Duyuru

Collapse
No announcement yet.

psikoz ??

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• psikoz ??

psikoz nedir tam olarak ?? Açıklayabilecek olan var mı ??

iki tür temel psikotik semptom vardır:
    1- halüsinasyon
    2- hezeyan

halüsinasyon işitsel ya da görsel olabilir. şizofrenlerde halüsinasyon daha çok işitseldir. rahatsız edici insan sesleri duyarlar.

hezeyanlar çok çeşitli olabilir:
    en tipik olanları: takip edilme hezeyanı. evde odasında yalnızken bile takip edildiğini düşünebilir.
    zarar görme hezeyanı: evde ailesinden, işte ya da okulda arkadaşlardan zarar görme hezeyanı gibi.
    bu hezeyanlar yüzünden işini okulunu evini terk edip evsiz barksız sokakta yaşamayı tercih edebilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: buhurizade View Post
      1- halüsinasyon
      2- hezeyan

halüsinasyon işitsel ya da görsel olabilir. şizofrenlerde halüsinasyon daha çok işitseldir. rahatsız edici insan sesleri duyarlar.

en tipik olanları: takip edilme hezeyanı. evde odasında yalnızken bile takip edildiğini düşünebilir.
      zarar görme hezeyanı: evde ailesinden, işte ya da okulda arkadaşlardan zarar görme hezeyanı gibi.
      bu hezeyanlar yüzünden işini okulunu evini terk edip evsiz barksız sokakta yaşamayı tercih edebilir.
      arkadaşın dedikleri doğru ama biraz daha açalım çünkü coğu hasta takip edildiğimi düşünmedim öyleyse normalim diyebilir.
      hezeyanlara + olarak eğer sağdan soldan özel msjlar falan aldığını düşünüyorsan mesela televizyondan yada konuştuğu bir kişi hiç öyle dememişken sen o konuşmadan bambaşka şeyler çıkarıyorsan hezeyandır.
      daha uzar gider bin bir türlü şekilde kendini gösterebilir
      Never Back Down

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kanarya30 View Post
        psikoz nedir tam olarak ?? Açıklayabilecek olan var mı ??
        Pozitif semptomların yanında negatif semptomlar ve bilişsel yeti kayıpları vardır ki bu belirtilerin tedavisi şu an psikiyatri ilminin geldiği yer itibariyle mümkün değildir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: buhurizade View Post
          1- halüsinasyon
          2- hezeyan

ben psikozum heralde en ufak olumsuzlugu kendimi tehdit olarak görüyorum hatta evi ocağı bile gözümü kırpmadan terk edebilirim

Yorum

bende ki haliyle duyulan sesler (yargılayıcı ve emir veren sanki gerçekmiş gibi duyduğum sesler) , insanlardan duyulan rahatsızlık (kalabalıklardan uzak durma, arkamda yürüyenlerin önüme geçmesi için saçma sapan hareketler gibi) , depresyon benzeri ruh hali, aşırı içe kapanıklık, düşüncelerin hızlı akışı (kontrolsüzce) ve sonunda 3 mg risperdal ile gelen huzur.

benim için psikoz bu demek işte. Hala sorsan hasta değilim derim ama bir yığın doktor tersini idda ediyor. Yoruldum artık isim önemli değil diyorum hasta olduğumu kabul etmeliyim diyorum. Ama nafile, hayatım son beş ayı böyleydi. Şizofreni için erken diyorlar. Aslında tahminim şizofreni olmadığını sadece psikoz olduğunu düşünüyorlar. Gerçi ne psikoz ne de şizofreni ne de başka birşey olup olmadığım konusunda karar verecek kadar bilgili değilim bu konuda şimdilik psikoz işte

Okb ve anksiyete diye başlayan hikayem hızlı bir şekilde ve doktorun değimiyle saf psikoz, organik olmayan psikoz haline geldi. (Okb ve anksiyete deyimim kafa karıştırmasın bende olur muyum hissi uyanmasın semptomlar ardı ardına ve hızlı şekilde gelişti yani başından beri psikozum varmış sadece semptomlar başta okb sonra anksiyete benzeri halde gelmiş yani okb ve anksiyete psikoza dönüyor mu demek yersiz olur.)

