Duyuru

Collapse
No announcement yet.

okudukça iyileşiyorum

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • yağız
  adlı üyemiz okudukça iyileşiyorum konusunu başlattı

  okudukça iyileşiyorum

  arkadaşlar bende sosyal fobi hastasıy(d)ım diyebilirim.en büyük problemimizin başkalarının düşüncesini önemsemek olduğunu düşünüyorum.

  kendi kendime uzun uzun düşünceler sonucunda belki birazda hayat tecrübesiyle aşağıdakileri yazdım ve hergün okuyorum.bende çok olumlu gelişmeler oldu

  insan kendine heycanlanma,önemseme deyince tabiki olmuyor ama beyne mantıklı şeyler verince kabul etmek zorunda kalıyor.

  bu hastalığa yakalanan insanların,diğer insanlara kötü gözle bakmayan,onlara çok değer veren,asla zarar vermek istemeyen ve kalp kırmak istemeyen insanlar olduğunu düşünüyorum.ama bunları aşırı yapınca,diğer insanlara haddinden fazla değer verince bu defada kendimize zarar veriyoruz.bu yüzden aşağıdakileri okuduğunuzda insanlardan soğumayın ama düşüncelerinede haddinden fazla önem vermemeye çalışın ki iyileşelim hep beraber.


  yorumlarınızı bekliyorum.başka konularda yazdıklarımda var.eğer bu yazı işinize yararsa onlarıda yazabilirim


  maddelerim(her gün bu şekilde kendime okuyorum):

  1-insanlara çok iyi davransan,hep iyilik yapsan,en iyi,tam güzel bir şekilde davransan bile;menfaatlerine ters düştüğünde seni kötü bilecekler ve yaptığın tüm iyilikleri bir kalemle silerler,unuturlar.


  2-çok iyi davransanda;kıskançlıklarından dolayı,kişisel takıntılarından dolayı yine seni eleştirirler,beğenmezler.ayrıca,kuru bir inatla,kafası o konuya basmadığı için yada o gün başka şeye kızmıştır bu yüzden seni yine beğenmezler,sen ne kadar iyi olursan ol farketmez onlar için.


  3-hem ben niye onay alayım ki,ben onay veririm.

  4-ben özgür olmak istiyorum,onay almak için köleleşemem.

  5-şimdiye kadar onay aldıklarından ne kazandın?
  (onaylarını alsam bile, geçmişte kalıp şimdi görüşmediklerim,
  onaylarını alsam bile ,az bir menfaate beni satanlar
  onaylarını alsam bile ,en ufak bir hatada gözlerinden düşmem,eleştirmeleri)

  6-senin hakkında olumsuz düşünseler bile,her istedikleri,planları gerçekleşecek değil o aciz varlıkların.

  7-belkide senin hakkında olumsuz düşünmeleri,buna göre davranmaları senin için daha hayırlı olabilir.

  8-tarihteki başarılı,ünlü şahsiyetler başkalarının düşüncelerini önemseselerdi zor işleri yapıp başarılı olabilirlemiydi?

  10-meyve veren ağaç taşlanır.

  11-bırak eleştirsinler,eleştiriliyorsan kıskanılıyorsun ve çekemiyorlar demektir.

  12-başkalarının onaylarını her daim almaya çalışmak,beklemek saçma ve gerçekleşmesi mümkün olmayan birşeydir.(dört dörtlük iş yapsanda,davransanda mutlaka bir kulp takan olur)

  13- diyelimki onaylarını aldın.yüzüne karşı iyi davransalarda arkandanda iyi konuştuklarına eminmisin?

  14-başkalarının düşüncelerini çok önemsersen;seni övüp gaza getirerek istediğini yaptırabilir ve seni kullanır,yönlendirir.

  15-başkalarının düşüncelerini önemseyeceksen tüm yönlerde iyi olman gerekir.en ufak birşeyde gözlerinden düşersin,onaylarını kaybedersin.

