Duyuru

Collapse
No announcement yet.

bakılıma hissi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• bakılıma hissi

heryerde insanların bana baktığını düşünüyorum.yolda yürürken,insanların olduğu ortamlarda.büyük ihtimalle birçoğumuz böyle bir hissi yaşıyordur.

bunu aşmak için şöyle düşünmeye çalışıyorum.

bana niye baksınlar?bölümü

1-bulunduğum ortamdaki insanlar kendi akıllarında,geçmişlerinden bir anıyı,gelecekte yapmak istediği bir şeyi,bir planını düşünebilir.yani aklı bulunduğumuz ortamı düşünmeyebilir.

2-diyelimki o ortamı düşünüyor;ortamda kaçkişi varsa bana bakıp beni düşünme ihtimali o kadardır.mesela,15 kişi varsa bana bakma ihtimali 15 de 1 dir.buda yüzde 9 dan daha aşağı bir rakam.

3-bir konuşmacı varsa zaten herkes oraya odaklanır,o kişiye bakar.(gariptirki konuşmacı biz olsakda bize bakıldığını düşünüp kasarız kendimizi,konuşmacı biz olmasakda bize bakıldığını düşünürüz)

4-heryerde doğruyu yapması gereken ben niye olayım?bende başkaları doğru yapıyormu yapmıyormu diye düşünürüm.

eğer bakıyorlarsa bölümü

1-kılığım kıyafetim düzgün mü?düzgün

2-oturuşum,yürüyüşüm düzgünmü?düzgün o halde niye bana bakılsın,bakılıyorsada bunda garipsenecek bir durum yokki.bundan başka yapabileceğim birşey yok.elimden gelen budur herkes gibi

3-o ortamda bilerek isteyerek,kasıtlı olarak yanlış bir davranış yapmamki?bilerek yaparsam elbette bakılır.ama ben bilerek isteyerek yanlış yapacak biri değilim.böyle olsam zaten bu kadar kasmam kendimi.

4-oradakilerde benim gibi fani,geçici insanlar.belki birdaha hiç görmeyeceğim insanlar

daha var fakat özet olacak şekilde yazdım.başkalarının düşüncesini önemsememek ile ilgili yazdıklarımda burayı destekleyecek şekilde.burada bakış açımı değiştirmeye çalıştım.bu yazdıklarıma ek olarak aklına düşünce gelen varsa yazarsa sevinirim.

konuşurken bakılması ile ilgili yazdıklarım da var fakat burda sadece bir ortamda bulunurken yada yolda yürürken bana bakıldığı hissini yenmek için yazdım.
    Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
    Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
    Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
    Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar, zevâl perdesinde saklanıyorlar.
    Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
    Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.

17.Söz

Sosyal fobideki insanların malesef çoğunun mağdur olduğu bir konudur bakılma hissi ve çok can sıkıcı bir durumdur..
    Önemli olan sana neden baktıklarıyla alaklı bilinçaltında bir düşünce var, bunun üzerinde çalışmak...
    3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: jüliet
      belkide sana bakmıyorlar sen insanlardan çekindiğin için onların sana baktığını düşünüyor olamazmısın?
      öyle zaten.bende bakıyorum onlara herkes işinde gücünde ama yine bir zaman sonra aynı hissi yaşıyorum.ortama girerken filan aynı hissi yaşıyorum mesela

17.Söz

Yorum

.....................
        Last edited by stolz; 22-08-2013, 08:50 PM.

Yorum

bir zamanlar bende bu konuda çok sorun yaşıyordum hatta bi gün hastanedeyim ara hol var doktorların bulundugu odalar var karşılıklı iki taraflıda banklar katmışlar hastalar oturuyor oralarda benim doktorda en sonda hay ben senin odayı oraya katanın dedim yürümeye başladım suratım iyice kızardı ellerim terliyor elimi cebime soktum hiç bişey olmamış gibi gözüm karşıda millet bana bakıyor diye ölüyorum neyse yere elektrik tesisatı için bağlantı noktaları koyarlar öyle biyer var plastik kapaklı vidalı ben bir elim cepte giderken nasıl becerdiysem o vitaya takılıp tökezledim iki metre ilerdeki yaşlı amcayla birlikte yere kapaklandım...
          ondan sonra dedim bak şimdi millet seni seyrediyor... öyle böyle atlatıyorum

KuzuZade
          Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
          BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
          Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

bi de şu var gerçekten bakıyorlarsa acaba neden bakıyorlar bende bi anormallikmi var düşüncesi oluyor sanırım kendine güvensizlikten ve sürekli olumsuz düşünmekten kaynaklanıyor insanlar bana bakıyorsa mutlaka bende bi anormallik/gariplik yada çirkinlik felan vardır düşüncesinde oluyorsun
            buda olabilir(giysi v.b.) ama hata yapmama düşüncesi,aman hata yapmayım düşünceside var galiba

yani yine başkalarının düşüncesini önemsemek.

