Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi vs ben

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• fobimdendolayisecemedim
    adlı üyemiz sosyal fobi vs ben konusunu başlattı

sosyal fobi vs ben

Merhaba ; Ben 29 yaşında 13 yıldır bu hastalığı çeken biriyim, çok sinsi bir hastalık olmasından dolayı kendini yıllarca gizledi bende ve ben her daim hastalığım olduğunu değil kişilik problemlerim olduğunu, özümde korkak bir insan olduğumu düşünmüştüm. Fakat yıllar insanı olgunlaştırıyor .
    Aslında üniversite yıllarımda her ders arası kahve içtiğim yıllar çok daha kötü olmuştum çarpıntılarım aşırı artmıştı, o dönem ufak çaplı bir araştırma yaptım ve içinde kafein olan her şeyin genel anksiyete problemine yani çarpıntıya sebep olduğunu öğrendim ( tavsiyemdir sf si olanlar kafein içeren içecekleri azaltırlarsa çok faydasını görürler ). Kola, kahve, redbull yani kafein içeren herşeyin kullanımı kestim o dönem. Fakat bunla bitmiyordu sf devam ediyordu fakat çarpıntılarım azaldığı için ben artık kendi çapımda bu sıkıntımı yendim diye düşünüyordum.
    Fiziksel olarak belki belirtiler azalmıştı ama hayatı bana zindan eden düşünce sistemi hala beynimdeydi, tabi ben bunu kişilik problemim olarak görüp kendimi fesat bir insan olarak tanımlıyordum içten içe.
    Yıllar geçti böyle askere gittim geldim. Askerlik sonrası bütün üniversite arkadaşlarım memleketine dönmüştü, sosyal olarak çok eksik kaldığım bir dönem oldu. O dönem kendimi alkole vurdum, zaten üniversite yıllarımda alkol alarak eğlendiğim yüzeysel arkadaşlıklarla geçmişti. Fakat bu sefer tek içiyordum artık 1.5 yıl evde tek başıma sızana kadar içip ertesi gün işe gittim, her gün akşam içtim sonunda kahveyi çok içtiğim dönemlerdeki gibi çarpıntım gene tavan yaptı. Sonunda ne hikmet oldu orasını anlamadım fakat grip oldum. Normalde çok çok zor hastalanan biriyim. Bakın saçma olduğunu biliyorum fakat grip olduğumda sosyal fobim sıfırlandı, çarpıntı sıfır, korku sıfır, insanlarla diyalog mükemmel, hayatı zindan eden düşünce şemaları sıfır. O zaman benim geçmiş hayatımda bir sıkıntı olduğunu anladım. Ben neden her zaman böyle değildim ? demek ki sıkıntılı düşünce sistemi olmadan da insan var olabiliyormuş.
    İşte o zaman araştırmaya başladım dibine kadar araştırdım. İlk başta tetiklediğini öğrendim ve sigarayı bıraktım, daha sonra alkolü bıraktım, derken internetten araştırdım ve şehrimde terapi veren kuruluşu aradım ve terapi görmek istediğimi söyledim. Terapi sürecim başladı, her zaman yaptığım sporu kendi çapımda çoğalttım. Şu anda sigara içmiyorum, alkol almıyorum, her gün düzenli spor yapıyorum, terapi görüyorum, kafein içeren her şeyden elimi ayağımı çektim ( çay ve çikolata hariç o kadar da değil ). Sonuç olarak sf bende şu anda sıfır mı ? hayır, şunu bilmemiz lazım ki bunu yenmek kısa bir süreden ibaret değil fakat artık kendimi anlıyorum, yıllardır kız arkadaşım olmadığı için kendime kızmıyorum, sosyal fobim azdığı zamanlardan kendime şefkat gösterecek kendimi anlayacak iç görüye sahibim, zaman zaman düşünce örüntülerimi yeniyorum zaman zaman yenemiyorum. Bir savaş halinde gidiyor ama eskiye göre çok çok daha iyiyim artık. Yaşam kalitem arttı. sürekli görüştüğüm arkadaş çevrem var. En önemlisi iyiye giden şeyler oldukça artık bunu yenebileceğim konusunda kendime inancım var.
    Hiçbir zaman sosyal fobim geri gelmeyecek diyemem ama artık fobimin olmadığı dönemlerin tadını çıkarmayı öğrendim. O gibi zamanlarda ohh ne rahatım şu anda diyorum, belki yarın gene fobim azacak ama bugün iyiyim çok iyi diyorum kendime. Hikayem tam olarak bu değil tabiki ama genel hatları ile böyle ayrıca yazıyı yazmama sebep olan şey belki kendinden bir şeyler bulan olur veya bir yerden bir şekilde başlamak için kimi insana umut olur ? neden olmasın ?

Son olarak kendimi anlamamda çok yardımı olan kitabı da okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabın ismi; Hayatı Yeniden Keşfedin Yazarı : Dr. jeffrey e. young ve janet klosko
    Not : Uyku düzeni ile ilgili de bir iki kendi çapımda bilgim var merak eden olursa veya başka bir şey sormak isteyen olursa konuşuruz.

• emilyyy
    replied
    Orjinal yazı sahibi: fobimdendolayisecemedim View Post
    emilyyy salatalık turşunu konularına bakıp anlamaya çalışacam sonra deniyecem neden olmasın (: . siirimsi, ilaç kullanmıyorum bi yere kadar sabit tutarsam, hafifletirsem sf'yi ilaç düşünmüyorum. Mükemmel olmak için çabalamayı bıraktım yeteri kadar iyi olsam yeter.

hadi bakalım sana güveniyorm

Leave a comment:

• fobimdendolayisecemedim
    replied
    emilyyy salatalık turşunu konularına bakıp anlamaya çalışacam sonra deniyecem neden olmasın (: . siirimsi, ilaç kullanmıyorum bi yere kadar sabit tutarsam, hafifletirsem sf'yi ilaç düşünmüyorum. Mükemmel olmak için çabalamayı bıraktım yeteri kadar iyi olsam yeter.

Leave a comment:

• emilyyy
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Dünya. View Post
    Salatalık turşusuyla ne demek istediniz?
    sosyal fobime karşı özgüven kazanma çabaları diyebilirim...açtığım konuları takip edip daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsin

Leave a comment:

• Dünya.
    replied
    Orjinal yazı sahibi: emilyyy View Post
    birde salatalık turşusunu denemelisin bnm açtığım konulardan fayadalan... sosyal fobi aşılmayacak gbi dursada öyle değil...başarından dolayıda kutlarım
    Salatalık turşusuyla ne demek istediniz?

Leave a comment:

• Dünya.
    replied
    Sizi tebrik ediyorum,bende SKB'luğuyla mücadele ediyorum.Daha fazla şey paylaşırsanız,çok memnunolurum.İlaç kullanıyormusunuz?
    Görüşmek üzere.

Leave a comment:

• emilyyy
    replied
    birde salatalık turşusunu denemelisin bnm açtığım konulardan fayadalan... sosyal fobi aşılmayacak gbi dursada öyle değil...başarından dolayıda kutlarım

Leave a comment:

İşleniyor...
X