Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sosyal fobik sorunlar ve merhemleri

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: luthe View Post
    bilmek bazen değil çoğu zaman yetmiyor. bir insan eğer atalıma geçemiyorsa istediğin şeyi yap söyle bir işe yaramıyor. kendi içinde atılıma başlaması gerekiyor.
    haklısın luthe, fakat insan bilmeden nasıl bir atılım gerçekleştirsin ki? bilmek atılımın ilk basamağıdır.
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: fincan View Post
      "kendi hakkındaki düşüncelerin kendi benlik yapınla birebir eşleştiği zaman"

bunu sağlamak için önce kendini tam anlamıyla tanımak gerek, ama bunu sağlamak da çok zor bence. insanın zaafları, eksik yanları olabilir, bunlarla barışması gerekebilir; ama acaba bu eksiklikler gerçekten mizaçtan mı, yoksa psikolojik durumun getirdiği sonuçlardan mı kaynaklanıyor? bu ayrım nasıl yapılmalı? örneğin insan bir işi yapamayacağını düşündüğünde genellikle yapamaz. peki yapamaması gerçekten o işin altından kalkamayacağı için midir, yoksa "yapamam" düşüncesinin getirdiği koşullanmadan mı?
      fincan gerçekten cok güzel bir yere değinmişsin. o sınır nasıl belirlenir? insan neleri yapıp yapamacağını nasıl bilebilir. Ne kadar gerçek ne kadarı psikolojik bu oranı nasıl belirler.
      "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
        haklısın luthe, fakat insan bilmeden nasıl bir atılım gerçekleştirsin ki? bilmek atılımın ilk basamağıdır.
        sende haklısın. bilmeden de bir şey yapamıyor malesef bilsede bilmesede atılıma geçmek cok zor gibi geliyor her ikisi olmadan ışık açılmıyor gibi...Biri olmadan diğeri eksik sürekli.
        "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Orjinal yazı sahibi: noWay
          ben kendime istediğim kadar anksiyeteli deiyim , karşı taraf beni gerizekalı olarak görüyosa iş bitmiş demektir
          bir sonraki merhemi bu konuya dair yazayım o zaman.

Orjinal yazı sahibi: asad1213 View Post
          forumda gerçekten faydası olabilecek konulardan biri...sosyal fobi derecesinde olmasa da çekingenliğim var,olumlu düşüncenin faydalı olduğunu ve mücadelenin de en temel basamağı olduğunu düşünüyorum...
          yazdığım yazıların size fayda verdiğine dair bu güzel dönütleri almak beni motive ediyor. sizler faydalanıyorsanız, yazdıklarım işe yarıyorsa bende devam ederim

asad, luthe, noway. yazdıklarınızla konuya güzel katkılarda bulunmuşsunuz. noway o zaman seni kriter alalım. şuan için bu promlemi en derin hisseden sensin. senin sorunlarına çözüm diğer sflilerin sorunlarına çözüm olsun.
          ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

sende haklısın. bilmeden de bir şey yapamıyor malesef bilsede bilmesede atılıma geçmek cok zor gibi geliyor her ikisi olmadan ışık açılmıyor gibi...Biri olmadan diğeri eksik sürekli.
            kesinlikle haklısın. şöyle bir olay bir. en geniş daire bilgidir. insan bilgilerinin niteliği ölçüsünde güdülenir. ama her bildiği insanda güdüyü oluşturmaz. bu yüzden güdü dairesi bilgi dairesinden daha dardır. bilginin bir alt kümesidir. tutum ve davranışlar en dar kümedir. güdüye paralel davranışlar gösterilir. ama her güdü davranışı doğurmaz. o yüzden bilgi dairesinin sınırlarını ne kadar geliştirirsek tutum ve davranışlarımızı o kadar nitelikli hale getirebiliriz, diyebiliriz.

