Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Başkalarının bakışları altında ezilme illetinden kurtulma

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Başkalarının bakışları altında ezilme illetinden kurtulma

bilirsen eğer kardeş bir insan hakkında bilinmesi gereken ne varsa hepsini bilen Allah'tır. her şeyi bilen Allah'ın karşısında tüm insanların aklı bir kıl kadardır.

Allah'a ister inanırsın, ister inanmazsın bu senin seçimindir. fakat insanların bir konuya hakimiyeti o konuya ilişkin tüm bilgilerin yanında bir kıl kadardır. bu kısım her durumda gerçek. eleştiren ve yeren insanın bilgisi diğerlerine göre daha eksiktir. bu da başka bir gerçek. Sana dair konularda birşeyler bilen insanlar sana yapıcı yaklaşırlar. gerçek şu ki bilen insan yapıcı olur. bilmeyen bilmediği için yıkar.

o yüzden size çevrilen bakışlarda sizi rahatsız eden kişiler ne düşünüyorlarsa bilin ki ciddiye alınır bir algı ile size bakmıyorlar.

eleştiri ile eleştirel düşünce arasındaki farkı da değineyim. eleştiri yapan insan cahilliğinden yapar eleştirisini amacı bozmaktır. eleştirel düşünen insan eleştirel bakışında alaycı tavır sergilemez. Konuşmaları ile kimseyi rahatsız etmez. eleştirel yaklaşılan insan kendini güvende hisseder. o kişi o insana çözüm yollarını gösterir. dostça yaklaşır.

sözleri günümüzde ciddiye alınan, insana dair bilgileri ile çok sorunu çözmüş insanlar eleştiri yapanı ciddiye almaz, eleştirel düşünce ile bakanı nitelikli algılarlar. işte bu yüzdendir ki bakışları rahatsız eden insanların alaycı hallerini ciddiye almayın. gerçekler bunlar şeklinde kendinize yormayın.

bu beladan kurtulmanın en kati yolu kendinizden emin olmaktan geçer. kendinize yönelik tanımlamanızı sağlıklı yaptıktan sonra sizin hakkınızda kim ne konuşursa konuşsun sizi pek rahatsız etmez. çünkü siz kendinizi artık çok iyi biliyorsunuz.
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

umursamamazlık devreye gırmelı bunu yapabılmek cok onemlı umursamamak bı kabılıyet cunkuu

♏ Bir insanı melek diye sevmek budalalıktır. insanları, bütün pislikleri, hırsları ve zayıflıkları ile sevebilmek kahramanlıktır.''

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Pigettt View Post
      umursamamazlık devreye girmeli bunu yapabilmek çok önemli umursamamak bı kabılıyet cunkuu
      bence bu dediğin çözüm olmaz. umursamayan insan da kendisini yalnızlaştırır. kendini tanıma ve kendinden emin olma anahtar kelime. bunu yapan insan başkalarının eleştirilerini ciddiye almadığı gibi övmelerini de ciddiye almaz. çünkü kendisini çok iyi biliyor. fakat insanları umursar, onları düşünür.
      ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

hıcbıseyı umursamamak degıl bahsettıgım zaten, bakısların altında ezılmemek ıcın tanımadıgımız deger vermedıgımız ınsanların dusuncelerını bakıslarını ya da olumsuz elestırılerını cok umursamazsak daha kolay olmaz mı yasamak?

♏ Bir insanı melek diye sevmek budalalıktır. insanları, bütün pislikleri, hırsları ve zayıflıkları ile sevebilmek kahramanlıktır.''

