Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi belirtileri nedir... ( taslak hazırlığı )

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

davranışsal belirtiler :

gözleri kaçırma,

sosyal ortamlardan kaçınma,

katı kesilip kalma,

yerinde dönüt verememe,

konuşmalarda tutukluk, cılız sesin çıkması, ne söyleyeceğini bilememe,

davranışları kontrol edememe

Yorum

Öncelikle şunu belirtmek isterimki tarlaya atmış olduğunuz tohumlardan kendime pay çıkardım ve bende sanırım bir sfyim :roll:

Tamam panik atak olduğumu biliyordumkii uzun bir zaman ilaç tedavisile bunu atlatmış bulunuyorum çok şükür...

Şimdi sfli olan arkadaşlara yaşadıklarımı anlatacam ve benimde bu gruba girip girmediğmi siz karar verin...

:arrow: Her şeyden önce yanlızlığı tercih ediyorum,
      :arrow: İnsan içine girdiğim zaman kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum ve kolay kolay arkadaşlık ortamı kuramıyorum
      :arrow: Bir tartışma ortamında bulunduğum zaman özelliklede tartışan kişi ben isem söyleyecek olduğum kelimeler boğazımda düğümlenip kalıyor ayrıca o tartışma anında müthiş derecede titreme ve terleme meydana geliyor
      :arrow: En yakın arkadaşım bana derdini anlatmış dahi olsa ona nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum,resmen dilim tutuluyor...

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazacağım...şimdi siz söyleyin bana bende sfmiyim :?:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: zerrin35
        Öncelikle şunu belirtmek isterimki tarlaya atmış olduğunuz tohumlardan kendime pay çıkardım ve bende sanırım bir sfyim :roll:

Tamam panik atak olduğumu biliyordumkii uzun bir zaman ilaç tedavisile bunu atlatmış bulunuyorum çok şükür...

Şimdi sfli olan arkadaşlara yaşadıklarımı anlatacam ve benimde bu gruba girip girmediğmi siz karar verin...

:arrow: İnsan içine girdiğim zaman kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum ve kolay kolay arkadaşlık ortamı kuramıyorum
        :arrow: Bir tartışma ortamında bulunduğum zaman özelliklede tartışan kişi ben isem söyleyecek olduğum kelimeler boğazımda düğümlenip kalıyor ayrıca o tartışma anında müthiş derecede titreme ve terleme meydana geliyor
        :arrow: En yakın arkadaşım bana derdini anlatmış dahi olsa ona nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum,resmen dilim tutuluyor...

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazacağım...şimdi siz söyleyin bana bende sfmiyim :?:
        bir ölçüde sosyal anksiyeteniz var ama bilemiorum yine de .. şu testi bir deneyin isterseniz .. Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeğine göre yapılmış bir test ..

http://www.psikiyatripsikoterapi.com/testler_8.asp

Yorum

hmm sende sf olabilir... :roll: normalde bunlar her insanda vardır... ama anormal boyutta yaşanması sf problemini ortaya çıkarıyor....

Yorum

evet zerrin arkadaşım bunlar bende de var.. ve bi yerde bunları yaşarsam insanlar beni yanlış değerlendiriyor.. titreme terleme kalp atışları ateş basması.. o anda kafamın dağılması sözcükleri kelimeleri biraraya getirmede güçlük çekiyorum konuşmak istiyorum ama olmuyor.. bide sevilen bi kişiyim konuşma sırası sanki bedeymiş gibi atılıyorum ama yok tıkanıyorum.. bu yüzden hayatım bi zindan.. birde şu var acap yanlış söylersem saçmalarsam unutursam.. en iyisi susmak.. ve yalnız gezmek.. çok sıkıldım bundan...
            bu sitede artık pek görünmeyecem. bazı arkadaşlarım için sadece gircem. benimle ilgili bi düşüncesi ve iletmek istediği olan özelden yazsın.

