Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobinin ana nedenlerini keşfedelim...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sosyal fobinin ana nedenlerini keşfedelim...

bu başlıkta sf nin gerçek nedenlerine değineceğiz.....

birinci neden akıl okumadır arkadaşlar... başkaları bizim hakkımızda bizim istemediğimiz şekilde düşünüyor yanılgısını çok yaşarız.... bu yanılgı ile anksiyetemizi hat safhaya çıkarırız.... ve bunun yanılgı olduğunu farkedemeyiz..... ve bizim hakkımızda olumsuz şeyler düşünüyor diye algıladığımız kişilere yaklaşma noktasında kapıları kendi elimizle kapatırız....

akıl okumak neden bir yanılgıdır ? ... bunu sorgulayalım şimdi.... başkalarının beyninde ne olup bittiğine fazla odaklanmak bize fazla bir şey kazandırmaz..... ve aklımıza gelecek her şey bir ihtimaldir..... ihtimallerin olurluk yanı olduğu gibi olmama olasılığı da vardır.... ama şöyle bir nokta var..... olmama olasılığı daha fazladır....

siz yolda yürüyorken arkanızdan bir gurup geliyor diyelim.... bu gurup kahkaha atıyor sürekli.... kendi aralarında konuşuyorlar ve kahkaha atıyorlar.... siz ne konuştuğunu bilmiyorsunuz o gurubun.... hemen aklınıza kesin bana bakıyorlar.... davranışlarımı inceliyorlar ve komik buluyorlar.... ondan gülüyorlar kanısına varırsınız..... başka olasılıkları değerlendirmek aklınıza bile gelmez.....

bu düşündüğünüz şey gerçekte bir olasılıktır.... emin değilsiniz gerçekte neden güldüklerinden... arkanızdan geliyorlar ve gülüşüyorlar.... bunu net algılayamıyorsunuz..... belki aralarında muhabbet ediyorlar sizi görmüyorlar.... belki geçen gün bir geziye gittiler onun tatlı muhabbetini yapıyorlar.... belki yakın bir zamanda bir etkinlikleri var onun muhabbetini yapıyorlar.... ya da gündelik bir muhabbet yapıyorlar...... siz onların konusu olmak için en son kişisizniz..... onların kendine özgü bir hayatı var..... ve kendi gündemleri var..... siz onlar için bir gündem değilsiniz.....

akıl okuma sonucu edindiğimiz kanılar aslında bizim aklımzın bir ürünüdür.... biz düşünüyoruz onu.... her şey bizim beynimizde olup bitiyor..... onlar böyle düşünüyor diye düşünen biziz.... ve bu düşünceden etkilenip anksiyetemizi artıranda biziz.... kendi aklımızla kendi anksiyetemizi ortaya çıkarıyoruz.... şunu farkedersek bu hatadan kendimizi kolaylıkla kurtarabiliriz..... herşey sadece ve sadece bizim aklımızda olup bitiyor.... biz başkalarının aklını onlar farkında bile olmadan kendi olumsuz düşüncelerimize hayali bir destekçi olarak kullanıyoruz..... dediğim gibi onlar bu durumun farkında bile değiller.... sadece kendi dünyalarında ve kendi gündemlerindeler.....

bu hatayı yenen her sf li sf yi ciddi ölçüde yenmiş demektir....

saygılarımla therapy25

saol therapy akıl okuma olayı bendede çok var.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bydead
      bu sorunu çözdük mü çoğu kısım hallolmuş demektir

Yorum

Orjinal yazı sahibi: therapy25
        bu sorunu çözdük mü çoğu kısım hallolmuş demektir

evet bu akıl okuma olayı zaten en önemli nokta valla :? çünkü evde ben bir sosyal fobili olarak rahat relax davranırken dışarda aa bana baktı benim hakımda ne düşündü bu rezilmi oldum evet bana güldüler falan diye paranoyaya varıcak şekilde durumlar yaşıyabılıyyrz.akıl okumayıda tamamen kaldırmak olmaz yoksa çok geniş biri oluruz.yani dışarı eskiden şortla çıkmazdık diyelim utanırdık bu normal bir tavır olabılır ama akıl okumucam diye sosyal fobiyi yenicem diyede dışarı şortla çıkmanın bir anlamı yok sadece bir örnek verdım. :?

