Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi belirtileri nedir... ( taslak hazırlığı )

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• BetulUmut
    replied
    Bugün kendi başıma toplu taşıma araçlarına bindim...
    Benim için inanılmaz bir gelişme
    Ama tabi biriyle buluşacaktım onun için..
    Bakalım daha da ilerler belki de...

therapy sorduğun soruya cevap bir şeyler yazmak istiyorum ama artık gelmiyor aklıma
    Yani yoksa katılmama gibi bir durum yok..

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Orjinal yazı sahibi: BetulUmut
    Ne istemez bir sfli diyoduk en son...
    Az önce tavananna'ya cevap yazarken geldi aklıma
    Mesela bir düğünde zorla kaldırılıp oynamayı sevmiyorum...
    Biri beni kaldırmaya geliyor yok diyorum yanımdaki bütün aile bireyleri kalk kalkk..
    Kimi çantamı alıyor masaya koyuyor diğeri bir yandan çekiyor biri surat yapıyor...
    Deli oluyorum da
    hmm evet bir nevi istemediğin bir şeyi yapmaya zorlamışlar seni... evet bu çokca yaşanan bir durum... dayatmacı tutumlardan rahatsız olmak.... bu kendi kontrolünü ele alma isteğinden kaynaklı bir şey.... yani özkontrol ihtiyacı... kendi tercihleri ile yaşama gereksinimi...

bunu bende farkettim.... örnek arıyorum bir kaç.... bu örneklerden betimleme yapacağım

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Ne istemez bir sfli diyoduk en son...
    Az önce tavananna'ya cevap yazarken geldi aklıma
    Mesela bir düğünde zorla kaldırılıp oynamayı sevmiyorum...
    Biri beni kaldırmaya geliyor yok diyorum yanımdaki bütün aile bireyleri kalk kalkk..
    Kimi çantamı alıyor masaya koyuyor diğeri bir yandan çekiyor biri surat yapıyor...
    Deli oluyorum da

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Ama aslında ben başkalarının ne düşündüğünü pek önemsemem...
    Yani ne bileyim...
    Aslında sf tam olarak başkaların ne düşündüğünü düşünmekten ortaya çıkıyor...
    Ya anlatamıyorum
    Neyse boşverelim

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Bir de şey var ama bu genel bir durumdur herhalde :S
    Mesela ben dışarı çıkacağım zaman görünüşümde en ufak bir pürüz olun istemem...
    Saçlarım, kıyafetim vs...
    Bu güzellik anlamında değil...
    Yani süslenip çok güzel olmak anlamında değil...
    Öyle oldğu zaman sanki herkes bana bakıyormuş gibi oluyor sanki herkes benimle dalga geçiyormuş gibi oluyor.
    Başkaları öyle düşünüyor diye de ne rahat olabiliyorum ne huzurlu :S
    olumlu sosyal imaj gereksinimi işte bu dediğin şey... başkaları tarafından algılanma durumu yani... başkalarının düşüncelerinin önem kazandığı durumlardır... görünüşün, davranışın, becerilerini toplum önünde sergileyişin.... bu durumlarda hep başkalarının düşüncelerini sorgularsın... acaba onların gözünde nasılım.... yada yazında yazdığın gibi onlar tarafından olumsuz olarak algılanacağım... gibi

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Bir de şey var ama bu genel bir durumdur herhalde :S
    Mesela ben dışarı çıkacağım zaman görünüşümde en ufak bir pürüz olun istemem...
    Saçlarım, kıyafetim vs...
    Bu güzellik anlamında değil...
    Yani süslenip çok güzel olmak anlamında değil...
    Öyle oldğu zaman sanki herkes bana bakıyormuş gibi oluyor sanki herkes benimle dalga geçiyormuş gibi oluyor.
    Başkaları öyle düşünüyor diye de ne rahat olabiliyorum ne huzurlu :S

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Evet therapy aynen öyle...
    Ben istemediğim halde ısrar ediliyor..
    Tamam beni sevdiklerinden aralarında olmamı istiyorlar ama sadece bunu düşünüyorlar...
    Onları kırmamak için ben de kabul ediyorum :?
    Hiç rahat olamıyor insan :?
    evet buda ciddi bir rahatsızlık verici durum betül.... kendimizin rahat edeceği ortam gereksinimimiz var.... kaygılarımızın depreştiği yerlerde olmak çok kötü gerçekten...

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Evet therapy aynen öyle...
    Ben istemediğim halde ısrar ediliyor..
    Tamam beni sevdiklerinden aralarında olmamı istiyorlar ama sadece bunu düşünüyorlar...
    Onları kırmamak için ben de kabul ediyorum :?
    Hiç rahat olamıyor insan :?

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    O istemediği halde zorla bir ortama sokulmasını istemez....

Bir tek bu geldi aklıma şimdilik :roll:

evet bak bu konu benimde aklımda dolaşıyordu betül.... özkontrol gereksinimine giriyor sanırım bu.... başkaları tarafından yönlendirilmeme durumu yani... :roll:

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    O istemediği halde zorla bir ortama sokulmasını istemez....

