Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Mide gurultusu yüzünden okulu bırakıyorum...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Mide gurultusu yüzünden okulu bırakıyorum...

Merhabalar, siteyi googledan benzer sorun yaşayanları görünce farkettim. Sadece içimi dökmek istiyorum.

22 yaşında 2. sınıf mühendislik öğrencisiyim.. Son 2 yıldan beri çok büyük bir sorunum var: mide gurultusu

Çok şükür ağrısı, sızısı olmayan bir dert ama gel gör ki bi o kadar sızılı bir hayata neden oluyor..

Üniversite sınavlarına girene kadar her şey çok güzeldi. Günümün 7 saatini lisede geçirirdim , 4 saatte dershaneye giderdim.. Sabah kahvaltı yapmazdım, kafama göre okulda tost falan yerdim, öğle yemeği ise tavuk döner. Gazlı gazsız her türlü içeceği umursamadan içerdim. Mutlu mesut bir lise hayatından sonra yurt dışında bir teknik üniversitede mühendislik kazandım. Her şey çok güzeldi üniversite yabancı dil okulunun 2. dönemine kadar. Her şey o gün başladı!

Yine habersiz quiz gelmişti.. Sınıfın en çalışkanıyım, hocanın en gözde öğrencisiyim. Tam quiz sırasında içim öylesine daraldı ki nefes bile alamıyordum.. Sonra koca bir patlama oldu içimde, sesle birlikte bir kaç gülüş yankılandı kulağıma.. Quiz boyunca Allah'ım ne olur midemden ses çıkmasın diye dua etmekten quizi yapamadım ve her başarılı öğrencinin tatması gereken bir sıfır aldım o sınavdan. İkinci gün derste yine aynı sorunu yaşadım. 3. gün, 4. gün, 2. hafta, 2. ay.. Hep aynı sorunla derslere devam ettim. 1 dönem boyunca devamsızlık yapmayan ben, artık sabah derslerinden kaçar olmuştum. Öyle böyle derken hazırlığı geçtim.

1. sınıfa başladım, artık ufak hazırlık sınıflarından çıkıp koca koca amfilere açılmıştım. Bir gün matematik dersinde yine bir sıkışma oldu midemde ve ardından gelen bir gurultu.. O günden sonra derslere gitmemeye başladım, çoğu derste hocalar devamsızlığı sorun etmediği için devamsızlıktan kalmıyordum.. Biraz çalışkan olduğum içinde dersleri odamda çalışıp geçebiliyordum.. Bu şekilde 1. sınıfı da bitirdim.

Şu an 2. sınıftayım, dersler 1 ay önce başladı ama neredeyse hiç derse gitmedim üstelik bazı derslerde devam zorunluluğu olmasına rağmen.. Bazı dersler ise sadece odada çalışarak geçilemeyecek cinsten. Sırf bu guruldama illeti yüzünden bu dönem %100 kalacağımı, hatta bazı derslerden şimdiden kaldığımı biliyorum.. Böyle sonum yok, olmayacak biliyorum. Ufak gördüğümüz bir sorun, bir hayat bitiriyor yaşıyorum..

Şu an beni dinleyecek, sorunumu küçümsemeden yardımcı olacak birine o kadar çok ihtiyacım var ki.. Bir iki kişiye anlattım, gülüp geçtiler.. Ama bilmiyorlar ki benim için kanser gibi bir şey !

Gelebilecek sorulara karşı bir iki dip not yazayım:

1- Neden bir doktora görünmüyorsun: Dedim ya yurt dışındayım, sağlık güvencem yok. Kampüsün pratisyen hekimi var, gitsem dalga geçer.. Psikolog var ama yabancı, derdimi anlatacak kadar iyi bir yabancı dile sahip değilim..

2- Türkiyeye hiç gelmiyor musun, orada görünsen bari: Yaz aylarında geliyorum, ama yazın bu sorunu bi kere olsun yaşamıyorum.. Düzensiz beslenme mi, stres mi bilmiyorum ama sadece derslerde ve sınavlarda oluyor, aç karın tok karın farketmiyor.

Hep dedim, yine diyorum:

Allah'ım ne olur midem guruldamasın...
    Last edited by grltu; 29-10-2012, 07:38 AM.