Yorum

evet bu akıl okuma olayı zaten en önemli nokta valla :? çünkü evde ben bir sosyal fobili olarak rahat relax davranırken dışarda aa bana baktı benim hakımda ne düşündü bu rezilmi oldum evet bana güldüler falan diye paranoyaya varıcak şekilde durumlar yaşıyabılıyyrz.akıl okumayıda tamamen kaldırmak olmaz yoksa çok geniş biri oluruz.yani dışarı eskiden şortla çıkmazdık diyelim utanırdık bu normal bir tavır olabılır ama akıl okumucam diye sosyal fobiyi yenicem diyede dışarı şortla çıkmanın bir anlamı yok sadece bir örnek verdım. :?
          bu problem aşama aşama çözülmesi gerekir..... ilk önce bilişsel bir ortam hazırlıyacağız.... zihnimizi bu düşüncenin doğrultusunda yoğuracağız.... sonra duyuşsal ilerleme eşlik edecek..... duygularımızın bizim eyleme geçmemizi engelleyen kısımlarını ortadan kaldıracağız.... ve mutlu son davranış için hiç bir engelimiz kalmıyacak.... yapmak istediğimiz şeyin keyfini çıkararak yapacağız....

Yorum

akıl okuma başkalarının düşüncesine aşırı odaklanmaktır..... sf li bir insan başkalarının olası düşüncelerinin etkisini yoğun bir şekilde iç dünyasında yaşar....

sf li insan çevresinde bulunan ve emin olamadığı insanların ne düşündüğünden ziyade....
            onların olası olumsuz, eleştirel, aşağılayıcı ve zarar içerikli fikirleri vardır veya olabilir şeklinde bir akıl okuma içine girerler.....

Yorum

therapy iyi güzel yorumlamışsın da ben çevreme önem veriyorum her sesi değerlendiriyorum,bana göre çok önemli mesela bir gurup gülse ben hemen komplexe girerim,kıskanırım ya da imrenirim diyeyim,sosyal fobi kişiden kişiye farklılıklar gösterir,kimisi komplexe girer aldırış eder ama kimisi de o insanların mutluluğunu kıskanır,kimisi de kendi hakkında yapılmış yordum olarak adlandırır dönüp onlara cevap vermek ister ama üzerindeki anksiyete onu durduruyor olabilir..

Yorum

Faydalı paylaşımlar therapy..Teşekkürler..
                Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: badakist
                  therapy iyi güzel yorumlamışsın da ben çevreme önem veriyorum her sesi değerlendiriyorum,bana göre çok önemli mesela bir gurup gülse ben hemen komplexe girerim,kıskanırım ya da imrenirim diyeyim,sosyal fobi kişiden kişiye farklılıklar gösterir,kimisi komplexe girer aldırış eder ama kimisi de o insanların mutluluğunu kıskanır,kimisi de kendi hakkında yapılmış yordum olarak adlandırır dönüp onlara cevap vermek ister ama üzerindeki anksiyete onu durduruyor olabilir..
                  hmm sosyal fobiler genelde kıskanma ve imrenme içine pek girmezler... bu konuyu biraz daha sorgulamak gerekir.... daha çok kendisi hakkında konuşulduğunu ve gülüşüldüğünü düşünürler....

sende sosyal fobi karışık başka şeylerde var.... dediğin gibi sosyal fobi farklı yaşanıyor.... her bir sf li farklı yaşar sf yi... ama temeli aynıdır... tavırları farklı.... okb de var sende onuda değinmiştik.... belki bu rahatsızlığının etkisi ile olabilir.... rahatsızlıklar sadece bir eksende yaşanmaz... bazen iki üç değişik rahatsızlığın birleşimi bir rahatsızlık içinde olabiliriz....

iyi bir analiz tapmamız gerekiyor seni

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozle_m_ermaid
                    Faydalı paylaşımlar therapy..Teşekkürler..
                    tşk ederim ... paylaşıumlarımız inş dediğin gibi fayda verir arkadaşlara

Yorum

birazdan doktora gidiyorum analtırım gelişmeleri bakalım ne varmış bende

rüyamda kurtlar vadisinde oynuyordum ilginçti,polat bütün apartmanın kalorifer boruları açıyor,patlama yapıcak en üst kata çıkıyoruz,bana diyor ki seyhun en alt kattaki saatli bombanın kabuna değme o orda kalsın almiym mi usta dedim yok seyhun alma bütün kazan dairelerini fazladan çalıştırıyor,sular patlama noktasına geliyor,bende polat ve arkadaşlarm bütün apartmanı terke ediyoruz sokaktan bir yokuş gibi tepeden ben izliyorum patlamayı bazı insanlar banyosundan çıkıyor üzerinde havluyla ..

