Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sosyal fobik sorunlar ve merhemleri

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: justaqirl
    hmmmm teşekkürler
    rica ederim..
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

sosyal fobiklerin içinde bulunduğu durumu kabul etmeyişi

sosyal fobiklerin içinde bulunduğu durumu kabul etmeyişi hakkında bir değerlendirme

Gözleri görmeyen bir insan bu durumdan rahatsız olursa sağlıklı bir ruh haline sahip olamaz. Sosyal fobiklerde de bu durum vardır. Çoğu sosyal fobik insan yaşadığı sorunla barışık değildir. Sosyal fobik sorunları yaşamamak ister. İnatla bu problemi reddeder. Fakat bedeni bu problemi inatla dayatır. İstenilmeyen bir sorunu yaşamak her insanı rahatsız ettiği gibi sosyal fobikleri de rahatsız eder. Bu durum ise sosyal fobik sorunları artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Sosyal fobik sorunlarla barışık olmak önemli midir?

Evet önemlidir. Fobi ve anksiyete ile barışık olmak çok önemlidir. Çünkü bu sorun sosyal fobiklerin inkar edemeyeceği bir problemidir. Rahatsız olmaları bu problemin defolup gitmesini sağlamıyor.

Gözleri görmeyen bir insan durumunu kabul ettiği zaman durumuna uygun yaşantıları kendine öğretebilir. Problemi ile uyum içinde hayatını yaşayabilir. Sosyal fobikler de durumunu kabul ettiği, sınırlarını doğru belirlediği, kendine o problemi ile uyum sağlayan davranışlar kazandırdığı zaman hayatı ciddi ölçüde güzelleşecektir.

Şunu unutmayın. İçinde bulunduğu durumu kabul eden ve problemleri ile barışık olan insan daha az huzursuz olur. Ancak fazla huzursuzluk yaşamayan insan kendini bir adım daha ileriye götürebilir. bu konu önemli...
      Last edited by esintili24; 11-02-2012, 02:20 PM.
      ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: noWay
        içinde bulunduğum durumu kabul ettim , evet sen bir gerizekalısın dedim kendi kendime ... Ve o gün bugündürde kendimi değiştiremedim battıkça battım
        içinde bulunduğun durum bir gerizekalılık değil. kendini yanlış anladığın ve yanlış kabul ettiğin için geriliyorsun. anksiyete bir bedensel semptomdur. bu durumda senin bir suçun yoktur. kabul etmen gereken şey bu...

Yorum

forumda gerçekten faydası olabilecek konulardan biri...sosyal fobi derecesinde olmasa da çekingenliğim var,olumlu düşüncenin faydalı olduğunu ve mücadelenin de en temel basamağı olduğunu düşünüyorum...

Yorum

ben kendime istediğim kadar anksiyeteli deiyim , karşı taraf beni gerizekalı olarak görüyosa iş bitmiş demektir
            neden?sen karşı tarafın duygularını tatmin için mi yaşıyorsun?sen karşı tarafı nasıl görüyorsun düşündün mü,bir de sen eleştir onları,onlar düşünsün senin gözünde nasıl göründüğünü,kimmiş ki karşı taraf dediğin?

seni gerizekalı olarak nitelendirmeye çalışan insanları neden umursuyorsun ki,sana değer verenlere değer vermelisin,gerisini s.ktir et afedersin...

Yorum

bilmek bazen değil çoğu zaman yetmiyor. bir insan eğer atalıma geçemiyorsa istediğin şeyi yap söyle bir işe yaramıyor. kendi içinde atılıma başlaması gerekiyor.
              "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Orjinal yazı sahibi: luthe View Post
                bilmek bazen değil çoğu zaman yetmiyor. bir insan eğer atalıma geçemiyorsa istediğin şeyi yap söyle bir işe yaramıyor. kendi içinde atılıma başlaması gerekiyor.
                evet,bir musibet bin nasihatten iyidir,insan biraz da çözümü kendi ulaşmaya çalışmalı,o zaman daha kalıcı olur bulduğu çözüm yolları...

Yorum

Çünkü ben kendi kendimi batırıyom , onların bişey yapmasına bile gerek kalmıyor ... Hepsini geçtim konuşma özürlü birisi nasıl ortam adamı olur ?

