Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Klozapin,dünyada binlerce şizofrenin hayatını kurtarabilirdi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Klozapin,dünyada binlerce şizofrenin hayatını kurtarabilirdi

  Klozapin, dünyada binlerce şizofrenin hayatını kurtarabilirdi

  Finlandiya'da yapılan bir araştırma, antipsikotik ilaçlardan Klozapin'in, reçete edilmiş olsaydı dünyada binlerce şizofrenin hayatını kurtarmış olabileceğini gösterdi.

  Kuopio Üniversitesinden Jari Tiihonen ve iş arkadaşlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, ülkede 1996 ile 2006 yılları arasında yaklaşık 67 bin şizofrenin ölüm oranları incelendi ve Klozapin kullanlarda ölüm olasılığının, diğer şizofreni hastalarına oranla en düşük olduğu gözlendi.

  Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, Finlandiya'da antipsikotik tedavilerin son on yılda yükselişe geçmesine rağmen, şizofrenlerin hala sağlıklı insanlardan yaklaşık 20 yıl daha erken öldüğü ortaya çıktı.

  Araştırmacılar, aralarında Kuetiapin, Haloperidol ve Risperidon'un da bulunduğu yeni ilaçların eskileriyle kıyaslandığında şizofrenlerde ölüm olasılığını sırasıyla yüzde 41, 37 ve 34 oranında arttırdığını söyledi.

  Öte yandan Finlandiya Sağlık Bakanlığının finanse ettiği araştırmada, Klozapin kullanan hastaların ölüm olasılığının yüzde 26 olduğu belirtildi.

  İngiltere'de South London ve Maudsley Hastanesine bağlı Ulusal Psikopati biriminde danışman psikiyatrist olan James MacCabe, araştırmayı, "çarpıcı ve şok edici" sözleriyle değerlendirerek, Klozapin'in, şizofrenlerde özellikle beklenmeyen ölümlerin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan intihar eğilimlerini azaltmada etkili olduğunu kaydetti.

  1970'lerde piyasaya sürülen Klozapin, ölümcül yan etkisi olan, hastaların yüzde 2'sinde akyuvarların kaybolması nedeniyle bir ara yasaklanmıştı.

  AA & Zaman

 • #2
  leponexten bahsediyorsun. ben 200 mg uzun süre kullandım ,çok güçlü çok etkili ilaç olduğuna eminim ama çok fena uyutuyor yahu,50 mg dahi alsan 14-15 saat uyutuyor..

  Yorum


  • #3
   ben normalde 50 yıl yaşarım derdim demekki buaralar ölebilirim 20yıl önceye alırsak ölümümü abowww :? :?: :idea: :arrow: :!: 8O

   Yorum


   • #4
    ben yaklaşık 8 sene olanzapin (zypexa, rexapin) kullandım gayet iyiydim, fakat 2 sene önce ağır bi atak geçirdim ve çok kötü duruma düştüm ,bana klozapin (leponex) tedavisine başladılar ,2 yıldır leponex kullanıyorum ve kendimi toparladım ama tabiki tamamen iyileştim diyemem ama eskisine göre daha iyiyim.

    Yorum

    İşleniyor...
    X