Duyuru

Collapse
No announcement yet.

okudukça iyileşiyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

niye?

sosyal fobiyi niye yenmek istiyoruz?
    cevap:insanlar içinde rahat olmak için

niye insanlar içinde rahat olmamız gerekiyor?
    cevap:çünkü.......(işte o 23 madde benim için bu sorunun cevabı)

----

aşağıdaki olayda bakış açısı nasıl değişiyor ve insan harbiden doğru diyor.aynı şey uçağa binmekten korkanlar içinde örnek olabilir

"Bir zaman -Allah rahmet etsin- mühim bir zat kayığa binmekten korkuyordu. Onunla beraber bir akşam vakti İstanbul'dan Köprüye geldik. Kayığa binmek lâzım geldi. Araba yok. Sultan Eyüb'e gitmeye mecburuz. Israr ettim.

Dedi: "Korkuyorum; belki batacağız."

Ona dedim: "Bu Haliç'te tahminen kaç kayık var?"

Dedi: "Belki bin var."

Ona dedim: "Senede kaç kayık gark olur?"

Dedi: "Bir iki tane. Bazı sene de hiç batmaz."

Dedim: "Sene kaç gündür?"

Dedi: "Üç yüz altmış gündür."

Dedim: "Senin vehmine ilişen ve korkuna dokunan batmak ihtimali, üç yüz altmış bin ihtimalden birtek ihtimaldir. Böyle bir ihtimalden korkan, insan değil, hayvan da olamaz."

Hem ona dedim: "Acaba kaç sene yaşamayı tahmin ediyorsun?"

Dedi: "Ben ihtiyarım. Belki on sene daha yaşamam ihtimali vardır."

Dedim: "Ecel gizli olduğundan, herbir günde ölmek ihtimali var. Öyleyse, üç bin altı yüz günde hergün vefatın muhtemel. İşte, kayık gibi üç yüz binden bir ihtimal değil, belki üç binden bir ihtimalle bugün ölümün muhtemeldir. Titre ve ağla, vasiyet et" dedim.

Aklı başına geldi, titreyerek kayığa bindirdim. Kayık içinde ona dedim:

"Cenâb-ı Hak havf damarını hıfz-ı hayat için vermiş, hayatı tahrip için değil. Ve hayatı ağır ve müşkül ve elîm ve azap yapmak için vermemiştir. Havf iki, üç, dört ihtimalden bir olsa, hattâ beş altı ihtimalden bir olsa, ihtiyatkârâne bir havf meşru olabilir. Fakat yirmi, otuz, kırk ihtimalden bir ihtimalle havf etmek evhamdır, hayatı azâba çevirir." " Mektubat-Yirmi Dokuzuncu Mektup
    Last edited by yağız; 08-02-2012, 06:10 PM.
    Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
    Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
    Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
    Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar, zevâl perdesinde saklanıyorlar.
    Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
    Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.

17.Söz

Yorum

bende de sosyal fobi rahatsızlığı vardı. benim geçtiğim yollardan geçiyorsun. ama maddelerine dikkat ettim. hala insan odaklısın. başkalarının düşüncelerini önemsememek konusunda kendine eğitim vermeye çalışıyorsun. kısmen doğru ama yetersiz. özkesinlik diye bir kavram var. kendini en doğru şekilde tanır ve kabul edersen bu gibi maddelere ihtiyaç duymazsın. sosyal fobi özkesinlik eksikliği yüzünden yaşanıyor.

öz kesinlik; bireyin kendisi hakkında düşünceleri nesnel gerçekliği ile örtüşmesi ve kendisini her yönü ile doğru tanıyabilmesidir. özkesinliğe sahip bir insan, başkalarının kendisi hakkında düşüncelerini benlik yapılanmasına mal etmez. çözüm tamamen bununla alakalı.
      ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
        bende de sosyal fobi rahatsızlığı vardı. benim geçtiğim yollardan geçiyorsun. ama maddelerine dikkat ettim. hala insan odaklısın. başkalarının düşüncelerini önemsememek konusunda kendine eğitim vermeye çalışıyorsun. kısmen doğru ama yetersiz. özkesinlik diye bir kavram var. kendini en doğru şekilde tanır ve kabul edersen bu gibi maddelere ihtiyaç duymazsın. sosyal fobi özkesinlik eksikliği yüzünden yaşanıyor.

