Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bu sıkıntıma başlık bulamadım

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bu sıkıntıma başlık bulamadım

İyi Günler Arkadaşlar,

Bulunduğum şehirde herhangi bir yardım merkezi olmadığından ve size çok uzak olmamdan dolayı size sorunumu buradan belirteceğim, umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
    Öncelikle Bayım ve 22 yaşındayım. Sıkıntılı olduğum durumlarım şunlardır:

-Sosyal fobi (İnsanlar içine çıkmaya bazen utanırım, Toplu taşıma araçlarına hiç binemem, İnsanlarla konuşup konu açamam bu yüzden benden çabuk sıkılırlarve özellikle 4-5 yılımın çoğu 4 duvar arasında geçti),

-Cinsel düşkünlük (Her kafamı yastığa koyduğumda muhakkak 1-2 saat hayal eder, düşünürüm aklımdan atamıyorum),

-Üşengeçlik (Yerimden kalkıp gidip tv kumadasını alamam veya pc başına tıkılır kalır 1 bardak su içmeye gidemem),

-Dikkat dağınıklığı (Okuduğum veya baktığım herhangi birşeye dikkat edemem. Ne oldu? Ne okudum farkında bile değilimdir),

-Depresyon (hiç çıkamadığım durumumdur. Çok sinirli olabiliyorum özellikle uzandığım veya oturduğum zamanlarda bacak oynatma, ayak sallama ileri
    derecede yapıyorum. Bu yüzdendir ki saçlarımın çoğu döküldü),

-Konsantrasyon eksikliği (Ders çalışma isteği içimden bazen aşırı derecede geçer, çok severim lakin oturup konsantre olamıyorum, 5 dk okurum en fazla sonra kafamda binbir düşünce geçer)

-Özgüven eksikliği (Bir yere gidemem, kimse ile konuşamam; utanırım, sıkılırım, bunalırım. Kimseyi arayıp veya ziyaret edip durumumu anlatamam, bir konu hakkında asla konuşamam)

-Sanal bağımlılık (Bu sorunumdan bir türlü kurtulamıyorum. Pc başında çok zaman geçiririm, günde 10-12 saat ama ne yaptığımı sorarsanız bende bilmiyorum; sıkılırım açarım bilgisayarı. Hayatımı bitirdi bu bağımlılık, sigara ve alkol yok ama 9 senedir kurtulamadım)

Bilemiyorum arkadaşlar bu sıkıntılardan nasıl kurtulacağım...

Bir psikologa gittiğinde ve sana yük olan bu saydığın sorunlarını ona söylediğinde sizin sorunuzun adı şu diyip ilaç verip göndermeyecektir sanırım. Neden insan içine çıkamıyorum, neden konsantre olamıyorum diye düşünseniz ve bunun hakkında yazsanız sorunuzun sebebini ve nasıl kurtulacağınızı da kendi kendinize bulabilirsiniz aslında. Kendi kendinize kurtulamazsanız bile...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: elisurencil View Post
      Bir psikologa gittiğinde ve sana yük olan bu saydığın sorunlarını ona söylediğinde sizin sorunuzun adı şu diyip ilaç verip göndermeyecektir sanırım. Neden insan içine çıkamıyorum, neden konsantre olamıyorum diye düşünseniz ve bunun hakkında yazsanız sorunuzun sebebini ve nasıl kurtulacağınızı da kendi kendinize bulabilirsiniz aslında. Kendi kendinize kurtulamazsanız bile...
      senin doktorluğundan şüphe ettim şimdi! psikoloğun ilaç yazma yetkisi yoktur!
      psikiyatrist ilaç yazar.
      ülkemizde yanlış bir anlayış var. psikiyatrik hastalıklar psikologların uzmanlık alanı değildir.
      psikoloji bir hastalık bilimi değildir. konusu tüm insanlardır.
      ruhsal hastalıklar psikiyatri uzmanlarının konusudur.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: buhurizade View Post
        senin doktorluğundan şüphe ettim şimdi! psikoloğun ilaç yazma yetkisi yoktur!
        psikiyatrist ilaç yazar.
        ülkemizde yanlış bir anlayış var. psikiyatrik hastalıklar psikologların uzmanlık alanı değildir.
        psikoloji bir hastalık bilimi değildir. konusu tüm insanlardır.
        ruhsal hastalıklar psikiyatri uzmanlarının konusudur.
        İyi ki ülkenizde yaşamıyorum

Yorum

Kendi aranızda tartışmayın lütfen. Ben sadece sorunlarıma bir çözüm arıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bekengin View Post
            Kendi aranızda tartışmayın lütfen. Ben sadece sorunlarıma bir çözüm arıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
            Yazdığın romanı okuyup sana bir cevap yazmıştım.

Yorum

Bende ilk satırda imkansızlıktan gidemeyeceğimi anlatmıştım. Bu yüzdendir ki sorunumu buraya yazıp yardım istedim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bekengin View Post
                Bende ilk satırda imkansızlıktan gidemeyeceğimi anlatmıştım. Bu yüzdendir ki sorunumu buraya yazıp yardım istedim.
                Benim ne demek istediğimi anlamamışsın. Bunları neden yaşadığının bir sebebi olmalı. Benim sosyal fobim var ne yapsam düzelir diye bir soru yöneltme hakkın yok. Hayatında neler olup bittiğini senden başka kimse bilmiyor burda. Sosyal fobinin sebebi, ki bu bir korku, birçok şeye dayalı olabilir. Bütün diğer saydıkların için de geçerli. Önce bunları -olabildiğince- anlaman ve sonra asıl sorun hakkında yardım istemelisin.

Her hikayenin bir başlangıcı var, sen ortadan başlamışsın anlatmaya.

Yorum

Yazdığın herşey birebir bende de var. Hatta yaşımız bile tuttu.

Yorum

Sorunlarının farkında olman güzel.
                    ---Günde 12 saat pc başında geçiren bir insanın hayatında hiçbirşeyin yolunda gitmesi imkansız. Bu saati kademe kademe azaltacaksın. Neden 12 saat. Çünkü dışarı çıkmıyorsun. Spor yapmıyorsun. Arkadaşın yok. Evde ne yapar insan. Bunu yapar işte.
                    ----Dışarı çıkacaksın. Hayattan kopup, fanusa tıkmayacaksın kendini.
                    ---Kendine sınırlar koyma, yok otobüse binemem, insna içine çıkamam diye. Şimdi çözmezsen daha sonra hiç çözemezsin. Korkularına inat, üzerine git.
                    ---Cinsel hayallerin de tatmin edilemeyen ihtiyaçlarından, partnerin olmamasından ve boşluktan kaynaklanıyor sadece. Askerde bende de bu şekilde hayaller oluyordu nöbet tutarken boşluktan.
                    ---Askerlikte ya dağıtır yada toparlarsın gibi geliyor bana. Evcil olma. Kendi başına çık gerekirse boş boş dolaş ama hergün bir kere ayakkabılarını giy.
                    ---Geçmş olsun dostum...

Yorum

İşleniyor...
                    X