Duyuru

Katla
1. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Açılan Bölümler

Genel konular ve Serbest Bölge bölümleri konu açma ve mesaj yazmaya açılmıştır. İyi paylaşımlar!
2. duyuru, toplam 2 duyuru var. < >

Tüm üyelerin dikkatine!

Yazılan tüm konular ve mesajlar açıldığı forum bölümüyle ilgili olmalıdır. İlgisiz mesajlar hemen kaldırılacaktır. Ait olduğu forum bölümüyle ilgisiz üç mesaj atan ya da konu açanlar banlanacaktır. Siyasi ve dini konularda mesaj atanların mesajları hemen silinecek ve tekrarı halinde mesajları atan üye banlanacaktır.
Daha fazlasını görüntüleyin
See less

bir ağrının psikolojik olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?

Katla
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • bir ağrının psikolojik olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?

  Bir ağrının psikolojik olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?
  Sinir sistemi içinde öyle bir ağrı mekanizması yoktur. Örneğin hasta, kolunun bir bölgesi yerine 'Kolum ağrıyor' der. Bunu bir doktor kolaylıkla anlayabilir. Ağrı yakınmasının çoğul olması, ağrıyı çeken kişinin durumunu anlatır. Her türlü ilacı kullandığı halde bir türlü ağrıdan kurtulamayan hastalar oluyor. Altı aydan fazla süren dirençli ağrıda fiziksel bulgular olmayabiliyor. Bu tip ağrının nedeni geleceğe dönük plan eksikliği, iletişimde beden dilini kullanamamaktan kaynaklanıyor.

  Kimler psikolojik olarak ağrı çeker?
  Psikolojik ağrılar büyük ölçüde ailede öğrenilmiştir. Kişilik yapılarında, sadomazoistik örtülü özellikler vardır. Yaşam öyküsünde; 15 yaşından önce annebaba kaybı, geniş aileden gelme, ailede beden dilinin yaygın kullanılması gibi durumlar sıklıkla görülür. Bu insanlar yakınmalarını dramatize ederler. Ağrının ortaya çıkışı ile yaşamlarındaki olaylar ilintilidir. Bu tip kişilerin ailelerinde şiddet öyküsü daha yaygındır. Aile geleneği içinde, 'Sıkılıyorum, bunalıyorum, öfkeliyim' denmesi ayıp kabul edilmiştir.

  Ağrıyı en çok onlar çekiyor!
  * Ailesinde depresyon ve alkolizmle savaşanlar
  * Eşinden kötü muamele görenler
  * Yakın çevresinde özürlü kişiler olanlar
  * Yakın çevresinde kronik ağrıları olanlar

  Çene ağrısı: Çenesi ağrıyan kişi aslında karşısındakine, 'Ben seni çiğ çiğ yemek istiyorum' demek ister. Çene ve ağız bölgesinin sembolik anlamı çoktur. Bu bölgelerdeki ağrılar daha çok sevgi nesneleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Çiğnerken, konuşurken insanın ağzında 15-20 kiloya eşdeğer bir basınç oluşur. 'Birisini çiğ çiğ yiyecek' kadar öfkelenen bir insanda; bu basınç 100 kilonun üzerine çıkar. Diş gıcırdatmasında da, duygusal stres tetikleyicidir. Psikiyatrist yardımı gerektirir.
  * Baş ağrısı: Psikolojik baş ağrısında; başını ağrıtan kişilerle ilgili, ikilemli sevgi, öfke ve bağımlılık ilişkisi sorgulanmalıdır.
  * Mide ağrısı: Psikolojik kökenli mide ağrısı özellikle erkeklerde görülür. Bağımlı kişilik yapısı ve psikolojik doyum, beslenme ile ilişkilendirilebilir
  Kalp ağrısı: Heyecanların ve duyguların ifadesi ile kalp arasında bağlantı kurulur. Kişi, karşı cins ile ilgili gereksinim ve çatışmalarını, kalp bölgesi ile daha kolay ifade edebilir.
  * Karın ağrısı: Psikolojik karın ağrısı; karşılanmayan, doyurulmayan ebeveyn ya da onlar yerine geçen sembolik kişilerden sevgi ve ilgi beklentisini ifade edebilir.
  * Bel ağrısı: Bel bölgesindeki psikolojik ağrı; cinsellik ve güç algısı ile ilgili olabilir

