Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Böcekler

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Böcekler

Merhaba arkadaşlar.Benim böcek korkum var.Ne zaman evde böcek görsem üzerime ter basıp irkiliyorum ve kaşınıyorum.Allah onları yaratmış güzel bir şekilde ama kortuğum için öldürmek zorunda kalıyorum.Gerçi öldüremiyorumda,uzaktan sprey sıkıyorum.Sizce böceklere karşı korkumu nasıl atabilirim ya da onlara nasıl alışabilirim?
    Not:Yalnız karınca ve balık böceğinden korkmuyorum.

Bülbül böcek onlar, üstüne bas geç

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Bülbül View Post
      Merhaba arkadaşlar.Benim böcek korkum var.Ne zaman evde böcek görsem üzerime ter basıp irkiliyorum ve kaşınıyorum.Allah onları yaratmış güzel bir şekilde ama kortuğum için öldürmek zorunda kalıyorum.Gerçi öldüremiyorumda,uzaktan sprey sıkıyorum.Sizce böceklere karşı korkumu nasıl atabilirim ya da onlara nasıl alışabilirim?
      dış ülkeler bunları yiyor bile. bırak irkilmeyi.
      tam bir protein deposu.
      ayrıca korkunun üzerine git. onları dışlama
      bir kediyi nasıl seviyorsan onları da sevmeye çalış.
      ''bilirim, gidenlerle ölünmez ama kalanlarla da yaşanmıyor''
      18.12.2012 - 2015
      ©

Yorum

Orjinal yazı sahibi: govinda View Post
        Bülbül böcek onlar, üstüne bas geç
        Birde bana sor Görünce basamıyorum ki kaşınıyorum.

Orjinal yazı sahibi: abuzettin
        Zehirli olmadığı sürece sen yine de üstlerine basma, bi kağıtla alıp pencereden dışarı at.
        Belki böceklerle ilgili bilgi edinmen seni rahatlatabilecektir.
        Bu yöntemi bazı böceklerde uyguluyorum,bazılarında yapamıyorum ama teşekkür ederim.
        Böcekler hakkında araştırma yaptığım zaman iyi olmasına da fotoğrafını gördün mü huylanıyorum.Devamlı fotoğraflara mı bakıyım alışmak için,olabilir mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri View Post

dış ülkeler bunları yiyor bile. bırak irkilmeyi.
          tam bir protein deposu.
          ayrıca korkunun üzerine git. onları dışlama
          bir kediyi nasıl seviyorsan onları da sevmeye çalış.
          Sen yedin mi diye soracaktım bir an dertli biri
          Güzel söylüyorsun,küçükken karıncaları,balık böcekleri yemek verip,severdim.Güzel söylüyorsun da sadece birkaç böcek için geçerli.Mesela hamam böceğine nasıl sevgiyle bakıcam ki?

Yorum

Sen yedin mi diye soracaktım bir an dertli biri
            Güzel söylüyorsun,küçükken karıncaları,balık böcekleri yemek verip,severdim.Güzel söylüyorsun da sadece birkaç böcek için geçerli.Mesela hamam böceğine nasıl sevgiyle bakıcam ki?
            çare hamamböceği...

http://www.e-psikiyatri.com/care-hamambocegi-46135
            ''bilirim, gidenlerle ölünmez ama kalanlarla da yaşanmıyor''
            18.12.2012 - 2015
            ©

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri View Post
              3-4 kere okudum bunu ama yemekten bahsediyorsun.Kusura bakma kafam anlamıyor dertli.
              Biliyorum yararları var.Korkumla ilgili birşey göremedim.