Yorum

depresyon ardından hipomani ardından psikotik ataklarım oluyor. depresyon sinsice geliyor uzun sürüyor hipomzni ardından hızla psikoz başlıyor. ilaçlara yanıt veriyorum ve hastanede bir kaç gün sonra psikoz geçiyor. maniye dönüş oluyor.
              psikoz algılarım değişmeye başlıyor. araba plakaları yoldan geçen biri etrafımda gördüğüm herşeyin farklı anlamlar taşıdığına inanıyorum. maganda tipli adamlar gördüğümde onların beni izlediğini ve sivil polis olduğunu düşünüyorum.( bir travmam var bununla ilgili) beyaz reno veya beyaz skoda arabalara seçici algı gelişiyor ve peşimdeler die düşünüyorum. ( bu da travmayla ilişkili) tamamen kendimi kaybederek yaptığım hatırlamadığım şeyler de oluyor. örneğin sınav esnasında böyle bir kriz geçirmiştim ve birden kendimi hastane yolunda buldum arkadaşlarımla, hoca beni onlarla hastaneye göndermiş. tavanı kaplayan kocaman bir örümcek görmüştüm bir keresinde de kabus muydu, uyanıkken mi gördüm bilmiyorum, çığlıklar atttım, kendimi hiroşima da yanan ve dünyaya dönmüş kız sanıyordum bir yatışım da, isa olduğumu da iddia ettiğim oldu. , son psikozda beni zehirlediklerini de düşünmüştüm , sonra iğne yapılıyordu iğnenin de elektirik vererek öldürme olduğunu düşündüm, iğneden sonra ölmemek için direniyordum. bu yüzden iğneye rağmen uyumuyordum. televizyonu açmıyordum bir de televizyonun bizim evi çekerek canlı yayın yapıldığına inanıyordum. acaip uçuyorum
              psikoza girmeyi özledim. 2006 dan beri iyiyim, fakat mutlu değilim ve dünyaya ilgisizim, hiç bir şey beni mutlu etmiyor, anlamlı gelmiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BİTOPERTİN View Post
                Pozitif semptomların yanında negatif semptomlar ve bilişsel yeti kayıpları vardır ki bu belirtilerin tedavisi şu an psikiyatri ilminin geldiği yer itibariyle mümkün değildir.
                ama şizofreniyi değil psikozu soruyor! negatif semptomlar psikoza değil şizofreniye ait!
                bipolar manik iken psikotik olabilir ama hiç negatif semptom olmaz!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: macabre View Post
                  depresyon ardından hipomani ardından psikotik ataklarım oluyor. depresyon sinsice geliyor uzun sürüyor hipomzni ardından hızla psikoz başlıyor. ilaçlara yanıt veriyorum ve hastanede bir kaç gün sonra psikoz geçiyor. maniye dönüş oluyor.
                  psikoz algılarım değişmeye başlıyor. araba plakaları yoldan geçen biri etrafımda gördüğüm herşeyin farklı anlamlar taşıdığına inanıyorum. maganda tipli adamlar gördüğümde onların beni izlediğini ve sivil polis olduğunu düşünüyorum.( bir travmam var bununla ilgili) beyaz reno veya beyaz skoda arabalara seçici algı gelişiyor ve peşimdeler die düşünüyorum. ( bu da travmayla ilişkili) tamamen kendimi kaybederek yaptığım hatırlamadığım şeyler de oluyor. örneğin sınav esnasında böyle bir kriz geçirmiştim ve birden kendimi hastane yolunda buldum arkadaşlarımla, hoca beni onlarla hastaneye göndermiş. tavanı kaplayan kocaman bir örümcek görmüştüm bir keresinde de kabus muydu, uyanıkken mi gördüm bilmiyorum, çığlıklar atttım, kendimi hiroşima da yanan ve dünyaya dönmüş kız sanıyordum bir yatışım da, isa olduğumu da iddia ettiğim oldu. , son psikozda beni zehirlediklerini de düşünmüştüm , sonra iğne yapılıyordu iğnenin de elektirik vererek öldürme olduğunu düşündüm, iğneden sonra ölmemek için direniyordum. bu yüzden iğneye rağmen uyumuyordum. televizyonu açmıyordum bir de televizyonun bizim evi çekerek canlı yayın yapıldığına inanıyordum. acaip uçuyorum
                  psikoza girmeyi özledim. 2006 dan beri iyiyim, fakat mutlu değilim ve dünyaya ilgisizim, hiç bir şey beni mutlu etmiyor, anlamlı gelmiyor.
                  psikoz esnasında her ne kadar korku paranoya ve depresyon olsa da kendini bambaşka imkansız bir şey olarak görmek ve buna inanmak tatmin edici bir his yaratıyor. başka bir dünya da yaşamak gibi oluyor sanırım tek güzel tarafı bu ve galiba senin de özlediğin işin bu yönü. gene de ben diğer etkileri düşününce tekrar o hale dönmek istemiyorum. hele de sevdiklerimin bu durumdan ne kadar etkilendiğini gördükten sonra sadece bana değil onlara da verdiğim büyük zararlar yüzünden normale dönmeyi istiyorum.