üzüldüm böyle olmasına,sana tek diyebilecegim ne yap ne et doktora görün yoksa kimse ne oldugunu anlayamaz sağlıklı bir şekilde..ya orada ya da türkiyede..sağlıgın önemli burada ve hayatın..dikkat etmezsen daha da büyür sorunlar..müh.okuyormuşsun benim gibi,gelecegini bu şekilde bir tarafa bırakmaman gerekiyor..dedigim gibi bir şekiled doktora görünmen gerekiyor..elimizden bir şey gelirse yardımcı oluruz dostum..Allah şifalar versin.

Yorum

Durum 'fobi' aşamasına ulaşmış...Artık ne zaman sınıfa girsen,karnın tıbbi olarak guruldamayacaksa bile sen onu psikolojik olarak guruldatmaya başladın...Bir ara bende de vardı ve hala da var aslında ama aklıma getirmemeye çalıştıkça düzeldim...Daha da iyi olabilirim...Aslında sosyal fobideki tüm takıntıların başlangıcı böyledir...Evet ben de derse girmemeye başlamıştım,benim bu olayım yaklaşık 4 yıl önce falandı ama...Ne yapılabilir dersen ,doktorluk bir durum yok bence,en başta sağlığına dikkat et,kuruyemiş ve gazlı içeceklerden uzak dur,sonrasında ise okula karnın guruldadığı zaman kafana takma,kim gülerse gülsün,suratın kızarmasın,o gülenlerin gözlerinin içine bak aşağılayıcı gözlerle...Kendini sıkma derste,guruldayacak guruldayacak diye...Rahat ol...
      Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Palyaco View Post
        üzüldüm böyle olmasına,sana tek diyebilecegim ne yap ne et doktora görün yoksa kimse ne oldugunu anlayamaz sağlıklı bir şekilde..ya orada ya da türkiyede..sağlıgın önemli burada ve hayatın..dikkat etmezsen daha da büyür sorunlar..müh.okuyormuşsun benim gibi,gelecegini bu şekilde bir tarafa bırakmaman gerekiyor..dedigim gibi bir şekiled doktora görünmen gerekiyor..elimizden bir şey gelirse yardımcı oluruz dostum..Allah şifalar versin.
        doktora görünebilmem için şu 3 ayı atlatıp yarıyılda türkiyeye gelmem lazım.. türkiyede nasıl oluyorsa unutuyorum, umursamıyorum.. okula gelince böyle büyük bir dert oluyor benim için. Allah razı olsun

Orjinal yazı sahibi: Olric View Post
        Durum 'fobi' aşamasına ulaşmış...Artık ne zaman sınıfa girsen,karnın tıbbi olarak guruldamayacaksa bile sen onu psikolojik olarak guruldatmaya başladın...Bir ara bende de vardı ve hala da var aslında ama aklıma getirmemeye çalıştıkça düzeldim...Daha da iyi olabilirim...Aslında sosyal fobideki tüm takıntıların başlangıcı böyledir...Evet ben de derse girmemeye başlamıştım,benim bu olayım yaklaşık 4 yıl önce falandı ama...Ne yapılabilir dersen ,doktorluk bir durum yok bence,en başta sağlığına dikkat et,kuruyemiş ve gazlı içeceklerden uzak dur,sonrasında ise okula karnın guruldadığı zaman kafana takma,kim gülerse gülsün,suratın kızarmasın,o gülenlerin gözlerinin içine bak aşağılayıcı gözlerle...Kendini sıkma derste,guruldayacak guruldayacak diye...Rahat ol...
        denedim, çok denedim ama olmuyor.. guruldamayacak, geçti bitti diyorum ama sonra bi şeytan çıkıyor yine o psikolojiyi yerleştiriyor kafama.. dışarıda o kadar rahatım ki, derste aniden kasılıyorum, şişkinlik hissediyorum. ders yerine mideme odaklanıyorum. şekilden şekile giriyorum ders boyu. bazen dersin ortasında lavaboya çıkıp derse bir daha dönmüyorum. inanın ben böyle biri değildim. herkes beni disiplinimle tanırdı. akşam 11 de uyurdum sabah 6 da ayaktaydım ve 8 de tüm derslere katılırdım.. şimdi ise gecemle gündüzüm karıştı, sabah uyanıpta midem sindirim yapmasın diye gece hiç uyumadığım oluyor, sabah derse uyumadan gittiğim oluyor.. yarın sabah bunun bi örneğini daha yaşayacam..

