Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sizce internet sosyal fobiyi körüklüyormu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sizce internet sosyal fobiyi körüklüyormu

sizce internette sohbet msn gibi şeyler sosyal fobiyi artıtırmı bana sorarsanız internet sizce bir çok şeyi vermez mesela internetten tanıdıklarınızla haberleşirsiniz ama gerçekteki gibi konusugunuz insanın gözünün içine bakamazsınız yada elini tutamazsınız.
    1
    a:2:{i:1367;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1367;s:6:"nodeid";s:6:"522319";s:5:"title";s:35:"sanal sohbet sosyal fobiyi artırır.";s:5:"votes";i:1;s:6:"voters";a:1:{i:0;s:5:"23194";}}i:1368;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1368;s:6:"nodeid";s:6:"522319";s:5:"title";s:37:"hayır artırmaz aksine sosyalleştirir.";s:5:"votes";i:1;s:6:"voters";a:1:{i:0;s:5:"39597";}}}
    100.00%
    1

Kesinlikle evet! Sosyal ağlar aracılığıyla edinilen arkadaşlıklar sosyal fobik bri için bence büyük bir risk taşır.Ama gördüğüm kadarıyla siz,olayı reele taşıdıgınız için,size zarar değil fayda sağlamış olmalı...Bir sosyal fobik için, dışarı çıkmak,insanlar arasına karışmak ve tanımadığı insanlarla sohbet etmek büyük zorluktur ama siz bnu başardığınız için sizi ayrıca tebrik etmek gerekir.
    Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

sevgili görünmezadam.... bu soruna cevabım hem evet hemde hayır olacaktır.....

nedenlerini sana açıklayayım....

sosyal fobik insanlar insanlarla iletişime geçerken yoğun kaygı yaşarlar.... bu yüzden insanlarla nitelikli bir paylaşım içine girmekten kaçınırlar..... ve kendi başına yapacağı ve kaygılarını ortaya çıkarmayacak uğraşlar bulurlar..... yalıtılmışlık duygusunu geçici bir çözüm olan internette oyun ve sohbet sosyal fobik insanı daha sağlıklı adımlar atmasına engel olur.... kendini bu rahatsızlıktan kurtarma girişimleri içine girmek yerine, geçici ve kendi başına aldığı faydasız duygusal tatminlerle sf döngüşünü kıramaz....

ama bu gibi yardım sitelerine takip edip rahatsızlığının farkına varır..... kurtulma yollarından haberdar olur.... ve hayatında bunu uygulamaya çalışırsa işte o zaman internet faydalı olur....

bir silah faydalımıdır zararlımıdır konusu gibi bir konu bu.... silah eğer vatanı korumak için kullanırsan faydalı.... ama canilik yapıp masumları katletmeye çalışırsan zararlı bir alettir.....

ana tema kullanımına göre faydalı veya zararlıdır....

Yorum

sizce internet sosyal fobiyi körüklüyormu

Merhaba Görünmez adam,

Bence her şeyin azı karar çoğu zarardır. Mesala benim yaptığım gibi tüm gündüzümü bu sitedekilerin şikayetlerine çare aramak üzere internette araştırma yapmakla veya yorum yazmakla geçirmemin aslında sosyal fobimi arttıran zararlı bir alışkanlıktır.

Ayrıca yaşam tarzımızın değişmesine engel oluşu nedeniyle depresyondaki kişilerin iyileşmesini zorlaştırmaktadır. Bu alışkanlık bir süre sonra bizlerin sosyalleşmemizi sağlıyacak çevremiz yoksa tamamen kendisine esir düşerek bağımlısı olmamıza neden olmaktadır.

Genç arkadaşlarımın bendekinin aksine çevre ve dost edinme olanakları daha fazladır. Sosyal fobiden veya depresyondan kurtulmak için ilk başlarda zorda olsa sizlerinde bileceği üzere bu dostlarıyla veya çevresindeki insanlarla sosyalleşmeğe (bira araya gelmeğe) çaba göstermeleri şarttır. İnternette sadece msn vasıtasıyle çat yapmak bunun yerini tutamaz.