öz kesinlik; bireyin kendisi hakkında düşünceleri nesnel gerçekliği ile örtüşmesi ve kendisini her yönü ile doğru tanıyabilmesidir. özkesinliğe sahip bir insan, başkalarının kendisi hakkında düşüncelerini benlik yapılanmasına mal etmez. çözüm tamamen bununla alakalı.
        Özkesinliği geliştirme yolları nedir peki?
        3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: shondes View Post
          Özkesinliği geliştirme yolları nedir peki?
          kendini en doğru şekilde tanımak. yani neler yapabilirsin neler yapamazsın. hangi durumlar seni rahatsız eder, hangi durumlar rahatsız etmez. sınırların nelerdir. hangi tip insanların yanında rahatsın, hangi tip insanların yanında rahatsızsın. hobilerin neler. ilgi alanların neler. hangi mesleği daha iyi yaparsın. karşı cinsinle arkadaş olmak için aradığın özellikler neler. gelecekten beklentilerin neler. fiziksel özellerin, sağlık durumun, sana özgü problemlerin neler.... vs bu ve buna benzer çok sorunun cevabını kendine vermiş olman lazım.

bu soruların cevaplarını kendine doğru bir şekilde verirsen başka kişilerin senin hakkında ki konularda senin vermen gereken cevapları senin adına vermelerinin de önüne geçmiş olursun.

kendini en doğru şekilde her yönün ile tanıdğın zaman şunu farkedeceksin ki başkaları senin hakkında ne düşünürlerse düşünsünler sadece kanılardan ibaret. kendini en doğru şekilde tanıyan kişi ancak sensin. :RpS_wink:
          ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

kendini en doğru şekilde tanımak. yani neler yapabilirsin neler yapamazsın. hangi durumlar seni rahatsız eder, hangi durumlar rahatsız etmez. sınırların nelerdir. hangi tip insanların yanında rahatsın, hangi tip insanların yanında rahatsızsın. hobilerin neler. ilgi alanların neler. hangi mesleği daha iyi yaparsın. karşı cinsinle arkadaş olmak için aradığın özellikler neler. gelecekten beklentilerin neler. fiziksel özellerin, sağlık durumun, sana özgü problemlerin neler.... vs bu ve buna benzer çok sorunun cevabını kendine vermiş olman lazım.

bu soruların cevaplarını kendine doğru bir şekilde verirsen başka kişilerin senin hakkında ki konularda senin vermen gereken cevapları senin adına vermelerinin de önüne geçmiş olursun.

kendini en doğru şekilde her yönün ile tanıdğın zaman şunu farkedeceksin ki başkaları senin hakkında ne düşünürlerse düşünsünler sadece kanılardan ibaret. kendini en doğru şekilde tanıyan kişi ancak sensin. :RpS_wink:
            yazdıkların için teşekürler.ben kendimi ve hastalığımı tanıdığım için zaten o maddeleri yazdım.o tarz düşününce çok rahatlıyorum

"hangi durumlar seni rahatsız eder, hangi durumlar rahatsız etmez. sınırların nelerdir. hangi tip insanların yanında rahatsın, hangi tip insanların yanında rahatsızsın. hobilerin neler. ilgi alanların neler. hangi mesleği daha iyi yaparsın. "
            bunları seçmek bazen,hatta çoğu zaman elimizde değil.istemediğimiz ortamlar,birlikte olmak istemediğimiz kişiler, istemediğimiz iş olabilir.zaten hayat böyle.mesela kimse iş görüşmesine gidip sıkılmak istemez ama mecburdur.kimse istemediği ortamlara girmek istemez
            ,istemediği kişileri görmek istemez ama istediği ortam ve kişilerden daha çok istemediklerini görebilir.
            Last edited by yağız; 08-02-2012, 08:28 PM.