Yorum

Belki de böcekler hakkında bilgi sahibi olmamaktan geliyor bu korkunuz. Bilirsiniz ki korkular; bilmediğimiz şeyler yüzünden oluşur. Mesela öldükten sonra ne olacağını bilmezsiniz, bu yüzden korkarsınız. Elinde bıçak olan bir adam size doğru gelir, ne yapacağınızı kestiremezsiniz, korkarsınız. Köpek sizi kovalar, yakalayınca ne yapacağını bilemezsiniz, parçalayacak mı öldürecek mi yaralayacak mı belli değildir, korkarsınız. Böcek korkunuz da bu yüzdendir, herhangi bir böceğin size ne yapacağını bilemezsiniz, zehirli midir değil midir bilmezsiniz, hastalık bulaştırır mı bulaştırmaz mı bilmezsiniz, bu konuda fikriniz yoktur. Bu yüzden böcekler sizi korkutur. Ama demişsiniz ki, karıncalar ve balık böceğinden korkmuyorum(balık böceğinden kastınız nedir bilemedim). Nedeni; karıncalar küçük ve zararsız böceklerdir. Ayrıca ilkokullardan beri anlatılan Karınca ve Cırcır böceği hikâyesini bilirsiniz, karınca çalışkandır, emekçi bir kardeştir vs vs.. Küçüklükten edindiğimiz bu bilgiyle bize doğru gelmekte olan karıncalardan korkmayız ve tiksinmeyiz. Bir neden bu...

İkinci nedenim de; görüntü. Bir kedinin görüntüsüyle bir hamam böceğinin görüntüsünü karşılaştıracak olursak herkes kedinin daha tatlı ve sevimli olduğunu söyleyecektir. Ha tabii hamam böceğini daha tatlı bulan manyak varsa onun konusu ayrı. :RpS_laugh: Hamam böceğine de kediye baktığınız gibi bakarsanız her şeyin çözüleceğini düşünüyorum. Bu zaman alır, hem de çok alır ama hamam böceğini de bir yavru köpek gibi, sevimli bir kedicik gibi görmeye başladığınız anda(bilinçaltınızda o hissin oluşmasını sağlamanız lazım), diğer böcekler hakkında da korkunuzun azaldığını göreceksiniz. Çok uzun ama boş konuşmuşum gibi hissettim. Yazım hataları varsa kusura bakmayın, şu an anlamsız bir kafayla yazdım bunu. :RpS_laugh: Umarım yardımcı olur, işinizi görür. Demek istediğim noktaların özetini beyninizde çıkarmaya bakın yeter ki. Özünü kapın, o yeter. İyi akşamlar olsun efendim. :RpS_smile:
                "Ok ancak geri çekerek atılır. Hayat seni zorluklarla geri çekiyorsa, seni daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir."

Yorum

Orjinal yazı sahibi: StatikElektrik View Post
                  Belki de böcekler hakkında bilgi sahibi olmamaktan geliyor bu korkunuz. Bilirsiniz ki korkular; bilmediğimiz şeyler yüzünden oluşur. Mesela öldükten sonra ne olacağını bilmezsiniz, bu yüzden korkarsınız. Elinde bıçak olan bir adam size doğru gelir, ne yapacağınızı kestiremezsiniz, korkarsınız. Köpek sizi kovalar, yakalayınca ne yapacağını bilemezsiniz, parçalayacak mı öldürecek mi yaralayacak mı belli değildir, korkarsınız. Böcek korkunuz da bu yüzdendir, herhangi bir böceğin size ne yapacağını bilemezsiniz, zehirli midir değil midir bilmezsiniz, hastalık bulaştırır mı bulaştırmaz mı bilmezsiniz, bu konuda fikriniz yoktur. Bu yüzden böcekler sizi korkutur. Ama demişsiniz ki, karıncalar ve balık böceğinden korkmuyorum(balık böceğinden kastınız nedir bilemedim). Nedeni; karıncalar küçük ve zararsız böceklerdir. Ayrıca ilkokullardan beri anlatılan Karınca ve Cırcır böceği hikâyesini bilirsiniz, karınca çalışkandır, emekçi bir kardeştir vs vs.. Küçüklükten edindiğimiz bu bilgiyle bize doğru gelmekte olan karıncalardan korkmayız ve tiksinmeyiz. Bir neden bu...

