Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kanatlı hayvan fobisi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Kanatlı hayvan fobisi

Küçükken köyümüzde bir mahzende (henüz 5-6 yaşlarında iken), bir civcivi elime aldım. Tabi tavukta oradaymış farkedemedim
    Tavuk hemen saldırdı. O gün bugün tavuk, hindi vb.. kanatlı hayvanlardan korkarım ve tiksinmeden dolayı da etlerini yemem.

Vücut geliştirme ve kick boksla uzun yıllar uğraştım ve tüm sporcu arkadaşlarım tavuk etinden protein desteği alırken, ben bu açığı balık eti ile ve protein tozları ile kapatmaya çalıştım.

Hani öyle bir korku ki, dünyanın en güçlü adamını getirseniz zerre kadar korkmam ve gücümün yettiği yere kadar döğüşürüm. Ama tavukla beni aynı odaya koyarsanız, muhtemelen kalp atışlarım hızlanır ve korkudan kaçarım o odadan...
    Tabi tüm kanatlı hayvanlardan. Serçeden bile korkarım.
    İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
    Malcolm X

Küçükken yaşadığın kötü olay sende bu etkiyi bırakmış.Korkunu yenmeye çalıştın mı hic ?

Vücut geliştirmede tavuk altın değerindedir ama balıkta bir okadar önemli .

Yorum

abi ben bu yazını şimdi gördüm Tavuk mu dideledi seni hay allahım , ben de küçükken sapanla kuş avlardım, onu ateşte çevirir yerdik bu bende kuşlara karşı fobi oluşturmadı aksine flamingolar tutkusu var bende bu hayvanların yumurtlama dönemini kaçırmamak için kilometrelerce yol gittiğimi uykusuz saatlerce izlediğimi bilirim. Çocukken insanın başına her şey gelebilir!! adı üstünde çocukluk , bir denesen yemeyi gerisini getirirsin belki, tavuk şiş öneririm
      ........

Yorum

Elbette anlaşılabilir bir durum, hepimiz bişeylerden çekiniyor yada korkuyoruz. Hiç profesyonel yardım almayı düşündün mü? eminim bir-iki seansta atlatırsın bunu. seni diğer iletilerinden az çok biliyorum, ne söylediğini bilen, olayları iyi kavrayan birisin. bu olayı da aynı şekilde düşünürsen, üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. ama anlıyorum, zor olabilir bu ilk başta. bu yüzden bir terapiste bu durumu açarsan çok uzun sürmeyecek bir kaç seanslık destekle sende tavuk etini tadabilirsin

Yorum

Arkadaşlar bu tür korkular korku kaynağının bilinçaltına yerleşmesiyle ilgili. Biz yetişkinlerin bilinçaltına hiç bir şey kolaylıkla yerleşmez çünkü aklı selim insanlarız, doğru değerlendirme gücüne sahibiz. Adı üzerinde bilinçaltı, bilinçli olarak kontrol edemediğimiz ama dürtülerimizi, tepkilerimizi kontrol eden bölge. Bilinçaltına laf anlatmak kolay olsaydı dünya üzerinde yaşayan insan kalmazdı yani o kadar sağlam bir sistem. Yetişkinlikte sorun yok da doğru değerlendiremeyen aklıyla çocukluğumuzda bilinçaltımızın travmalar karşısında şekillenmesi daha kolay. Sorun şu: Bugün bize basit gelen şeyler çocukken böyle değildi, hayat memat meselesiydi. Bilinçaltımıza çocuklukta yerleşen anılar ne acıdır ki çocuk bakışımızla yerleşiyor ve dürtülerimizi de bu çocuk bakışına sahip anılar tetikliyor. Yapacağımız şey bilinçaltına yerleşen ve bizi rahatsız eden anıları tekrar hatırlamak, o korkuları yaşarken çocuk halimizi şimdiki halimizin olgunluğuyla ikna edebilmek. Bunun uygulanması söylendiği kadar kolay değil, ki böyle travması olmayanların bunu hissetmesi de imkansız. Bir psikolog desteğiyle olabilir. Çünkü kendi başımıza yapmaya kalktığımızda hem çözümü uygulayan olarak hem de hasta olarak aynı anda çalışamıyoruz. Kontrolü kaybetmek sorun burada.

Yorum

Benim kuzenimde de var bu fobiden, uçan sinekten bile korkar kaçacak yer arar Tabi gülüyoruz ama gerçekten de yaşayan bilir bunu trajikomik bir durum bir o kadar da aşılması biraz zor olan bir durum. Tabi herkesin fobisi kendine göre zor oluyor, önemli olan fobiler ne olursa olsun önemli olan karşıdaki kişinin korktuğu olaya aynı pencereden bakabilmek olduğu düşüncesindeyim.

Konu açan arkadaşıma tavsiyem, biliyorum zor ama kafana takmamaya çalış, eğer aynı ortamda isen mesela bir kuş ile onu kafaya takmamaya çalış sonuçta sana ne yapabilir ki bir zarar veremez, biliyorum zor ama imkansız değil
            Şeytanla dans edersen şeytan değişmez; seni değiştirir...

Yorum

İşleniyor...
            X