Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sosyal fobi

benim kız arkadaşımda sosyal fobi var. çok değişken bazen çok yakın oluyor bazen ( genellikle diye bilirim ) ağdeta arkadaş gibiyiz
    sürekli kaçıyor benden mesajlaşırken daha rahat hisettiğini söylüyor. bir çok kez arkadaş adı altında sevgilim gibi insanlar oldu ama
    ilk defa sevgilim olduğu halde arkadaşım gibi
    biriyle karşılaşıyorum sizce normal mi nasıl davranmalıyım

vazlasıyla çekingen. 4 aydır birlikteyiz hiç bir gelişme olmadı

Yorum

Arkadaslikla baslarsa daha kalici olucagi dusuncesindeyim . Belli ki onceden yasadiklarindan ders cikarmis ve dogru adimi atmaya calisiyo . Yardimce olmaya calis derim ben

Yorum

Kız arkadaşının bir psikologa gitmesi iyi olucaktır.Seans seans bu fobi ortadan kalkar diye düşünüyorum.Ve seni sevdiğini hissediyorsan kaçmasına izin verme ve sen daha da yakınlaş.
        Lafı uzatmayacağım ; Çok yalnızım ve hayattan bıktım.Bana gel ve yardım et.Önyargılarını da yok et...

Yorum

BİLGİLENDİRME
          Sosyal fobi bir kaygı bozukluğudur. Burada kişiyi kaygılandıran şey tanımadığı insanlarla biraraya gelmek, ya da kalabalık içinde bir eylemde bulunmaktır. Kişi gözlerin üzerinde olabileceği durumlardan korkar.
          Sosyal fobisi olan kişiler diğer insanlarla birlikteyken sürekli olarak küçük duruma düşeceği, yanlış bir şey söyleyeceği ya da yapacağı, diğerleri tarafından aşağılanacağı ya da yanlış tanınacağı gibi olumsuz beklentilere sahiptir. Bu olumsuz beklentiler de kişinin kaygı belirtileri göstermesine neden olur. Yaşadığı kaygı da kendini ifade etmesini daha da güçleştirir. www.adapsikoloji.com
          Sosyal fobisi olan kişi korkusunun aşırı ya da anlamsız olduğunun farkında olabilir. Ancak yine de korku yaratan ortamlardan kaçınır ya da yoğun bir kaygı ve sıkıntıyla bu durumlara katlanmaya çalışır. Bu durum kişinin mesleki işlevselliğini, özgüvenini, sosyal ilişkilerini belirgin düzeyde bozar.
          en sık görüldüğü durumlar şunlardır;
          konuşma başlatma ya da sürdürme
          küçük gruplara / topluluklara katılma
          karşı cinsle çıkma
          üstlerle konuşma
          sosyal etkinliklere katılma
          Eğer kişi yukarıda belirtilen durumların her birinde kaygılanıyorsa sosyal fobisi yaygın bir halde seyretmektedir ve daha fazla engellenme yaratması beklenir.

Yorum

İşleniyor...
          X