Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi ve sosyal tecrübesizlik...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sosyal fobi ve sosyal tecrübesizlik...

sosyal fobili bireyler adından da anlaşıldığı gibi sosyal olaylarda bek etkinlik içine giremezler.... bu uzak kalış sosyal tecrübesizliği beraberinde getirir.... sosyal tecrübe azlığı daha asosyal olmaya iter sf li bireyi....

sosyal yapıya sahip insanların çekinmediği ve aklına getirmediği noktalarda sf li bireyler ciddi kaygılar yaşar.... bu kaygıların yersiz olduğunu sosyal insanlar farkeder... sf liler rahatsızlığını neslen bir gözlem ile bakamadıkları için bunu farkedemezler....

sosyal tecrübesizlik sonucu özgüvende ciddi azalmalar yaşanır...iletişim ve sosyal etkileşim ve paylaşım süreçlerinde sosyal fobiler ciddi zorluk yaşar.... iç dünyalarında oluşturdukları engeller yüzünden sosyal deneyim kazanmak ciddi ölçüde zorlaşır....

sosyal tecrübesizlik ve bu tecrübe kapısını kapatan kaygılarla oluşan kaos ile sosyal fobili bireyler yanlış anlayışlar, inanışlar ve hayat görüşü geliştirirler.... bu görüşler sosyal insanların oluşturduğu sağlıklı görüşlerden kimi yerde çok sapkın, kimi yerde çok zarar verici, kimi yerde ise yapılması imkansız kusursuzluk taşır....

sosyal tecrübesizlik ile ne yapacağını kestiremeyen sosyal fobili bireylerin insan içine karışması aşılması zor bir engel gibi durur onların karşısında... nasıl davranacağını bilememe durumunu yoğun yaşayan sosyal fobili bireylerin sosyalleşmekten elini eteğini çekmesi daha kolay bir iş diye karşısında durur..... bu kaçınmalar gerçek anlamda tecrübe fırsatlarını da ortadan kaldırır....

bu kısır döngüyü kırmak mümkündür.... uzman yardımı ile kırılabilir...

Aynen böyle şeyler oluyor
    D&uuml;ş&uuml;nme...<br />D&uuml;ş&uuml;nme, kim anlamış ki sen anlayasin b&ouml;yle...

Yorum

Re: sosyal fobi ve sosyal tecrübesizlik...

Orjinal yazı sahibi: therapy25
      sosyal fobili bireyler adından da anlaşıldığı gibi sosyal olaylarda bek etkinlik içine giremezler.... bu uzak kalış sosyal tecrübesizliği beraberinde getirir.... sosyal tecrübe azlığı daha asosyal olmaya iter sf li bireyi....

sosyal yapıya sahip insanların çekinmediği ve aklına getirmediği noktalarda sf li bireyler ciddi kaygılar yaşar.... bu kaygıların yersiz olduğunu sosyal insanlar farkeder... sf liler rahatsızlığını neslen bir gözlem ile bakamadıkları için bunu farkedemezler....

sosyal tecrübesizlik sonucu özgüvende ciddi azalmalar yaşanır...iletişim ve sosyal etkileşim ve paylaşım süreçlerinde sosyal fobiler ciddi zorluk yaşar.... iç dünyalarında oluşturdukları engeller yüzünden sosyal deneyim kazanmak ciddi ölçüde zorlaşır....
      s
      sosyal tecrübesizlik ve bu tecrübe kapısını kapatan kaygılarla oluşan kaos ile sosyal fobili bireyler yanlış anlayışlar, inanışlar ve hayat görüşü geliştirirler.... bu görüşler sosyal insanların oluşturduğu sağlıklı görüşlerden kimi yerde çok sapkın, kimi yerde çok zarar verici, kimi yerde ise yapılması imkansız kusursuzluk taşır....

sosyal tecrübesizlik ile ne yapacağını kestiremeyen sosyal fobili bireylerin insan içine karışması aşılması zor bir engel gibi durur onların karşısında... nasıl davranacağını bilememe durumunu yoğun yaşayan sosyal fobili bireylerin sosyalleşmekten elini eteğini çekmesi daha kolay bir iş diye karşısında durur..... bu kaçınmalar gerçek anlamda tecrübe fırsatlarını da ortadan kaldırır....

bu kısır döngüyü kırmak mümkündür.... uzman yardımı ile kırılabilir...
      siz de sosyal fobi mi var?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BetulUmut
        Aynen böyle şeyler oluyor
        sosyal fobilerin hepsinde bu var betül...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: destiny89
          vardı diyelim...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: therapy25
            Orjinal yazı sahibi: destiny89
            vardı diyelim...
            nasıl atlattınız peki?

