Duyuru

Collapse
No announcement yet.

okudukça iyileşiyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• okudukça iyileşiyorum

arkadaşlar bende sosyal fobi hastasıy(d)ım diyebilirim.en büyük problemimizin başkalarının düşüncesini önemsemek olduğunu düşünüyorum.

kendi kendime uzun uzun düşünceler sonucunda belki birazda hayat tecrübesiyle aşağıdakileri yazdım ve hergün okuyorum.bende çok olumlu gelişmeler oldu

insan kendine heycanlanma,önemseme deyince tabiki olmuyor ama beyne mantıklı şeyler verince kabul etmek zorunda kalıyor.

bu hastalığa yakalanan insanların,diğer insanlara kötü gözle bakmayan,onlara çok değer veren,asla zarar vermek istemeyen ve kalp kırmak istemeyen insanlar olduğunu düşünüyorum.ama bunları aşırı yapınca,diğer insanlara haddinden fazla değer verince bu defada kendimize zarar veriyoruz.bu yüzden aşağıdakileri okuduğunuzda insanlardan soğumayın ama düşüncelerinede haddinden fazla önem vermemeye çalışın ki iyileşelim hep beraber.

yorumlarınızı bekliyorum.başka konularda yazdıklarımda var.eğer bu yazı işinize yararsa onlarıda yazabilirim

maddelerim(her gün bu şekilde kendime okuyorum):

1-insanlara çok iyi davransan,hep iyilik yapsan,en iyi,tam güzel bir şekilde davransan bile;menfaatlerine ters düştüğünde seni kötü bilecekler ve yaptığın tüm iyilikleri bir kalemle silerler,unuturlar.

2-çok iyi davransanda;kıskançlıklarından dolayı,kişisel takıntılarından dolayı yine seni eleştirirler,beğenmezler.ayrıca,kuru bir inatla,kafası o konuya basmadığı için yada o gün başka şeye kızmıştır bu yüzden seni yine beğenmezler,sen ne kadar iyi olursan ol farketmez onlar için.

3-hem ben niye onay alayım ki,ben onay veririm.

4-ben özgür olmak istiyorum,onay almak için köleleşemem.

5-şimdiye kadar onay aldıklarından ne kazandın?
    (onaylarını alsam bile, geçmişte kalıp şimdi görüşmediklerim,
    onaylarını alsam bile ,az bir menfaate beni satanlar
    onaylarını alsam bile ,en ufak bir hatada gözlerinden düşmem,eleştirmeleri)

6-senin hakkında olumsuz düşünseler bile,her istedikleri,planları gerçekleşecek değil o aciz varlıkların.

7-belkide senin hakkında olumsuz düşünmeleri,buna göre davranmaları senin için daha hayırlı olabilir.

8-tarihteki başarılı,ünlü şahsiyetler başkalarının düşüncelerini önemseselerdi zor işleri yapıp başarılı olabilirlemiydi?

10-meyve veren ağaç taşlanır.

11-bırak eleştirsinler,eleştiriliyorsan kıskanılıyorsun ve çekemiyorlar demektir.

12-başkalarının onaylarını her daim almaya çalışmak,beklemek saçma ve gerçekleşmesi mümkün olmayan birşeydir.(dört dörtlük iş yapsanda,davransanda mutlaka bir kulp takan olur)

13- diyelimki onaylarını aldın.yüzüne karşı iyi davransalarda arkandanda iyi konuştuklarına eminmisin?

14-başkalarının düşüncelerini çok önemsersen;seni övüp gaza getirerek istediğini yaptırabilir ve seni kullanır,yönlendirir.

15-başkalarının düşüncelerini önemseyeceksen tüm yönlerde iyi olman gerekir.en ufak birşeyde gözlerinden düşersin,onaylarını kaybedersin.

16-kendilerine bu kadar nimet veren Allah'a bile nankörlük eden o nankörlere,sen ne verebilirsinki sana nankörlük etmesinler?

17-olup-olmaması kesin olmayan birşeye bu kadar önem verilirmi?övgülerini almak 4 yönüyle kesin değil;

a)sen iyi olsanda,karşındaki kişinin övüp-övmeyeceği kesin değil

b)övse bile,işine yarayacağı kesin değil

c)övgüsünün devamlı olacağı kesin ve garanti değil,yani geçici

d)övgüyü yapacak olan kişi yada kişilerde geçici

18-başkalarının düşüncelerini önemseyen kişi,düşüncesini önemsediği kişilerin kölesi,kuklası olur.