  16-kendilerine bu kadar nimet veren Allah'a bile nankörlük eden o nankörlere,sen ne verebilirsinki sana nankörlük etmesinler?

  17-olup-olmaması kesin olmayan birşeye bu kadar önem verilirmi?övgülerini almak 4 yönüyle kesin değil;

  a)sen iyi olsanda,karşındaki kişinin övüp-övmeyeceği kesin değil

  b)övse bile,işine yarayacağı kesin değil

  c)övgüsünün devamlı olacağı kesin ve garanti değil,yani geçici

  d)övgüyü yapacak olan kişi yada kişilerde geçici

  18-başkalarının düşüncelerini önemseyen kişi,düşüncesini önemsediği kişilerin kölesi,kuklası olur.

  19-övgü alınsa bile,övgü almaya alışıldığı için övgü alınmadığı zaman üzülür hatta eleştirildiğinde dünyası başına yıkılır.

  20-değmeyen kişilerin düşüncesine önem vermeye değmez.bir mala değerinden fazla ücret verilmez.

  21- bütün insanlar seni övse,beğense,takdir etse bile;vücüduna ölümcül bir mikrop girse,kaza geçirip sakat kalsan,ecelin gelse faydaları dokunur mu?

  22-övmeler geçicidir.eleştiride öyle

  23-diyelimki herkesin övgüsünü aldın,takdirlerini kazandın,makam sahibi oldun.unutmaki her yükseliş,önde olmak beraberinde kıskançlıkları,düşmanlıklarıda getirir.

  a)övgü devam etsin diye onların kölesi olursun

  b)etrafında menfaatçi adamlar toplanmaya başlar.(menfaat için gelen,menfaat için gider.)

  c)övgü veya makam kaybettiğinde hemen satarlar seni

  d)senden daha önde,makamlı birini gördüklerinde hemen onun yanına giderler ve seni bırakırlar

  e)en ufak şeyde gözden düşülebilir.övgü ve makam geçicidir.
  Last edited by yağız; 07-02-2012, 12:43 AM.

 • yağız
  replied
  Orjinal yazı sahibi: dkk15 View Post
  Bende elimden geldiğince bu konu hakkında ve kişisel gelişim hakkında birşeyler okuyorum. Okuduğum herşeyi içimde ayrıca sentezliyorum. Dostum ama okumak yetmiyor. Okumak çok yararlıdır hata doğrular okunursa süper etkilidir. Ama yanlızca kendini kandırırsın. Kitaptan birşey öğrendin mesela girişimcilik hakkında. Okudun okudun okudun. Bir yararı oldu mu? Deneyim etmedikçe yararlı olmuyor deneyimlemedikçe o bilgiyi unutuyorsun. Terapi+ilaç tedavisi nin yanına da okumak, bilinçlenmekte eklenmeli.
  psikolojik kitaplar okumakla bu tür maddeleri okumak çok farklı.psikolojik kitapları okuyup,oradaki yöntemler uygulanmazsa faydası görülmez tabiki.bu listedeki maddeleri okumak zaten yöntemin kendisi.çünkü düşünceleri değiştirmeye çalışılıyor ve düşünceleri değişen biri ona göre davranmaya başlar.
  şöyle düşün birisi hakkında çok olumlu şeyler düşünüyorsun,herşeyi doğru yapıyor,her yönüyle başarılı biri diye düşünüyorsun.o kişi en ufak bir hata yapsa,sınıfta,yolda v.b. küçük düşecek bir duruma düşse hemen düşüncelerin değişir o kişi hakkında.ve bundan sonra ona göre davranırsın.

  yani deneyimlemek için önce düşünceyi değiştirmek gerekir ki bundan sonraki davranışlarımız önceki davranışlarımızdan farklı olsun.bundan sonraki aşamada deneyimledikçe düşünce değişir ve alışkanlık haline gelir.  önceki sayfalarda bu maddeleri niye yazıp okuduğumu yazmıştım,burada toplu şekilde vereyim  1-niye?