İkinci nedenim de; görüntü. Bir kedinin görüntüsüyle bir hamam böceğinin görüntüsünü karşılaştıracak olursak herkes kedinin daha tatlı ve sevimli olduğunu söyleyecektir. Ha tabii hamam böceğini daha tatlı bulan manyak varsa onun konusu ayrı. :RpS_laugh: Hamam böceğine de kediye baktığınız gibi bakarsanız her şeyin çözüleceğini düşünüyorum. Bu zaman alır, hem de çok alır ama hamam böceğini de bir yavru köpek gibi, sevimli bir kedicik gibi görmeye başladığınız anda(bilinçaltınızda o hissin oluşmasını sağlamanız lazım), diğer böcekler hakkında da korkunuzun azaldığını göreceksiniz. Çok uzun ama boş konuşmuşum gibi hissettim. Yazım hataları varsa kusura bakmayın, şu an anlamsız bir kafayla yazdım bunu. :RpS_laugh: Umarım yardımcı olur, işinizi görür. Demek istediğim noktaların özetini beyninizde çıkarmaya bakın yeter ki. Özünü kapın, o yeter. İyi akşamlar olsun efendim. :RpS_smile:
                  Balık böceği dediğim şey şu http://www.ozbayilaclama.com/images/...us_bocegi1.jpg
                  Karıncalardan korkmamanın nedeni hikaye değil.Benim küçüklüğüm eski evimde geçmişti ve orada da karınca bolluğu vardı.Millet dışarıda oyun oynarken ben evde karıncalarla oynuyordum.Onları ya inceliyordum ya da küçük kırıntı yiyecek veriyordum.Bu yüzden onları seviyordum.Bu yeni evimde de karıncalar yok ama balık böcekleri çok var ve onlara alıştım.Örümceklerde öyle.
                  İkinci neden daha uygun bana.Önceki oturduğumuz evde pek böcek çeşitleri rastlamadığım için burada hiç görmediğim böceklerden korkmam normal.Bilinçaltıma girince tüylerim diken diken oluyor.
                  Böcek sevme yöntemi güzel bir yöntem değil.Bir iki böcek sevmişim ama sonuçta binlerce çeşit böcek var,görmediğim zaman yine korkacam.
                  Burada abuzettin arkadaşın yönteminin değişik alarak yaparsam etkisi olabilir.Yani internetten bilgi edineyim ama fotoğraflarına bakarak.Bunu değerlendirecem yakında.
                  Seninde dediklerini düşücem dostum teşekkür ederim.Uzun yazmakla bana zararın olmadı,gayet güzel yazdın.Tekrar teşekkür ederim.İyi akşamlar..

Yorum

benim eskiden iğne fobim vardı. iğne görünce çok korkardım kaçmak isterdim. psikologuma sormuştum ne yapmam gerekiyor diye. oda iğneyi eline al incele demişti. abimde hemşire olduğu için fazla zorlanmadım iğne bulmakta : ) elime aldım inceledim yavaş yavaş alışmaya başladım. şimdide hala korkuyorum ama iğne görünce kaçmaya çalışmıyorm veya bayılacak gibi olmuyorum.

sana tavsiyem son ihtimal ama böceklere dokun. eline al gezdir demiyorum ama en azından alışmak için eline değdir o kdr korkunç olmadıklarını düşün. umarım iyi olursun..
                    Her şey değişecektir, doğaları budur. Bir gün başarılı, bir gün başarısız olacaksın; bir gün zirvede, bir gün dipte olacaksın. Ama içinde bir şey hep aynı kalacak ve o bir şey senin gerçekliğindir! (Osho)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dkk15 View Post
                      benim eskiden iğne fobim vardı. iğne görünce çok korkardım kaçmak isterdim. psikologuma sormuştum ne yapmam gerekiyor diye. oda iğneyi eline al incele demişti. abimde hemşire olduğu için fazla zorlanmadım iğne bulmakta : ) elime aldım inceledim yavaş yavaş alışmaya başladım. şimdide hala korkuyorum ama iğne görünce kaçmaya çalışmıyorm veya bayılacak gibi olmuyorum.

