Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çalışamıyorum,hiç çalışamadım:(

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Çalışamıyorum,hiç çalışamadım:(

16 yaşımdan beri hayatımın bazı dönemlerinde sosyal fobi yaşadım...yaşıyorum...ilaç kullanıp atlattım hep...şimdi yine kullanıyorum...

okul zamanları vs bu şekilde atlatıldı....belli bir yaşa gelince üniversite de bitince iş hayatına girmek söz konusu oldu haliyle ...ama ben bırakın çalışmayı iş görüşmelerine bile gidemedim hiç bir zaman....sırf ya gidince beni işe alırlarsa ya yapamazsam,konuşamazsam,işi anlamazsam vs diye korkmaktan bunu bile yapamadım...30 yaşımdayım şimdi,hiç çalışmadım,çalışamadım(

evlendim...evde oturmaktan sıkıldım,çalışmak istiyorum ama yapamıyorum...düşüncesi bile gerilmeme,heyecanlanmama,bayılacak gibi olmama sebep oluyor...insanlar bunu anlamaz çalışmak istemiyorum sanar ama değil....çalışmayı çok isteyip te çalışamamak nasıl birşeydir bilir misiniz....

sosyal fobiyi en tavan noktasında yaşadığım konu bu,çalışmak,işe girmek....

benim gibi olan var mı?bu sebepten çalışamayan? ((

Orjinal yazı sahibi: darkblue
    var ben : )

ama ben çalışmayıda sevmiyorum gerçi ..... hele işe alındıktan sonraki ilk günü hayal ediyorumda tam bi kabus ... Herkes garip garip sana bakıyor , tam çaylak gibisin

KORKUNÇ aman allahım
    evet işte o günü düşünmek bile beni bayıltmaya yeter...
    gidicem,başlıycam herkes bana bakıcak,yapamıycam,beceremiycem,sap gibi kalıcam...vs vs

dediğin gibi tam bir kabus...

off ama ben çalışmak istiyorum herkes gibi kendi paramı kazanmak istiyorum,o duyguyu yaşamak istiyorum...evde böyle ev kadını modunda yaşamak çok koyuyor bana(

Yorum

Yalnız değilsiniz......

Yorum

Orjinal yazı sahibi: darkblue
        ben bide erkeğim ne olacak : )

ben sinir yapıyorum , sabahları işe gidiş ritüeli bile psikolojimi bozuyor ... garip mide bulandırıcı bir his

bide sabah mutlu olmam ben , gerginimdir , bide iş stresi bunu 5 e katlar
        erkekler için daha zor bir durum evet...ama siz en azından denemişsiniz sanırım..ben onu da yapamadım,yapamıyorum...daha işim bile yokken,olması ihtimali bile bana bu bahsettiklerinizi hissettiriyor...hayal ediyorum mesela bir işe girdiğimi,atıyorum yarın başlayacağımı,anında o mide bulantısı,baygınlık hissi geliyor...kendime sinir oluyorum sırf bu yüzden...benden daha beceriksiz,daha eğitimsiz insanlar bile çalışıyor iyi kötü....

Orjinal yazı sahibi: ayılırsınveanlarsın View Post
        Yalnız değilsiniz......
        siz de mi....ne olacak böyle yaa( onca yıldır bir sürü ilaç kullandım...insanların içine karışmada falan etkili oluyorlar bi şekilde bu anlamdaki sosyal fobiyi yenebiliyorum ama konu iş olunca yokkk(

Yorum

Orjinal yazı sahibi: -UMuTSuZ- View Post
          erkekler için daha zor bir durum evet...ama siz en azından denemişsiniz sanırım..ben onu da yapamadım,yapamıyorum...daha işim bile yokken,olması ihtimali bile bana bu bahsettiklerinizi hissettiriyor...hayal ediyorum mesela bir işe girdiğimi,atıyorum yarın başlayacağımı,anında o mide bulantısı,baygınlık hissi geliyor...kendime sinir oluyorum sırf bu yüzden...benden daha beceriksiz,daha eğitimsiz insanlar bile çalışıyor iyi kötü....