17.Söz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BeyZade View Post
              bir zamanlar bende bu konuda çok sorun yaşıyordum hatta bi gün hastanedeyim ara hol var doktorların bulundugu odalar var karşılıklı iki taraflıda banklar katmışlar hastalar oturuyor oralarda benim doktorda en sonda hay ben senin odayı oraya katanın dedim yürümeye başladım suratım iyice kızardı ellerim terliyor elimi cebime soktum hiç bişey olmamış gibi gözüm karşıda millet bana bakıyor diye ölüyorum neyse yere elektrik tesisatı için bağlantı noktaları koyarlar öyle biyer var plastik kapaklı vidalı ben bir elim cepte giderken nasıl becerdiysem o vitaya takılıp tökezledim iki metre ilerdeki yaşlı amcayla birlikte yere kapaklandım...
              ondan sonra dedim bak şimdi millet seni seyrediyor... öyle böyle atlatıyorum
              halbuki o hastanedeki kişileri belki hayatında birdaha görmedin bile.yani onların bakdığını düşünmek boşuna.

17.Söz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yağız View Post
                halbuki o hastanedeki kişileri belki hayatında birdaha görmedin bile.yani onların bakdığını düşünmek boşuna.
                Gerçekten baksa bile ne kaybedersinki.. Birde böyle düşün..
                3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

aslında hastanedekilerin seni umursadığı felan yoktu dimi?
                  yok ya kim umursayacak düştükden sonra umursandım evladım bişeyin yok diyen teyzeler ayaga kaldıran abiler falan öyle umursandım ama acıyarak bakmaları bana koydu be o yüz ifadelerini hala unutamıyorum filim gibi aklımda

KuzuZade
                  Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
                  BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
                  Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

ben bu hissi annemle paylaşmıştım...o da herkes herkese bakabilir...bundan daha normal birşey yok dedi...o gunden sonra daha dert etmedim bu kkonuyu...

Yorum

herkes herkese bakabilir bu sorun değil. herkes bilir zaten birilerinin kendine baktığını hatta bazıları izlendiklerinden dolayı hoşnut olurlar. çünkü herşeyin tam olduklarını inanırlar özgüvenleri yüksektir. biz de ise tam tersi özgüvenimiz az sürekli olumsuz düşündükten sonra bilinçaltı bunu otomatikleştiriyor ve elimizde olmadan, kalabalık bir ortama girdiğimizde bilincimizi kapatsak bile bilinçaltımız devreye giriyor sürekli aynı sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz. ve bu izlenilmeli sorunu benim hastalıklarımın asıl kaynağı

Yorum

seninki muhtemelen psikoz kaynaklı?

evet . .. . .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yağız View Post
                          heryerde insanların bana baktığını düşünüyorum.yolda yürürken,insanların olduğu ortamlarda.büyük ihtimalle birçoğumuz böyle bir hissi yaşıyordur.

bunu aşmak için şöyle düşünmeye çalışıyorum.

bana niye baksınlar?bölümü

1-bulunduğum ortamdaki insanlar kendi akıllarında,geçmişlerinden bir anıyı,gelecekte yapmak istediği bir şeyi,bir planını düşünebilir.yani aklı bulunduğumuz ortamı düşünmeyebilir.

2-diyelimki o ortamı düşünüyor;ortamda kaçkişi varsa bana bakıp beni düşünme ihtimali o kadardır.mesela,15 kişi varsa bana bakma ihtimali 15 de 1 dir.buda yüzde 9 dan daha aşağı bir rakam.

3-bir konuşmacı varsa zaten herkes oraya odaklanır,o kişiye bakar.(gariptirki konuşmacı biz olsakda bize bakıldığını düşünüp kasarız kendimizi,konuşmacı biz olmasakda bize bakıldığını düşünürüz)

4-heryerde doğruyu yapması gereken ben niye olayım?bende başkaları doğru yapıyormu yapmıyormu diye düşünürüm.

eğer bakıyorlarsa bölümü

1-kılığım kıyafetim düzgün mü?düzgün

2-oturuşum,yürüyüşüm düzgünmü?düzgün o halde niye bana bakılsın,bakılıyorsada bunda garipsenecek bir durum yokki.bundan başka yapabileceğim birşey yok.elimden gelen budur herkes gibi

3-o ortamda bilerek isteyerek,kasıtlı olarak yanlış bir davranış yapmamki?bilerek yaparsam elbette bakılır.ama ben bilerek isteyerek yanlış yapacak biri değilim.böyle olsam zaten bu kadar kasmam kendimi.

4-oradakilerde benim gibi fani,geçici insanlar.belki birdaha hiç görmeyeceğim insanlar

daha var fakat özet olacak şekilde yazdım.başkalarının düşüncesini önemsememek ile ilgili yazdıklarımda burayı destekleyecek şekilde.burada bakış açımı değiştirmeye çalıştım.bu yazdıklarıma ek olarak aklına düşünce gelen varsa yazarsa sevinirim.

konuşurken bakılması ile ilgili yazdıklarım da var fakat burda sadece bir ortamda bulunurken yada yolda yürürken bana bakıldığı hissini yenmek için yazdım.
                          bence kendin buna benzer çıkarımlarda bulunma. çok sosyal fobi problemini incelemiş ve çözüm aramış uzmanların kitaplarında daha sağlıklı ve işe yarar bilgileri bulabilirsin. bir zamanlar bende senin yaptığını yapıyordum demiştim sana. şu an ise çözüm oranı yüksek terapilerin doayenlerinin kitaplarını okuyorum ve onların persfektifi ile kendi sorunuma bakıyorum. çok işe yarar buluyorum.