  sosyal fobiyi niye yenmek istiyoruz?
  cevap:insanlar içinde rahat olmak için

  niye insanlar içinde rahat olmamız gerekiyor?
  cevap:çünkü.......(işte o 23 madde benim için bu sorunun cevabı)

  2-bunu aşmak için aslında sürekli tekrar gerekir.biz bunlara benzer bir düşünceyi bir gün söylüyoruz sonra aradan biraz zaman geçiyor başka birgün aynı konuyla ilgili başkabirşey daha söylüyoruz.böyle kalıyor.
  mesela 3 mart 2011 de bir düşünce aklımıza geliyor.insanlar meanfaatçi olmuş demekki düşüncelerine değer vermeyim

  sonra 10 temmuz 2011 de insanlara ne kadar iyi davransanda bir kulp takarlar demekki düşüncelerine değer vermeyim
  bu böyle gider ama etkisi olmaz, olmuyorda
  bu yüzden bunu aşmak için maddeleri listeledim,presledim yani ve hergün okuyorum

  3-bu maddelerin içinde çekirdek inancımızda olabilir böylece çekirdek inancı bulacağım diye uğraşmaktansa bu şekilde hem bulup hem düzeltebiliriz diye düşünüyorum

  4-okudukça"harbiden,hakkaten doğru" dedikçe içime işlediğini hissediyorum.tekrar çok önemli.bu zamana kadar hep karar alıp durdum ama sonra tekrarlamayınca unutup gittiler.böylece uygulamadım.hep yarıda kaldı.bunları okuyunca hergün hatırlıyorum,komut veriyorum kendime ayrıca zor durumda kaldığımda hemen okuduklarımı düşünüp ve rahatlıyorum.

  bunları yazarken şunu düşündüm;ben sosyal fobiye yakalanırken hipnoz,subliminal vs.uygulamaları yaparak hasta olmadım ki iyileşmek içinde bu yöntemleri kullanayım.herşey bakış açısına göre şekilleniyor.zamanında yanlış bakış açısıyla olaylara bakmışsız.bu yüzden yakalanmışım hastalığa.şimdide bunu tersine sarıyorum.beyne mantıklı şeyler yükleyince bunları mecbur kabul ediyor.mesela,heyecanlacak bişey yok dediğinde beyin buna inanamıyor,alttan alta istemediğin şeyleri düşünüp heyecanlanıyor ama bu şekilde mantıklı şeyler söyleyince kabul etmek zorunda.

  olay bakış açısını değiştirmede.ben sigara içimeye başladığımda önceleri yolda
  toplum içinde içmeye utanırdım.sonra ne olduysa toplum içinde içince rahatlamaya başldım.ben aynı ben,toplum aynı toplum,sigara aynı sigara ama değişen tekşey bakış açısı.  5-abah kalktığımızda duyduğumuz bir şarkı dilimizde dolanır akşama kadar.okuduğumuz kitap hayata bakışımızı etkiler hatta izlediğimiz film,dizi bile.ama bir süre sonra etkisini kaybedebilir bu yüzden tekrar önemli.bu yüzden hergün okursan beyin o şekilde düşünmeye başlar.zaten herşey düşünce ile olmuyormu?

  o maddelerdeki amaç çok etkili.hepimiz kendimizi kasıyoruz.niye?aman benim hakkımda olumlu düşünsünler diye.
  bende diyorumki tamam istediğin oldu varsay.herkes senin hakkında olumlu düşünüyor.herşey bittimi?hayır.senin hakkında olumlu düşünse bile az bir menfaati için senden kötüsü olmaz,kıskanmaya başlayabilir,devamlı olumlu düşünmelerini sağlayacak hareketler yapman lazım,senden daha iyisine gider ve seni bırakırlar filan.yani o kadar kasman boşuna.kas kas tamamda o kasıpda istediğin olsa bile sonu böyle.o zaman kasmaya ne gerek var?

  cem yılmaz diyorya adam süperman olup uçuyo,diğeri diyoki e bunda ne var bende konuyorum,yerde yakalamayım diyor.insanlra böyle ne yaparsan yap yaranamazsın.mutlaka bir kulp takan olur.bir iş kimine göre doğru kimine göre yanlış.illa yanlış diyen olacak yani.hem bu işlerin doğru olup olmadığını kim belirliyor yahu?