sana tavsiyem son ihtimal ama böceklere dokun. eline al gezdir demiyorum ama en azından alışmak için eline değdir o kdr korkunç olmadıklarını düşün. umarım iyi olursun..
                      Yazdığın için teşekkür ederim.Dokunabilsem güzel ama ben görmediğim böceği gördüğümde kaşınıyorum,terliyorum.Dokunması kolay ama asıl olan benim düşünmeden dokunmam gerek.Teşekkkür ederim tekrar.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tipitip
                        Benimki de farklı bir versiyonu Statik ben karıncalardan da korkuyorum Bütün böceklerden küçük oldukları için korkuyorum, köpekten korkmuyorum mesela.
                        Peki bunun üzerine gitmeyi hiç denedin mi?
                        Benimkisi galiba kediler gibi.Kediler görmediği şeye hem bakıyorlar merakla ama görmediği nesne kıpırdadığı zamanda hemen yerinden zıplıyorlar.Benimki bunun gibi.Alışkın olmadığım bir nesne karşıma çıkıyor ve sonucunda kaşıntılar basıyor,kısılıyorum.

Yorum

Yazdığın için teşekkür ederim.Dokunabilsem güzel ama ben görmediğim böceği gördüğümde kaşınıyorum,terliyorum.Dokunması kolay ama asıl olan benim düşünmeden dokunmam gerek.Teşekkkür ederim tekrar.
                          rica ederim. fobi zaten bir nesneye veya başka bir duruma karşı olan aşırı korkudur. korkunun üzerine gittikçe azalır ondan kaçtıkça güçlenir. eğer hayatında bu durum seni çok etkiliyorsa üzerine gitmelisin. ya da yok ben sadece görüyorum eziyorum diyorsan üzerine gitmesende olur. benimde iğne görmeye tahammülüm yoktu. iğne görünce terliyordum huylanıyordum ve aşırı bi kaçma isteğim oluyordu. abarttığım içinse iyice korkuyordum. neyse yani üzerine gitmedikten sonra yenemezsin. yenebilirsin de niye yenemeyesin?
                          Her şey değişecektir, doğaları budur. Bir gün başarılı, bir gün başarısız olacaksın; bir gün zirvede, bir gün dipte olacaksın. Ama içinde bir şey hep aynı kalacak ve o bir şey senin gerçekliğindir! (Osho)

Yorum

Tekrar geçmiş olsun tipitip,umarım zamanla alışırsın
                            Yok yenebilirim dkk15 ama dokunduğumda ısırmasın beni.Zaten onları daha önce görmediğim için huylanıyorum.Onlara alışsam terliyin ucu ile kenar köşe kaydırırım.Evde balık böceği,örümcek geçiyor ama huylanmıyorum.Çünkü alıştım.Daha önce görmediğim böceğe alışmam lazım.Sorun bu aslında.Sen söyle dkk15,görülmemiş bir şeye nasıl rahat takınırım,zehirli zehirsiz bilmeden?
                            Tekrar teşekkür ederim,dediklerinizi düşüneceğim.

Yorum

Karınca tertemiz, asil, çalışkan, karakterli, saygı duyulası bir böcek. Balık böceğini hiç duymadım. Böceklerden korkmamak anormalliktir zaten. Ben de korkarım. Hele örümcek ve hamamböceği mahveder beni. Sprey kolonya sıkmanı öneririm. Örümceği asla öldürme, hamam böceği de çok dayanıklı ve hızlı koşan bir hayvan. Arıya da musallat olma, hem temiz, hem çalışkan, hem faydalı. En aşalık böcek bence sivrisinek.

Yorum

İşleniyor...
                              X