Yorum

Ben de bu sitede okuduklarımdan yola çıkarak sfli olduğumu düşünüyorum
              Anksiyete var o doktor tasdikli
              Bu yazdıklarım da sf belirtisi sanıyorum :?

:arrow: Biriyle konuşurken, istemediğim şeyleri söylüyorum.
              Ama düşünerek değil yani birden ağzımdan çıkıyor.
              :arrow: Rahat olmaya çalışıyorum ama bunu düşündükçe daha çok kasılıyorum :?

Aklıma gelenler bunlar...
              Geldikçe yine yazarım
              D&uuml;ş&uuml;nme...<br />D&uuml;ş&uuml;nme, kim anlamış ki sen anlayasin b&ouml;yle...

Yorum

mesela yoğun anksiyete oluşuyo bende. anksiyetenin tüm belirtileri.

bu na benzer bi konu bi forumda açmıştım şöle anketi manketli, anksiyete, kızarma, ve çarpıntı belirtileri baya bi fazlaca

Yorum

evet arkadaşlar belirtileri yazarken farkındalığımızın eksik olduğunu farkettim.... daha sistematik olarak belirtileri ortaya koymanın zamanı geldi...

rahatsızlığımızın fizyolojik boyutu var... bedenimizde titreme veya yüzde kızarma gibi...

rahatsızlığımızın duygusal boyutu var... yoğun anksiyete yaşamak gibi...

rahatsızlığımızın davranışsal boyutu var.... kaçınma güvenli ortamlar arama, donuklaşma gibi,

rahatsızlığımızın inanış boyutu var, "kimse beni eleştirmesin, eleştirilirsem kusurlarla dolu bir insan olduğumun bir göstergesi olur" gibi.

rahatsızlığımızın güdüsel boyutu var... nevrotik ihtiyaçlarımız ( çevremin bana anlayışla yaklaşmasına muhtacım gibi ) ve bunu karşılamada yetersiz donanıma sahip olduğumuz için bu gereksinimleri yoğun bir şekilde içimizde hissetmek gibi....

rahatsızlığımızın bilişsel boyutu var.. olan biteni yorumlama şeklimiz yani... bir kişinin bize ilgi göstermediği zaman "beni değerli bulmuyor" şeklinde yorumladığımız gibi....

rahatsızlığımızın beyinde bulunan mekanizmalarla ilgisi var. tehlikeye karşı uyaran mekanizmamızın doğal yapısını aşan bir şekilde çalışması gibi.....

sınıflandırarak daha geniş bir alana adım atalım arkadaşlar....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: therapy25
                    evet arkadaşlar belirtileri yazarken farkındalığımızın eksik olduğunu farkettim.... daha sistematik olarak belirtileri ortaya koymanın zamanı geldi...

rahatsızlığımızın fizyolojik boyutu var... bedenimizde titreme veya yüzde kızarma gibi...

rahatsızlığımızın duygusal boyutu var... yoğun anksiyete yaşamak gibi...

rahatsızlığımızın davranışsal boyutu var.... kaçınma güvenli ortamlar arama, donuklaşma gibi,

rahatsızlığımızın inanış boyutu var, "kimse beni eleştirmesin, eleştirilirsem kusurlarla dolu bir insan olduğumun bir göstergesi olur" gibi.

rahatsızlığımızın güdüsel boyutu var... nevrotik ihtiyaçlarımız ( çevremin bana anlayışla yaklaşmasına muhtacım gibi ) ve bunu karşılamada yetersiz donanıma sahip olduğumuz için bu gereksinimleri yoğun bir şekilde içimizde hissetmek gibi....

rahatsızlığımızın bilişsel boyutu var.. olan biteni yorumlama şeklimiz yani... bir kişinin bize ilgi göstermediği zaman "beni değerli bulmuyor" şeklinde yorumladığımız gibi....

rahatsızlığımızın beyinde bulunan mekanizmalarla ilgisi var. tehlikeye karşı uyaran mekanizmamızın doğal yapısını aşan bir şekilde çalışması gibi.....

sınıflandırarak daha geniş bir alana adım atalım arkadaşlar....

bende hepsi var therapy. :roll:

Yorum

sf olup olmadığımı bilmiyorum ama bende bazen tuhaflıklar yaşıyorum.

