Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sosyal fobim ileri dereceye ulaştı.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Sosyal fobim ileri dereceye ulaştı.

Merhaba arkadaşlar,yazın başından beri yaşadığım bu duyguya hep özgüven eksikliği dedim ama bu akşam buraya denk geldim ve asıl sorunumun sosyal fobi olduğunu öğrendim.
    Daha 17 yaşındayım ama yıllardır hep çekingenim,kendimi bildim bileli.Erkeklerle konuşurken utanıyorum ya yanlış bir şey söylersem,ya dalga geçerse diye.kız arkadaşlarımla da öyle rahat rahat konuşamıyorum kendi aralarında konuştuklarını gördüğümde hep kesin benim hakkımda konuşuyorlar diyorum üzülüyorum ve bu yüzden hep arkadaşlarımı kaybettim artık yalnızım,arkadaşları olan insanları çok kıskanıyorum ailem hiç bir zaman dışarı çıkamazsın demedi ama benim özellikle bu yıl dışarı çıkalım diye mesaj atabileceğim hiç bir arkadaşım yok tamamen içime kapandım ve buna bağlı olarak sigaraya başladım sanki içince rahatlayacakmışım gibi,son zamanlarda bir anda sıcak basıyor yanıyorum kalbim sanki akciğerlerimi parçalayacak gibi atıyor çok hızlı hareket edince her zamankinden daha fazla nefes nefese kalıyorum,her şeyden ve herkesten korkuyorum hep küçük görülecekmişim gibi konuşmaya bile çekiniyorum değişmek için çok uğraşıyorum ama olmuyor.

Sizce ne yapmalıyım doktora gitmeden kullanabileceğim bir ilaç var mıdır veya bunu atlatmayı kendim başarabilir miyim? yardım edin lütfen.

sadece diğerlerini düşünme unutma onlarda insan

Yorum

"Doktora gitmeden kullanabileceğim ilaç var mıdır?" sorusunu yaşına veriyorum.

Doktor seni yicek mi ki?

Terapi ilaçtan daha kuvvetli ve kalıcı bi etki sağlar.

Geçmiş olsun.

Yorum

evet ama bana hep küçük göreceklermiş gibi geliyor.

hayır tabii ki yemeyecek ama son sınıfım sınava hazırlanıyorum böyle bir yılda doktor için devamsızlık yapma hakkım yok.

Yorum

b ak arkadaşım kendi başına ilaç kullanma iyileşi,yim derken daha kötü olursun o yüzden bir psikiyatriye git sana vericeği ilaçları kullan ve bu fiziksel etkiler vucudun ntepki vermesi olabilir psikiyatriye bunlardıda anlat ve özellikle bilmediğin ilaçları kullnma sana öneririm
          Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata,
          sürekli bir hata daha yapacağımız KORKUSUDUR!

Hayat budur.Onu hissedin , onu yaşayın ve ondan hoşnut kalın .

Yorum

oda doğru psikiyatri iyi olacak sanırım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ümitsiz View Post
              oda doğru psikiyatri iyi olacak sanırım
              Sınav senende antidepresan kullanmasan iyi olur. O yüzden psikiyatr yerine bir psikoloğa gitmeni öneririm.

Yorum

haklısın,o zaman son çarem psikolog.

Yorum

evet ama bana hep küçük göreceklermiş gibi geliyor.

hayır tabii ki yemeyecek ama son sınıfım sınava hazırlanıyorum böyle bir yılda doktor için devamsızlık yapma hakkım yok.
                  Doktor seni neden küçük görsün?
                  (Ayrıca ne haddine yani)

Bence de psikoloğa gitmen daha mantıklı. Eğer ilaca başlarsan alışma sürecinde derslerden kopabilirsin. (Yan etkiler vs)

Ama düzenli gitmen çok önemli.
                  Geçmiş olsun canım..

