Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi belirtileri nedir... ( taslak hazırlığı )

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Ben hiç yalnız olduğumu düşünmüyorum
    Hiçbir zaman kapılmadım o duyguya..
    Aman Allah göstermesin zaten...

Ama karşımdakierin anlayışsız olduğunu çok düşünüyorum :evil:
    D&uuml;ş&uuml;nme...<br />D&uuml;ş&uuml;nme, kim anlamış ki sen anlayasin b&ouml;yle...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BetulUmut
      Ben hiç yalnız olduğumu düşünmüyorum
      Hiçbir zaman kapılmadım o duyguya..
      Aman Allah göstermesin zaten...

Ama karşımdakierin anlayışsız olduğunu çok düşünüyorum :evil:
      anlaşılamama duygusu yaşamışsın o zaman... ben yalıtılmışlığı ve yanlızlığı çok yaşadım....

Yorum

Hem de nasıl...
        Bugün dışarı çıkmam lazım ama yanımda biri olması lazım ya...
        Annem diyor ki ne kadar tembelsin..
        Ya ne alakası var tembellikle..
        Tembel olsam hiç gitmem...
        Ben yanımda birini istiyorum sadece ama yok...
        D&uuml;ş&uuml;nme...<br />D&uuml;ş&uuml;nme, kim anlamış ki sen anlayasin b&ouml;yle...

Yorum

Hem de nasıl...
          Bugün dışarı çıkmam lazım ama yanımda biri olması lazım ya...
          Annem diyor ki ne kadar tembelsin..
          Ya ne alakası var tembellikle..
          Tembel olsam hiç gitmem...
          Ben yanımda birini istiyorum sadece ama yok...
          güvensizlikte bir duygu mesela güvensizlikte yaşıyoruz evet....

anlaşılamama çok yıpratıcı bir duygu.... gerçekten istenmiyen bir durum... anlaşılmama yaşandığında nedensiz suçlamalar başlıyor... yok tembelsinde ondan yapıyorsun.... işine böyle kolay geliyor... gibi....

Yorum

Şüphe de çok oluyor aslında...

Yorum

Şüphe de çok oluyor aslında...
              emin olamama durumu.... evet buda doğru bir duygu... insan ilişkilerinde emin olamıyoruz.... ne düşündüklerinden.... onlara nasıl etki bıraktığımızdan....

Yorum

Daha bulamıyorum öğretmenimmmm

Yorum

Daha bulamıyorum öğretmenimmmm
                  yaşadıkca bulacağız.... acalesi yok betül.... günlük yaşantılarımızdan esinlenelerek yazalım bu konuyu... mesela bu gün yaşadığın duyguları düşün....

Yorum

Hmm.. Düşünelim bakalım...
                    Bugün hava çok sıcaktı ben de saçlarımı öylesine toplayıp çıktım..
                    Hem terledim hem de bir ara rüzgar geldi falan derken saçlarım kesin dağıldı çok kötü diye inanılmaz huzursuzdum...

Bir de okulda son günümdü bugün...
                    Geleceğiz diyoruz biz çok duydyuk havasında şeyler söylüyorlar...
                    Tamam hep öyle olur ama belki biz geleceğiz nereden biliyorlar..
                    İnsanın şevkini kırıyorlar...

Ben okulda görüştüğüm arkadaşlarımla birkaçı dışında diğerleriyle görüşme istemiyorum.
                    Bunları diek yüzlerine söyleyemem tabi ama görüşmelere falan gitmek isteiyorum.
                    Ama bu sefer de üzülüyorum...
                    Çnkü onlar beni sevdikleri için beni çağırıyorlar.
                    Hatta ben ayarlıyorum çoğunu..
                    Ama mutlaka bir şey bulup gitmiyorum.
                    Sonra da dediğim gibi üzülüyorum....
                    Ama gitmek de istemiyorum...

Ben sirek olay anlattım galiba therapy

Yorum

terapy25--- lütfen bna da yardımcı olur musun?..içe dönük tamamen dısa kapalı,alıngan,cabuk küsen insanlar zamanla acılabilir mi sosyal kendine güvenen bireyler haline gelebilir mi? bunun için yardım gerekli midir? yoksa degişmeyen bişey mididr kişinin yapısıylamı ilgilidr

şimdiden tşk ederm

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ilke--
                        terapy25--- lütfen bna da yardımcı olur musun?..içe dönük tamamen dısa kapalı,alıngan,cabuk küsen insanlar zamanla acılabilir mi sosyal kendine güvenen bireyler haline gelebilir mi? bunun için yardım gerekli midir? yoksa degişmeyen bişey mididr kişinin yapısıylamı ilgilidr

şimdiden tşk ederm
                        kişiliğine oturmuş ise değiştirmek zordur.... ama imkansız değildir... elbet değiştirilir.... kendi kendine değiştirme çabaları ile zor sonuçlara ulaşılır.... uzman yardımı ile değişme süreci ciddi hız kazanır....

Yorum

Fobiler ve SFin doğurduğu neticeler Hk.