Bu imkansız
                  herkesin ortam adamı mı olması gerekiyor?tek tip insan mı olmalıyız,mükemmel insan diye bir şey yoktur,farklılıklar vardır...

diğer mesajında her şeyi fazla ciddiye aldğını yazmışsın,sorunun farkındasın,ciddiye alınacak şey vvardır alınmayacak şey vardır.

hemen ortam yapıp,milletin göz bebeği haline gelmen gerekmiyor,insanların sevdiği şekile girmeye çalışma kendi doğruların,beğenilerin,hedeflerin,isteklerin olsun, gün gelir senin bu prensiplerine uygun arkadaşların,sevgilin vs. olur,olmasa da ne olur ki önemli olan bunlar olmadan da mutlu olabilmek, mutlu olmak için başkalarının beğenisine ihtiyaç duyma

Yorum

yav kardeşim ortam adamı derken , ortamda 2 çift laf edebilemkten bahsediyom

zorunlu konuşmam gereken yerlerde bile konusamıyorum artık , konuşmayı unuttum resmen
                    heyecanlanacağını düşünme bence,heyecanlanmamalıyım diye düşündükçe daha çok takıntılaşıyor bu durum...

nefesini düzenle,karşındakinin de bir insan olduğunu unutma...

kabuğuna çekilmek kolay olanı gibi gözüküyor ama,sonra çok pişman olursun unutma...

Yorum

Arkadaşlar sosyal fobinin köküne indiğimizde aslında kendilerini bir başkasının gözünden izliyorlar. Birisi size böyle yap şöyle yap demekle o zihninizdekini silmeye yetmiyor.Bu yüzden ilk kıvılcım insanın içinde oluşmalı, ki kendimden bilyorum.Diksiyon kursuna mı gitmedim. neler yapmadım neler ama gel gör ki başkasının gözünden bakıyordum kendimi, taki kabuğu kırana kadar nasıl mı oldu kabuğu kırmak, kendim olmaktan çıktım. hatta çıkarıldım yaşadığım olaylar yüzünden para kazanmam gerekti, azar işittim. zorluk çektim baktım ki bu böyle olmuyor. bir bakmışım ki bu sosyal fobiden daha cok acıtan şeyler var ve beni itti. Bu yüzden birisine sosyal fobi ile tavsiye verirken bir an durup düşünmek gerekiyor.Gerçkten sözlerim ne kadar etki eder ona? onun için söylemem gereken şey nedir? Ve niçin sosyal fobili, hayatında kensini eksik gördüğü şeyler neler? ve bu eksiklikler hayatının nereleri kısıyor.bir kadavra edilmeli sorun. tek tek incelenmeli birde öyle sosyal fobisin herkese konuşan tedavi yöntemleri uygulanmamalı. yani biri için geçer geçer merak etme demek tiksinç olurken bir diğeri için ise içini ferahlatabiliyor.bunlar benim fikrim tabi ki.
                      "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

evet çok daha zor koşullarda kalınca SF belirtileri minimuma iniyor bunu bende yaşadım , ama bazı durumları asla aşamıyorum . Mesela karşı cinsle iletişime girmek istemiyorum ama her yerde varlar bundan kaçamıyorum
                        istememenin nedeni ne olarak görüyorsun konuşmamaktan mı korkun?yada kekeme falan mı oluyorsun. kızarma vs var mı?

Yorum

kızlar bana çok garip geliyor ... Kendimi bir aşağılık gibi hissetmeme neden oluyorlar ... kızların dilinden hiç konusamam vede anlamam o yüzden beni çok antipatik ve beyinsiz bulurlar ... Bide böle hemen aşık olur gibi halleri var buda benim anksiyetimi zıplatıyor

O yüzden asla bir kızla aynı ortamda bulunmak istemem
                          hiç bir kız seni aşağıladı mı? bunu neye dayanarak yada neyden kaynaklanarak bunu düşünüyorsun. Herhangi bir geçmişin var mı yaşadğın olumsuz bir sorun...

Yorum

Neden daha ağır? erkeklerden ayıran ne özeliği var ki onların. kız kardeşin var mı senin?

Yorum

eğer çok sinirlenmemişsem asla bir kızı dövemem ... Yapım böyle
                              sizin aile yapınız nasıl kızlara yaklaşımı? buda bir sorun cok sinirlendiğinde şiddete meyilli olman...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                                kendi hakkındaki düşüncelerin kendi benlik yapınla birebir eşleştiği zaman sarsızmaz bir benlik algısına sahip olursun. bu şekilde bir algıya sahip olursan, başkalarının senin hakkında ne düşündüğü senin benlik algını değiştirmeye gücü yetmez.
                                "kendi hakkındaki düşüncelerin kendi benlik yapınla birebir eşleştiği zaman"

bunu sağlamak için önce kendini tam anlamıyla tanımak gerek, ama bunu sağlamak da çok zor bence. insanın zaafları, eksik yanları olabilir, bunlarla barışması gerekebilir; ama acaba bu eksiklikler gerçekten mizaçtan mı, yoksa psikolojik durumun getirdiği sonuçlardan mı kaynaklanıyor? bu ayrım nasıl yapılmalı? örneğin insan bir işi yapamayacağını düşündüğünde genellikle yapamaz. peki yapamaması gerçekten o işin altından kalkamayacağı için midir, yoksa "yapamam" düşüncesinin getirdiği koşullanmadan mı?

Yorum

İşleniyor...
                                X