19-övgü alınsa bile,övgü almaya alışıldığı için övgü alınmadığı zaman üzülür hatta eleştirildiğinde dünyası başına yıkılır.

20-değmeyen kişilerin düşüncesine önem vermeye değmez.bir mala değerinden fazla ücret verilmez.

21- bütün insanlar seni övse,beğense,takdir etse bile;vücüduna ölümcül bir mikrop girse,kaza geçirip sakat kalsan,ecelin gelse faydaları dokunur mu?

22-övmeler geçicidir.eleştiride öyle

23-diyelimki herkesin övgüsünü aldın,takdirlerini kazandın,makam sahibi oldun.unutmaki her yükseliş,önde olmak beraberinde kıskançlıkları,düşmanlıklarıda getirir.

a)övgü devam etsin diye onların kölesi olursun

b)etrafında menfaatçi adamlar toplanmaya başlar.(menfaat için gelen,menfaat için gider.)

c)övgü veya makam kaybettiğinde hemen satarlar seni

d)senden daha önde,makamlı birini gördüklerinde hemen onun yanına giderler ve seni bırakırlar

e)en ufak şeyde gözden düşülebilir.övgü ve makam geçicidir.
    Last edited by yağız; 07-02-2012, 12:43 AM.
    Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
    Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
    Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
    Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar, zevâl perdesinde saklanıyorlar.
    Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
    Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.

17.Söz

öncelikle geçmiş olsun ,paylaşım içinde sağol..

Yorum

teşekkürler.yazdıklarım uğraştırdı ama faydası olursa benim gibi sıkıntı çekenler faydalansın diye yazdım.
      yazdıklarım hakkında düşüncelerini alabilirmiyim.başkalrının düşüncelerini önemseme var mı sende?

17.Söz

Yorum

olmazmı ,zaten başkaları ne düşünür diye yaşıyor insan.kimse yeterince özgür değil.

Yorum

aslında ruhumda kimseye minnet etmeme duygusu var.belkide bu yüzden sıkıntı çekiyorum

17.Söz

Yorum

insan Allahtan başkasına minnet duymamalı ancak duyacaksa bu sevgi ve saygı olmalı.senin ilklerini beğendim.uygulayabiliyorsan süper.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: panik View Post
              insan Allahtan başkasına minnet duymamalı ancak duyacaksa bu sevgi ve saygı olmalı.senin ilklerini beğendim.uygulayabiliyorsan süper.

uygulayabilmek için hergün okuyorum ve beynim olaylara bu şekilde bakmaya başlıyor.malum diğer düşünceler yıllarca beyinde tortu oluşturmuş.
              okudukça"harbiden,hakkaten doğru" dedikçe içime işlediğini hissediyorum.tekrar çok önemli.bu zamana kadar hep karar alıp durdum ama sonra tekrarlamayınca unutup gittiler.böylece uygulamadım.hep yarıda kaldı.bunları okuyunca hergün hatırlıyorum,komut veriyorum kendime ayrıca zor durumda kaldığımda hemen okuduklarımı düşünüp ve rahatlıyorum.

bunları yazarken şunu düşündüm;ben sosyal fobiye yakalanırken hipnoz,subliminal vs.uygulamaları yaparak hasta olmadım ki iyileşmek içinde bu yöntemleri kullanayım.herşey bakış açısına göre şekilleniyor.zamanında yanlış bakış açısıyla olaylara bakmışsız.bu yüzden yakalanmışım hastalığa.şimdide bunu tersine sarıyorum.beyne mantıklı şeyler yükleyince bunları mecbur kabul ediyor.mesela,heyecanlacak bişey yok dediğinde beyin buna inanamıyor,alttan alta istemediğin şeyleri düşünüp heyecanlanıyor ama bu şekilde mantıklı şeyler söyleyince kabul etmek zorunda.

olay bakış açısını değiştirmede.ben sigara içimeye başladığımda önceleri yolda
              toplum içinde içmeye utanırdım.sonra ne olduysa toplum içinde içince rahatlamaya başldım.ben aynı ben,toplum aynı toplum,sigara aynı sigara ama değişen tekşey bakış açısı.

"insan Allahtan başkasına minnet duymamalı " sözüne tüm içtenliğimle katılıyorum.belkide sorun burda?bizi yaratıp,o kadar nimet veren varken biz gidip aciz insanların düşüncelerine önem veriyoruz
              Last edited by yağız; 07-02-2012, 01:45 AM.