Yorum

Merhaba arkadaşlar,yazın başından beri yaşadığım bu duyguya hep özgüven eksikliği dedim ama bu akşam buraya denk geldim ve asıl sorunumun sosyal fobi olduğunu öğrendim.
                    Daha 17 yaşındayım ama yıllardır hep çekingenim,kendimi bildim bileli.Erkeklerle konuşurken utanıyorum ya yanlış bir şey söylersem,ya dalga geçerse diye.kız arkadaşlarımla da öyle rahat rahat konuşamıyorum kendi aralarında konuştuklarını gördüğümde hep kesin benim hakkımda konuşuyorlar diyorum üzülüyorum ve bu yüzden hep arkadaşlarımı kaybettim artık yalnızım,arkadaşları olan insanları çok kıskanıyorum ailem hiç bir zaman dışarı çıkamazsın demedi ama benim özellikle bu yıl dışarı çıkalım diye mesaj atabileceğim hiç bir arkadaşım yok tamamen içime kapandım ve buna bağlı olarak sigaraya başladım sanki içince rahatlayacakmışım gibi,son zamanlarda bir anda sıcak basıyor yanıyorum kalbim sanki akciğerlerimi parçalayacak gibi atıyor çok hızlı hareket edince her zamankinden daha fazla nefes nefese kalıyorum,her şeyden ve herkesten korkuyorum hep küçük görülecekmişim gibi konuşmaya bile çekiniyorum değişmek için çok uğraşıyorum ama olmuyor.

Sizce ne yapmalıyım doktora gitmeden kullanabileceğim bir ilaç var mıdır veya bunu atlatmayı kendim başarabilir miyim? yardım edin lütfen.
                    1 _ Kendi kendine bu forumda yazilanlara bakip tani koyma

2 _ Yasin cok genc, dolayisiyla bu yaslarda cekingenlik olabilir, bu senin hasta oldugunu gostermez.

3 _ Disari cikmak icin illa yaninda arkadaslarinin olmasi gerekmez, bos vaktin oldugunda, git sinemaya, tek basina film izle, zaten yavas yavas insanlarla kaynasmaya baslarsin.

Bu uc maddeyi birlestirirsen, isin cok zor olmadigini gorursun. Birde sinav zamaniymis, sende anormal bir durum yok, sinav oncesi psikolog iyi olabilir ama kendini buraya cok endeksleme nitekim bu sinavdan hayal kirikligi ile cikarsan, o seni cok daha kotu etkileyebilir. Sinavdan sonra, istedigin doktora gidebilirsin ki buyuk ihtimal doktorluk bir durumun da yok, psikologlar doktor degildir bu arada, edebiyat fakultesi mezunudurlar, ilk basta bunlara basvurabilirsin, basarilar. Cok takma simdilik bu konuyu, asil isine odaklan, sinavina.
                    so you're saying there's a chance ?

Yorum

doktor değilde çevremdekiler arkadaşlarım falan daha doğrusu arkadaş gibi görünenler küçük görecekmiş gibime geliyor.

umarım sonuç iyi olur.

teşekkür ederim canım..

Yorum

Çekingenliğim var evet ama okuduğum her şey sosyal fobimin de olduğunun göstergesi gibi biraz.

Bütün bunları deneyeceğim,tek başıma da mutlu olabileceğimi kendime kanıtlamam gerekiyor sanırım.

Şu an yaptığım tek şey o zaten sadece sınavıma odaklanmak ve iyi olduğumu düşünmek.

Yorum

doktor değilde çevremdekiler arkadaşlarım falan daha doğrusu arkadaş gibi görünenler küçük görecekmiş gibime geliyor.

umarım sonuç iyi olur.

teşekkür ederim canım..
                          Psikoloğa gitmek kesinlikle küçümsenecek, saklanacak bi durum değildir.
                          Ama bunu kimseye söylemek zorunda da değilsin.

Yorum

Çekingenliğim var evet ama okuduğum her şey sosyal fobimin de olduğunun göstergesi gibi biraz.

Bütün bunları deneyeceğim,tek başıma da mutlu olabileceğimi kendime kanıtlamam gerekiyor sanırım.

Şu an yaptığım tek şey o zaten sadece sınavıma odaklanmak ve iyi olduğumu düşünmek.
                            iyi oldugunu dusunmek ayri, oyle hissetmek ayri, birseyi kanitlamak zorunda degilsin, mutluluk zaten basarilarinla beraber gelecektir, ilk basari kazanacagin sinavin olabilir, zaten gerisi gelir, kaldi ki eger mutlu hissetmiyorsan, sinavdan sonra yada once psikologlar senin icin her zaman bir secenek olacak. Okuduklarini bosver, taniyi sen koyamazsin, yanlis seyler dusunme, varsa suphen profesyonel kisilere sor ve ogren. Merak etme SF olsa bile cozulur
                            so you're saying there's a chance ?

Yorum

Sadece sınava odaklan. Sosyal fobiyle ilgili hiç bir şeye kafa yorma bu sene. Benim kafamı çok kurcaladı geçen sene ve kendimce başarısız sayılacak bir derece elde ettim. Bu sene tekrar hazırlanıyorum. Şu sene bitsin hemen yardım alıcam bu konuda doktorlardan.

Yorum

İşleniyor...
                              X