siz de mi....ne olacak böyle yaa( onca yıldır bir sürü ilaç kullandım...insanların içine karışmada falan etkili oluyorlar bi şekilde bu anlamdaki sosyal fobiyi yenebiliyorum ama konu iş olunca yokkk(
          Biraz da tecrübesizlikten de kaynaklı olabilir ilacınız diğer konularda işe yarıyormuş anladığım kadarıyla...Tecrübesiz olan herkes işe ilk girdiğinde sosyal fobik olsun olmasın bir sıkıntı çekiyor zaten.Sizin bir de sosyal fobiyle karışınca bilmediğiniz bir alanla ilgili korkularınız iyice büymüş gibi...Hangi alanda çalışmayı düşünüyorsunuz ya da düşünmüştünüz?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kutup83 View Post
            Biraz da tecrübesizlikten de kaynaklı olabilir ilacınız diğer konularda işe yarıyormuş anladığım kadarıyla...Tecrübesiz olan herkes işe ilk girdiğinde sosyal fobik olsun olmasın bir sıkıntı çekiyor zaten.Sizin bir de sosyal fobiyle karışınca bilmediğiniz bir alanla ilgili korkularınız iyice büymüş gibi...Hangi alanda çalışmayı düşünüyorsunuz ya da düşünmüştünüz?
            evet doğru aslında,zaten tecrübe yok,onun verdiği normal sıkıntılar,çekingenlikler bir de üstüne sosyal fobi,hepten içinden çıkılmaz bir hal alıyor...kullandığım bütün ilaçlar bu anlamda etkisiz kaldı...

alan derken açıkçası onu da bilmiyorum..çalışsam nerde çalışabilirim ne yapabilirim bilmiyorum...turizm otelcilik ve işletme okudum...ama illa bu alanlarda olması gerekmez,herhangi başka basit bir iş bile olsa durum aynı benim için...

çok yoruldum,sıkıldım kendimden....ben bile kendime karşı böyle hissederken insanlar ne yapsın...eşimi de bıktırıcam diye ödüm kopuyor... o bana illa çalış demiyor zaten,istersen çalış diyor ben istiyorum diye ama hem böyle isteyip hem de iş çalışmaya gelince canavar görmüş gibi geri kaçmaya anlam veremeyebiliyor...bu rahatsızlığın nasıl bişey olduğuna anlam veremiyor pek...

Yorum

evet doğru aslında,zaten tecrübe yok,onun verdiği normal sıkıntılar,çekingenlikler bir de üstüne sosyal fobi,hepten içinden çıkılmaz bir hal alıyor...kullandığım bütün ilaçlar bu anlamda etkisiz kaldı...

alan derken açıkçası onu da bilmiyorum..çalışsam nerde çalışabilirim ne yapabilirim bilmiyorum...turizm otelcilik ve işletme okudum...ama illa bu alanlarda olması gerekmez,herhangi başka basit bir iş bile olsa durum aynı benim için...

