Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi belirtileri nedir... ( taslak hazırlığı )

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Guest's Avatar
    Guest replied
    evet arkadaşlar belirtileri yazarken farkındalığımızın eksik olduğunu farkettim.... daha sistematik olarak belirtileri ortaya koymanın zamanı geldi...

rahatsızlığımızın fizyolojik boyutu var... bedenimizde titreme veya yüzde kızarma gibi...

rahatsızlığımızın duygusal boyutu var... yoğun anksiyete yaşamak gibi...

rahatsızlığımızın davranışsal boyutu var.... kaçınma güvenli ortamlar arama, donuklaşma gibi,

rahatsızlığımızın inanış boyutu var, "kimse beni eleştirmesin, eleştirilirsem kusurlarla dolu bir insan olduğumun bir göstergesi olur" gibi.

rahatsızlığımızın güdüsel boyutu var... nevrotik ihtiyaçlarımız ( çevremin bana anlayışla yaklaşmasına muhtacım gibi ) ve bunu karşılamada yetersiz donanıma sahip olduğumuz için bu gereksinimleri yoğun bir şekilde içimizde hissetmek gibi....

rahatsızlığımızın bilişsel boyutu var.. olan biteni yorumlama şeklimiz yani... bir kişinin bize ilgi göstermediği zaman "beni değerli bulmuyor" şeklinde yorumladığımız gibi....

rahatsızlığımızın beyinde bulunan mekanizmalarla ilgisi var. tehlikeye karşı uyaran mekanizmamızın doğal yapısını aşan bir şekilde çalışması gibi.....

sınıflandırarak daha geniş bir alana adım atalım arkadaşlar....

Leave a comment:

• rugovali
    replied
    mesela yoğun anksiyete oluşuyo bende. anksiyetenin tüm belirtileri.

bu na benzer bi konu bi forumda açmıştım şöle anketi manketli, anksiyete, kızarma, ve çarpıntı belirtileri baya bi fazlaca

Leave a comment:

• BetulUmut
    replied
    Ben de bu sitede okuduklarımdan yola çıkarak sfli olduğumu düşünüyorum
    Anksiyete var o doktor tasdikli
    Bu yazdıklarım da sf belirtisi sanıyorum :?

:arrow: Biriyle konuşurken, istemediğim şeyleri söylüyorum.
    Ama düşünerek değil yani birden ağzımdan çıkıyor.
    :arrow: Rahat olmaya çalışıyorum ama bunu düşündükçe daha çok kasılıyorum :?

Aklıma gelenler bunlar...
    Geldikçe yine yazarım

Leave a comment:

• Metin06
    replied
    Orjinal yazı sahibi: zerrin35
    Öncelikle şunu belirtmek isterimki tarlaya atmış olduğunuz tohumlardan kendime pay çıkardım ve bende sanırım bir sfyim :roll:

Tamam panik atak olduğumu biliyordumkii uzun bir zaman ilaç tedavisile bunu atlatmış bulunuyorum çok şükür...

Şimdi sfli olan arkadaşlara yaşadıklarımı anlatacam ve benimde bu gruba girip girmediğmi siz karar verin...

:arrow: Her şeyden önce yanlızlığı tercih ediyorum,
    :arrow: İnsan içine girdiğim zaman kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum ve kolay kolay arkadaşlık ortamı kuramıyorum
    :arrow: Bir tartışma ortamında bulunduğum zaman özelliklede tartışan kişi ben isem söyleyecek olduğum kelimeler boğazımda düğümlenip kalıyor ayrıca o tartışma anında müthiş derecede titreme ve terleme meydana geliyor
    :arrow: En yakın arkadaşım bana derdini anlatmış dahi olsa ona nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum,resmen dilim tutuluyor...