  Leave a comment:


 • dkk15
  replied
  Bende elimden geldiğince bu konu hakkında ve kişisel gelişim hakkında birşeyler okuyorum. Okuduğum herşeyi içimde ayrıca sentezliyorum. Dostum ama okumak yetmiyor. Okumak çok yararlıdır hata doğrular okunursa süper etkilidir. Ama yanlızca kendini kandırırsın. Kitaptan birşey öğrendin mesela girişimcilik hakkında. Okudun okudun okudun. Bir yararı oldu mu? Deneyim etmedikçe yararlı olmuyor deneyimlemedikçe o bilgiyi unutuyorsun. Terapi+ilaç tedavisi nin yanına da okumak, bilinçlenmekte eklenmeli.

  Leave a comment:


 • yağız
  replied
  Orjinal yazı sahibi: BeyZade View Post
  ben sorunumu sorunlarla yüzleşerek çözerim...

  ama önce sorunlarla yüzleşecek yapıya geldimmi ruh halim bu yükü kaldırırmı ona bakarım baktığımda hazır değilsem kendimi geliştirmem gerektiğini düşünürüm ( fiziksel ve ruhsal ) ... keyfime kalmış birşey istersem tiii ye alır sorunun yanından dolanır daha hafif sorunlara bakarım... hayat böyle gider seçim hakkı kişinindir...

  burda kişilere yol gösterilir kişi kendi durumuna göre bir yol kullanır... önemli olan kişinin kendini sorunlara hazır hale getirebilmesini sağlamak.. ona o donanımı sağlarsak kişi emin adımlarla soruna giderek üstesinden gelebilir... burda da dengeyi sağlamak önemli kişiyi rahat hissettirmek lazım kendini hiç bir şeyi yapmaya mecbur hissettirmemek lazım bu onu daha çok stres ve sıkıntıya sokar sonuç olarak hüsrana uğraması muhtemeldir... bu onu daha çok fobik bir birey yapar ...
  aslında hassas bir konu açıldı kişilere yapılan önerilerimize dikkat etmeliyiz.
  buradaki amaç
  insan kendine, insanlar arasındayken niye heyecanlanıyorum?niye kasıyorum kendimi?boşuna heyecanlanma,boşuna kasma gibi işe yaramayacak sözler söyleyeceğine bu listedeki maddelerle niye heyecanlanmaması gerektiğini,başkalarının düşüncesini önemsememesi gerektiğini mantıklı biçimde beyne kabul ettirmektir.ben okudukça düşüncelerim değişiyor rayatlıyorum.

  imzanda yazdığı gibi"BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... " beynimi değiştirmeye çalışıyorum hayatım değişsin diye
  Last edited by yağız; 09-02-2012, 07:57 PM.

  Leave a comment:


 • BeyZade
  replied
  ben sorunumu sorunlarla yüzleşerek çözerim...

  ama önce sorunlarla yüzleşecek yapıya geldimmi ruh halim bu yükü kaldırırmı ona bakarım baktığımda hazır değilsem kendimi geliştirmem gerektiğini düşünürüm ( fiziksel ve ruhsal ) ... keyfime kalmış birşey istersem tiii ye alır sorunun yanından dolanır daha hafif sorunlara bakarım... hayat böyle gider seçim hakkı kişinindir...

  burda kişilere yol gösterilir kişi kendi durumuna göre bir yol kullanır... önemli olan kişinin kendini sorunlara hazır hale getirebilmesini sağlamak.. ona o donanımı sağlarsak kişi emin adımlarla soruna giderek üstesinden gelebilir... burda da dengeyi sağlamak önemli kişiyi rahat hissettirmek lazım kendini hiç bir şeyi yapmaya mecbur hissettirmemek lazım bu onu daha çok stres ve sıkıntıya sokar sonuç olarak hüsrana uğraması muhtemeldir... bu onu daha çok fobik bir birey yapar ...
  aslında hassas bir konu açıldı kişilere yapılan önerilerimize dikkat etmeliyiz.