17.Söz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yağız View Post
              yazdıkların için teşekürler.ben kendimi ve hastalığımı tanıdığım için zaten o maddeleri yazdım.o tarz düşününce çok rahatlıyorum

"hangi durumlar seni rahatsız eder, hangi durumlar rahatsız etmez. sınırların nelerdir. hangi tip insanların yanında rahatsın, hangi tip insanların yanında rahatsızsın. hobilerin neler. ilgi alanların neler. hangi mesleği daha iyi yaparsın. "
              bunları seçmek bazen,hatta çoğu zaman elimizde değil.istemediğimiz ortamlar,birlikte olmak istemediğimiz kişiler, istemediğimiz iş olabilir.zaten hayat böyle.mesela kimse iş görüşmesine gidip sıkılmak istemez ama mecburdur.
              yada mecbur olduğunu düşünür. kendini tanıyan ve kendini yaşayan insan ancak hayatı tadında ve huzurlu yaşayabilir.

Yorum

yada mecbur olduğunu düşünür. kendini tanıyan ve kendini yaşayan insan ancak hayatı tadında ve huzurlu yaşayabilir.
                mecbur olduğunu düşünür derken? benim mi hayatım zor geçmiş yoksa seninkimi çok kolay geçmiş?yada televizyonda,haberlerde,gazetelerde gördüğüm zor durumda olan insanların hayatıdamı zor geçmiş?

sen istediğin işe girebildinmi?

17.Söz

Yorum

mecbur olduğunu düşünür derken? benim mi hayatım zor geçmiş yoksa seninkimi çok kolay geçmiş?yada televizyonda,haberlerde,gazetelerde gördüğüm zor durumda olan insanların hayatıdamı zor geçmiş?

sen istediğin işe girebildinmi?
                  istediğim bölümü okuyup istediğim işe girdim. tabi bunu gayretlerimle yaptım. neler yapabileceğimi iyi düşündüm. yapabileceğime odaklandım. eskiden sorunlar oluyordu. özgüven eksikliğini yaşıyordum. ama işe başladıkça ve sürekli o işi yaptıkça işi iyi tanıdım ve yapabildiğimi gördüm. dedim ya herşey insanın kendisini tanıması ve doğru değerlendirmesi ile alakalı diye. sosyal fobikler kendilerini ortaya koyacak yönlerine ket vuruyorlar. yapabiecekleri halde yeteneklerini ve performanslarını düşürüyorlar.

bir insan kendini ve dünyayı doğru tanıdıkça fobilerden kurtulur. korkuları ortaya çıkaran şey ya bilmemek (tanıyamamak) yada yanlış bilmektir. fobiyi ortaya çıkaran başka bir neden de yoktur.

Yorum

istediğim bölümü okuyup istediğim işe girdim. tabi bunu gayretlerimle yaptım. neler yapabileceğimi iyi düşündüm. yapabileceğime odaklandım. eskiden sorunlar oluyordu. özgüven eksikliğini yaşıyordum. ama işe başladıkça ve sürekli o işi yaptıkça işi iyi tanıdım ve yapabildiğimi gördüm. dedim ya herşey insanın kendisini tanıması ve doğru değerlendirmesi ile alakalı diye. sosyal fobikler kendilerini ortaya koyacak yönlerine ket vuruyorlar. yapabiecekleri halde yeteneklerini ve performanslarını düşürüyorlar.
                    iş konusunda şanslıymışsın.zamanında yanlış yönlendirmelerle veya bilmediği için istemediği işte çalışmak zorunda olanlarda var.
                    sana,istemediğin kişileri hiç görmüyormusun?istemediğin oratamlara hiç girmek zorunda kalmıyormusun? diye sormam gerekir belki ama konu dağılır gider.konumuz o değil.ama benim bildiğim şuan cennetde yaşamıyoruz.