Yorum

Acaba bilgi olmadan da iyi olmak mümkün değil mi? sanki bilginin varlığı bilinçli bir iyi olmak için vardır. hani bilmeden cok iyi olan insanlara bakıyorum.Bilgileri olmadan da cok iyiler. Bilgi burda ne etki ediyor ne yapıyor. mesela osho hep der ya hayvanlar mutlu ağaçlar mutlu vsvs. onların bilgisi olması gerekmez. acaba yukardan mutluluk mu sağlanmış bunlara. bide bilgili bir insanın hiç mutlu olabileceğini sanmıyorum.Bilgilendikçe hüzünlenir ve karamsar olur gibime geliyor.yanılıyormuyum acaba bu konuda

Yorum

Acaba bilgi olmadan da iyi olmak mümkün değil mi? sanki bilginin varlığı bilinçli bir iyi olmak için vardır. hani bilmeden cok iyi olan insanlara bakıyorum.Bilgileri olmadan da cok iyiler. Bilgi burda ne etki ediyor ne yapıyor. mesela osho hep der ya hayvanlar mutlu ağaçlar mutlu vsvs. onların bilgisi olması gerekmez. acaba yukardan mutluluk mu sağlanmış bunlara. bide bilgili bir insanın hiç mutlu olabileceğini sanmıyorum.Bilgilendikçe hüzünlenir ve karamsar olur gibime geliyor.yanılıyormuyum acaba bu konuda
                kaliteli hayat yaşayanlara baktığızda hepsinin bilgili ve kendini yetiştirmiş olduğunu görürüz. köydeki mehmet ağa tarlasına sürdüğü sabandan mutlu olabilir tabi. bu olasılıkta söz konusu. ama tarlasını traktörle süren ve tarım için gerekli tüm bilgileri öğrenmiş ali ağa daha mutludur bence. mehmet ağa bir sene iyi mahsül alır. mutlu olur. ikinci sene bilmediği bir nedenden tarlasındaki tüm hasatlar ziyan olur. o sene ciddi bir üzüntü yaşar.

bilgi bilgisizliğe göre her zaman daha avantajlıdır. ama yanlış, yıkıcı ve zarar veren bilgiler öğrenilirse bu bilgi için aynı şeyi söyleyemem.

Yorum

bilgili olmak ayrı o bilgiyi kullanabilecek birisi olmak ayrı ...

mehmet ağaya uçak kullanma bilgisini versen acaba kullanabilirmi ?

salt bilgi işe yaramaz , birazda geçmişten gelen özgüvenin ve birikimin , tecrüben olması lazım
                  lutheye yazdığım şu mesajı okumamışsın sanırım. okumanı tavsiye ederim.

kesinlikle haklısın. şöyle bir olay bir. en geniş daire bilgidir. insan bilgilerinin niteliği ölçüsünde güdülenir. ama her bildiği insanda güdüyü oluşturmaz. bu yüzden güdü dairesi bilgi dairesinden daha dardır. bilginin bir alt kümesidir. tutum ve davranışlar en dar kümedir. güdüye paralel davranışlar gösterilir. ama her güdü davranışı doğurmaz. o yüzden bilgi dairesinin sınırlarını ne kadar geliştirirsek tutum ve davranışlarımızı o kadar nitelikli hale getirebiliriz, diyebiliriz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                    kaliteli hayat yaşayanlara baktığızda hepsinin bilgili ve kendini yetiştirmiş olduğunu görürüz. köydeki mehmet ağa tarlasına sürdüğü sabandan mutlu olabilir tabi. bu olasılıkta söz konusu. ama tarlasını traktörle süren ve tarım için gerekli tüm bilgileri öğrenmiş ali ağa daha mutludur bence. mehmet ağa bir sene iyi mahsül alır. mutlu olur. ikinci sene bilmediği bir nedenden tarlasındaki tüm hasatlar ziyan olur. o sene ciddi bir üzüntü yaşar.