Orjinal yazı sahibi: mavi-siyah
        Bende sınava girceğim zaman aynı durumu yaşamıştım. İnsanlar duymasın diye dirseğimle miğdemi bastırdığımı hatırlıyorum. Sanırım psikolojik. Çünkü karnım da toktu ve hiç bir sağlık sıkıntım yoktu. Okulun son zamanları azaldı, Sonra bir daha olmadı. Ama bir kaç yıl tam sınav dönemlerinde yaşadım. Bu sebepten geleceğinle oynama derim. İleride çok pişman olursun. Öenmli olan başkalarının ne düşündüğü değil, senin geleceğin...
        benim 1.5 senedir hep arttı hep arttı.. hazırlık yıllarında korkmazdım, derse devam ederdim en azından. 1. ve 2. sınıfta derslere gitmez oldum.. dediğin gibi inşallah pişman olacak birşey yapmam.

Orjinal yazı sahibi: Zernigar
        bende bu sorun var hep. bu sorun nedeniyle başarısız olduğum sınavlarım oldu. çok berbat bir durum çünkü istemdışı, su içince daha fena oluyor. bir ilaç var meteospasmyl diye bir dene belki iyi gelir, bana sanki iyi geldi gibi... bir de bende stres anında anksiyete nedeniyle sindirim sistemim alt üst oluyor, psikolojik bir durum...
        ilacın endikasyonlarına baktım, iyi gibi.. yarın mutlaka aldıracağım 2 paket. inşallah çözüm olur benim için

Yorum

daha önce fizyolojik sorun olurken şimdi tamamen psikolojik bir sorun olduğunu düşünüyorum.Yani grulduğu zaman bile o an düşüncenin onu yaptığını düşünüyorum.Bu yüzden stres yaptıkça düşündükçe bu daha fazla olur.Yemek olayına dikkat et kardeşim. aç kalma mesela yanında sürekli atıştırmalık bir şeyler olsun. ve açlıktan olduğuna inanmaya çalış. onu psikolojik sorun olarak algılama bu sorunun çözülür.
          "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Bende de vardı. mide ülseri doktora git.

Yorum

sabahtan beri nöbetçi eczane aradım ve sonunda buldum. ilacı aldım, az önce kullandım.. bana işe yarayacakmış gibi geliyor, endikasyonları tam benim sorunlarımı anlatıyor. hepinizden Allah razı olsun.. gelişmeleri buraya yazacağım

Yorum

derse gitmek için uyandım midem yine gurul gurul.. birazdan kahvaltı yapacam, kahvaltıdan önce de ilacı kullanacam. inşallah derste ötmez yine

Yorum

ilacı 3-4 gündür kullanıyorum, mideyi rahatlatıyor ama gurultuya çözüm olmuyor gibi.. şimdi derse gidecem, ilacı kullandım yemek yedim hatta soda bile içtim ama midem hala gurul gurul

Yorum

Merhaba
                    Size ve sf li arkadaşlara yardım etmek için siteye kaydoldum. Ben 6 yıldır sf'liyim. psikiyatrik tedavi ile son bir yıldır daha "fobisiz" hayatım var. Aynı sorunu yıllardır bende yaşıyorum.Ama hiç ilaç kullanmadım.(ilacın işe yarayıp yaramadığını yazarsan sevinirim).

Ben çeşitli çözüm yolları buldum ve iki dönemdir daha rahatım bu dönem birkaç defa guruldama sorunu yaşadım.Şimdi bulduğum ilaçsız çözüm yollarına gelelim.