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Pigettt View Post
          hıcbıseyı umursamamak degıl bahsettıgım zaten, bakısların altında ezılmemek ıcın tanımadıgımız deger vermedıgımız ınsanların dusuncelerını bakıslarını ya da olumsuz elestırılerını cok umursamazsak daha kolay olmaz mı yasamak?
          evet güzel noktaya değinmişsin @Pigett bende eskiden işte insanları bakışlarından rahatsız olurdum ezerlerdi beni ne bilim eleştirirlerdi işte bunu ayarlamak lazım mesela gerçekten eleştirilerine kulak asacağınız kişiler vardır onların eleştirileri doğrultusunda kendinizi ölçer biçersiniz ama birde afedersiniz beyinsiz hiçbirşeyden anlamayan insanların sırf sen ondan daha iyi olduğun için ezme duygusu var böyle insanları zaten kayda almayı bırak yanında bile geçme ben öyle yapıyorum mesela ailem beni bazı konularda eleştirir işte oğlum bak şunu şöyle yaparsan daha iyi olur felan ama etrafımdada o kadar dangalak insan varki saçma sapan konuşan o insanları hiç umursamam bile örnek verecek olursak akrabalarımın hiçbir dediğini yapmam çünkü çoğu benim için değersizdir ve ayağımızı kaydırmak için her yolu deneyen insanlardır ki öylede zaten biraz derine indim k.b dediğim gibi uzun lafın kısası @Pigett dediği gibi anlarsın zaten seni gerçekten iyiliğin için eleştirecek insan vardır birde seni çekemeyipte seni sırf ezmek ve üstüne çıkmak için eleştiren insanlar vardır bunu fark edersen zaten rahatlarsınız
          Arsız Ayaklar Altında Alın Teri...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
            bence bu dediğin çözüm olmaz. umursamayan insan da kendisini yalnızlaştırır. kendini tanıma ve kendinden emin olma anahtar kelime. bunu yapan insan başkalarının eleştirilerini ciddiye almadığı gibi övmelerini de ciddiye almaz. çünkü kendisini çok iyi biliyor. fakat insanları umursar, onları düşünür.
            Öyle diyorsunuz ama bunu başarmak zor. Ben kendimi seviyorum kendimden eminim beğenmediğim bir yerim yok en azından artık sevmeyi öğrendim kendimi her şeyimle ancak şu sıralar etrafımda bir sorun var konuyla alakalı ; arkadaşlarım çok dalgacı tipler malesef, insanların dış görünüşüyle dalga geçmeye bayılıyorlar özellikle ki benim en nefret ettiğim şeylerdendir Allah'ın yarattığı bir şeyle dalga geçme hakkımız olduğunu sanmıyorum ancak bu dalganın ucu banada dokunmaya başladı sık sık. Hiç bir kompleksi olmayan ben şuan kompleksim var diyebilirim. Bende çözümü umursamamakta buldum ve sonuç dediğiniz gibi kendim yalnızlaştım uzaklaştım onlardan. Hala mecburen hep bir aradayız ama başka da çözüm bulamıyorum. Sürekli insanlarla dalga geçmelerinden hoşlanmadığımı dile getiriyorum ama kendimle alakalı olduğunu söylemiyorum söyleyemem de anlamalarını bekliyorum ama düşüncesiz olunca insan anlamakta güçlük çekiyorlar. Bu arada konu çok güzel ayrıca teşekkürler

Yorum

Orjinal yazı sahibi: endless View Post
              Öyle diyorsunuz ama bunu başarmak zor. Ben kendimi seviyorum kendimden eminim beğenmediğim bir yerim yok en azından artık sevmeyi öğrendim kendimi her şeyimle ancak şu sıralar etrafımda bir sorun var konuyla alakalı ; arkadaşlarım çok dalgacı tipler malesef, insanların dış görünüşüyle dalga geçmeye bayılıyorlar özellikle ki benim en nefret ettiğim şeylerdendir Allah'ın yarattığı bir şeyle dalga geçme hakkımız olduğunu sanmıyorum ancak bu dalganın ucu banada dokunmaya başladı sık sık. Hiç bir kompleksi olmayan ben şuan kompleksim var diyebilirim. Bende çözümü umursamamakta buldum ve sonuç dediğiniz gibi kendim yalnızlaştım uzaklaştım onlardan. Hala mecburen hep bir aradayız ama başka da çözüm bulamıyorum. Sürekli insanlarla dalga geçmelerinden hoşlanmadığımı dile getiriyorum ama kendimle alakalı olduğunu söylemiyorum söyleyemem de anlamalarını bekliyorum ama düşüncesiz olunca insan anlamakta güçlük çekiyorlar. Bu arada konu çok güzel ayrıca teşekkürler
              sizde onlarla dalga geçin o zaman ne bilim ben çoğu zaman ateş ateşle karşılık veren biriyimdir ama tabi kendi seçiminiz bide dediğiniz gibi şu konuda çok haklısınız allahın yarattığı bir şeyle hiçbir şekilde dalga geçme hakkımız yoktur ama işte şöyle birşeyde yapılabilir onlara bunu yaşatarakta yapılabilir o dalgamı geçiyor sizde onun birşeyini bulup onla dalga geçip bunun ne kadar berbat bi duygu olduğunu hissettirmek gerek ama buda zor bi durum tabi
              Arsız Ayaklar Altında Alın Teri...

Yorum

Yapmam gereken bu aslında biliyorum ama yapamıyorum. Hep kendi kendime konuşuyorum bak bu seferde derseler şunu şunu diyeceksin diye ama iş uygulamaya geldiğinde olmuyor yapamıyorum maalesef. Bir tartışmada kırabilirim karşımdakini ama böyle bir konuda yapamıyorum sinir de olsam. Şimdi fark ediyor herkes niye böylesin sende bi değişiklik var diye ama yok bir şey deyip kestirip atıyorum. Uzaklaştım istemeden ya da isteyerek bilmiyorum

Yorum

seni ezeni sen de ezme ama güçlü olduğunu göster..
                  "sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur."
                  Tezer

http://www.sinirda-hareket-var.blogspot.com/

Yorum

Güzel bir yazı olmuş hayatımda uygulamaya çalışacağım.
                    Her şey güzel olacak...

Yorum

Sosyal fobinin benim için en kötü yani otorite konumundaki insanlarin karşısında ezik hissettirmesi insan keşke şu anda olsem diyor bunu yüzde yüz hissettim bugün
                      push push. you. can do it!

Yorum

İşleniyor...
                      X