  Leave a comment:


 • yağız
  replied
  bu sosyal fobi konusu nerden çıkmıştı?senin burda niye olmandan dolayı çıkmıştı.bende dedimki birazda eski alışkanlık galiba.yani önceden sosyal fobili olduğunu söyledim bende.

  diğer konularda zaten söylediklerin ortada.bak bunları tartışacağımıza sen açtığın "sosyal fobi problemi ve farkındalık 2012 " konunu devam ettir.bende takip ediyorum o konuyu.yararlı olacak gibi geliyor bana. o konuya devam etmen herkes için daha iyi olur kanaatindeyim.bu konuya harcayacağın zamanı o konuya harcamanı dilerim.o konuyu açtığın için şimdiden teşekkür ederim.bu teşekkürü oraya yazmadım yer kaplamasın diye.o konunu dikkatle takip edeceğim
  Last edited by yağız; 09-02-2012, 06:18 PM.

  Leave a comment:


 • esintili24
  replied
  yağız konuyu dağıtmadan tek tek konular üzerine konuşalım böylesi daha iyi olacak.

  1 rakamıyla gösterdiğin yazıyı önce ele alalım. ben sana sosyal fobi hastasıyım mı dedim yoksa sosyal fobi problemini ben geçmişte yaşamıştım mı dedim. su an sosyal fobi rahatsızlığını yaşamıyorum. ilk bu konuda anlaşalım seninle.

  Leave a comment:


 • yağız
  replied
  esintili 24

  1-sosyal fobili olduğunu kendin yazmışsın zaten

  2-"sorunlar yaşıyor musun diye soruyorsun bana. bende sana şunu diyorum. sorun ancak sorun olarak algılandığında sorun olur. ekonomik sıkıntılar yaşadım dert yapmadım. iş şartlarım ağırdı dert yapmadım. sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım. kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım. evli değilim dert yapmıyorum. beni rahatsız etmiyor. evlenecek aday bulamazken şimdi karşıma çıkartılıyor ben evlenmek istemiyorum diyorum. evlenmek zorunda mıyım. evlendiğim zaman mı normal bir insan olmuş olacağım. hayır. normal kriterlerde evlenme şartı yok " bu sözlerin benim için referanstı.kendi içinde çelişkilerle dolu.bu anlattıklarını dert yapmayan insan varmıdır?olsa senin önceden olduğun gibi sosyal fobi olurmu?hem evlememeyi dert yapmıyorum diyorsun hemde "evlenecek aday bulamazken" diyorsun,şimdi veya önceden bu sorumu yaşamışsın,dert yapmışsın yani.  önceki sayfalarda

  benim şu mesajımı alıntı yapıp
  "hangi durumlar seni rahatsız eder, hangi durumlar rahatsız etmez. sınırların nelerdir. hangi tip insanların yanında rahatsın, hangi tip insanların yanında rahatsızsın. hobilerin neler. ilgi alanların neler. hangi mesleği daha iyi yaparsın. "
  bunları seçmek bazen,hatta çoğu zaman elimizde değil.istemediğimiz ortamlar,birlikte olmak istemediğimiz kişiler, istemediğimiz iş olabilir.zaten hayat böyle.mesela kimse iş görüşmesine gidip sıkılmak istemez ama mecburdur.

  şu cevabı yazmışsın:
  "yada mecbur olduğunu düşünür".

  ben senin bu yazdıklarından yola çıkarak"herşeyi o kadar kolaymış gibi gösteriyorsunki yazdıklarından senin sıkıntı çekmediğini düşünememek elde değil." "yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman" "sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman," "olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman"senin hakkında böyle düşüncelere sahip olum.

  esintili 24 gel konuyu daha fazla dağıtmayalım.