-Ben kesinlikle aç kalmıyorum,çantamda devamlı yiyecek birşeyler bulunduruyorum öğlene kadar aç kalacaksam sabah tıka basa yiyorum
                    -Kemer kullanıyorsan biraz sıkı olsun ben normalden bir diş daha sıkı yapıyorum
                    -Guruldama çoğu kişide olur küçük guruldamalar kimse tarafından duyulmaz
                    -özellikle sınavlardan önce ve sessiz derslerde midemi rahatsız eden, guruldamayı arttıran yiyecekleri almıyorum ve derslerden hemen önce birşeyler yemiş olmaya dikkat ediyorum
                    -Bunları yapmama rağmen guruldamadan geçen maksimum süre 2 saat tir,2 saatten sonra yine birşeyler yemek zorundayım

-Sessiz ortamlarda nelerin mide gurultusunu arttırdığını nelerin azalttığını test et.Duruş pozisyonu(öne eğilmek ,arkaya yaslanmak,dik duruş vb.) , karın kaslarının kasılma derecesi,Açlık tokluk durumu,Nefes alıp vermenin içerde yaratacağı basınç değişimlerinin etkisi vb.

-ben özellikle grup çalışmalarında az kişinin bir odada olduğu zamanlarda zorlanıyorum.Üstelik bende boğazımdan ameliyat geçirdiğim için zor yutkunuyor ve yutkunduğumda boğazımdan şidetli gurk sesi çıkıyor.Kesinlikle bayanlarla yemek yiyemiyorum(sf nin de en büyük belirtisi bu)

Okul bitene kadar idare et kardeş zaten yüksek ihtimalle erkeklerin fazla olduğu ve gürültülü ortamlarda çalışacaksın. Geçerse iyi geçmezse idare etmeye ve azaltmaya çalış.Muhtemelen okul bitince böyle bir sorunun olmayacak.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: grltu View Post
                      ilacı 3-4 gündür kullanıyorum, mideyi rahatlatıyor ama gurultuya çözüm olmuyor gibi.. şimdi derse gidecem, ilacı kullandım yemek yedim hatta soda bile içtim ama midem hala gurul gurul
                      Kardeş soda niye içtin soda ,gazlı içecekler,lahana gurultuyu arttırır

Edit: süt de benim mideme iyi gelmiyor
                      Last edited by lough; 04-11-2012, 03:45 PM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lough View Post
                        Merhaba
                        Size ve sf li arkadaşlara yardım etmek için siteye kaydoldum. Ben 6 yıldır sf'liyim. psikiyatrik tedavi ile son bir yıldır daha "fobisiz" hayatım var. Aynı sorunu yıllardır bende yaşıyorum.Ama hiç ilaç kullanmadım.(ilacın işe yarayıp yaramadığını yazarsan sevinirim).

Ben çeşitli çözüm yolları buldum ve iki dönemdir daha rahatım bu dönem birkaç defa guruldama sorunu yaşadım.Şimdi bulduğum ilaçsız çözüm yollarına gelelim.

-Ben kesinlikle aç kalmıyorum,çantamda devamlı yiyecek birşeyler bulunduruyorum öğlene kadar aç kalacaksam sabah tıka basa yiyorum
                        -Kemer kullanıyorsan biraz sıkı olsun ben normalden bir diş daha sıkı yapıyorum
                        -Guruldama çoğu kişide olur küçük guruldamalar kimse tarafından duyulmaz
                        -özellikle sınavlardan önce ve sessiz derslerde midemi rahatsız eden, guruldamayı arttıran yiyecekleri almıyorum ve derslerden hemen önce birşeyler yemiş olmaya dikkat ediyorum
                        -Bunları yapmama rağmen guruldamadan geçen maksimum süre 2 saat tir,2 saatten sonra yine birşeyler yemek zorundayım

-Sessiz ortamlarda nelerin mide gurultusunu arttırdığını nelerin azalttığını test et.Duruş pozisyonu(öne eğilmek ,arkaya yaslanmak,dik duruş vb.) , karın kaslarının kasılma derecesi,Açlık tokluk durumu,Nefes alıp vermenin içerde yaratacağı basınç değişimlerinin etkisi vb.

-ben özellikle grup çalışmalarında az kişinin bir odada olduğu zamanlarda zorlanıyorum.Üstelik bende boğazımdan ameliyat geçirdiğim için zor yutkunuyor ve yutkunduğumda boğazımdan şidetli gurk sesi çıkıyor.Kesinlikle bayanlarla yemek yiyemiyorum(sf nin de en büyük belirtisi bu)

Okul bitene kadar idare et kardeş zaten yüksek ihtimalle erkeklerin fazla olduğu ve gürültülü ortamlarda çalışacaksın. Geçerse iyi geçmezse idare etmeye ve azaltmaya çalış.Muhtemelen okul bitince böyle bir sorunun olmayacak.
                        Merhaba,

ben sorunumun açlıktan dolayı oluşmadığını düşünüyorum. yarım saat önce bi tabak yemek yedim, tam doydum diyebilirim. yemekhaneden çıktım odaya geldim, şimdi bile midem gurulduyor.

meteospasmyl ilacını öğün kaçırmadan kullanıyorum, mideye çok çok iyi geliyor (sindirim, boşaltım sistemini düzenliyor.. tuvalete çıkamama veya ishal gibi sorunları ortadan kaldırıyor) ama bendeki gurultuyu henüz kesebilmiş değil.