Sn.Therapy25 arkadaşım,

1- SF terapisi çalışmalarınızın başlangıcında Sosyal fobinin belirtileri yerine, Sosyal fobi nedir sualini sormakla işe başlamanızın daha uygun olacağını zannetmekteyim. Çünkü yaşlanmanın belirtileri, veya fiziki bir hastalık olan bel fitığının belirtileri, sebeb göstermeksizin sıralandırdırılabilir. SF’in belirtilerinin ise ne sebeble ortaya çıktığını açıklamadıkça sıralamak mümkün olamaz.

2- Çalışmalarınızda faydalı olablir kanısıyle nette bulduğum bir yazının kopyasını aşağıda sunmaktayım, Bu kısa yazıda, zannımca FB hakkında herşey (SF’in yarattıkları dahil ) yeterince açıklanabilmiştir.

Fobiler: Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir.

Sosyal fobi: Sosyal endişe duyan bireyler diğerlerinin kendilerini yargıladığı ve negatif değerlendirdiği düşüncesi ile yetersizlik, aşağılanmışlık hisseder ve hayal kırıklığına uğrar. Yabancılarla tanışmaktan, tanımadıklarının yanında konuşmaktan veya hareket etmekten rahatsızlık duyarlar dolayısıyla yalnızlığa sığınırlar.

Bu bireyler tanımadıkları insanlarla karşılaşma ya da başkaları tarafından gözlemlenme ihtimalini düşünerek, belirgin ve sürekli bir korku duyarlar. Çekindikleri bu toplumsal durumla karşılaşmak, onlarda korku ve kaygı doğurur. Buna bağlı olarak yoğun fiziksel yakınmalar da yaşarlar; bireylerde terleme, çarpıntı, yüz kızarması, titreme ve soğuk-sıcak basması gözlenir. Sosyal fobisi olanlar eleştiriye karşı aşırı duyarlıdır, kendilerine güvenemez, sosyal ilişki kurmayı başaramaz ve girişken olamazlar.

Sosyal fobikler; en çok toplum önünde konuşmak zorunda olduklarında sorun yaşarlar. Konuşma korkusunu; tanıdık kişilerden oluşan küçük bir grup önünde konuşmak, otorite konumundaki (patron, öğretmen, müdür vb.) kişilerle görüşmek, sosyal toplantılara katılmak, toplulukta yemek yemek, telefonla konuşmak gibi korkular takip eder.

İyi günler dilerim, U34
                          Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Hmm.. Düşünelim bakalım...
                            Bugün hava çok sıcaktı ben de saçlarımı öylesine toplayıp çıktım..
                            Hem terledim hem de bir ara rüzgar geldi falan derken saçlarım kesin dağıldı çok kötü diye inanılmaz huzursuzdum...

Bir de okulda son günümdü bugün...
                            Geleceğiz diyoruz biz çok duydyuk havasında şeyler söylüyorlar...
                            Tamam hep öyle olur ama belki biz geleceğiz nereden biliyorlar..
                            İnsanın şevkini kırıyorlar...

Ben okulda görüştüğüm arkadaşlarımla birkaçı dışında diğerleriyle görüşme istemiyorum.
                            Bunları diek yüzlerine söyleyemem tabi ama görüşmelere falan gitmek isteiyorum.
                            Ama bu sefer de üzülüyorum...
                            Çnkü onlar beni sevdikleri için beni çağırıyorlar.
                            Hatta ben ayarlıyorum çoğunu..
                            Ama mutlaka bir şey bulup gitmiyorum.
                            Sonra da dediğim gibi üzülüyorum....
                            Ama gitmek de istemiyorum...

Ben sirek olay anlattım galiba therapy
                            olay anlatmış olman içinde duyguları barındırmıyacağı anlamına gelmez... mesela bu durumlarda üzüntü duygun yoğun olarak ortaya çıkar... sorumluluğunu yerine getirememe duygun ortaya çıkar... kaçınma duyumu yaşıyor olabilirsin... ondan katılmak istemiyorsundur.... yada o sosyal aktivitenin yükü sana ağır gelebilir... yetersizlik duyumluyor olabilirsin....

tabi duyguları kendi içinde yaşayan sensin... ne yaşadığını en iyi bilecek olanda sensin.... hislerimizi doğru adlanadırabilirsek doğru çözümlere daha kolay yaklaşırız...

tşk ederim betül.... bu konuya çok önem veriyorsun

Yorum

Re: Fobiler ve SFin doğurduğu neticeler Hk.

Orjinal yazı sahibi: Umut34
                              Sn.Therapy25 arkadaşım,

1- SF terapisi çalışmalarınızın başlangıcında Sosyal fobinin belirtileri yerine, Sosyal fobi nedir sualini sormakla işe başlamanızın daha uygun olacağını zannetmekteyim. Çünkü yaşlanmanın belirtileri, veya fiziki bir hastalık olan bel fitığının belirtileri, sebeb göstermeksizin sıralandırdırılabilir. SF’in belirtilerinin ise ne sebeble ortaya çıktığını açıklamadıkça sıralamak mümkün olamaz.