  Leave a comment:


 • Guest's Avatar
  Guest replied
  OOoo Derinlere dalmışssınız.

  Leave a comment:


 • esintili24
  replied
  birazda eski alışkanlık galiba.bir önceki sayfada sosyal fobili olduğunu yazmıştın.

  yağız galibalarla insanları tanıyamazsın. psikolojik danışma bölümü okuyorum demiştim sana. orda bize bir insanı o insan kendisini bize anlatmadan tanıyamayacağımızı iyice öğrettiler.
  örnek veriyorum; desem ki ben sana, sen bu kadar çözüm üretmeye çalışıyorsun ama sana hiç bir faydası olmamış. seni doğru tanımış olur muyum? sen iyileşiyorum demişsin her yazılarında. iç dünyanda ne olup bittiğini bilemediğim için sözlerini referans alırım, senin hakkında adım adım iyileşen bir insan şeklinde düşünürüm. doğrusu budur. kendi çıkarımlarımla sende olmayan konuları sana yüklemeye çalışmam.


  senin yazdıklarından yola çıkarak senin hakkında şöyle düşüncelerim oluştu;önce hiç zorluk çekmeyen,sıkıntı çekmeyen biri olduğunu düşündüm fakat sıkıntı çektiğini söyledin ama hem bu konuda hem diğer konularda yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman ve sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman,olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman.

  bunların hepsi senin çıkarımların. peki benim anlattıklarım bunlar mı? ben zorlandığımı söyledim ama bu zorlukların beni rahatsız etmediğini söyledim. bir işi yaparken performans sergilersin zorlanırsın ama yaptığın işten de zevk alırsın. toplum içine çıkarken ilk zamanlar zorlanmıştım. bu zorlanmayı dert yapmadım devam ettim. şimdi istediğim gibi çıkıp hayatımı yaşayabiliyorum.

  "yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman" "sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman," "olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman" bu söz beni anlatmıyor. bunlar senin benim hakkımdaki düşüncelerin. senin çıkarımların. bu sözlerinden beni yanlış anladığını düşünüyorum.


  herşeyi o kadar kolaymış gibi gösteriyorsunki yazdıklarından senin sıkıntı çekmediğini düşünememek elde değil.

  bilakis patolojik sıkıntıları yenmek en zor iştir. hiçte kolay değildir. uzun bir süreç ve çaba ister. ben hep bunu yazdım foruma ve bunu savundum. ben sana herşeyin kolay olduğunu göstermedim. sen benim anlattıklarından bunu anladın. yine anlaşılmadığımı düşünüyorum..

  tabiki bu düşüncelerim senin için önemli değil ama sana acizane tavsiyem madem bu bölümü okuyorsun. ilerde hastalarına, olayları çok basit ve yaşanmamış gibi göstermeye çalışma. senin onları anlamadığını düşünürler yada benim gibi hiç sıkıntı çekmediğini düşünürler. şu sözlerin beni bu konuda destekliyor.

  yağız sosyal fobi şudur. gerçekte var olmayan ve tamamen zihnin ürettiği korkularla insanların her haraketini eleştiri ve alay malzemesi gibi algılamak sosyal fobinin kendisidir. bir insan gerçek anlamda insanlar tarafından dışlanıyor ve çevresindeki herkes o kişiyi dışlıyorsa o kişi sosyal fobi yaşamıyor bilakis gerçekci bir kaygı yaşıyordur. o kişi psikolojik bir sorun içinde değildir.

  kendi patolojimle uğraştığım zamanlarda bana anlatılanları hep yanlış anlardım. sosyal fobi rahatsızlığı ile mücadele ettiğim zamanlarda her şeyin eleştiri olduğunu, herşeyin bir tahkir ve aşağılama olduğunu farkında olmadan düşünürdüm. iletişime geçtiğim her insanın nötr haraketleri bile beni rahatsız ederdi. şu an için böyle değil.

  birde tavsiye vermek güzeldir ve söylediklerinde haklısın. danışanlarımın beni yanlış anlamaması için gereken özeni göstermeliyim.  "sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım" dert yapmazsan zaten hasta olmazsın.