3 burun ameliyatı geçirdim bugüne kadar, ilk 2 ameliyat oldukça başarısızdı ve bir kaç yıl tıkalı burun delikleriyle yaşamak zorunda kaldım. bu dönemde geceleri uyurken istemsizce ağızdan nefes aldım ve yemek yerken sürekli hava yuttum. sorunumun bundan dolayı oluşmuş olabileceğini düşündüm. 3. ameliyatı oldum, sırf başarılı geçmesi için rinoplasti (burun estetiği) bile yaptırdım. ama gel gör ki sorunum halen devam ediyor.

2. bir neden olarak az su içiyorum, kktc'de ikamet ediyorum ve çok pasif bir hayat yaşıyorum. günümün yarısı oturarak diğer yarısı uyuyarak geçiyor. kktc'nin içme suyunun olmaması nedeniyle hazır su kullanıyoruz. hazır su da 7-24 elimizin altında olamayabiliyor. 5 litre-5 litre alıyorum. 5 litreyi ortalama 3-4 günde içiyorum.

3. bir neden olarak yemekle birlikte sürekli gazlı veya kafeinli içecek tüketiyorum (kola, ice tea vs) bir dönem kola içmeyi bıraktım, 4-5 ay içmedim ama sorunum düzelmedi.

4. bir neden olarak düzensiz besleniyorum, üniversite kampüsünde ikamet ettiğim için pek yemek yapamıyorum, sürekli hazır yemek zorunda kalıyorum. her gün aynı şeyleri yiyorum. çok fazla kızarmış patates tüketiyorum. sulu yemek tüketmiyorum neredeyse. hep kızarmış cinsten yiyecekler ve makarna.

5. ve son neden ise çok stresli bir hayat yaşıyorum. okuduğum üniversiteyi bitirmek çok zor bir iş, ders ve sınav stresi yüzünden bazen ölmeyi bile istiyorum. bu strese bağlı olarak saçlarım dökülüyor, ara ara kepekleniyor.

anlamadığım nokta arkadaşlarım benimle aynı şeyleri yiyip içiyor, benden daha az su tüketiyor. soruyorum onlara, hiç böyle problemleri olmadığını söylüyorlar..

Yorum

meteospasmyl ilacını an itibariyle bıraktım arkadaşlar. maalesef sorunuma çözüm olmuyor üstüne başka sorunlar nüksetti. mide gazı sorunum vardı ama hiç spazm geçrmemiştim. dün gece sancıdan uyuyamadım. önceden böyle olmamıştı. ayrıca yediğimi çıkarır oldum. şiddetli baş ağrısı ve halsizlik var üzerimde 2 gündür.

doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmanın ne kadar kötü birşey olduğunu şimdi anladım.. ama doktor da yok ki gidip ilaç isteyelim.

Yorum

2 hafta önce Türkiye'ye döndüm hemen bir gastroenteroloji uzmanına göründüm. Endoskopi yaptı, antral gastrit olduğunu söyledi. Dengeli beslenmeyle gurultunun geçeceğini, şişkinlik hissinin ortadan kalkacağını söyledi. 2 haftadır verdiği ilaçları kullanıyorum, sağlıksız yiyeceklerden kaçınıyorum ama hala devam ediyor sorunum

Yorum

arkadaşım eğer mide gurultusunu çözemiyorsan olayı eğlenceli hale getirmekte fayda vardır. zaman zaman benim de midem guruldar. eğer karşımdakini duyduğunu farkedersem onlara hemen içimdeki çocuğun onlarla konuşmaya çalıştığını söylerim, güler geçeriz. sana da öneririm.

Yorum

İşleniyor...
                              X