2- Çalışmalarınızda faydalı olablir kanısıyle nette bulduğum bir yazının kopyasını aşağıda sunmaktayım, Bu kısa yazıda, zannımca FB hakkında herşey (SF’in yarattıkları dahil ) yeterince açıklanabilmiştir.

Fobiler: Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir.

Sosyal fobi: Sosyal endişe duyan bireyler diğerlerinin kendilerini yargıladığı ve negatif değerlendirdiği düşüncesi ile yetersizlik, aşağılanmışlık hisseder ve hayal kırıklığına uğrar. Yabancılarla tanışmaktan, tanımadıklarının yanında konuşmaktan veya hareket etmekten rahatsızlık duyarlar dolayısıyla yalnızlığa sığınırlar.

Bu bireyler tanımadıkları insanlarla karşılaşma ya da başkaları tarafından gözlemlenme ihtimalini düşünerek, belirgin ve sürekli bir korku duyarlar. Çekindikleri bu toplumsal durumla karşılaşmak, onlarda korku ve kaygı doğurur. Buna bağlı olarak yoğun fiziksel yakınmalar da yaşarlar; bireylerde terleme, çarpıntı, yüz kızarması, titreme ve soğuk-sıcak basması gözlenir. Sosyal fobisi olanlar eleştiriye karşı aşırı duyarlıdır, kendilerine güvenemez, sosyal ilişki kurmayı başaramaz ve girişken olamazlar.

Sosyal fobikler; en çok toplum önünde konuşmak zorunda olduklarında sorun yaşarlar. Konuşma korkusunu; tanıdık kişilerden oluşan küçük bir grup önünde konuşmak, otorite konumundaki (patron, öğretmen, müdür vb.) kişilerle görüşmek, sosyal toplantılara katılmak, toplulukta yemek yemek, telefonla konuşmak gibi korkular takip eder.

İyi günler dilerim, U34
                              sosyal fobi tanımı sf belirtileri ile yapılıyor abi.... daha rahatsızlığımı tam bilmediğim zamanlarda ben sf nedir çekingen kişilik bozukluğu nedir bunu anlatan kısa bir yazı okumuştum... tabi bu okuduğum yazı ile tam emin olamamıştım... biraz beni anlatıyordu gibi geliyordu... ama açılımsız kısa bir yaz olduğu için acaba diyordum, olabilirmiyim.... genel kapsamlı belirtileri ele aldığımızda eğer sf li bir insan bu yazıyı okursa o yazıda kendini görebilir diye düşünüyorum.... sf tanısının çok yönleri var.... farklı açılardan incelenen bir rahatsızlık bu... bunları teker teker keşfetmek ve yazılı anlatıma dökmek güzel sonuçlar verir diye düşünüyorum.... ama katılım istediğim ölçüde olmuyor.... o beni üzüyor....

yorumun için tşk ederim abi.... bu yazıyı ayrı başlıkta sf nedir diye yayımlamak istiyorum.... ayrı bir başlık olarak yazarsak daha güzel olur

Yorum

Sf ile yaşadığımız duygular başlığına gelmişsiniz sanırım ..

zaman içinde ; en sık ya da en sürekli duygularımı yazmaya çalışayım ben de ..

Sosyal Ortamlardaki Hisler :

- Suçluluk - en ufak bir hata yapsanız kişilere karşı çok fazla etki bırakıyor kendinizde ..
                                - Sıkışmışlık - orada rahat değilsiniz , ama başka bir yere gidemiyorsunuz ..
                                - Ait Hissedememe - kendini grubun doğal bir parçası olarak konumlandıramamak ..
                                - Boşluk duygusu - sanki anlatacak hiçbirşeyiniz yok .. paylaşacak birşey yok ..
                                - Anlaşılmama - genelde kişiler neden olduğunuz kişi gibi davrandığınızı anlayamıorlar .. onlar için gayet doğal birşey ..
                                - Kaçma İsteği - birşey olsa da sıvışsam hissi
                                - Kolay Kopamama Tabi Olma - Genelde başınabuyruk davranmanıza rağmen , ortamdan çıkmayı engelleyici bir his te yaşanıyor .. sanki çıkarsanız tekrar uyum sağlamanız zor ..
                                - Özgür Olma İsteği - sanırım birine ya da gruba tabi olduğunuzda başınıza neler gelebilecei tam kontrolünüzde olmadığından bir huzursuzluk hissediliyor .. söz vermek istemiorsunuz .. herşeyin sizin kontrolünüzde olması daha güvenli .. yukarıda sizler de bahsetmişsiniz bundan ..
                                - Değerszilik duygusu - ortama bağlı olarak değişen , kolay tetiklenebilen bir duygu , bir sf li için ..

Yalnızken Hissettiklerim :

- Yalnızlık Duygusu - yapayalnız olmamama( 3 ma rağmen , tek başıma kaldığımda bastıran bir his .. bir korku belki ..
                                - Sosyal Depresyon - bunu şimdi uydurdum , yani sosyal ortamlarda , iletişimde bir huzur mutluluk umudu olmaması gibi bir his ..
                                - Yakın gelecekteki Ortamlarla ilgili huzursuzluk hisleri ..

Yorum

İşleniyor...
                                X