Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi +genel kaygı bozukuğundan tamamen kurtulan varmı aramızda.yendim diyen?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sosyal fobi +genel kaygı bozukuğundan tamamen kurtulan varmı aramızda.yendim diyen?

sosyal fobi +genel kaygı bozukluğum var
    aynı rahatszlaklrı taşıyıp bundan kurtulan varmı varsanasıl bi tedavi yöntemi izlediniz paylaşırsanız
    kullanıp fayda göremediğim ilaçlar: paxil,efexor,faverin,eslopram,cipralex,buspon,tran kubuspas,prozac,lustralve aklıma gelmeyenler.

Sosyal fobim var üzerine gidiyorum,ilaç ara ara kullanıyorum. Ama dün 100 kişilik bir salonda sunuculuk yaptım,artı şarkı söyledim,sesim güzeldir,kendime güvendim ve söyledim ve çok da olumlu karşılandı. Baya bir alkışlandım...Üzerine gitmelisin sürekli,her şey sende lafı cidden boş bir laf değil...Sürekli üzerine gideceksin ve gerekirse ilaç desteği alacaksın. Ben sosyal fobinin %70ni yendiğimi düşünüyorum...
    Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

Bence sorun ılaclarda ve beynınde degıl, yasadıgın ortamda cevrede, bu ılacları kullanıp bu rahatsızlıklarından kurtulmaman ılgınc geldı bana

Yorum

bn yüzde 80 kurtuldum..paxil diyorum tek kkelimeyle ..ama vazgecmek yok uzun süreli tedavi yetecek..terapi almadım ve orta derece sf liydim

Yorum

üzerine gitme noktasında 13 yıldır tabiri caizsse savaş açtım kendime çekndğm utandğm korktuğum herşeyin üstüne gittim kaçmadım gel görki heyecan çarpıntı ve kaygılarım halen var dışardan pek fazla kötü görünmesemde bu problemlerm var içten içe dışardan anlaşılmıo ama kasıyoru çok bu yüzden geriliorm sakin değilim kullandığım hiç bi ilaçda etki etmedi

Yorum

gelişme kaydeden arkadaşlar şikayleriniz nelerdi nelerden kurtuldunuz detaylı anlatırsanız sevinirim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: şkrkiz View Post
              sosyal fobi +genel kaygı bozukluğum var
              aynı rahatszlaklrı taşıyıp bundan kurtulan varmı varsanasıl bi tedavi yöntemi izlediniz paylaşırsanız
              kullanıp fayda göremediğim ilaçlar: paxil,efexor,faverin,eslopram,cipralex,buspon,tran kubuspas,prozac,lustralve aklıma gelmeyenler.
              bende de var gibi. ancak ben bir çözüm bulamadım. 7 yıldır da ben uğraşıyorum bilinçli olarak. ancak birşey değişmiyor.
              ya bu hastalık genlere işlemiş, ya da bu hastalık genlerden geliyor.

Yorum

benim kardeşimde de kaygı bozukluğu ve sosyal fobi var onun benden çok ileriydi bakkala fırına bile gidemezdi 3 ay hastanede yattı şu an prozac ve buspon kullanıyı okulu terkeden kardeşim uzak bir ile okula başladı benm kullndğm ilaçların çeyreğini kullanmamıştır kardeşim.

Yorum

benim kardeşimde de kaygı bozukluğu ve sosyal fobi var onun benden çok ileriydi bakkala fırına bile gidemezdi 3 ay hastanede yattı şu an prozac ve buspon kullanıyı okulu terkeden kardeşim uzak bir ile okula başladı benm kullndğm ilaçların çeyreğini kullanmamıştır kardeşim.
                  bendeki sosyal fobini sebepleri bence..
                  1- korku.. eleştirilme korkusu.. küçük düşme korkusu.. yalnız kalma korkusu..vs.
                  2- insanlarla ilgilenmeyi değil.. ilgiyi karşıdan bekleme şeklinde davranırım. biri ile ilgilenmek bana zor gelir. zayıflık gibi gelir. ilgiyi karşıdan beklerim. kendim ilgi gösteremem... bu da bende bencillik, kendini düşünme kişiliğini yarattı. çoğunlukla ben merkezli düşünen, başkalarının derdine empati kuramayan. hep kendi derdini düşünen biri oluşturdu bende..
                  3- insanlara karşı hissettiğim kızgınlığı içime atarım.. (kızgınlığımın sebepleri de aslında mükemmellik isteği) bu kızgınlığımı ifade etmeyince içten içe düşmanca duygulara dönüşür. ve bu düşmanaca duyularımın görülmesinden korkarım.. düşmanaca duygularımdan da utanç duyarım.. bu korku ve utanç duygusu beni samimi bir ilişkiden alıkoyar.

belki kardeşindeki sosyal fobi çok köklü değildir. belki çocuklukta çok büyük şeylere dayanmıyordur. bilemeyiz..

