Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Şizofren yakınım için hastane arıyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Şizofren yakınım için hastane arıyorum

Merhaba. Şizofren bir yakınımı sürekli olarak yatırabileceğimiz ve bakımını üstlenecek masrafları yüksek olmayan istanbulda bir hastane arıyorum.

Bu konuyu yıllardır düşünüyorum. İki seçeneğim var ya işimden, evlenmekten, sosyal hayattan vazgeçip kendimi anneme ve bakımına adayacağım ya da bir hastaneye yatıracağım. Artık hayatıma devam edebilmek istiyorum mecburen hastaneye yatırmayı düşünmeye başladım.

Çok bunaldım artık ne yapacağımı bilmiyorum bazen intiharı bile düşünmeye başladım. İşin kötüsü annem o kadar da hasta değil ne akrabalarım ne doktorlar yaşadığım durumu anlamıyor. 20 yıldır çocukluğumdan beri zorla yalvara yalvara ilaç içiriyorum. Sayısız doktor ve ilaç denedi ama normali geçtim ona yakın bir duruma bile gelmedi. Şuanki ilaçları eskilerine nazaran daha iyi. Biraz daha kendinde.

Dışarıdan bakılınca şizofren olduğu belli ama hastalığını çok belli etmiyor ama evde resmen terör estiriyor. Eskiden eşyaları camdan aşağı atıp komşulara küfür ederdi. Bunları bıraktı şimdi sadece bizimle uğraşıyor. Gecenin 3-4ünde kapıları yumrukluyor. Küfürler ediyor. Sürekli bağıra bağıra konuşuyor. Bazen sinirleniyor saldırıyor. Kollarım tırmık izi içinde. Bazen bağıra bağıra ağlıyor komşular polis jandarma falan çağırıyor.

Ne kadar komşumuz varsa taşındılar. Yeni gelenler oluyor bir süre sonra onlar da taşınıyor. Dışarı çıkarken insanlardan kaçacak delik arıyorum beni görmesinler diye.

Ne yapacağımı bilmiyorum. Psikolojim ciddi anlamda bozuldu. 30 yaşındayım ne işim var ne sosyal hayatım... 6 aydır bakkala gitmek haricinden evden çıkmadım. Delirmek üzereyim. Ben hayatıma nasıl devam edeceğim, işimde nasıl başarılı olacağım, nasıl evleneceğim bilmiyorum.

Bütün bunların en kötü yanı da annem normal olmaya çalışmıyor. Hastalığını kabul etmiyor. Hadi ben başediyorum da babam da yaşlandı gücü kuvveti kalmadı resmen annem babamı dövüyor. Babamı öldürecek adam kendini de savunamıyor.

Forumda şizofren olduğunu söyleyenlerin yazdıklarını okudum. Cümleleri o kadar mantıklı ki yani hastalığını kabul edenler de var bu durumdan kurtulmaya çalışanlar da var. Keşke annem de öyle olsa.

Biraz da içimi döktüm. İnanın çok doluyum.

Maddi olarak fazla zorlamayacak bir hastane arıyorum sürekli bakabilecek. Yani kötü biryer olmasını da istemiyorum ama pahalı da olmasın. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

bakirköy ruh ve sinir hastaliklarini hastanesini tavsiye ederim sanirim ücreti cok düsük veya devlet ödüyor oldukcada iyi sayilir.bakimi ve ilaclarini düzenli alir yemeklerini düzenli yedirirler.hasta bakicilari iyidir.
    Last edited by sir_7; 21-12-2012, 01:23 AM.
    Wenn der Gedanke arm ist,ist Intellekt Klugscheißer
    Klugscheißer Menschen glauben,Ich weiß alles;Wenn man die Wahrheit sagen sollte, wiest du gar nichts.:32:
    *Fjodor Michailowitsch Dostojewsky*-1845

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kafayiyedim View Post
      Merhaba. Şizofren bir yakınımı sürekli olarak yatırabileceğimiz ve bakımını üstlenecek masrafları yüksek olmayan istanbulda bir hastane arıyorum.

Bu konuyu yıllardır düşünüyorum. İki seçeneğim var ya işimden, evlenmekten, sosyal hayattan vazgeçip kendimi anneme ve bakımına adayacağım ya da bir hastaneye yatıracağım. Artık hayatıma devam edebilmek istiyorum mecburen hastaneye yatırmayı düşünmeye başladım.

Çok bunaldım artık ne yapacağımı bilmiyorum bazen intiharı bile düşünmeye başladım. İşin kötüsü annem o kadar da hasta değil ne akrabalarım ne doktorlar yaşadığım durumu anlamıyor. 20 yıldır çocukluğumdan beri zorla yalvara yalvara ilaç içiriyorum. Sayısız doktor ve ilaç denedi ama normali geçtim ona yakın bir duruma bile gelmedi. Şuanki ilaçları eskilerine nazaran daha iyi. Biraz daha kendinde.