  Neden yaşadığımız stres bir süre sonra baş ağrısı olarak ortaya çıkıyor?
  Ruhumuzda biriken gerilimler ve öfkelere psikolojik çözüm üretilemezse bir süre sonra irademiz dışında sinir sistemimiz bozulmaya başlar. Baş ağrısı da bunun sembolik yansıması olur. Psikolojik kökenli ağrılar içinde en sık rastlananı baş ağrılarıdır

  Baş ağrısı psikolojik sebeplerden mi kaynaklanır?
  Baş ağrısının bir kısmı fizikseldir. Bir kısmı migren tipidir, bir kısmı küme, bir kısmı da gerilim nedeniyle olan baş ağrısıdır. Tıbbi sebepler çok çeşitlidir. Migren daha çok nörofizyolojiktir, psikolojik kökenli değildir. Psikolojimizi bozan küme baş ağrıları daha çok geceleri sıklaşır ve çoğunlukla erkeklerde görülür. Bu ağrıların fizyolojik bileşkeleri vardır. Tek taraflıdır. Migrende bulantı-kusma sıktır, kümede ise seyrektir. Kimyasal boyutu vardır, melatonin ile ilgilidir. Gerilim tipi baş ağrısı, psikolojik ve davranışsaldır. Duyguların zorlanmasıyla ilgilidir; çevresel ilişkilerden etkilenir.

  Baş ağrıları kişinin psikolojisini nasıl etkiler?
  Sebebi ne olursa olsun, kişiyi bezdirir, yaşam kalitesini bozar, verimliliğini aksatır, zamanla depresyona yol açar.

  Psikolojik ağrılar hastaya yerleşir mi, yoksa sadece bir sorun olduğunda mı ortaya çıkar?
  Kronik ağrılı hastaların yüzde 43'ünde depresyon tanımlanmış olup, yarısından çoğunda hastalık öyküsü vardır. Kronik ağrılı hastalarda depresyon görülme sıklığı ve yaygınlığı normal nüfusa göre fazladır. Depresif hastalarda da ağrı yakınması sıktır. Ünlü psikiyatrist Freud'a göre psikolojik ağrı, bilinçdışına vuran suçluluk duygusuna bağlıdır. Kronik ağrı hastalarında; acı ve öfkeyle oluşan yaşam öyküsü, çocuklukta ihmal edilmişlik, ortaya konmamış agresiflik vardır (ALINTIDIR.....)

 • #2
  Güzel, faydalı bir yazı. Fazla bilmediğim bir konuda biraz düşünmemi sağlamış oldu. İnsanların psikoloji konularında az da olsa bilgileri olması iyi birşey. Hem başkalarını anlayabilirler, hem de kendilerini. Bu sayede uzmana gitmeleri kolaylaşabilir. Teşekkürler paylaştığınız için.
  Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

  Yorum


  • #3
   bir dost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   Güzel, faydalı bir yazı. Fazla bilmediğim bir konuda biraz düşünmemi sağlamış oldu. İnsanların psikoloji konularında az da olsa bilgileri olması iyi birşey. Hem başkalarını anlayabilirler, hem de kendilerini. Bu sayede uzmana gitmeleri kolaylaşabilir. Teşekkürler paylaştığınız için.
   Ben tşk ederim bir kaç cümlede olsa faydalı bir yazı olarak göründüyse....

   Yorum

   İstek İşleniyor...
   X