Duyuru

Collapse
No announcement yet.

haftaya sunum yapmam lazım lütfen yardımcı olun

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

arkadaşlar yok mu başka tavsiyesi olan

Yorum

Orjinal yazı sahibi: og_sf
      arkadaşım sunumdan 1 saat önce bi dideral iç yine de dr a sor tabi...

dideral sıkıntını almıyo ama titremeni azaltır belki de durdurur (ben kullanıyorum 2/3 saat arası hiç titreme olmuyor)

bana en mantıklı gelen yorum arkadaşlarınla çalışman ve durumunu onlara anlatman böylelikle rahatlarsın..açık açık anlat herşeyi burda yazdıklarını utanmadan sıkılmadan onlara söyle ben buyum de!!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: og_sf
        Aynı sorun bende de vardı. Sunumu düşündüğüm de bile titriyordu her yerim. Gereksiz bi heyecan olmasına rağmen vüsuduma bunu anlatamıyordum.Sana en büyük tavsiyem, aileden veya arkadaş çevresinden 2-3 kişi topla,önce onlara sunum yap. Vede için rahatlatmak içinde votka+vişne iç . Bence bira içme, kötü koku yapar,votka nın kokusu olmaz,kimse anlamaz. 2 bardak o günü sana kolay kılabilir.
        Ve son olarak şunu söleyebilirim ki, ben sunum yaptıysam herkes yapabilir

Yorum

yaa salı günü yapıorm bakalım..vefat etmessem sunum yaparken anlatırım akşamına nasıl oluyo,taktikler filan

Yorum

Merhaba ben yeni üye oldum buraya.
            Bende de sunum yapma korkusu vardı ,galiba bu korku lise yıllarımdan kalma birşeydi.Tarih dersinde herkes sırayla tahtaya çıkıp konu anlatıyordu.Sıra bana gelince çok heyecan yapmıştım birkaç cümleden sonra beynim durmuş gibi olmuştu.Arkadaşlarımın yüzüne baktığımda tuhaf bir gülümseme vardı suratlarında ,bu çok dikkatimi çekmişti.öğretmen tekrar baştan başlamamı söylemişti.Tekrar başladım ve tekrar aynı yerde tekledi beynim.Öğretmene sunum yapamayacağımı söyleyip sırama geçmiştim.Üniversitede de aynı problemi yaşadım.İkinci sınıftayken yaptığım sunum sonunda hocanın tepkisi şuydu:'sınıfta varlığınla yokluğun birdi' demişti.Gerçekten de öyleydi sesim mıy mıy çıkmıştı ve duraklamaları düzgün yapamamıştım.Yerime geçtiğimde gözlerimden yaşlar akmıştı(neyse ki sınıf karanlıktı)Üçüncü sınıfa geldiğimde yine sunum yapmak zorundaydım.Günler öncesinden stres yapmaya başlamıştım bile.Okulun kütüphanesine gidip topluluk karşısında konuşma, sunum yapma teknikleriyle ilgili kitap aldım.Orada şunlar yazıyordu:Sunum yapmak herkes için stres yaratıcı birşeydir.sunum esnasında heyecanınızı insanlar farketmez,farketseler de bunu olağan karşılarlar.Kitapta öneriler vardı onları uyguladım mesela aynanın karşısına geçip konuştum,sunum yaptım, ağız hareketlerime, mimiklerime baktım, sunum yapıp sesimi telefonuma kaydettim sonra onu dinledim.Ve sunuma bir gün kala oda arkadaşlarıma sunum yaptım.Başlangıçta onların karşısında dahi çok heyecanlandım, güldüm.Ama tekrar başa sarıp onların karşısında rahatlıkla sunum yapar duruma geldim.Sunum günü kendi grubuma çok heyecanlı olduğumu söyledim. Onlardan da sunumumu dinlemesini söyledim.Sunum zamanı gelip çattığında heyecandan ölmek üzereydim, ağzım kupkuru olmuştu, lavaboya gittim, ağzımı çalkaladım, yüzümü yıkadım.Geldiğimde hoca gelmiş,sunuma başlamışlardı.üç kişi sunum yaptı.Sıra bendeydi başladım.Başlangıçta biraz heyecanlıydım ama zaman ilerledikçe heyecanım azaldı, sesim çok gür çıkıyordu, herkesle göz teması kurabiliyordum, jestlerimi kullanıyordum,yaptığım sunumdan kendim de zevk alıyordum.normalde kimse sunuma katılmazken, kimse dinlemezken benim yaptığım sunum herkesin ilgisini çekmişti.Sunum sonunda sınıftan arkadaşların tepkisi en iyi sunumun benim olduğuydu.sonra ki zamanlarda yaptığım sunumlarda artık rahattım( bir sunumu saymazsam)Ama herzaman iyi sunum yapacağız diye bir kaide yok değil mi?
            Size tavsiyem yapacağız sunumlara çok iyi hazırlanmanız, sunum esnasında gelebilecek muhtemel soruları hazırlamanız;rahat olduğunuz, sizi anlayan tanıdıklarınızın(arkadaş , aile vs.) yanında sunumu prova etmeniz,aynanın karşısına geçip sunum yapmanız,sesinizi kaydetmeniz, herşeyden önce sunum yapmanın herkes için stres yaratıcı birşey olduğunu(bizlerde daha fazla olsa da) aklınızdan çıkarmamanız.