Bu nedenle sorunuza cevabım:

Uzun zaman internette zaman geçirmenin SF’körüklemekte oluşudur. U34
        Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Re: sizce internet sosyal fobiyi körüklüyormu

Orjinal yazı sahibi: Umut34
          Merhaba Görünmez adam,

Bence her şeyin azı karar çoğu zarardır. Mesala benim yaptığım gibi tüm gündüzümü bu sitedekilerin şikayetlerine çare aramak üzere internette araştırma yapmakla veya yorum yazmakla geçirmemin aslında sosyal fobimi arttıran zararlı bir alışkanlıktır.

Ayrıca yaşam tarzımızın değişmesine engel oluşu nedeniyle depresyondaki kişilerin iyileşmesini zorlaştırmaktadır. Bu alışkanlık bir süre sonra bizlerin sosyalleşmemizi sağlıyacak çevremiz yoksa tamamen kendisine esir düşerek bağımlısı olmamıza neden olmaktadır.

Genç arkadaşlarımın bendekinin aksine çevre ve dost edinme olanakları daha fazladır. Sosyal fobiden veya depresyondan kurtulmak için ilk başlarda zorda olsa sizlerinde bileceği üzere bu dostlarıyla veya çevresindeki insanlarla sosyalleşmeğe (bira araya gelmeğe) çaba göstermeleri şarttır. İnternette sadece msn vasıtasıyle çat yapmak bunun yerini tutamaz.

Bu nedenle sorunuza cevabım:

merhaba umut34 abi... depresyon ve sosyal fobi hastaları ne kadar dışarı çıksalarda bu rahatsızlıklarını bu yöntemlerle yenemezler....

mesela sosyal fobide şöyle bir durum var... ne kadar sosyal ortama girersen gir.... bir alışamama durumuna maruz kalırsın.... ben çocukluğumdan beri sf problemi yaşıyorum..... ama öğrencilik hayatım boyunca hep yurtlarda kaldım... 12 yaşımdan beri yurtlardayım.... 24 yaşıma geldiğimde hala sf devam ediyordu ve gün geçtikce devam ediyordu....

internetten uzaklaşmak bir sf problemini çözmek için yeterli değildir.... bu site gibi grup danışma ve grup terapi özelliklerini bünyesinde taşıyan siteleri takip ettikten sonra hastalığıma iyi gelecek tedavi kombinasyonuna ulaştım ve bende çok işime yaradı.... buradaki paylaşımlarla hazır bulmuşluk düzeyimi ne kadar arttırırsam sosyal hayat içine o derece güvenle girebiliyorum....

şu an da kaldığım yurtta arkadaşlar guruplarına girip kaliteli sohbetler içinde kendimi bulabiliyorum.... ve yurtta sevilen bir insanım.... ve sosyal kaygı duymuyorum.....

internete çok takılmak belli bir seviyeye geldikten sonra zarar vermeye başlıyor gibi geliyor bana.... belli seviyedn sonra sosyal açılımların olması gerekiyor....

tabi inerneti gereksiz ve boşa kullanma noktasında bişey diyemem....

Yorum

arttırır çünkü hiç konuşmuyorsun pc basında tek basınasın ben hariç ben konusurum.