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazacağım...şimdi siz söyleyin bana bende sfmiyim :?:
    evet zerrin arkadaşım bunlar bende de var.. ve bi yerde bunları yaşarsam insanlar beni yanlış değerlendiriyor.. titreme terleme kalp atışları ateş basması.. o anda kafamın dağılması sözcükleri kelimeleri biraraya getirmede güçlük çekiyorum konuşmak istiyorum ama olmuyor.. bide sevilen bi kişiyim konuşma sırası sanki bedeymiş gibi atılıyorum ama yok tıkanıyorum.. bu yüzden hayatım bi zindan.. birde şu var acap yanlış söylersem saçmalarsam unutursam.. en iyisi susmak.. ve yalnız gezmek.. çok sıkıldım bundan...

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Öncelikle şunu belirtmek isterimki tarlaya atmış olduğunuz tohumlardan kendime pay çıkardım ve bende sanırım bir sfyim :roll:

Tamam panik atak olduğumu biliyordumkii uzun bir zaman ilaç tedavisile bunu atlatmış bulunuyorum çok şükür...

Şimdi sfli olan arkadaşlara yaşadıklarımı anlatacam ve benimde bu gruba girip girmediğmi siz karar verin...

:arrow: İnsan içine girdiğim zaman kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum ve kolay kolay arkadaşlık ortamı kuramıyorum
    :arrow: Bir tartışma ortamında bulunduğum zaman özelliklede tartışan kişi ben isem söyleyecek olduğum kelimeler boğazımda düğümlenip kalıyor ayrıca o tartışma anında müthiş derecede titreme ve terleme meydana geliyor
    :arrow: En yakın arkadaşım bana derdini anlatmış dahi olsa ona nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum,resmen dilim tutuluyor...

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazacağım...şimdi siz söyleyin bana bende sfmiyim :?:
    hmm sende sf olabilir... :roll: normalde bunlar her insanda vardır... ama anormal boyutta yaşanması sf problemini ortaya çıkarıyor....

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied

bir ölçüde sosyal anksiyeteniz var ama bilemiorum yine de .. şu testi bir deneyin isterseniz .. Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeğine göre yapılmış bir test ..

http://www.psikiyatripsikoterapi.com/testler_8.asp

Leave a comment:

• zerrin35
    replied

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    davranışsal belirtiler :

gözleri kaçırma,

sosyal ortamlardan kaçınma,

katı kesilip kalma,

yerinde dönüt verememe,

konuşmalarda tutukluk, cılız sesin çıkması, ne söyleyeceğini bilememe,

davranışları kontrol edememe

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    fiziksel belirtiler :

terleme,

kontrolsüz kol bacak titremesi,

ense, omuzlar, göğüs kafesi sırt bölgelerinde gerilme,

kollarda ve bacaklarda güçsüzlük,

alın tarafında ağrı,

düşünceleri kontrol edememe..

başka ne olabilir acaba... :roll:

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    ense tarafında kasılma var mesela bende. bedenimin bazı bölgelerinde gerilme de oluyor...

Leave a comment:

• rugovali
    replied
    ne olsun emmi işte insanların içine çıkamıyoz. çıksakta rahat konuşamıyoz. konuşsakta bocalıyoz
    Orjinal yazı sahibi: therapy25
    reguvali bu kadar basit olsa çözümüde bu kadar basit olurdu
    ohoo daha çok belirtiler varda yazmakla bitmez..

bende olan etkilerden 2 tane daha ekliyim.

kızarma

kalp çarpıntısı

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    mesela bende terleme oluyor.... önemli bir işi halletmek için bir daireye gitsem vücudumda terleme oluyor...

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    reguvali bu kadar basit olsa çözümüde bu kadar basit olurdu

Leave a comment:

• rugovali
    replied
    ne olsun emmi işte insanların içine çıkamıyoz. çıksakta rahat konuşamıyoz. konuşsakta bocalıyoz

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    belirtileri daha ayrıntılı ve gruplara ayırarak betimlesek nasıl olur arkadaşlar....

mesela duygusal belirtiler.... fizyolojik belirtiler.... davranışsal belirtiler... bilişsel belirtiler.... güdüsel belirtiler....

bu şekilde başlık başlık yazsak nasıl olur... :roll:

Leave a comment:

İşleniyor...
X