Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Özgüven nedir? Özgüven problemi nasıl oluşur? Tedavisi nasıldır?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Özgüven nedir? Özgüven problemi nasıl oluşur? Tedavisi nasıldır?

Konu silinebilir.
    Last edited by arda89; 10-11-2014, 11:33 AM.

Arkadaşım eline sağlık, çok güzel bir yazı olmuş ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Yorum

eline sağlık ama yazılar daha kısa kısa olsaydı okunabilirliği daha fazla olurdu.

Yorum

benim kastettiğim daha az yazman değildi mesela tek mesajda yazan 3-5mesajda yazsa. yani azar azar yazsan daha çok okunurdu
        bu yazılar evinizdeki terapist kitabından mı?o kitabı okumayı düşünüyordum

Yorum

Bence sen istediğin gibi yaz, hatta arkası yarın gibi olmazsa özellikle sosyal fobi konusunda şahsen sevinirim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: arda89
            Hayır. Ama size önereceğim birkaç kitap var. David Burns - İyi Hissetmek, Jeffrey Young - Hayatı Yeniden Keşfedin. Evinizdeki terapist de güzel bir kitaptır. Bu kitapları okumanızı tavsiye ederim.
            Dediğinizi yapabilirdim. Hatta eğer yeterli vaktim olsaydı daha merak uyandırıcı şekilde arkası yarın gibi de yazabilirdim. Ancak düzenli bir şekilde bu siteye girmiyorum. O sebeple başlamışken yazıp hepsini göndermek istedim. Ama bundan sonraki yazılarımda mesela sosyal fobi ile ilgili bu şekilde yazmayı deneyebilirim.
            ikisini okudum hemde defalarca keşke bu tür kitaplardan daha çok olsa.hastasıyım bu tür kitapların kolay gelsin.

Yorum

Ben de öyle düşünüyorum
              tabi istediğin gibi yazabilirsin ben sadece kendi düşüncemi söyledim.emeğine sağlık

Yorum

oldukça yararlı bir paylaşım, teşekkürler arda. okurken düşündüm de bendeki o derin özgüven eksikliği bana her alanda ne çok şey kaybettirdi. sonuç yazıda bahsedildiği gibi, kendini toplumdan soyutlama, izolasyon. yaşta epey ilerledi tüm benliğimi güvensizlik sarmış sanki. hala bir şey yapılabilir mi bilmiyorum.

Yorum

Hala nefes alıyorsunuz. Öyleyse evet. Yapabilirsiniz. Hayatta bütün sorunlarımızla tek başımıza başa çıkmalıyız diye bir zorunluluk yok. Bazen öyle anlar olur ki bir başkasının elimizden tutmasına ihtiyaç duyarız. O noktada çok yakın dostlar, güvendiğimiz kişiler devreye girer. Ancak bazen bu da yetmez. Derinlerde bir yerde çözülmesi gereken sorunlar vardır. O noktada da terapist devreye girer. Yardım almak pek çok insanın sandığı gibi zayıflık değil aksine sorunlarımızla baş etmeye karar verdiğimizin ve bu yolda adım attığımızın göstergesidir. Güçlü olduğumuzun göstergesi. Kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir aslında. David Burns iyi hissetmek kitabında iyi hissetmek kendinize borcunuzdur der. Evet öyle. İyileşmek kendimize olan borcumuz.
                  bu kitaptaki 3sütün tekniğinde ustalaşabiliriz 10tane yanlış düşünme şeklinde ustalaşıp daha iyi hissedebiliriz. varsa başka bu konuya ilgi duyan buraya yazabilir yada özelden yazabilir. iyi hissetmenin sırrı bu yöntemde. forumda pratik yapabilirz açarız bi konu olumsuz düşüncelerin yanlışlarını buluruz

Yorum

Hayır. Ama size önereceğim birkaç kitap var. David Burns - İyi Hissetmek, Jeffrey Young - Hayatı Yeniden Keşfedin. Evinizdeki terapist de güzel bir kitaptır. Bu kitapları okumanızı tavsiye ederim.
                    Dediğinizi yapabilirdim. Hatta eğer yeterli vaktim olsaydı daha merak uyandırıcı şekilde arkası yarın gibi de yazabilirdim. Ancak düzenli bir şekilde bu siteye girmiyorum. O sebeple başlamışken yazıp hepsini göndermek istedim. Ama bundan sonraki yazılarımda mesela sosyal fobi ile ilgili bu şekilde yazmayı deneyebilirim.
                    Irvin d. Yalom varoluscu terapi
                    nasil sence?
                    Kararsiz kaldigim bi kitap.ayrica iyi hissetmek kitabi gibiyse almiyim...

Hayat kúcúk seylerden olusur.
                    Sen seversen búyúk olurlar..

Yorum

Fakat, günümüzde toplumda yanlış bir algı oluşmuş durumda özgüven hakkında. İnsanlar, bilhassa gençler özgüveni kuralsızlık, utanma duygusunun kayboluşu, başkalarını yok saymak olarak algılıyorlar. Geçen gün metroya bindim. İki tane genç saçma sapan ve yüksek sesle konuşuyorlar. Diğer insanları kendilerini duymasının verdiği heyecan ve kuralsızlık asıl onları buna iten. Bundan haz alıyorlar. Diğer insanları zevklerine alet ediyorlar. Aynen şunu diyordu çocuğun biri, hem de defalarca. "heyy dostuuuumm, kusura bakma ama babaanneni becerdimmmm" ayıptır ya. Diyeceksiniz ki, uyarsaydınız.. İnsanlar arasında birlik yok ki. Nereden bilelim adamda jilet mi var, bıçak mı, tornavida mı? Yani söylemek istediğim şu ki, günümüz insanları, özgüven olarak, edepsizlik, hayasızlık, tanımadıkları kalabalıklar içinde yüksek sesli ve utanmaksızın saçma sapan konuşma ve hareketlerde bulunmayı algılıyorlar. Bunun adı özgüven değil, aşağılıktır.

Yorum

belliki filmde duymuşlar bunu eğlenmek için konuşuyorlar hey dostum zencilerin söylediği bişey büyütücek bişey değil bence

Yorum

konu içerğini neden sildin anlamadım

Yorum

Kesin filmde duymuştur dostum. Çocuğun beynine kazınmış, ben de "dostum" kelimesini kullanırım ama bu şekilde değil.
                            Orjinal yazı sahibi: indigo View Post
                            belliki filmde duymuşlar bunu eğlenmek için konuşuyorlar hey dostum zencilerin söylediği bişey büyütücek bişey değil bence

Yorum

Hakkaten konu sahibi konuyu neden sildi ki biz ondan yenilerini beklerken. Pire için yorgan gitti yine anladığım kadarıyla.

Yorum

İşleniyor...
                              X