Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

wellbutrin kullananlar yardım lütfen

Katla
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• wellbutrin kullananlar yardım lütfen

arkadaşlar ilacı kullanalı bugün 2. günüm fakat ilaçlar hakkında kaygılarım var. bu bunaltı hissinin ilaca yeni başlamamdanmı yoksa hastalıktanmı olduğunu bilemiyorum. gerçi ilacı kullanmadan öncede vardı. bu ilacı kullanan yada bilgisi olan yardım edebilirmi?
    HAYAT UMUTTAN ONCE BİTMELİ..

bulantı, wellbutrin xl tb. kullanırken beklenen bir yan etkidir. ilacı kullanmaya devam ettikçe geçecektir büyük ihtimalle.
    En son değiştiren anka_; 22-10-2010, 03:24 PM.
    bişnev...

Yorum

bu ilacı aylar önce doktorum yazmıştı ve yazdığı tarihte henüz yeni yeni Türkiye ye gelmişti bulmamız zor olmuştu yan etkilerini okuyunca kullanmaktan vazgeçmiştim yanlız en belirgin yan etkileri arasında prozac gibi ihtaşı kapatması olduğunu biliyorum ( doktorumun söylediği kadar) ilk günler bütün antidepresanlar anksiyete tarzı yan etki gösteriyor fakat ben kullanamadım
      arkadaşım forte donna nın bana gönderdiği link de wellbutrin hakkında detaylı bir yazı vardı umarım sizede faydalı olur linki ekliyorum

http://www.psikofarma.info/antidepre...la%C3%A7lar%29

Yorum

doğru mide bulantısı ve iştahsızlık yaşıyorum. yeterki sıkıntı ve bunalım hissimi artırmasın. prozac ve efexor beni çok kötü yapmıştı. bi türlü ilacı tutturamadım umudumda kalmadı artık. sabah bunalımla uyanıyorum gece nasıl olucak diye düşünür oldum. bu ilacın yan etkileri kaç gün sürer bilginiz varmı eğer iyi gelicekse katlanırım.

Yorum

ilacı kullanmaya yeni başlamışsınız. zaten yavaş salınım gösteren bir ilaç. daha 2. günde sizi bu kadar rahatsız etmemesi gerekir. ya psikolojik olarak kendinizi ilacı kullanma konusunda korkutmuşsunuz ve bedeniniz de buna doğal bir tepki gösteriyor ya da ilacın olağan yan etkilerinden birini yaşıyorsunuz. her halikürda devam etmenizde fayda vardır, eğer zamanla geçmezse bu etkiler o zaman doktorunuzla görüşmelisiniz...
          bişnev...

Yorum

anka ilgin için öncelikle teşekkür ederim. haklısın ilaç konusunda korkularım çok. zaten iç sıkıntım ve bunalım hissim hat safhada dahada artarsa diye aşırı derece korkum var. öyleki hiç bşey yapamaz oldum. evden dışarı çıkamıyorum. ev işlerimi yapamıyorum. sorumluluklarımı yerine getiremiyorum vs.. yavaş salınımlı ne demek açıklarsan sevinirim. yani ne zaman yan etkilerden kurtulup tedavi aşamasına geçer bu ilaç.

Yorum

yavaş salınım ya da modifiye salınım, ilaçların plazmada daha uzun bir sürede en yüksek konsantrasonuna ulaşması demek. bupropiyon içeren wellbutrin için bu süre yaklaşık 5 saattir. yani siz ilacı aldıktan 5 saat sonra ilaç maksimum seviyede plazmada bulunup etkisini gösterir. özellikle ilacın etkisinin arttırılması için bazı ilaçlar modifiye formda yapılır.
              bişnev...

Yorum

neden düşündüğünüzü merak ettim. 5. günüm bugün sadece iştah ve mide bulantı problemi biraz var bende. buna şükür. diğer ilaçlar anksiyetemi ve depresyonumu tetiklemişti dayanamicak kadar hemde. inş. sizede iyi gelir ve şifanız olur.

Yorum

...

zyban diye bi ilaç var sigarayı bıraktırmaya yardımcı ilaç. etken maddesi Bupropiyon hidroklorür'müş. wellbutrin'inde etken maddesi Bupropiyon hidroklorür'müş. zyban kullananların en büyük şikayetlerimi diyeyim (google'den arama yaparsanız görürsünüz) şikayetler mide bulantısıdır. kardeşimde zyban kullandı onunda şikayeti mide bulantısıydı.

