Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sosyal Fobililerin Toplanma Zamanı

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Sosyal Fobililerin Toplanma Zamanı

Merhaba adım kübra ve 5 ay öncesine kadar sosyal fobim olduğunu bilmiyordum ,sadece utangacım sanıyordum.Fakat artım sorunumun farkındayım ve üstesinden gelmek için ufakça olsa çaba göstermeye çalışıyorum.Örnek olarak 3 tane markete gittim ve bir bisküvi alıp kasaya gittim koydum kasiyer tam barkottan okutacakken almaktan vazgeçtim deyip marketten ayrıldım bu çalışmadaki amaç kendimi sıkıntıya sokarak her denememde sıkıntının birazcık azalmasını sağlamaktı bu psikiyatrımın bana verdiği bir ödevdi.Ve inanin bunun bana ne faydası var diye bir markete girdim 15 dk boyunca bir bisküvi seçmek için uğrastim sonunda kendimi kasaya attim ve gerçekleştirdim ilk odevimi.Hiç kolay değildi ama yaptim iste.Kasiyer ise güler yüzle karsiladi ve sorun değil dedi inanamadim.Sırf ters tepki göreceğim diye kaçtığım etkinlikleri düşünüyorumda neler kaybetmişim şimdiye kadar.Neyse çok uzattım SİZDEN İSTEDİĞİM ŞEY SOSYAL FOBİNİZİ YENMEK İÇİN NELER YAPTIĞINI VE NASIL YAPTIĞINIZI ANLATIN.BİRBİRİMİZLE PAYLAŞALIM Kİ BİRBİRİMİZE FAYDAMIZ DOKUNSUN.ÇÜNKÜ BİR SOSYAL FOBİLİYİ ANCAK BİR SOSYAL FOBİLİ ANLAR.SEVGİLER.... ZAMAN BİRLİK ZAMANI YARDIM ETME ZAMANI ARKADAŞLAR..OKUYUP GEÇMEYİN.UNUTMAYIN BİR KİŞİNİN HAYATINİ DEĞİSTİREBİLİRSİNİZ DEĞİSTİREBİLİRİZ!
    :RpS_thumbsup:

Ne güzel kendinizi maruz bırakmışsınız Anlaşılan ''ev ödevlerinizi'' yerinize getriyorsunuz. Çoğu kişi ev ödevlerinin işe yaramayacağını düşünür fakat sizde de görüldüğü gibi epey işe yarıyor. Şunu da deneyebilirsiniz : Yine bisküvi almaya gidin. Ayrıca da sigara kullanıcısı değilseniz bile sigara isteyin. Eminim daha fazla muhabbet kurmak zorunda kalacaksınız. Çıkın ve evinize gidin. Başka bir gün de marketten sonra manava gidin. 2 kilo domates almayı deneyin. Sonucu da buraya yazın
    Psikolog.

Yorum

1 yıl önce senin gibiydim bende sosyal fobi olduğumu farketmişdim ve bunun gibi saçma sapan şeylerle özgüvenimi artırmaya çalışıodum . ve senin gibi sf den kurtulma yöntemleri buluyodum sonra bunları yapıyordum zorlansamda . Ama sonradan farkediyosunki sende ilerde farkediceksin. Aslında bunlar sadece o güne özel kendini iyi hissettiriyor yarın olunca tekrar kendi haline sf liye dönüşüyosun . Yani bunlar kalıcı çözüm olmuyor . Eğer sorunu kökden bitirmek istiyorsan Doktorun verdiği ilacı iç ve sürekli sosyalleşmeye çalış işde o zman sf den kurtulabilir ve kalıcı özgüvenle daha rahat biri olabilirsin .

Yorum

Tavsiyeler için tesrkkurler ancak Maruz bırakmışsınızda ne demek?
        Bu şekilde doğmayı biz istemedik . Bu başlığı insanlara YARDIMCI olabilmek için açtım.Ve olumsuz yorumlarla insanları korkutuyorsunuz.
        Not: Sevgili arkadaşlar ne gibi sorunlar yaşıyorsanız yazın çözmek için uğraşalım bunun için bu forumdayız.Elimden gelen her türlü yardimi yapmaya hazırım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: modernhippi View Post
          Bu şekilde doğmayı biz istemedik . Bu başlığı insanlara YARDIMCI olabilmek için açtım.Ve olumsuz yorumlarla insanları korkutuyorsunuz.
          Not: Sevgili arkadaşlar ne gibi sorunlar yaşıyorsanız yazın çözmek için uğraşalım bunun için bu forumdayız.Elimden gelen her türlü yardimi yapmaya hazırım.
          Maruz bırakmışsınız diyen arkadaş kötü niyetle söylememiştir merak etme, psikolojide bu yapılan terapiye maruz kalma terapisi diyoruz, yani korkularla yüzleşme terapisi diğer adıyla. Tebrik ederim ama yüzleşmeye ve olumlu düşünmeye devam et, olumsuz düşünceleri görmezden gel. Searos nickli arkadaşa katılmıyorum, tamam bir günlük yapıp gaza gelirsen kalıcı çözüm olmaz ama süreklilik gösterirsen alışmaya ve aşmaya başlarsın. Herhangi bir sorunuz olursa sorabilirsiniz burada, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
          --------------------------------------------------------------SFyiYENCEZ-----------------------------------------------------------

Bütün Sosyal Fobililer Psikoloji.gen.tr'de Arkadaş Olarak Beni Eklesin

--------------------------------------------------------------SFyiYENCEZ-----------------------------------------------------------