içimde kalmadan anlatayım dedim..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: badakist
                        birazdan doktora gidiyorum analtırım gelişmeleri bakalım ne varmış bende

rüyamda kurtlar vadisinde oynuyordum ilginçti,polat bütün apartmanın kalorifer boruları açıyor,patlama yapıcak en üst kata çıkıyoruz,bana diyor ki seyhun en alt kattaki saatli bombanın kabuna değme o orda kalsın almiym mi usta dedim yok seyhun alma bütün kazan dairelerini fazladan çalıştırıyor,sular patlama noktasına geliyor,bende polat ve arkadaşlarm bütün apartmanı terke ediyoruz sokaktan bir yokuş gibi tepeden ben izliyorum patlamayı bazı insanlar banyosundan çıkıyor üzerinde havluyla ..

içimde kalmadan anlatayım dedim..
                        sen rüyalarını kayır altına al... kurtlar vadisine gönder... baya tutulur.... isimde yaparsın rüyasından ilham alan yazar diye .... :P

neyse konumuza dönelim... historik kişiliğe değinmişsin bir ara... başlığını gördüm.... olabilir misin acaba diye düşündüm.... :roll: ama bu rahatsızlığada uymayan yönlerin var.... :roll:

Yorum

Bence sosyal fobinin temelinde küçük düşme(özellikle çocukken) durumları yatıyor. Akıl okumaya çalışmak bundan kaynaklanıyor olabilir.

Topluluk önünde küçük düşmek, küçük düşme anında kişinin üzerine gidilmesi, kişiyi bu konuda aşırı hassaslaştırdığı için, akıl okumaya çalışmaya yatkınlaştırabilir, küçük düştüğü ortamı anımsatan, benzer ortamlarda komplekse girmesine, biraz paranoyaklaşmasına sebep olabilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: _MOD_
                            Bence sosyal fobinin temelinde küçük düşme(özellikle çocukken) durumları yatıyor. Akıl okumaya çalışmak bundan kaynaklanıyor olabilir.

Topluluk önünde küçük düşmek, küçük düşme anında kişinin üzerine gidilmesi, kişiyi bu konuda aşırı hassaslaştırdığı için, akıl okumaya çalışmaya yatkınlaştırabilir, küçük düştüğü ortamı anımsatan, benzer ortamlarda komplekse girmesine, biraz paranoyaklaşmasına sebep olabilir.
                            evet mod çok doğru demişsin... ama benimle aynı noktaya parmak basmışsın.... kimin gözünde küçük düşmek ?.... başkalarının gözünde küçük düşmek.... kimin gözünde olumsuz ve rezil bir durumda imaj bırakmak ?.... tabiki başkalarının gözünde.... yani diğer insanların fikirlerini kendi fikirlerimizden daha ön planda tutmak değil mi bu ?... bence öyle... ve yaşanılan sosyal anksiyetenin nedeni ne acaba bu insanların gözünde kötü ve rezil olucu bir imaj bıraktım mı kaygısı değil mi ?.... ve onlar öyle düşünüyorlar diye bir kanıyı kendimize inandırırş değil mi ?...

bence sende benim demek istediğimi demek istedin.... peki ya sence ?

Yorum

Bilemiyorum. Haklı olabilirsin ama birde burda değerler, kişisel özellikler devreye giriyor. Eğer kişi için sevdikleri, yaşadığı ortamdaki insanlar, kendinden önce geliyorsa onların görüşlerini önemsemesi normal ve gözlerinden düşmesi söz konusu. Ki bu tip insanların biraz daha duygusal olması da bence bir gösterge olabilir.

Bence temel olayda durum akıl okumaktan uzaklaşıyor, zira diğer insanların gözünde küçük düşülmüş, rezil olunmuş oluyor. Akıl okumakdan ziyade bilmek söz konusu. Rezil olmak kaygısı değil, rezil oldum düşüncesi oluyor bu artık. Zira kişiye çevresi tarafından rezil olduğu belirtiliyor yada davranışlarla ifade ediliyor. Ha ondan sonra, kişinin başkasının rezil oldun diyişini kabul etmesi kişiden kişiye değişiyor. Kime göre rezil olmak? Olası sosyal fobi yaşayacak kişinin çevresine göre rezil olması kendisine göre rezil olmak oluyor. Burda kişisel değerler ve kişilik yapısı devreye giriyor. Yani akıl okumak burda söz konusu değil bence. Sonrasında, aslolan bu olaydan sonra, kişinin, bu durumu bir daha yaşamak istemeyişi ve bu konuda hassaslaşması, akıl okumayı yada okumaya çalışmayı beraberinde getiriyor bence.

Yani kişinin sosyal fobik olmasının sebebi rezil olma (çevresine göre) durumu ile, bu rezil olma durumuna iç dünyasında, kendi kişilik yapısına ve değerlerine bağlı olarak verdiği tepkilerdir.

Yorum

İşleniyor...
                              X