  şu an hasta olduğumu düşünmüyorum.

  yok hasta oldun fakat hastalığı yenmeyi dert yapmazsan iyileşemezsin.

  sosyal fobik insan kendi yeteneklerini aşırı küçümser ve yeteneklerini geliştirme çabasına aşırı girer. kendi performansına aşırı dikkat ettiği için bu rahatsızlıktan kurtulamaz. bu rahatsızlıktan kurtulmanın en önemli kazanımı kendine odaklanmayı en aza indirmektir.

  "kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım" bunu nasıl başardın zaten anlayamadım. bu konudaki dünyada nadir insanlardan olabilirsin. bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın

  kaybettiğim insanlar sözünden kastım; değer verdiğim ve ölümü ile onu kaybettiğim insanlar değildi. benden uzaklaşan insanlardı kastım. ayrıca yakını ölmüş bir insanlara nasıl yaklaşacağımı da iyi biliyorum.

  bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın

  evet bence bu tavsiyene sende uymalısın. sadece benim uymam bi anlam ifade etmez. sende beni doğru anla ki bende anlaşıldığımı düşüneyim. haksız mıyım?

  Leave a comment:


 • yağız
  replied
  Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
  bir sene sonra psikolojik danışmanlık yapacağım için burdayım. kimler nasıl sorun yaşıyor ve ne gibi çözümler üretiyor görmek için bu siteye takılıyorum.
  birazda eski alışkanlık galiba.bir önceki sayfada sosyal fobili olduğunu yazmıştın.
  Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
  bende de sosyal fobi rahatsızlığı vardı. benim geçtiğim yollardan geçiyorsun.
  senin yazdıklarından yola çıkarak senin hakkında şöyle düşüncelerim oluştu;önce hiç zorluk çekmeyen,sıkıntı çekmeyen biri olduğunu düşündüm fakat sıkıntı çektiğini söyledin
  ama hem bu konuda hem diğer konularda yazdıklarından anladığım şu zor hayatı cennet gibi algılaman ve sanki hiç sıkıntı çekmemiş gibi olaylara bakman,olaylara yokmuş gibi, sanki hiç yaşanmamış gibi bakmakla problemlerin çözülebileceğine inanman.herşeyi o kadar kolaymış gibi gösteriyorsunki yazdıklarından senin sıkıntı çekmediğini düşünememek elde değil.

  tabiki bu düşüncelerim senin için önemli değil ama sana acizane tavsiyem madem bu bölümü okuyorsun.ilerde hastalarına, olayları çok basit ve yaşanmamış gibi göstermeye çalışma.senin onları anlamadığını düşünürler yada benim gibi hiç sıkıntı çekmediğini düşünürler.şu sözlerin beni bu konuda destekliyor.
  Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post

  sorun ancak sorun olarak algılandığında sorun olur. ekonomik sıkıntılar yaşadım dert yapmadım. iş şartlarım ağırdı dert yapmadım. sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım. kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım.
  "sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım" dert yapmazsan zaten hasta olmazsın.yok hasta oldun fakat hastalığı yenmeyi dert yapmazsan iyileşemezsin.

  "kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım" bunu nasıl başardın zaten anlayamadım.bu konudaki dünyada nadir insanlardan olabilirsin.bence yakını ölmüş bir hastan olursa ona böyle cümleler söyleme ki onu anladığını düşünsün ve sana inansın
  Last edited by yağız; 09-02-2012, 01:35 AM.

  Leave a comment:


 • esintili24
  replied
  bunlarda geçmişte benim yaptığım çalışmaların bir kaçıydı. en üstteki linke bakmanı tavsiye ederim.

  sosyal fobi belirtileri... katogorik sınıflandırılması

  sosyal fobinin ana nedenleri

  sosyal fobilerin mücadelesi.. duygusal ve tekniksel yardım 1

  sosyal fobi ve sosyal tecrübesizlik...