Yorum

en kesin çözüm iki şişe bira. inanılmaz rahatlatıyo insanı. sunum sırasında bu rahat insan ben miyim ya diyorsunuz.
              alkolü pek sevmeyenler ya da kaldıramayanlar için de en ideali gene bira, vodka içip kusmaktansa, çubuk krakeri meze yaparak iki bira için, tahtada döktürün abi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dudex View Post
                en kesin çözüm iki şişe bira. inanılmaz rahatlatıyo insanı. sunum sırasında bu rahat insan ben miyim ya diyorsunuz.
                alkolü pek sevmeyenler ya da kaldıramayanlar için de en ideali gene bira, vodka içip kusmaktansa, çubuk krakeri meze yaparak iki bira için, tahtada döktürün abi.
                Sarhoşken nasıl konu anlatalım ya . Ben iki şişeyle kesin sarhoş olurum ki . Şaka bir yana cidden bu heyecan anlarında alınabilecek bi sakinleştirici yok mudur? Bende de çok oluyor da .

Yorum

ilaclarla bu is cozulmez bence. bi sekilde kendi psikolojini hazirlamalisin bu olaya. bende uni 1'de ayni seyleri hissediyordum ama konuya hakim olduktan sonra seni kimse tutamazzz ve hoca ve sinif da anlattiklarindan etkilendiyse beden dilin, konunun icerigi vs. bu sana guzel bi motive verir. sunum olsa da yapsam dersin. ben oyle diyordum valla. benim rahatligimi gorenler sasiriodu, kizim sen hic heyecanlanmazmisin falan diyorlardi. halbuki icimden heyecanliydim bende, ama anlatacagim konuya iyi calistigim ve ileride bu heyecansizligin bana yararli olacagini dusundugum icin kendi kendimi avutuyordum. sende oyle yap, zaten kac dk surecek ki 10 15 dk. ondan sonra daha cok rahatlamis olacaksin
                  Damnant quod non intelligunt. (Anlamadiklari seyleri kinarlar)

Yorum

[QUOTE=dudex;176247]en kesin çözüm iki şişe bira. inanılmaz rahatlatıyo insanı. sunum sırasında bu rahat insan ben miyim ya diyorsunuz.
                    [/QUOTE

döktürürde çişini döktürür 2 birayla

Yorum

[QUOTE=sizopantera;176274]
                      Orjinal yazı sahibi: dudex View Post
                      [/QUOTE

döktürürde çişini döktürür 2 birayla
                      dostum sunumdan önce içeceksin birayı, e haliyle çişini de sunum yapmazdan evvel yapacaksın. sadece kafada hafif bi rahatlama olacak, iki birayla çakır olmak zaten zor.

Yorum

İşleniyor...
                      X