çok yoruldum,sıkıldım kendimden....ben bile kendime karşı böyle hissederken insanlar ne yapsın...eşimi de bıktırıcam diye ödüm kopuyor... o bana illa çalış demiyor zaten,istersen çalış diyor ben istiyorum diye ama hem böyle isteyip hem de iş çalışmaya gelince canavar görmüş gibi geri kaçmaya anlam veremeyebiliyor...bu rahatsızlığın nasıl bişey olduğuna anlam veremiyor pek...
              Benim de bu anlamda maymun iştahlı olma sorunum var mesela...Çok çabuk sıkıldığım için her alanda kısa-orta süreli tecrübem oluyor.Bu da bana zorluk çıkartıyor.Şimdi KPSS deneyeceğim bakalım ne olacak...
              Anlayışlı bir eşe sahip olduğun için şanslısın yani tam olarak anlayamasa da yine de destekmiş gördüğüm kadarıyla Söylemesi ya da istemesi kolay ama uygulama daha zor oluyor tabiki...Yine de bir yerden başlanmazsa böyle devam ediyor...Belki en azından ilk etapta fazla sosyallik gerektirmeyen bir iş alanına yönelebilirsin orda tecrübe kazanıp biraz rahatlarsan bakarsın daha değişik alanlarda çalışır sosyal fobinin üstüne daha çok eğilirsin...Çünkü bu rahatsızlığı yaşayan da çok aşabilen de çok burda da görüyoruz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kutup83 View Post
                Benim de bu anlamda maymun iştahlı olma sorunum var mesela...Çok çabuk sıkıldığım için her alanda kısa-orta süreli tecrübem oluyor.Bu da bana zorluk çıkartıyor.Şimdi KPSS deneyeceğim bakalım ne olacak...
                Anlayışlı bir eşe sahip olduğun için şanslısın yani tam olarak anlayamasa da yine de destekmiş gördüğüm kadarıyla Söylemesi ya da istemesi kolay ama uygulama daha zor oluyor tabiki...Yine de bir yerden başlanmazsa böyle devam ediyor...Belki en azından ilk etapta fazla sosyallik gerektirmeyen bir iş alanına yönelebilirsin orda tecrübe kazanıp biraz rahatlarsan bakarsın daha değişik alanlarda çalışır sosyal fobinin üstüne daha çok eğilirsin...Çünkü bu rahatsızlığı yaşayan da çok aşabilen de çok burda da görüyoruz
                evet eşim çok destek sağolsun ama işte bazen bıktırıcam diye korkuyorum...kpss yi ben de 3 kere denedim olmadı...aslında benim için en iyisi oydu çok istiyordum ama olmadı işte o da
                fazla sosyallik gerektirmeyen iş ne olabilir bilemiyorum...öyle ha deyince de bulunmuyor iş malum...aslında söylediklerinizde haklısınız ama işte uygulamak......
                korkunç şeyler hissediyorum düşününce bile...çarpıntı,titreme,mide bulantısı,baş dönmesi...offf ciddi bir fobiğim ben...

Yorum

kendini çok fazla yıpratmanı gerektirecek bir durum yok bence. evde yapacak bir sürü iş bulabilirsin. erkek olsan sorun bu olay ama evli bir bayanın çalışmaması o kadar da kötü birşey değil bence ya tabi çalışsa süper olur ama evde de oyalanacak bir çok şey bulabilirsin

Yorum

ben de bu konudan cesaretle kendi durumumu anlatmak istiyorum. ben atanmak için uğraşan bir öğretmenim ve ücretli öğretmenlik yapıyorum. okuldayken ve ilk başladığımda çok idealisttim. mesleğimi seviyordum hala da seviyorum AMA işe gitmek çok zoruma gidiyor. bir şekilde öğrencilerle buluşunca öğretmen kimliğimi buluyorum ama o ana kadar adeta can çekişiyorum.anlamsız bir gerginliğim ve korkum var. evet resmen korkuyorum işe giderken.bunlara ek olarak son zamanlarda atanma fikrinden uzaklaştığımı ve çalışmak istemediğimi farkettim.

maddi durumum yüzünden çalışmaya mecburum.bu, gün geçtikçe işkenceye dönüşmeye başladı. tam anlamıyla ortada kaldım.
                    BENDE DE SOSYAL FOBİ BAŞLADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. çünkü bunun yanında arkadaş ortamlarındaki rahatlığımı da kaybettim. 6 yıldır depresyon hastasıyım ama 2-3 yıldır bu dediklerim de baş göstermeye başladı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: y.aras View Post
                      kendini çok fazla yıpratmanı gerektirecek bir durum yok bence. evde yapacak bir sürü iş bulabilirsin. erkek olsan sorun bu olay ama evli bir bayanın çalışmaması o kadar da kötü birşey değil bence ya tabi çalışsa süper olur ama evde de oyalanacak bir çok şey bulabilirsin
                      Çalışmanın getirdiği tek katkı para değil ama...Çalışan insanın kendine güveni daha fazla oluyor,para ihtiyacı olsun olmasın kendi parasını kazanmasının ayrı bir zevki var ve tabi sosyal iletişim açısından da artıları var hatta olumsuz bir ortam olduğunda bile...Çünkü tecrübe ede ede bazı kötü durumlarla baş etmeyi de öğreniyor.Tabiki öteki türlü de yapacak birçok şey bulabilir hatta illa evde oturması da gerekmiyor belki bir kursa katılır...Ama yine de çalışmanın insana katkısı fazla...Kendini yıpratacak birşey yok ama bu işin biraz üstüne gitmesi de iyi olur bence...