Yorum

Re: sizce internet sosyal fobiyi körüklüyormu

Orjinal yazı sahibi: gorunmezadam
              sizce internette sohbet msn gibi şeyler sosyal fobiyi artıtırmı bana sorarsanız internet sizce bir çok şeyi vermez mesela internetten tanıdıklarınızla haberleşirsiniz ama gerçekteki gibi konusugunuz insanın gözünün içine bakamazsınız yada elini tutamazsınız.
              Hangi rahatsızlık sınıfında olursa olsun artırmaz belki ama bazı şeyleri abartmak iyi değil.Örneğin bu siteye başlangıçta bir arayış için gelen arkadaşlar zamanla burayı yaşamlarının önemli bir bölümünü kaplayacak bir noktaya getirebiliyorlar.İnternetin kendisini düşünecek olursan her zaman her konuda çeşitli şekillerde kullanıyoruz ama dediğim gibi sadece bir şeye odaklanıp sürekli onunla ilgilenmek zamanla...Sosyal yaşamı olan yada olmayan herkes en azından kitap okusun, film izlesin, çeşitli şekillerde yapabileceği şeyler bulsun, gündemi takip etsin, ne olursa olsun ister birilerini görmek için ister yalnız günde en az 1 saat dışarı çıksın.İnternet hayatı etkilemez, aksine kolaylaştırır ama buraya giren arkadaşlarda burada bağımlı olacak şekilde vakit harcamamaya dikkat etsin.

Yorum

İnternet bağımlılıgı zararlı ve ruhsal bir hastalıktır

Değerli Therapy25 kardeşim,

İnternet bağımlılıgı aynen kumar bağılığı gibi zararlı ve ruhsal bir hastalıktır.

İnternet beraberinde getirdiği faydaların yanında çeşitli zararlar da getirmektedir. İşte bu zararlardan bir tanesi yavaş yavaş insanlar arasında ses getirmeye başlayan " İnternet Bağımlılığı" rahatsızlığı yani hastalığıdır.

Google’da “İnternet bağımlılığı” veya ingilizce karşılığını yazıp tıklarsanız tonlarca yazıyla karşılaşırsınız. Yukarda yazdığım paragraf bunlardan birinden alınmıştır.

Dikkat ederseniz kabullenmediğiniz bir evvelki yazıma “Her şeyin azı karar çoğu zarar” cümlesiyle başlamış sonrada kendimin internet bağımlısı olmam dolayısıyle karşılaştığım zararlarını nedenleriyle dile getirmeye çalışmıştım.

Depresyon hastalarının hastalıklarını yenmede dışarı çıkmalarının etkisiz olacağını ilk olarak sizden işitmekteyim. Buda bana depresyon tedavisiyle yeterli bilgi sahibi olmadığınızı göstermektedir.
                Keza SF hastaları için aynı şeyi söylemenizi aynı nedene bağlamaktayım.

Benim demek istediğim SF hastaları için İnternetin faydasız olduğunu savunmak değil sizinde “internete çok takılmak belli bir seviyeye geldikten sonra zarar vermeye başlıyor gibi geliyor bana.... belli seviyedn sonra sosyal açılımların olması gerekiyor....” dediğiniz gibi internet bağımlılığı rahatsızlığının (hastalığının) sosyal hayattan uzaklaştırdığı için sosyal fobiyi yenmede zararlı olacağını dile getirmekti.

Bu bana hitaben yazdıklarınıza son cevabım olacaktır. Yani diğer yazacaklarınızı konunun dağılmaması için cevaplamıyacağımı bildirmek isterim.

İyi günler dilerim, U34

Not:
                İnternet veya kitaplar vasıtasıyle öğrenip bizlere ulaştırdığınız değerli paylaşımlarınızın devamını diler, bu çabanız için sizi candan tebrik ederim. Bu paylaşımlarınızı ilgiyle takip etmekteyim.
                Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

katılıyorum

Yorum

Depresyon Tedavisinde Yapılan Yanlışlar ve Alternatif Depresyon Tedavi Yöntemleri
                    İlaç ve Psikoterapi dışında Depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler var mıdır? Alternatif Depresyon tedavisi nedir? Hangi yiyecekler depresyona iyi gelir?