Bir tek bu geldi aklıma şimdilik :roll:

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    evet kendin düşün kendin yaz konumunda olduğuma göre ihtiyaç kısmını bitirdiğime göre maruz kalınmak istenilmeyen durumlar kısmına başlayabilirim.... bir sf li neyin olmasını istemez..... bunu yazalım şimdi....

Leave a comment:

• zerrin35
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Metin06
    Orjinal yazı sahibi: zerrin35
    Öncelikle şunu belirtmek isterimki tarlaya atmış olduğunuz tohumlardan kendime pay çıkardım ve bende sanırım bir sfyim :roll:

Tamam panik atak olduğumu biliyordumkii uzun bir zaman ilaç tedavisile bunu atlatmış bulunuyorum çok şükür...

Şimdi sfli olan arkadaşlara yaşadıklarımı anlatacam ve benimde bu gruba girip girmediğmi siz karar verin...

:arrow: Her şeyden önce yanlızlığı tercih ediyorum,
    :arrow: İnsan içine girdiğim zaman kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum ve kolay kolay arkadaşlık ortamı kuramıyorum
    :arrow: Bir tartışma ortamında bulunduğum zaman özelliklede tartışan kişi ben isem söyleyecek olduğum kelimeler boğazımda düğümlenip kalıyor ayrıca o tartışma anında müthiş derecede titreme ve terleme meydana geliyor
    :arrow: En yakın arkadaşım bana derdini anlatmış dahi olsa ona nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum,resmen dilim tutuluyor...

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazacağım...şimdi siz söyleyin bana bende sfmiyim :?:
    evet zerrin arkadaşım bunlar bende de var.. ve bi yerde bunları yaşarsam insanlar beni yanlış değerlendiriyor.. titreme terleme kalp atışları ateş basması.. o anda kafamın dağılması sözcükleri kelimeleri biraraya getirmede güçlük çekiyorum konuşmak istiyorum ama olmuyor.. bide sevilen bi kişiyim konuşma sırası sanki bedeymiş gibi atılıyorum ama yok tıkanıyorum.. bu yüzden hayatım bi zindan.. birde şu var acap yanlış söylersem saçmalarsam unutursam.. en iyisi susmak.. ve yalnız gezmek.. çok sıkıldım bundan...
    Peki sen sfmisin :?:

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Öyle ama...
    Moralim bozuk olduğunda arayacak o kadar az kişi var ki....
    Benim doğum günümde yüzüme bile bakmadı o arkadaşlarım ki hiçbir sorun yokken...
    Bu sadece basit bir örnek tabi ki....
    O kadar önemlilerdi ki benim için...
    Ama değiller artık...
    Ona üzüüyorum işte...
    Kişmseye güvenim kalmadı...
    Bir de şu haberleri izleyince...
    Kimseye hiçbir anlamda güvenim kalmadı...
    Gereğinnden fazla duygusallaştım, ilgi, anlayış bekliyorum...
    Ben mi ince düşünüyorum acaba diyorum...
    evet sen ince düşünüyorsun.... arkadaşlarından bazı şeyler bekliyorsun... ama o beklentilerini arkadaşların karşılamıyorlar.... bu durum elbette rahatsız edicidir.... ilgi duyulma gereksinimi karşılanması gerekir... ama bu ilgiyi ortadan kaldıracak bir kaçınma içine girmişsen onlarda farklı düşünebilirler betül....

mesela bizden rahatsız oluyor ondan bizden uzak duruyor diye düşünebilirler.... ve bu yüzden sana istemeselerde ilgilerini kesebilirler.... :roll:

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Öyle ama...
    Moralim bozuk olduğunda arayacak o kadar az kişi var ki....
    Benim doğum günümde yüzüme bile bakmadı o arkadaşlarım ki hiçbir sorun yokken...
    Bu sadece basit bir örnek tabi ki....
    O kadar önemlilerdi ki benim için...
    Ama değiller artık...
    Ona üzüüyorum işte...
    Kişmseye güvenim kalmadı...
    Bir de şu haberleri izleyince...
    Kimseye hiçbir anlamda güvenim kalmadı...
    Gereğinnden fazla duygusallaştım, ilgi, anlayış bekliyorum...
    Ben mi ince düşünüyorum acaba diyorum...

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Ben teşekkür ederim therapy

Evet yanımda olacak birilerini arıyorum...
    Güvenebileceğim birilerini..
    Bakıyorum arkadaşım dediğim kişilerin çoğu boş...
    Gördüğüm örneklerden onlara pay biçiyorum...
    Arkadaşlığı bırak tanıdık bile denemez bazılarına...
    Ki çok yakın diye kendimi kandırdığım kişiler...
    öyle düşünme ya.... neden böyle düşünüyorsun ki...

Leave a comment:

İşleniyor...
X