Yorum

16 yaşımdan beri hayatımın bazı dönemlerinde sosyal fobi yaşadım...yaşıyorum...ilaç kullanıp atlattım hep...şimdi yine kullanıyorum...

okul zamanları vs bu şekilde atlatıldı....belli bir yaşa gelince üniversite de bitince iş hayatına girmek söz konusu oldu haliyle ...ama ben bırakın çalışmayı iş görüşmelerine bile gidemedim hiç bir zaman....sırf ya gidince beni işe alırlarsa ya yapamazsam,konuşamazsam,işi anlamazsam vs diye korkmaktan bunu bile yapamadım...30 yaşımdayım şimdi,hiç çalışmadım,çalışamadım(

evlendim...evde oturmaktan sıkıldım,çalışmak istiyorum ama yapamıyorum...düşüncesi bile gerilmeme,heyecanlanmama,bayılacak gibi olmama sebep oluyor...insanlar bunu anlamaz çalışmak istemiyorum sanar ama değil....çalışmayı çok isteyip te çalışamamak nasıl birşeydir bilir misiniz....

sosyal fobiyi en tavan noktasında yaşadığım konu bu,çalışmak,işe girmek....

benim gibi olan var mı?bu sebepten çalışamayan? ((
                        Bey efendi çalışmayı becerememiş ama evlenmeyi becermiş:47:

Yorum

Ben 19 yaşındayım.Sosyal fobi bende de var.

Bazen bunu kendimde hissediyorum bazen hissetmiyorum.

Bence bu özgüvenden kaynaklı.Bunu yenmek için insanın kendinde üstün yetenek,becerileri üzerinde yoğunlaşıp geliştirmek gerekir.

Ben her sokağa çıktığımda ve her insanla karşılaştığımda güler yüzlü ve hiç kimseye aldırmamaya çalışıyorum yani benden üstün olmadığını düşünüyorum.Her insanın benle aynı seviyede ve benden düşük seviyede olduğunu farz ediyorum.Ve her zaman atak olmaya çalışıyorum.

Üniversiteye başladığımdan beri sosyal fobi bende bir hayli düştü.

İnsan kendini diğer insanlardan düşük görmesi değersiz görmesi öz güvenini sarsıyor.

Ben bu zamana kadar bir psikoloji uzmanından destek almadım ve de çok gerekmedikçe ilerde de almayı pek düşünmüyorum.

SEN İYİSİN,SEN DİĞER İNSANLARLA AYNI SEVİYEDESİN,İNSANLAR SENDEN ÜSTÜN DEĞİL,HATTA SEN ONLARDAN ÜSTÜNSÜN.

Bunları her zaman bilmek ve içinden tekrarlamak insana iyi geliyor.Bence sende dene

Yorum

bu rahatsızlık kurtulmak isteyen tez elden varsın gitsin herhangi bir psikoloji merkezıne grup terapisi yada psikodrama etkınlığine katılsın yoksam maazllah benım gibi ilerde acısını sancısnı dehşetli bir şekilde çekerek yaşarsınız daha zor olur sonraya bırakmak zararın neresinden dönersen kardır demişler bu da öyle kangren olmadan işi baştan halletmek gerek ne kadar da kötü olsanız gidinz gidiniz faydasını çok göreceksınız ben görmeye başladım bıle özellıkle büyük şehirlerde yaşayanlar şansınız çok fazla durmak yok yola devammm fobikdaşlarım

Yorum

tüm bunlara rağmen evlilik yapmışsın.Valla tebrik ediyorum.Bu da büyük meziyet.Ben de evlenemedim mesela.Eşin ve eşinin ailesinin bu durum yaklaşımı nasıl.Eninde sonunda bir işe gireceksin bence bunu hiç geciktirme gör ne göreceksen.En fazla işten atılırsın.Canı cehenneme başka yerde şansını denersin.Harekete geçmelisin bence.

Yorum

İşleniyor...
                              X