İlaç ve Psikoterapi dışında modern tıpta kullanılabilecek herhangi bir yöntem yoktur. Şu an Psikiyatri Bilimi çok iyi bir durumdadır. İlaç endüstrisinin ve psikofarmakolojinin ulaştığı nokta insanlığın psikiyatrik problemlerine kalıcı ve gerçekçi çözümle bulmamızda çok etkili birer silah olarak elimizde durmaktadır. Teknolojinin de bize sunduğu elektronik cihazlar sayesinde insanca tedaviyi hastalarımıza ulaştırmaktayız.

Bu sebeple ben Tıp ve Psikiyatri dışında hiçbir yöntemin depresyon çözemeyeceği kanaatindeyim. Son yıllarda moda olan bir takım akımlar depresyon tedavisinde tamamlayıcı ve yardımcı olmaktan dahi uzaktırlar. NLP, Reiki, Yoga, Meditasyon, Hobiler, Kişisel Gelişim ve Mutluluk Kursları, Uzak Doğu Felsefeleri… gibi hepsi kendi başlarına değerli olan ve kanaatimce insanlara yol gösteren yaşamlarına anlam katan bir takım yollardır. Ancak hiçbiri depresyonu tedavi etmez, depresyon riskine karşı bedenimizi korumaz. Depresyonu bir bataklık gibi düşünürsek bu yöntemler geçici bir zihinsel meşguliyet sağlayarak bataklığın varlığını kısa süre unuttururlar ve bataklığı asla kurutmazlar. Hatta bu durumda bu tip yöntemlerin olumsuz etkileri de olabilir. Çünkü sağladıkları geçici ve kısa süreli mutluluktan depresyon hastaları uyandıklarında kendilerini bataklığın ortasına gelmiş olarak bulurlar.

Bu sebeple bilim… bilim… bilim… Halk kanaatleri, bilim adamlarının kanaatlerine ne kadar yaklaşırsa bir toplum o kadar ileri gider.

Bununla birlikte hiçbir yiyeceğin, hiçbir besinin depresyonda etkili olduğu kanıtlanmış değildir.

Halkımızın orada burada duyup dinlediklerini kanaat olarak edinmesi son derece tehlikelidir. Bilimin o ülkede ne kadar geri kaldığının göstergesidir. Halkımızdan ricam; sadece bilim adamlarına itibar etmeleri ve her duydukları şeye inanmamalarıdır.

Kaynak: Prof. Dr. Arif Verimli, Psikiyatrist

Yorum

sevgili umut34 abi

öncelikle sana şunu söylemek isterim ki ben depresyonu 6 sene kesintisiz sf yi ise kendimi bildiğimden beri kesintisiz yaşayan bir insandım.... benim kaldığım yerler yurtlardıu demiştim... yaşıtlarımın çoklukjla bulunduğu yerler..... insanlar içinde olmak sf mi azaltmadı.... olumsuz tutumlar yüzünden daha da sf rahatsızlığım çoğaldı.... hadi desek bir tek yurt olsa sadece ordaki insalardan aldığım dönütler bana bunu yapsa.... ama ben şu ana kadar nerden baksanız 7 yurt değiştirdim.... ve her birinde ortalama sene kaldım.... bana ne kazadırdı diye sorecek olursanız ben kaybettiklerimi saymaya başlarım.....

majör depresyonumun 3. senesinin bitiminde üniversiteyi değiştirdim... ve pdr bölümüne geçiş yaptım.... ilk 1.5 sene partilere gittim doğum günü kutlamalarına katıldım.... ama nedense depresyonuma hiç artı katmıyordu... ben ne kadar depresif tutum sergilersem insanlar benden uzaklaşıyordu.... bu durum daha çok depresyona girmeme neden oldu....

internet bağımlılığı sosyal iletişimi engeller evet.... sosyal beceriler kazanmamız için dışarı çıkmamız gerekir.... ama bir sf dışarı çıksada sosyal beceri kazanamaz.... yoksa sf diye bir problem olmazdı zaten.... çünkü her sf li insan zaman zaman toplum içine girer.... hiç olmazsa akrabaları ile yakın ilişki kurar....