Dışarıdan bakılınca şizofren olduğu belli ama hastalığını çok belli etmiyor ama evde resmen terör estiriyor. Eskiden eşyaları camdan aşağı atıp komşulara küfür ederdi. Bunları bıraktı şimdi sadece bizimle uğraşıyor. Gecenin 3-4ünde kapıları yumrukluyor. Küfürler ediyor. Sürekli bağıra bağıra konuşuyor. Bazen sinirleniyor saldırıyor. Kollarım tırmık izi içinde. Bazen bağıra bağıra ağlıyor komşular polis jandarma falan çağırıyor.

Ne kadar komşumuz varsa taşındılar. Yeni gelenler oluyor bir süre sonra onlar da taşınıyor. Dışarı çıkarken insanlardan kaçacak delik arıyorum beni görmesinler diye.

Ne yapacağımı bilmiyorum. Psikolojim ciddi anlamda bozuldu. 30 yaşındayım ne işim var ne sosyal hayatım... 6 aydır bakkala gitmek haricinden evden çıkmadım. Delirmek üzereyim. Ben hayatıma nasıl devam edeceğim, işimde nasıl başarılı olacağım, nasıl evleneceğim bilmiyorum.

Bütün bunların en kötü yanı da annem normal olmaya çalışmıyor. Hastalığını kabul etmiyor. Hadi ben başediyorum da babam da yaşlandı gücü kuvveti kalmadı resmen annem babamı dövüyor. Babamı öldürecek adam kendini de savunamıyor.

Forumda şizofren olduğunu söyleyenlerin yazdıklarını okudum. Cümleleri o kadar mantıklı ki yani hastalığını kabul edenler de var bu durumdan kurtulmaya çalışanlar da var. Keşke annem de öyle olsa.

Biraz da içimi döktüm. İnanın çok doluyum.

Maddi olarak fazla zorlamayacak bir hastane arıyorum sürekli bakabilecek. Yani kötü biryer olmasını da istemiyorum ama pahalı da olmasın. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.
      annenizin durumu bence acilen tedavi edilmesi gerekiyor....eğer kendisi tedaviyi kabul etmiyorsa sizin zorla onu bir hastaneye yatırmanız gerekiyor....bu gibi durumlarda hasta yakınlarının duygularını bir kenara bırakması ve mantıklı davranması gerekiyor....eğer istanbuldaysanız kesinlikle bakırköy doğru adres...bildiğim kadarıyla onların acil servisleride var ve bu hastaları gelip evden alarak yatışlarını yapıyorlar....isterseniz siz hasta yakını olarak gidin ve görüşün....anneniz diğer şizofren hastaları gibi değil çünkü henüz tedavi olamamış.. yani belirtileri ilaçlarla azaltılıyor bu hastalığın....hastanede düzenli tedavisi en fazla bir ayda tamamlanır ve anneniz oradan çıktığında söylediğiniz diğer şizofren hastaları gibi olur bundan eminim.....çıkar çıkmazda doktorun dediklerini harfi harfine uygulaması gerekiyor....
      sizin hayatınızı ona adamanız kesinlikle çok yanlış....eğer annenize yardım etmek istiyorsanız öncelikle hastanelerden yardım isteyin daha sonra annenizi yatırın....çıktığında ise sadece ilaçlarını takip edin....şizofreni hastaları bakıma muhtaç hastalar değiller...sadece içgörüleri olmadığı için yönlendirilmeye ihtiyaçları var.....doğru teşhis ve doğru tedavi ile anneniz çok iyi olabilir....
      siz bence acilen bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gidip bilgi alınız....anennizin yaptıklarını gitmeden önce bir liste halinde yazın ve gittiğinizde görüşürken unuttuğunuz birşey kalmasın....onlar zaten sizi yönlendirirler...sigortası var ise annenizin hiç para ödemeden tedavi olabilecektir.
      sürekli bakılacak bir yer aramaktan vazgeçin şizofren hastası ilaçlarla normal hayatına dönebilmektedir. annenizi toplumdan soyutlamayın o yüzden....
      benimde kardeşim paranoid şizofren şu anda hastanede yatıyor....oda hastalığını kabul etmiyor...kabul ettirmek için yatırmak zorunda kaldık.....

Yorum

Biraz geç oldu ama ben de diğer kişiler gibi Bakırköy derim. Türkiye'de en bilinen ve aslında da sanırım en iyi bakım sağlayan yer orasıdır.

Yorum

İşleniyor...
        X