17.Söz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: koc_burcu
                olaylara bakış açın ve bir mantığa oturtman gayet güzel
                kendi kendinin psikoloğu olmuşsun,darısı bizim başımıza

teşekkürler.
                insan uzun süre hastalık çekince iş başa düştü diyor
                birçok taktik denedim.çeken bilir dedim,en iyi taktik mantığına yatan ve uyguladığın taktikdir dedim ve başladım.ve sonunda meyvesini yemeye başladım.
                Last edited by yağız; 07-02-2012, 02:04 AM.

17.Söz

Yorum

Öncelikle paylaşım için teşekkürler, çok akıllıca şeyler yazmıssın. Yazdıklarının çoğuna katılıyorum, s.f li insanlar genelde çok iyi insanlardır ve diğer insanlar üzülmesin diye onlara değer verir ancak kendisinin çoğu kişinin umrunda olduğunu farkedemez. Bunun farkında olaraktan bence önemli yol katetmişssin. İmzamdada yazdığı gibi insanlara gerektiğinden fazla değer vermek sadece kendini üzer. Hayatın kanunu gereği diğer insanlara fazla önem vermemeliyiz , çünkü genelde karşılık alamayız buda bizi yıpratır. Ayrıca insanların çoğu kendi için yaşar ve bencildir, ama sorsan dünyanın en iyi insanı gibi görür kendini , o yüzden bu düzene ayak uydurmalıyz herkes gibi...
                  3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

shondes

imzan bir çok şeyi özetlemiş.hemen güzel sözler bölümüme ekledim

insanların düşüncesine önem vermemek birçok sorunu hallediyor ve önem vermekse birçok psikolojik rahatsızlığın nedeni değilmi

bunu aşmak için aslında sürekli tekrar gerekir.biz bunlara benzer bir düşünceyi bir gün söylüyoruz sonra aradan biraz zaman geçiyor başka birgün aynı konuyla ilgili başkabirşey daha söylüyoruz.böyle kalıyor.
                    mesela 3 mart 2011 de bir düşünce aklımıza geliyor.insanlar meanfaatçi olmuş demekki düşüncelerine değer vermeyim

sonra 10 temmuz 2011 de insanlara ne kadar iyi davransanda bir kulp takarlar demekki düşüncelerine değer vermeyim
                    bu böyle gider ama etkisi olmaz, olmuyorda
                    bu yüzden bunu aşmak için maddeleri listeledim,presledim yani ve hergün okuyorum

17.Söz

Yorum

arkadaşlar buda şimdi aklıma geldi

bu maddelerin içinde çekirdek inancımızda olabilir böylece çekirdek inancı bulacağım diye uğraşmaktansa bu şekilde hem bulup hem düzeltebiliriz diye düşünüyorum

17.Söz

Yorum

Birde koşarak iyileşen vardı.

Yorum

paylaşım için saol +rep

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ayılırsınveanlarsın View Post
                            Birde koşarak iyileşen vardı.
                            evet iyileşmiştim. ilaç+koşu sayesinde

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yağız View Post
                              shondes

imzan bir çok şeyi özetlemiş.hemen güzel sözler bölümüme ekledim

insanların düşüncesine önem vermemek birçok sorunu hallediyor ve önem vermekse birçok psikolojik rahatsızlığın nedeni değilmi

bunu aşmak için aslında sürekli tekrar gerekir.biz bunlara benzer bir düşünceyi bir gün söylüyoruz sonra aradan biraz zaman geçiyor başka birgün aynı konuyla ilgili başkabirşey daha söylüyoruz.böyle kalıyor.
                              mesela 3 mart 2011 de bir düşünce aklımıza geliyor.insanlar meanfaatçi olmuş demekki düşüncelerine değer vermeyim

sonra 10 temmuz 2011 de insanlara ne kadar iyi davransanda bir kulp takarlar demekki düşüncelerine değer vermeyim
                              bu böyle gider ama etkisi olmaz, olmuyorda
                              bu yüzden bunu aşmak için maddeleri listeledim,presledim yani ve hergün okuyorum
                              En doğrusunu yapıyorsun kardeşim, birde bu uygulamaları gerçekte insanlarla pratiğe dökmelisin...
                              3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

İşleniyor...
                              X