  Eleştirilme, neden sf’ liler için bir problemdir?

  Leave a comment:


 • esintili24
  replied
  Orjinal yazı sahibi: yağız View Post
  hiçbirşeyi dert etmiyorsan neden burdasın,hastalıklarla uğraşıyorsun?

  doğruyu öğrenmek yetmez.burdaki herkes sosyal fobi olmaması gerektiğini,topluluk karısında konuşurken heecanlanmaması gerektiğini bilir ama bunu uygulaması zordur.

  "olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır."diyorsun ama bu insanın elinde değilki.çevre,kalıtım v.b. birçok etken var
  rehberlik ve psikolojik danışmanlık okuyorum ben yağız ve sınıf öğretmenliği mezunuyum ve öğretmenlik yapıyorum. bir sene sonra psikolojik danışmanlık yapacağım için burdayım. kimler nasıl sorun yaşıyor ve ne gibi çözümler üretiyor görmek için bu siteye takılıyorum.

  Leave a comment:


 • yağız
  replied
  hiçbirşeyi dert etmiyorsan neden burdasın,hastalıklarla uğraşıyorsun?

  doğruyu öğrenmek yetmez.burdaki herkes sosyal fobi olmaması gerektiğini,topluluk karısında konuşurken heecanlanmaması gerektiğini bilir ama bunu uygulaması zordur.

  "olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır."diyorsun ama bu insanın elinde değilki.çevre,kalıtım v.b. birçok etken var

  Leave a comment:


 • esintili24
  replied
  iş konusunda şanslıymışsın.zamanında yanlış yönlendirmelerle veya bilmediği için istemediği işte çalışmak zorunda olanlarda var.
  sana,istemediğin kişileri hiç görmüyormusun?istemediğin oratamlara hiç girmek zorunda kalmıyormusun? diye sormam gerekir belki ama konu dağılır gider.konumuz o değil.ama benim bildiğim şuan cennetde yaşamıyoruz.

  elbette ki cennette yaşamıyoruz. sorunlar yaşıyor musun diye soruyorsun bana. bende sana şunu diyorum. sorun ancak sorun olarak algılandığında sorun olur. ekonomik sıkıntılar yaşadım dert yapmadım. iş şartlarım ağırdı dert yapmadım. sosyal fobik sorunlar yaşadım dert yapmadım. kaybettiğim insanlar oldu kaybettiğim için dert yapmadım. evli değilim dert yapmıyorum. beni rahatsız etmiyor. evlenecek aday bulamazken şimdi karşıma çıkartılıyor ben evlenmek istemiyorum diyorum. evlenmek zorunda mıyım. evlendiğim zaman mı normal bir insan olmuş olacağım. hayır. normal kriterlerde evlenme şartı yok kendi dünyamda kendi cennetimi kendi tercihlerimle oluşturdum. her hangi bir nevrotik ve psikolojik ihtiyacın sancılarını yaşıyorda değilim.  bende tecrübelerime dayanarak,hayatı doğru biçimde tanıyıp ona göre kendimi şekillendirmeye çalışıyorum listedeki o maddelerle.bu zamana kadar yanlış düşünmüşüm bu yüzden hastalığa yakalanmışım.bundan sonra tersine sarıyorum düşücelerimi

  bende kendi tecrübelerimden şunu öğrendim. hayatta edindiğimiz her tecrübe kimi zaman bizi yanlış öğrenmelere itebiliyor. bak hayatının güzelleştiğini dile getirmişsin. yanlış öğrenmelerden kurtuldukça hayatın güzelleşiyor. bununda farkındasın. hayatta birşeyler yanlış gidiyorsa öğrendiğin şeylerde problem var demektir. bunu da biliyorsun. olay doğru veya yanlış deneyim yaşamaktır. yanlış deneyimler yanlış inanç ve tutumlara, doğru deneyimler doğru inanç ve tutumlara insanı ulaştırır.

  Leave a comment:

İşleniyor...
X