.
  Genellikle daha fazla seans gerekmektedir, 8 veya 9 la başlayıp, bir Sandviç seansı sonunda problemin şiddeti 4 veya 5 e düşmektedir. Bu demek oluyorki tedavi çalışmaya başlamış, fakat daha fazlasını gerektirmektedir.
  Ölçüm yapmak EFT prosedürünün çok önemli bir parçasıdır. İhmal edilmemelidir.

  Müteakip (İlerdeki) EFT Turları

  Eğer EFTye hazırlanış (Setup) taki original beyan faraza “ Her nekadar bu problemim olduğunu düşünüyorsam” idi, ve bu problem için birinci tıklama turunu bitirip tesirini ölçtüğünüzde. Problem eskisi kadar şiddetli değil, fakat hisssedilebilir derecede ise, yeni seansta başlangıç beyanınızı aşağıdakine çevirin:

  “Her nekadar bu problemimin kalmış kısımları mevcutsada, Kendimi olduğu gibi derinen ve tamamen kabul ederim”.
  veya
  “Her nekadar bu problemim tam düzelmemişsede, Kendimi olduğu gibi derinen ve tamamen kabul ederim”.

  Yeniden neticeyi ölçtüğünüzde 2, 1 veya yarım a düştüğünü görerek ferahlayacaksınız. Bundan sonraki üçüncü turu aşağıdaki başlangıç beyanıyla yapabilirsiniz,
  “Bu problemi tamamen yenmek istiyorum
  ve kendimi bütünen ve tam olarak kabul ediyorum”.

  İşte hepsi bu kadar ve oldukça basit. Yanlış bir şey yapmaktan, veya yanlış bir beyan kullanmaktan endişelenmenize gerek yok.

  YAPACAĞINIZ TÜM TIKLAMALAR SİZİN İÇİN İYİDİR.
  Her tıklama yapışınız meridyenlerinizi harakete geçirir, sizi releks ettirir, sakinleştirir biraz daha iyi hisssetmenizi sağlar. Hatta tamamen yanlış açılış beyanı yapmış ve orijinal problem değişmemisede, faydalı olacaktır. Daha iyi netice almak için sadece değişik başlangıç beyanı kullanmayı deneyin, veya problemin altındaki gerçeği bulmağa çalışın.

  Kaynak (İngilizce): http://123eft.com/
  Link1 videolar (Türkçe) : http://www.eft-turk.com/

  Çeviren ve sunan Umut34

  Not: Bu çeviriyi ancak biraz önce tamamlayabildim. Printerden çıkışını aldıktan sonra protokolu ezberlemeye çalışacam. Ve yakında kendime uygulamaya başlayacağım. Allahtan umid kesilmez bakarsınız bendede mucizevi faydalar yaratabilir. Bu teknik ilaçlardan değişik, her ilaç herkez için faydalı olmıyabilir. Ama bu teknik bakarsınız herkez için depresyon vb problemleri için faydalı olabilir. Kullananların çoğu çok memnun gözüküyor.
  Denemek lazım sizde deneyebilirsiniz.
  Hepinize Sevgiler.
  Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

 • #2
  Yhu ben eftden çok hipnozla ilgileniyorum ama bu yer ankaradaistd olanı yokmu???

  Yorum


  • #3
   Umut34 O kadar emek sarfedip, şu bilgileri hazma hazir hale getirmişsiniz ki .. hic olmazsa yazinizin gundemde olmasi ve bir teşekkur icin bu notu düşüyorum. Siz bu bilgileri buradaki arkadaşlarin faydasi olsun diye paylaşıyorsunuz.

   "Insanlarin en hayirlisi, insanlara faydali olandir.." hadisini de hatirlatip guzel istifadeler diliyor, tesekkur ediyorum.
   Her Şeyin Iyisine Bak

   Yorum


   • #4
    Bu terapi bence bir bilen uzman tarafından öğretilmeli. Fakat , bu terapi yöntemini bize anlattığınız için teşekkürler. Bana faydası olup olmayacağını bir araştırmam lazım .

    Yorum


    • #5
     bu konu benim için çok yeni ve optimist arkadaşımızın tavsiyeleriyle tanıştım bu konuyla araştırıcam


     çok teşekkür ederim bu konuyu paylaştığınız için ben de bu konunun üstlkerde yer alması için attım sadece bu mesajı.. umarım daha çok kişiye ulaşır
     GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

     Yorum

     İstek İşleniyor...
     X