Yorum

sizde olan ilgisizlik yani karşı trftan ilgi beklem olayı arkadaşlıkların başlangıcında bende yok hatta ilgi gösteren tarf hep ben oluyorm ilk başta.ama ilerleyen zamanlarda evet ilgisiz oluyorum bbir yandan arkadaş kalmak istiyorum ilerletmek bi yandandanda içten içe eleştriler yapıyorum onlara bi yandanda kendime .ilerleyen zamanlarda bende uzaklaşıp ilgisizleşiyorum.hem ben yeterli değilim kendimi acımasızca eleştiriyorum hemde insanları içten eleştiriyorum bi yandan da aktif olmak istiyorum.
                    onun dışında s.f noktasında beni rahatsız eden tek şey heyecan çarpıntı ve kaygı.
                    sakin olmayı becerebilrsem hiç bi sorunum kalmayacağını düşünüyorum.ilaçlar içersinde beni bambaşka biri yapan sadece sakinleştirici zaten.öyle her sakinleştirici değil tabiki(xanax)onun dışında bana etki eden bi ilaç yok malesef onuda düğünde bayramda alıyordum önceleri bağımlılık yapmasından korktuğum için sürekli almıyorum.

kardeşime gelince kardeşim liseden sonra böyle bi çocuk oldu lisedeki okul arkadaşları vs onu kabuğuna itti diye düşünüyorum şu an 24 yaşında ergenlk dönemi çoktan geçti ona bağlayamayız.onun avantajı ilaca cevap vermesi oldu ilaç etki etti tamamen atlatmış değil ama çok ilerleme var okulu bile terkettiğini düşünürsek s.f yüzünden kıyafetlerini bile alamazken.

Yorum

sizde olan ilgisizlik yani karşı trftan ilgi beklem olayı arkadaşlıkların başlangıcında bende yok hatta ilgi gösteren tarf hep ben oluyorm ilk başta.ama ilerleyen zamanlarda evet ilgisiz oluyorum bbir yandan arkadaş kalmak istiyorum ilerletmek bi yandandanda içten içe eleştriler yapıyorum onlara bi yandanda kendime .ilerleyen zamanlarda bende uzaklaşıp ilgisizleşiyorum.hem ben yeterli değilim kendimi acımasızca eleştiriyorum hemde insanları içten eleştiriyorum bi yandan da aktif olmak istiyorum.
                      onun dışında s.f noktasında beni rahatsız eden tek şey heyecan çarpıntı ve kaygı.
                      sakin olmayı becerebilrsem hiç bi sorunum kalmayacağını düşünüyorum.ilaçlar içersinde beni bambaşka biri yapan sadece sakinleştirici zaten.öyle her sakinleştirici değil tabiki(xanax)onun dışında bana etki eden bi ilaç yok malesef onuda düğünde bayramda alıyordum önceleri bağımlılık yapmasından korktuğum için sürekli almıyorum.

kardeşime gelince kardeşim liseden sonra böyle bi çocuk oldu lisedeki okul arkadaşları vs onu kabuğuna itti diye düşünüyorum şu an 24 yaşında ergenlk dönemi çoktan geçti ona bağlayamayız.onun avantajı ilaca cevap vermesi oldu ilaç etki etti tamamen atlatmış değil ama çok ilerleme var okulu bile terkettiğini düşünürsek s.f yüzünden kıyafetlerini bile alamazken.
                      bir sürü nokta var. yazmak istediğim. ancak sürekli zaman ayıramıyorum.

mesela heyecan ve çarpıntı konusunda...
                      heyecan ve çarpıntı yaşadığını birilerinin farketmesini ister misin.
                      heyecanının farkedilmesi sende ne hissettirir.
                      insanlar karşısında heyecanlı gözükmek sana ne hissettiriyor.
                      heyecanının bilinmesinin senin için ne sakıncası var.

insanları eleştirme konusu mesela..
                      eğer eleştirilerini içine atarsan. o zaman o kişiyle aranda uzaklık oluşur.
                      eğer eleştirini paylaşırsan tam tersi o kişiye yakınlaşabilirsin..