- başkalarının benimle alay edeceklerinden korkuyorum ve hep geri çekiliyorum. Onun için suskunum hep ve bir şey söylemiyorum.
                      - bazen saçma sapan konuştuğumu düşünüyorum
                      - kendimi küçük görüyorum başkalarının yanında
                      - kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum
                      - konuşmakta güçlük çekiyorum ailem ve arkadaşlarımla bile doğru dürüst konuşamıyorum.
                      - biri benden bir şey istediği zaman, yanlış yapmaktan çok korkuyorum ve korkuğum için de yanlış yapıyorum :?
                      - derdimi anlatamıyorum, içime atıyorum
                      ama yinede şükür buraya yazabildim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: deli_
                        sf olup olmadığımı bilmiyorum ama bende bazen tuhaflıklar yaşıyorum.

- başkalarının benimle alay edeceklerinden korkuyorum ve hep geri çekiliyorum. Onun için suskunum hep ve bir şey söylemiyorum.
                        - bazen saçma sapan konuştuğumu düşünüyorum
                        - kendimi küçük görüyorum başkalarının yanında
                        - kendimi ifade etmekte güçlük çekiyorum
                        - konuşmakta güçlük çekiyorum ailem ve arkadaşlarımla bile doğru dürüst konuşamıyorum.
                        - biri benden bir şey istediği zaman, yanlış yapmaktan çok korkuyorum ve korkuğum için de yanlış yapıyorum :?
                        - derdimi anlatamıyorum, içime atıyorum
                        ama yinede şükür buraya yazabildim
                        sosyal fobi olabilirsin.... bunlar sf lerde olan şeyler....

Yorum

arkadaşlar konuyu genelden özele doğru alalım....

konumuz sf li birey nelere ihtiyaç duyar.... güdüsel belirtileri bir ortaya kayalım ilk...

mesela arkadaş guruplarına sahip olma gereksinimi yaşar.... insanları tarafından kabul görme ihtiyacı vardır.... ben başlattım siz devam edin...

Yorum

İlgiye çok ihtiyaç duyar.. İlgi görmediğinde kendisini değersiz hisseder..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: therapy25
                              arkadaşlar konuyu genelden özele doğru alalım....

konumuz sf li birey nelere ihtiyaç duyar.... güdüsel belirtileri bir ortaya kayalım ilk...

mesela arkadaş guruplarına sahip olma gereksinimi yaşar.... insanları tarafından kabul görme ihtiyacı vardır.... ben başlattım siz devam edin...
                              Therapy böyle demişsin ama herhalde katılmak isteniyor fakat ifade edilemiyor...
                              Yani ben öyleyim en azından :roll:
                              D&uuml;ş&uuml;nme...<br />D&uuml;ş&uuml;nme, kim anlamış ki sen anlayasin b&ouml;yle...

Yorum

Annem beni hiç anlamıyor bu konuda
                                Bir şey alınacak mesela marketten ya da çarşıya çıkılması lazım...
                                Bana söylüyor...
                                Ben yapmak istemeyinde gitmek istemeyince de olayı tembelliğe bağlıyor...
                                Hiç düşünmüyor acaba neden diye...

Ya da arkadaşlarla toplanılacak mesela...
                                Daha önce bahsetmiştim ya mutlaka benim oturduğum yere yakın arkadaşım olması lazım benim de oraya gitmem için..
                                Yok diyorum ben tek gelemem...
                                Aman işte niye gelemezsin... Off sen de Betüş... Ne olacak işte...
                                Sürekli üsteliyorlar ve yanlış tavır sergiliyorlar...

Yorum

İşleniyor...
                                X