bilgi bilgisizliğe göre her zaman daha avantajlıdır. ama yanlış, yıkıcı ve zarar veren bilgiler öğrenilirse bu bilgi için aynı şeyi söyleyemem.
                    sy. esintli kaliteli hayat diye bahsettiğiniz kısım sanırım biraz göreceli kısmına giriyor.Kalite lüks arabaya binmek iyi bir evde yaşamak.iyi bir semtte olmak vsvs değil, kalite daha cok başka bir şey. Birde ben cok bilgili olan insanlara bakıyorum cok daha mutsuzlar. hani lükslüğün dibine gitmek için yarıştalar. mesela kaç psikolog ve psikiyatrla konuşmuşum örnek verirsem geneli cok bilgili ama mutsuzlar. kaliteli bir yaşam dediğiniz eğer para ev vs. ise var ama gene hep boşluk hissi en derinine kadar yaşıyorlar.ama bilgisiz kişiler bir günlük kaygıları oluyor.yani 24 saat içinde bilgisizlerin sadece 1,2 saat mtsuzlukları olurken bilgili insanların ise sürekli bir boşluk hali bulunuyor.tabi belkide benim gördüklerim yanılgı olabilir ama ben böyle görüyorum. Ne kadar cok bilgi birikimi olursa okadar cok derin boşluk oluşur gibime geliyor.
                    en basit örnek kendimden bahsedersem kitap okumadan önce bilgilerim olmadan önce daha mutluydum. şimdi biliyorum neyin ne olduğunu ama mutluluk yada artık adı neyse bana cok daha uzak. sanırım şöyle bir durumdur.kademe kademe mutlu-mutsuz-mutlu*mutsuz gidiyor.

Yorum

sy. esintli kaliteli hayat diye bahsettiğiniz kısım sanırım biraz göreceli kısmına giriyor.Kalite lüks arabaya binmek iyi bir evde yaşamak.iyi bir semtte olmak vsvs değil, kalite daha cok başka bir şey. Birde ben cok bilgili olan insanlara bakıyorum cok daha mutsuzlar. hani lükslüğün dibine gitmek için yarıştalar. mesela kaç psikolog ve psikiyatrla konuşmuşum örnek verirsem geneli cok bilgili ama mutsuzlar. kaliteli bir yaşam dediğiniz eğer para ev vs. ise var ama gene hep boşluk hissi en derinine kadar yaşıyorlar.ama bilgisiz kişiler bir günlük kaygıları oluyor.yani 24 saat içinde bilgisizlerin sadece 1,2 saat mtsuzlukları olurken bilgili insanların ise sürekli bir boşluk hali bulunuyor.tabi belkide benim gördüklerim yanılgı olabilir ama ben böyle görüyorum. Ne kadar cok bilgi birikimi olursa okadar cok derin boşluk oluşur gibime geliyor.
                      en basit örnek kendimden bahsedersem kitap okumadan önce bilgilerim olmadan önce daha mutluydum. şimdi biliyorum neyin ne olduğunu ama mutluluk yada artık adı neyse bana cok daha uzak. sanırım şöyle bir durumdur.kademe kademe mutlu-mutsuz-mutlu*mutsuz gidiyor.
                      kaliteli bir hayattan kastım lüks bir yaşam değil ki. kaliteli bir hayattan ne anlamışsan bende onu kastediyorum. bilgisi çok insanın kaygılıdır diye benim hocalarım da söyler. fakat bilgili aileler çocuğuna daha dikkat eder. daha iyi yetiştirir diye altını da çizer.

kalite nedir onu da anlatayım sana. bir mimar düşün. ev yaparken her kriteri dikkat ediyor. sağlam binalar yapıyor. bunu yaparken bilgisine başvuruyor ve elinden güzel eserler çıkıyor. kaliteli doktordan bahsedeyim sana. yüz nakli konusunda inanılmaz bir bilgi birikimi var ve türkiyede ilk yüz naklini yapıyor. yüzü yanmış bakılamayacak yüze sahip olan insanlar için umut oluyor.

kalite budur luthe. bilgili olmak budur. lüks arabalara sahip, gelen hastalarına hiç bir faydası olmadan onları sömüren doktor kaliteli değildir. kimisi var 2 aya bir gün verir. hastanın da ihtiyacı yoktur. sırf para kazanmak için bunu yapar. bu adam belki lüks bir hayat içinde yaşar ama kaliteli bir iş ortaya koyup kaliteli bir hayat yaşayamaz.

hem kalite lüks bir hayat yaşamakla eş değer değildir. kalite yaşam doyumunun kendisinden başka birşey değildir.

anladığım kadarı ile bazı kelimelere karşı önyargın var. benim kavramlar hakkındaki düşüncelerimi çoğu insandan duyduğun düşüncelerle eşdeğer tutuyorsun. bu sorulara bende sen gibi çok önceleri kendime sordum ve cevaplarını senin kendine verdiğin gibi verdim.