Yorum

iş arayamamak da sosyal fobiye mi giriyor

Yorum

Çekindigimden psikologa bile gidemedim. Sonra gitsemde bir anlamı olmayacağını anladım. Çünkü mesele gitmek değil o tavsiyeleri uygulamak mesele. O tavsiyeleri biliyorum herkesten duyuyorum şöyle boyle yap diye. Ben asla yapamam o market olayını herkes güler yüzle karşılamaz. Ve biz insanlar sunu bunu der diye çekiniyoruz ya insanların çoğu o düşündüğümüzü gerçekten diyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: modernhippi View Post
                Maruz bırakmaktan kastım bu değildi. Psikolojideki bir terim olarak ''maruz bırakmak''tandı kastım. Yani size orada iyi birşey söylemeye çalıştım. ''Ne güzel , başarmışsınız'' ile aynı şey idi en yalın haliyle

Orjinal yazı sahibi: SFyiYENCEM View Post
                Maruz bırakmışsınız diyen arkadaş kötü niyetle söylememiştir merak etme, psikolojide bu yapılan terapiye maruz kalma terapisi diyoruz, yani korkularla yüzleşme terapisi diğer adıyla. .
                evet tam olarak böyle demek istedim aslında
                Psikolog.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hüseyin View Post
                  Çekindigimden psikologa bile gidemedim. Sonra gitsemde bir anlamı olmayacağını anladım. Çünkü mesele gitmek değil o tavsiyeleri uygulamak mesele. O tavsiyeleri biliyorum herkesten duyuyorum şöyle boyle yap diye. Ben asla yapamam o market olayını herkes güler yüzle karşılamaz. Ve biz insanlar sunu bunu der diye çekiniyoruz ya insanların çoğu o düşündüğümüzü gerçekten diyor
                  Evet gerçekten diyorlar. Fakat öğrenilmesi gereken şey bunlarla başa çıkma mekanizmalarıdır. Çünkü çeşit çeşit insan var dünyada ve herkes mükemmel değil. Bazı sıkıntılı durumlarla karşılaşacaksınız elebette. Bunlar kaçınılmaz şeyler. İşte psikologların görevi de ''Başa çıkma teknikleri''ni size göstermek - bazı terapi yöntemleriyle-
                  Psikolog.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Okkeanos View Post
                    Evet gerçekten diyorlar. Fakat öğrenilmesi gereken şey bunlarla başa çıkma mekanizmalarıdır. Çünkü çeşit çeşit insan var dünyada ve herkes mükemmel değil. Bazı sıkıntılı durumlarla karşılaşacaksınız elebette. Bunlar kaçınılmaz şeyler. İşte psikologların görevi de ''Başa çıkma teknikleri''ni size göstermek - bazı terapi yöntemleriyle-
                    Psikologa giden çoğu kişi memnun değil. Ben utandigimdan ona da gidemem imkanım yok zaten. Dediğim gibi asıp mesele tavsiyeleri uygulamak

Yorum

Ters tepkiyle de karşılaştığım oldu marketin birinde ancak sonuçta çevremizdeki herhangi biri de durduk yere bize ters davranabilir burdaki amaç zaten bu alıştırmaları yapa yapa karşımızdakini sosyak fobiklik derecesinde umursamamaktır.Yani doğal şeyler deyip geçmek aslolan. Yarınki girişimimi de anlatacağim ve inanın birşeyler yaptıkça güveniniz yerine geliyor ve önemli olan sadece bir markete girip çıkmak değil devamını getirdiğinizde artık ben normalim diyebileceğiz ve o lanet ultra-utangaçlık hissini yaşamayacağiz...

Yorum

maruz bırakmak kavramını da öğrenmiş olduk teşekkurler
                        Bu arada ben psikiyatrımdan gayet memnunum ama geçen seneki psikiyatrım sosyal fobim olduğunu anlamamıştı yani çözemedim sorunu bu yüzden bu sene tekrar farklı bir doktora gittim ve iyiki gitmişim diyorum .

Yorum

hippiler ne zamandır sosyal fobik?
                          GEÇMİŞ, ÖNSÖZDÜR.

Yorum

istemsizhareket adlı arkadaşım.AMACINIZ FAYDALI OLMAK DEĞİL BOŞ KONUŞMAK BİZ BURADA YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYORUZ BİRBİRİMİZE! ETİKETÇİ OLMAYIN VE NEGATİF YORUMLARINIZI UZAK TUTUN BİZDEN...

Yorum

6 Aralık 2014 SF yenme çabalarım 2.gün :
                              Eveet bugün ne yaptım ?.... Amaç kendimi sıkıntıya sokmak ve giderek bu sıkıntının azalması için fobinin üstüne gitmek olduğu için denemelere devam ediyorum.Bugün kuzenimle gezmeye çıktık ona göre daha sessiz olduğum için biraz sıkıldım ve kendimi suçlamaya başladım yine.Sonra, fotoğraf çekinelimm mi dedi bende tamam dedim telefonu çıkardım
                              -Ama burası çok kalabalık dedi.Bende hemen atladım bu lafın üzerine ben çekerim dedim Sf nin üzerine gitmek için.Cadde de ve o kadar insanın içinde çekindik fotoğrafı ve tabi ilk denememizde kaydı bir kac kez daha çektim ve millet bize bakarken çok güldük Ben orada o cesareti göstermeseydim o kadar eğlenemeyecektik.Ve devamında ben sürekli çekinmek istedim ve eğlencemiz devam etti .
                              Özet olarak SF den kaçmamak SFnin omuzları üstünde yükselmek gerek azizim.

Yorum

İşleniyor...
                              X