bir insan kendini ve dünyayı doğru tanıdıkça fobilerden kurtulur. korkuları ortaya çıkaran şey ya bilmemek (tanıyamamak) yada yanlış bilmektir. fobiyi ortaya çıkaran başka bir neden de yoktur.
                    bende tecrübelerime dayanarak,hayatı doğru biçimde tanıyıp ona göre kendimi şekillendirmeye çalışıyorum listedeki o maddelerle.bu zamana kadar yanlış düşünmüşüm bu yüzden hastalığa yakalanmışım.bundan sonra tersine sarıyorum düşücelerimi
                    Last edited by yağız; 08-02-2012, 09:07 PM.

17.Söz

Yorum

iş konusunda şanslıymışsın.zamanında yanlış yönlendirmelerle veya bilmediği için istemediği işte çalışmak zorunda olanlarda var.
                      sana,istemediğin kişileri hiç görmüyormusun?istemediğin oratamlara hiç girmek zorunda kalmıyormusun? diye sormam gerekir belki ama konu dağılır gider.konumuz o değil.ama benim bildiğim şuan cennetde yaşamıyoruz.

elbette ki cennette yaşamıyoruz. sorunlar yaşıyor musun diye soruyorsun bana. bende sana şunu diyorum. sorun ancak sorun olarak algılandığında sorun olur. ekonomik sıkıntılar yaşadım dert yapmadım. iş şartlarım ağırdı dert yapmadım. sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım. kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım. evli değilim dert yapmıyorum. beni rahatsız etmiyor. evlenecek aday bulamazken şimdi karşıma çıkartılıyor ben evlenmek istemiyorum diyorum. evlenmek zorunda mıyım. evlendiğim zaman mı normal bir insan olmuş olacağım. hayır. normal kriterlerde evlenme şartı yok kendi dünyamda kendi cennetimi kendi tercihlerimle oluşturdum. her hangi bir nevrotik ve psikolojik ihtiyacın sancılarını yaşıyorda değilim.

bende tecrübelerime dayanarak,hayatı doğru biçimde tanıyıp ona göre kendimi şekillendirmeye çalışıyorum listedeki o maddelerle.bu zamana kadar yanlış düşünmüşüm bu yüzden hastalığa yakalanmışım.bundan sonra tersine sarıyorum düşücelerimi

bende kendi tecrübelerimden şunu öğrendim. hayatta edindiğimiz her tecrübe kimi zaman bizi yanlış öğrenmelere itebiliyor. bak hayatının güzelleştiğini dile getirmişsin. yanlış öğrenmelerden kurtuldukça hayatın güzelleşiyor. bununda farkındasın. hayatta birşeyler yanlış gidiyorsa öğrendiğin şeylerde problem var demektir. bunu da biliyorsun. olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır. yanlış deneyimler yanlış inanç ve tutumlara, doğru deneyimler doğru inanç ve tutumlara insanı ulaştırır.

Yorum

hiçbirşeyi dert etmiyorsan neden burdasın,hastalıklarla uğraşıyorsun?

doğruyu öğrenmek yetmez.burdaki herkes sosyal fobi olmaması gerektiğini,topluluk karısında konuşurken heecanlanmaması gerektiğini bilir ama bunu uygulaması zordur.

"olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır."diyorsun ama bu insanın elinde değilki.çevre,kalıtım v.b. birçok etken var

17.Söz

Yorum

hiçbirşeyi dert etmiyorsan neden burdasın,hastalıklarla uğraşıyorsun?

doğruyu öğrenmek yetmez.burdaki herkes sosyal fobi olmaması gerektiğini,topluluk karısında konuşurken heecanlanmaması gerektiğini bilir ama bunu uygulaması zordur.

"olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır."diyorsun ama bu insanın elinde değilki.çevre,kalıtım v.b. birçok etken var
                          rehberlik ve psikolojik danışmanlık okuyorum ben yağız ve sınıf öğretmenliği mezunuyum ve öğretmenlik yapıyorum. bir sene sonra psikolojik danışmanlık yapacağım için burdayım. kimler nasıl sorun yaşıyor ve ne gibi çözümler üretiyor görmek için bu siteye takılıyorum.

Yorum

bunlarda geçmişte benim yaptığım çalışmaların bir kaçıydı. en üstteki linke bakmanı tavsiye ederim.

sosyal fobi belirtileri... katogorik sınıflandırılması

sosyal fobinin ana nedenleri

sosyal fobilerin mücadelesi.. duygusal ve tekniksel yardım 1

sosyal fobi ve sosyal tecrübesizlik...

Eleştirilme, neden sf’ liler için bir problemdir?

Yorum

bir sene sonra psikolojik danışmanlık yapacağım için burdayım. kimler nasıl sorun yaşıyor ve ne gibi çözümler üretiyor görmek için bu siteye takılıyorum.
                              birazda eski alışkanlık galiba.bir önceki sayfada sosyal fobili olduğunu yazmıştın.
                              bende de sosyal fobi rahatsızlığı vardı. benim geçtiğim yollardan geçiyorsun.
                              senin yazdıklarından yola çıkarak senin hakkında şöyle düşüncelerim oluştu;önce hiç zorluk çekmeyen,sıkıntı çekmeyen biri olduğunu düşündüm fakat sıkıntı çektiğini söyledin
                              ama hem bu konuda hem diğer konularda yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman ve sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman,olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman.herşeyi o kadar kolaymış gibi gösteriyorsunki yazdıklarından senin sıkıntı çekmediğini düşünememek elde değil.

tabiki bu düşüncelerim senin için önemli değil ama sana acizane tavsiyem madem bu bölümü okuyorsun.ilerde hastalarına, olayları çok basit ve yaşanmamış gibi göstermeye çalışma.senin onları anlamadığını düşünürler yada benim gibi hiç sıkıntı çekmediğini düşünürler.şu sözlerin beni bu konuda destekliyor.

sorun ancak sorun olarak algılandığında sorun olur. ekonomik sıkıntılar yaşadım dert yapmadım. iş şartlarım ağırdı dert yapmadım. sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım. kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım.
                              "sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım" dert yapmazsan zaten hasta olmazsın.yok hasta oldun fakat hastalığı yenmeyi dert yapmazsan iyileşemezsin.

"kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım" bunu nasıl başardın zaten anlayamadım.bu konudaki dünyada nadir insanlardan olabilirsin.bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın
                              Last edited by yağız; 09-02-2012, 01:35 AM.

17.Söz

Yorum

birazda eski alışkanlık galiba.bir önceki sayfada sosyal fobili olduğunu yazmıştın.

yağız galibalarla insanları tanıyamazsın. psikolojik danışma bölümü okuyorum demiştim sana. orda bize bir insanı o insan kendisini bize anlatmadan tanıyamayacağımızı iyice öğrettiler.
                                örnek veriyorum; desem ki ben sana, sen bu kadar çözüm üretmeye çalışıyorsun ama sana hiç bir faydası olmamış. seni doğru tanımış olur muyum? sen iyileşiyorum demişsin her yazılarında. iç dünyanda ne olup bittiğini bilemediğim için sözlerini referans alırım, senin hakkında adım adım iyileşen bir insan şeklinde düşünürüm. doğrusu budur. kendi çıkarımlarımla sende olmayan konuları sana yüklemeye çalışmam.

senin yazdıklarından yola çıkarak senin hakkında şöyle düşüncelerim oluştu;önce hiç zorluk çekmeyen,sıkıntı çekmeyen biri olduğunu düşündüm fakat sıkıntı çektiğini söyledin ama hem bu konuda hem diğer konularda yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman ve sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman,olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman.

bunların hepsi senin çıkarımların. peki benim anlattıklarım bunlar mı? ben zorlandığımı söyledim ama bu zorlukların beni rahatsız etmediğini söyledim. bir işi yaparken performans sergilersin zorlanırsın ama yaptığın işten de zevk alırsın. toplum içine çıkarken ilk zamanlar zorlanmıştım. bu zorlanmayı dert yapmadım devam ettim. şimdi istediğim gibi çıkıp hayatımı yaşayabiliyorum.

"yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman" "sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman," "olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman" bu söz beni anlatmıyor. bunlar senin benim hakkımdaki düşüncelerin. senin çıkarımların. bu sözlerinden beni yanlış anladığını düşünüyorum.

herşeyi o kadar kolaymış gibi gösteriyorsunki yazdıklarından senin sıkıntı çekmediğini düşünememek elde değil.

bilakis patolojik sıkıntıları yenmek en zor iştir. hiçte kolay değildir. uzun bir süreç ve çaba ister. ben hep bunu yazdım foruma ve bunu savundum. ben sana herşeyin kolay olduğunu göstermedim. sen benim anlattıklarından bunu anladın. yine anlaşılmadığımı düşünüyorum..

tabiki bu düşüncelerim senin için önemli değil ama sana acizane tavsiyem madem bu bölümü okuyorsun. ilerde hastalarına, olayları çok basit ve yaşanmamış gibi göstermeye çalışma. senin onları anlamadığını düşünürler yada benim gibi hiç sıkıntı çekmediğini düşünürler. şu sözlerin beni bu konuda destekliyor.

yağız sosyal fobi şudur. gerçekte var olmayan ve tamamen zihnin ürettiği korkularla insanların her haraketini eleştiri ve alay malzemesi gibi algılamak sosyal fobinin kendisidir. bir insan gerçek anlamda insanlar tarafından dışlanıyor ve çevresindeki herkes o kişiyi dışlıyorsa o kişi sosyal fobi yaşamıyor bilakis gerçekci bir kaygı yaşıyordur. o kişi psikolojik bir sorun içinde değildir.

kendi patolojimle uğraştığım zamanlarda bana anlatılanları hep yanlış anlardım. sosyal fobi rahatsızlığı ile mücadele ettiğim zamanlarda her şeyin eleştiri olduğunu, herşeyin bir tahkir ve aşağılama olduğunu farkında olmadan düşünürdüm. iletişime geçtiğim her insanın nötr haraketleri bile beni rahatsız ederdi. şu an için böyle değil.

birde tavsiye vermek güzeldir ve söylediklerinde haklısın. danışanlarımın beni yanlış anlamaması için gereken özeni göstermeliyim.

"sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım" dert yapmazsan zaten hasta olmazsın.

şu an hasta olduğumu düşünmüyorum.

yok hasta oldun fakat hastalığı yenmeyi dert yapmazsan iyileşemezsin.

sosyal fobik insan kendi yeteneklerini aşırı küçümser ve yeteneklerini geliştirme çabasına aşırı girer. kendi performansına aşırı dikkat ettiği için bu rahatsızlıktan kurtulamaz. bu rahatsızlıktan kurtulmanın en önemli kazanımı kendine odaklanmayı en aza indirmektir.

"kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım" bunu nasıl başardın zaten anlayamadım. bu konudaki dünyada nadir insanlardan olabilirsin. bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın

kaybettiğim insanlar sözünden kastım; değer verdiğim ve ölümü ile onu kaybettiğim insanlar değildi. benden uzaklaşan insanlardı kastım. ayrıca yakını ölmüş bir insanlara nasıl yaklaşacağımı da iyi biliyorum.

bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın

evet bence bu tavsiyene sende uymalısın. sadece benim uymam bi anlam ifade etmez. sende beni doğru anla ki bende anlaşıldığımı düşüneyim. haksız mıyım?

Yorum

İşleniyor...
                                X