Yorum

bilmek çok şey kazandırır insana

insanın hastalığını bilmesi bile avantajdır

önceden(internet,psikologlar v.s. olmadığı zamanlarda) kimbilir kaçkişi hastalığını,hastalığının tedavisi olduğunu bilmeden hayatı boyunca hastalığıyla yaşamıştır

mesela panik atak hastasının, hastalığının kalp krizi olmadığını bilmesi bile onu rahatlatır
                        Last edited by yağız; 13-02-2012, 03:39 AM.
                        Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
                        Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
                        Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
                        Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar, zevâl perdesinde saklanıyorlar.
                        Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
                        Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.

17.Söz

Yorum

sorun şurada , diğer insanlar bizim gibilerden çok çok üstünde (korkusuz) da , O yüzdenmi başarılılar

Bizim onlar gibi olabilmemiz için Neden merhem diye verilen bu şeyleri , uygulamamaız gerekiyor ?

Onlar hiçkimseye saygılı değilken , biz ekstradan bişeyler yapıyoruz , Hayat böyle olurmu allah aşkına

neymiş efendim , kendime sürekli değerliyim diyecekmişim , yok nefes egzersizi yok bilmem ne . ...
                          burda sunulan bilgilerde insanlara saygılı ol tavsiyesinde bulundum mu? ben sana şunu diyorum. kendine dair bişeyleri değiştirirsen yaşamına dair bişeyleri de değiştirirsin. bu problemi yaşamayan her bir insanın özkesinliği var mesela. sosyal fobiklerde de var ama sosyal fobikler özkesinliğini sosyal dönütere göre şekillendiriyor. diğer insanlarda eleştiriliyor. onlar eleştirildiği zaman bir lafa bakarım bir söyleyene deyip başkalarının ne dediğini pek umursamıyor. sen de böyle olmak istiyorsun. içindeki güdüler seni buna zorluyor.

mesela diyorsun ki burdaki tavsiyeler anlamsız. bende diyorum ki senin için belki ama sen anlamsızlaştırdığın için anlamsız. sen okuyup düşünmeden yazdıklarımı etkisizleştirirsen elbette ki sana bir etkisi olmayacak yazdıklarımın.

kendini bir adım daha bu sorunu yenmiş görmek istiyorsan bu denilenlere bir bak derim. yok ben bu halimden memnunum yazdıklarına ihtiyacım yok dersen sana ben pek yardımcı olamam. o zaman çözümü başka yerlerde araman gerekecek.

bu yazdıklarımın sana etkisi yok ama gördüğüm kadarıyla faydalanan arkadaşlarım da var.

Yorum

iyi niyetli olarak yazmışsın eyvallah ama ilaçsız bunların hiçbirisi fayda etmez ...

bende sf liyim ve artık yıldım , artık akıl sağlımın yerinde olmadığına eminim ... ölüme bitişik yaşıyorum .. potansiyel bir ölüyüm
                            ölmeden ölemezsin.Her sağlıklı, bir hasta; her hasta, bir sağlıklı adayı.Su akar yatağını bulur.Elbet bu devran döner dostum.Çilen biter birgün.Hiçbirşey baki değil.Bedel ödüyorsun şu anda, bir gün tahsil edeceksin.

Yorum

Kardeşim ne güzel araştırmış, yazmış.Çirkinleşmeyin.Gayet matıklı ve faydalı bilgiler.Ellerine, kollarına sağlık.Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
                                Kardeşim ne güzel araştırmış, yazmış.Çirkinleşmeyin.Gayet matıklı ve faydalı bilgiler.Ellerine, kollarına sağlık.Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.
                                evet paylaşımların devamını bekliyoruz.çok faydalı bilgiler var.yazanın eline,emeğine sağlık
                                Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
                                Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
                                Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
                                Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar, zevâl perdesinde saklanıyorlar.
                                Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
                                Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.

17.Söz

Yorum

İşleniyor...
                                X