sf ile yazdığım konular benim hayatımın gerçeklerine bir bir örtüşen konulardır.... bu farkındalığı bana kazandıranda aaron beck ve eserleridir.... mesela anksiyete bozuklukları ve fobiler kitabında anlattıklarımın hepsi mevcuttur....

psikolojide bir sürü paradikma varken sizinle aynı görüşü benimseyeceğimiz anlamını bende kabul etmiyorum.... psikolojinin bir penceresi yoktur.... şu bir kaç yıl içinde yeni bir akım ortaya çıktı .... yeni bir pencere daha eklendi.... psikolojide kuramlar zaten bir birlerinin fikirlerini reddederek ortaya çıkmıştır.... bir kuramcının ortaya attığını diğer kuramcı kabul etmemiş daha özgün bir kuram ortaya atmıştır.... bu şekilde bir sürü kuram vardır..... kimisi biyolojik açıdan ele alır kimisi bilişsel süreçlere bakar.... kimisi psikoanaltik kuram açısından bakar.... kimisi davranışsal açıdan inceler... kimisi ise gestalt( bütüncül) açıdan inceler......

yorumunuzda yazdığınız bir parağraf beni üzdü.... aşağıda alıntı yaptım... o kısım....

Depresyon hastalarının hastalıklarını yenmede dışarı çıkmalarının etkisiz olacağını ilk olarak sizden işitmekteyim. Buda bana depresyon tedavisiyle yeterli bilgi sahibi olmadığınızı göstermektedir.
                      Keza SF hastaları için aynı şeyi söylemenizi aynı nedene bağlamaktayım.
                      yukarıda bir linkten aldığım yorumuda okumunızı isityorurum....

ben depresyonu yenmiş bir insanım abi.... ve bu hastalıkla yoğun bir mücadele verdim.... hap teddavileri oldum... işe yaramadı.... bilşsel kuram ışığında tedavi oldum.... hatta bir okuma terapi kitabı ile kendi başıma.... sonra bilişsel terapiler hakkında yayın yapan kitapları kütüphaneme katmaya başladım.... şu an dahi kendime uygulama yapıyorum.... zaman zaman ortaya çıkan rahatsızlıklarıma karşı daha güçlü mücadele eder hale geleyim istiyorum.... ve psikolojik sorunların kapılarını bir daha kendime açmayayım diye sürekli yeni bişeyler öğrenmeye çalışıyorum..... kısacası ben psikolojiye bilişsel kuram işığında bakan bir insanım.... hepimiz tam değiliz.... hepimizin uzman olmadığı noktalar var..... ve bakmadığı açılar var.... mesela ben ilaçlar nedir ne değildir yorum yapmam.... uzun zaman ilaç denemişliğim bir abilifi, prozac, xanax tır... bunların yanında da kısa dönemli denediğim ilaçlar da varda onları saymıyorum.... onlar zerre etkilemedi beni bir okuma terapi kitabı ilk 1 ayda inanılmaz iyi geldi bana.....

anksiyete için iki ay terapi oldum.... bana fazla bişey katmadı.... bildiğim ve uyguladığım şeyleri benden para alarak uyguladı doktorum.... sadece kendimi rahatlatma tekniklerini uygulamalı olarak gördüğümiçin bi oişime tam anlamıyla yaradı..... davranışcı yaklaşımın etkili silahlarındandır relaksasyonlar....

yani umut34 abi ben yazdıklarımı sağdan soldan okuyup özetini buraya yapıyor değilim.... kendimde fayda sağlıyor mu ona bakıyorum..... faydalandığım noktaları tesbit edip burada paylaşıyorum.... yazılarımı onların doğrultusunda yazıyorum........ ve her yazdığım yazıya daha sonra bakıyorum.... nerden nereye gelmişim diye.... çünkü ben uzman değilim..... kendimi geçme çabası içindeyim.... kendimi daha iyi konuma getirme çabası güdüyorum.....

Yorum

İşleniyor...
                      X