Yani mide sorunlarının nedeni bu olabilir. sigara kullanıyormusunuz?
                  wellbutrin zyban'ın 3 te 1'i fiyatında aynı etken madde var.

biraz araştırdım zyban'a rakibiymiş. Sigarayı bırakanlar varmış sayesinde.
                  dopamin ve noradrenalin'in zayıf geri alım inhibitörüymüş.
                  Uyku getirmiyormuş. Kullananlar var kullanıp zarar görenler var görmeyenler faydasını görenlerde var. Her psikiyatrik ilaç gibi bunun sonucunuda zaman gösterecek. 15 - 20 gün kullandıktan sonra vücut alışır tam etkisini gösterir.

forum'un birinde diyorki çok asabi yaptı beni çok sıkıntıdayım kilo aldırdı diyor.
                  başka forumda 15 kilo verdim sayesinde sıkıntı basınca kullanıyorum sıkıntım geçiyor diyo birisi.
                  Her vücutta farklı etki.

Doktorlar zaten şu ilacı kullan bitince yanıma gel veya kötü hissettirirse kontrole gel diyorlar. İlacı dene , etkilerini hem burada paylaş hem doktorunla paylaş. İlacı kullanıp kullanmamakta bizim görüşlerimiz ve tavsiyelerimize değil, doktoruna güven. Efexor beni mahvetti fakat yıllardır efexor kullanıp memnun olanlar var.
                  En son değiştiren nasai; 26-10-2010, 01:07 AM.

Yorum

arkadaşlar kafam karıştı iyice. madem etken maddesi sigarayı bıraktırmaya yarıyosa bana neden antidepresan olarak verildi. bende sigara kullanıyorum hatta sıkıntım olduğunda daha fazla içiyom.
                    bi taşla iki kuşmu olucak yani. hem depresyon anksiyeteyi yenicem hemde sigarayı bırakıcam.
                    daha ilaca yeni başladım ama biraz daha iyiyim diyebilirim arada dalgalanmalar olsada.
                    6 günden sonra yan etkiler çıkarmı dersiniz ben hala yan etki derdindeyim. çünkü kullandığım bi ilaç15 gün sonra mahvetmişti beni.
                    şu an yan etki olarak sadece mide bulantısı var. iştahım yok. aman bunlarıda takmıyom zaten yeterki depresyon ve anksiyetem azmasın.
                    kullandıkça gördüğüm etkileri yazıcam olurda bi gün kullanacak arkadaşlar olursa fikirleri olsun.

Yorum

bupropiyon aslında bir oral antidepresandır ve sürekli salıveren oral dozaj formu sigara bağımlılığına karşı kullanılmaktadır. etki mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır... Sigarayı bırakma etkisi için ilacı aldıktan 1-2 hafta sonra sigara bırakılmalıdır. 7 hafta sonunda ilacı bırakamayanların genelde ilaca yanıt veremedikleri kabul edilir.
                      bişnev...

Yorum

anka araştırmaların için çok teşekkür ederim. ben eczanelere sorduğum halde senden aldığım bilgi kadar hiçbiri veremedi. sigara hakkındada bişey demediler. ilacı aldıktan 1-2 hafta sonra sigara bırakılması gerekir demişsin fakat ben şu durumda sigarayı bırakamam bu imkansız. sonuçta bu ilaç depresyonuma ve anksiyeteme iyi gelirmi onu çok merak ediyom ne karışık bi ilaçmış ya.

Yorum

bu tarz yavaş salınımlı ilaçların etkisi biraz geç görülür. bildiğim kadarıyla 4 haftadan önce tam etki görülmeyebilir bile. bu yüzden sabırlı olmalısınız...

ve ilacın elbetteki kullanım amacı depresyonu tedavi etmektir fakat hem bu ilacın yeni olması ve diğer antidepresanlardan farklı etki göstermesinden kaynaklı hem de bu tür santral sinir sistemi ilaçların kişiden kişiye gösterdiği farklı etkiler yüzünden net bir şeyler söylemek de zor...
                          bişnev...

Yorum

arkadaşlar 11 gün oldu hala yemek yiyemiyorum. bu günde anksiyetem arttı. ilaçlarımı yutmak için zorla bişeyler yiyom. 2-3 gün önce biraz daha iyiydim ama bu gün baya sarstı beni. 2 haftadan sonra etkilerini görüyoruz ya bu tür ilaçların sabrediyorum 4 günüm kaldı. bide anksiyete haricinde içimde devamlı bunaltı hissi var. sabır sabır sabır.

Yorum

5 gün olmuş varmı olumlu değişmeler?

Yorum

İstek İşleniyor...
                              X