burada bakıyorum çok küçük şeyleri bile abartıp acaba ben bu muyum şu olabilir bende diyenleri görüyorum ya onlara psikozlu bir günümü hediye edebilmeyi çok istiyorum ancak o zaman yaşananın tahmin ettiklerinden çok daha ağır olduğunu anlayabilirler diyorum. doktora gitmek yerine formda kendine hastalık arayanlara, hep bende en kötüsü var diyenlere en kötüsünün bir gün için ne olduğunu göstermek büyük lütuf olurdu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hudeboy View Post
                    psikoz esnasında her ne kadar korku paranoya ve depresyon olsa da kendini bambaşka imkansız bir şey olarak görmek ve buna inanmak tatmin edici bir his yaratıyor. başka bir dünya da yaşamak gibi oluyor sanırım tek güzel tarafı bu ve galiba senin de özlediğin işin bu yönü. gene de ben diğer etkileri düşününce tekrar o hale dönmek istemiyorum. hele de sevdiklerimin bu durumdan ne kadar etkilendiğini gördükten sonra sadece bana değil onlara da verdiğim büyük zararlar yüzünden normale dönmeyi istiyorum.

burada bakıyorum çok küçük şeyleri bile abartıp acaba ben bu muyum şu olabilir bende diyenleri görüyorum ya onlara psikozlu bir günümü hediye edebilmeyi çok istiyorum ancak o zaman yaşananın tahmin ettiklerinden çok daha ağır olduğunu anlayabilirler diyorum. doktora gitmek yerine formda kendine hastalık arayanlara, hep bende en kötüsü var diyenlere en kötüsünün bir gün için ne olduğunu göstermek büyük lütuf olurdu
                    evet kesinlikle başka bir dünyada oluyorsun fakat sorunlar yaşadığın insanlarla berabersen kötü. rahat bir ortamda olursam ki en rahat ortam bu esnada hastane oluyor benim için, anlamsızlıktan kurtulup herşeyin anlam yüklü olması mutlu edebiliyor, fakat hastanenin de çok zor tarafları var tabi. kelimelerle anlatılır şeyler değil.

evet bazı arkadaşlar dışarda da tanık oluyorum bazı insanlar, sank,,i ruhsal sorun yaşamak moda olduğu için kendilerini modaya kaptırıyor gibiler. fakat gerçekten yaşamak çok ağır.bırakın psikozu en ufak bir sıkıntıda depresyondayım demekte beni irrite ediyor çok.

Yorum

nasrettin hoca misali damdan düşeni gene damdan düşen biri anlar. tabi yalnız olmak en iyisi bence

Yorum

İşleniyor...
                      X