anladığım kadarı ile bilişsel ve davranışçı terapi yöntemini kendine uygulamaya çalışıyorsun. o terapi yönteminin doayenleri ellis albert ve aaron temkin beck tir. aaron temkin beck in anksiyete bozuklukları ve fobiler kitabını alıp okuyabilirsin. bu sayede farkındalığı daha hızlı kazanmış olursun.
                          ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                            bence kendin buna benzer çıkarımlarda bulunma. çok sosyal fobi problemini incelemiş ve çözüm aramış uzmanların kitaplarında daha sağlıklı ve işe yarar bilgileri bulabilirsin. bir zamanlar bende senin yaptığını yapıyordum demiştim sana. şu an ise çözüm oranı yüksek terapilerin doayenlerinin kitaplarını okuyorum ve onların persfektifi ile kendi sorunuma bakıyorum. çok işe yarar buluyorum.

anladığım kadarı ile bilişsel ve davranışçı terapi yöntemini kendine uygulamaya çalışıyorsun. o terapi yönteminin doayenleri ellis albert ve aaron temkin beck tir. aaron temkin beck in anksiyete bozuklukları ve fobiler kitabını alıp okuyabilirsin. bu sayede farkındalığı daha hızlı kazanmış olursun.

tavsiyelerin çok sağol.yardımcı olmaya çalışıyorsun fakat bolca o kitaplardan okudum.hiçbirinde benim yazdığım gibi bu şekilde madde madde bana ilaç olacak birşey görmedim.ben önceden böyle değildim,kendimin nasıl bu aşamaya geldiğini bildiğim için tersinden sarıyorum düşüncelerimi.malum herşey düşünceden başlar

bu yöntemim,bilişsel ve davranışçı terapi yöntemidir başka birşeymidir bilmiyorum ama bildiğim şu ki ben hasta olurken hipnoz,subliminal v.s. yaparak hasta olmadım ki iyileşirken onları yapayım.abenim için önemli olan bakış açısını değiştirmek çünkü insan ona göre davranışlarda bulunur.yüksek makamlı biri ile konuşurken insan heyecanlanır.bir dilenci ile konuşurken rahattır,heyecanlanmaz.olay bu aslında yani bakış açısına göre olur herşey

ayrıca şundan emin oldum ki bu hastalığı çekmeyen biri benim yaşadıklarımı yaşamayan biri kitap okumakla,yöntem öğrenmekle bana birşey veremez diye düşünüyorum. hani şu mektepli,alaylı meselesi varya işte benim gibi uzun süre bu hastalığı çekenler işi kitaplardan değil yaşayarak öğrenmişlerdir.

sosyal fobiyle ilgili konu açmışsın.seninde orada dediğin gibi bilincimi tekrar doğru bir şekilde eğitiyorum.

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post

sosyal fobinin ana sebebi nedir?

otonom sinir sisteminin yapılanmasını düzeltme şansımız var mı?

bilincimizi tekrar doğru bir şekilde eğitirsek ancak o zaman bu sistemi doğal çalışma düzeyine getirebiliriz.

Last edited by yağız; 09-02-2012, 01:56 AM.

17.Söz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sickness View Post
                              herkes herkese bakabilir bu sorun değil. herkes bilir zaten birilerinin kendine baktığını hatta bazıları izlendiklerinden dolayı hoşnut olurlar. çünkü herşeyin tam olduklarını inanırlar özgüvenleri yüksektir. biz de ise tam tersi özgüvenimiz az sürekli olumsuz düşündükten sonra bilinçaltı bunu otomatikleştiriyor ve elimizde olmadan, kalabalık bir ortama girdiğimizde bilincimizi kapatsak bile bilinçaltımız devreye giriyor sürekli aynı sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz. ve bu izlenilmeli sorunu benim hastalıklarımın asıl kaynağı
                              herkes herkese bakabilirde.bunu önemsemek ve sürekli bunu düşünmek problem.
                              ben aslında 2-3 haftadır bunu aşmayı başladım.özellikle yolda yürürken bunu yaşamıyorum.önceden otobüs geçse bana baktıklarını düşünürdüm ama bu geçti umursamadım bile.hatta ben otobüse baktım ne yapıyor bunlar dolmuşlar yine tıklım tıklım diye düşünerek baktım.

bunları yapmaya biraz ara verdim beyin dinlensin diye.o sırada bir toplantı gibi biryere gittim ama değer verdiğim,saygı duyduğum kişilerin yanına.orada ara ara biraz yaşadım.

galiba bunu yenmede en büyük etki diğer insanların aciz olduğunu,acizliklerini düşünmek ve o ortamlarda acizliklerini tekrar düşünmek.böyle yapınca birşey oluyo hiç önemsemiyorsun.

17.Söz

Yorum

İşleniyor...
                              X