Yorum

heyecan,kaygı ve çarpındı bende oldukça fazla. özellikle biyere giderken,birisiyle buluşurken vb inanılmaz kötü oluyorum. 2 hafta sonra da staj yapmam gerekiyor ve ben daha başvuruyu yaparken kötüleştim,ellerim ayaklarım soğuk soğuk terledi,çarpıntıyı söylememe bile gerek yok,hele o heyecan beni mahfetti.daha başvuruda böyle oldum ben stajda ne yapacağım bana da birşeyler söyleyin arkadaşlar

Yorum

kesinlikle heyecan ve çarpıntımın farkedilmesini istemiyorum genelde kastığım için belli etmiyo ama bu da bana zarar .insanlar bunu farkedince seni dalga konusu yapabiliyo bunu istemiyorum tabiki.okul hayatım boyunca sessiz etiketi yapıştırılmıştı çok rahatsız olurdum içten içe ben öyle değilim aslında kimse benle ilglnmiyo demek istiyodum ama içimde tabi(bugün olsaydı bu düşündklermn hepsini söylerdim rahatlıkla) kramplarla gider gelirdim okula okul hayatım işkenceydi benim çok şükür o günleri atlattık çok fazla gelişme var eskiye oranla ama halen heyecanlıyım halen çarpıntılarm var halen endişeli,panik biriyim
                          artılar dersen : daha aktifim artık hiç bişeyden kaçmıyorm saçma sapan konuşmak pahasına konuşuyorum ama tam olarak rahatım diyemem rahat olabilirsem çok güzel şeyler olabilir.sessiz etiketi artık çok nadir yapıştırılıyo oda çok uyanık insanların yanında farkediyolar bi şekilde.ama genelde farkedilmiyo.
                          heyecannımın farkedilmesini istemiyorum heyecansız aktif sakin biri gibi görünmek ve görünmenn dışında artık kamufe etmek değil olmak istiyorum.insanlar dışlamk etiket yapıştırmak dalga konusu yapmk için herşeyi kullanıyo espri adı altında.
                          eleştirme konusuda tamda yukarda bahsettiğim noktalarda insanların zayıf yönlerini espri adı altında kullanna insanları çokça eleştryrm.tabi bunları onların yüzüne söyleyemiyorm bi yandanda kaybetmek istemiyorum.
                          ama haksızlık durumlarında görüşlerimi söylüyorum rahatlıkla artık atıyorm 5 kişiyiz 4 ü aynı fikirde bi konu hakkında benim düşüncem farklı onu açıkçça paylaşıyorum artık eskiden böyle değildim tabi

Yorum

kesinlikle heyecan ve çarpıntımın farkedilmesini istemiyorum genelde kastığım için belli etmiyo ama bu da bana zarar .insanlar bunu farkedince seni dalga konusu yapabiliyo bunu istemiyorum tabiki.okul hayatım boyunca sessiz etiketi yapıştırılmıştı çok rahatsız olurdum içten içe ben öyle değilim aslında kimse benle ilglnmiyo demek istiyodum ama içimde tabi(bugün olsaydı bu düşündklermn hepsini söylerdim rahatlıkla) kramplarla gider gelirdim okula okul hayatım işkenceydi benim çok şükür o günleri atlattık çok fazla gelişme var eskiye oranla ama halen heyecanlıyım halen çarpıntılarm var halen endişeli,panik biriyim
                            artılar dersen : daha aktifim artık hiç bişeyden kaçmıyorm saçma sapan konuşmak pahasına konuşuyorum ama tam olarak rahatım diyemem rahat olabilirsem çok güzel şeyler olabilir.sessiz etiketi artık çok nadir yapıştırılıyo oda çok uyanık insanların yanında farkediyolar bi şekilde.ama genelde farkedilmiyo.
                            heyecannımın farkedilmesini istemiyorum heyecansız aktif sakin biri gibi görünmek ve görünmenn dışında artık kamufe etmek değil olmak istiyorum.insanlar dışlamk etiket yapıştırmak dalga konusu yapmk için herşeyi kullanıyo espri adı altında.
                            eleştirme konusuda tamda yukarda bahsettiğim noktalarda insanların zayıf yönlerini espri adı altında kullanna insanları çokça eleştryrm.tabi bunları onların yüzüne söyleyemiyorm bi yandanda kaybetmek istemiyorum.
                            ama haksızlık durumlarında görüşlerimi söylüyorum rahatlıkla artık atıyorm 5 kişiyiz 4 ü aynı fikirde bi konu hakkında benim düşüncem farklı onu açıkçça paylaşıyorum artık eskiden böyle değildim tabi
                            aslında heyecanlandığını paylaşsan.
                            ben şöyle şöyle durumlarda heyecanlanıyorum vs diyes öylesen.
                            kendini, kusurunu gizlemesen..
                            sanıırm o zaman heyecanının bilinmesi korkun kalmaz.
                            böyle bir sıkıntın kalmaz.
                            ama bu cesaret işi..

Yorum

aslında heyecanlandığını insanlar bilse.
                              onlara söyleyebilsen.
                              şu şu konularda heyecanlanırım desen..
                              o zaman bu korkun kaybolur.
                              heyecanını gizlemek için kendini kasmak zorunda kalmazsın.
                              ve o zaman heyecanın da kaybolur.

aslında heyecanının bilinmesinden korktuğun için heyecanlanıyorsun.

Yorum

İşleniyor...
                              X