Yorum

sosyal tecrübem çok az evet.insan içine girince resmen beynim CPU nun %100 calısması gibi düşünceler akınına ugruyor ve bunların cıkarımını bile yapamıyorum o düşünceler beni yönlendiriyor ve sonuç hep aynı oluyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: radiance
                sosyal tecrübem çok az evet.insan içine girince resmen beynim CPU nun %100 calısması gibi düşünceler akınına ugruyor ve bunların cıkarımını bile yapamıyorum o düşünceler beni yönlendiriyor ve sonuç hep aynı oluyor.
                anksiyete bilişsel kargaşaya neden olabiliyor.... bu anksiyetenin getirdiği bir semptomdur.... bunu her sosyal fobili bireyler yaşar.... sadece sosyal fobili bireyler değil anksiyöz tüm insanlar yaşar dersek daha doğru olur....

Yorum

bu anksiyete yi nasıl kontrol altına alabiliriz semptomlarının hepsini yaşıyoruz çözüm yolları arıyoruz bunlarla ilgili yazılarınızı bizlerle paylaşırsanız daha da memnun olacagız .

Siz bizden daha iyi konumdasınız sanırım bunu nasıl becerebiliyorsunuz?

yazılarınızı beyeniyorum hepsine cevap yazamasamda okuyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: utangaçkedi
                    bu anksiyete yi nasıl kontrol altına alabiliriz semptomlarının hepsini yaşıyoruz çözüm yolları arıyoruz bunlarla ilgili yazılarınızı bizlerle paylaşırsanız daha da memnun olacagız .

Siz bizden daha iyi konumdasınız sanırım bunu nasıl becerebiliyorsunuz?

yazılarınızı beyeniyorum hepsine cevap yazamasamda okuyorum
                    anksiyete ortaya çıktı mı tamamen kurtulamazsın.... ama onu kontrol altına alıp onunla sorunsuz yaşamasını öğrenebilirsin.... bunun çok yöntemleri var.... bende elimden geldiğince bu yöntemlerde uzmanlaşmaya çalışıyorum... zaman zaman bende kontrol edemiyorum anksiyetik atakları... ama sorun yapmıyorum.... barıştım rahatsızlığımla... barışmalıyızda.... ama % 80 kontrolüm altında tuttabiliyorum....

sorun aslında bizim ona biçtiğimiz mana ve değerde.... hayatımı mahvediyor... işlerimi bunun yüzünden düzgün yapamıyorum dedikce pencesine alır seni bu hastalık.... anksiyete yaşamaya hakkınınb olduğunu düşüneceksin.... ve yaşadığın zamanda keşkelere yer vermiyeceksin... oldu diceksin... iyisi ile kötüsü ile yaşandı geçti diyeceksin....

Yorum

Kontrol altına alabilmenin bir tekniği varmı benim saçma tekniklerim işe yaramıyor daha iyi bir öneriye ihtiyacım var

Yorum

Kontrol altına alabilmenin bir tekniği varmı benim saçma tekniklerim işe yaramıyor daha iyi bir öneriye ihtiyacım var
                        sen hangi teknikleri kullanıyorsun onları söylesene bi bana...

Yorum

mesela nefesimi diyaframdan alıp veriyorum bir ortama girmeden yada misafir gelmişsse, evde spor yapıyorum beyin kimyasal salgılasın diye,terapi kitapları okuyorum bu tip şeyler

Yorum

mesela nefesimi diyaframdan alıp veriyorum bir ortama girmeden yada misafir gelmişsse, evde spor yapıyorum beyin kimyasal salgılasın diye,terapi kitapları okuyorum bu tip şeyler
                            hmm anksiyete tedavisi için çok yöntemler var.... bizzat semptomların çözümüne yönelik olanlarını ben kullandım.... mesela dikkatimi başkalarının düşündüklerine yoğunlaştırma hatası içindeydim.... bu yüzden başkası benim hakkımda ye böyle düşünürse diye evhamlarım vardı... bu beni engelliyordu... başkaları kesin eleştirecek diye elimi kolumu bağlıyordu.... bu durumdan kurtulmak için dikkatimi eğitecek çalışmalar yaptım kendime....

mesela kendi performansım hakkında olumsuz kanılarım vardı.... elimden hatalarla dolu ve kendimi rezil edeceğim işlerin cıktığına inanıyordum... bu inancımı ortadan kaldırmak için kendime özgülüğün olması gerektiğini farkettim.... ben bir bireyim ve benim diğer insanlardan farklı yönlerimin bulunması normal diye davranışlarımın yapısı hakkında olumsuz kanılarımı bir bir kırmaya başladım.... kendi davranışlarımı kendim değerlendirmeye başladım.... ve kendi isteğim doğrultusunda kendimi eyleme güdüledim....

her bir semptom için ayrı ayrı teknikler vardır.... sorunların ne olduğunu bulmak gerekiyor.... ve bunların ayrı ayrı çözümlerine bakmak gerekiyor.... ben bunda başarılı oldum.....

Yorum

alkol kullanan varmı sosyal fobi tribinden dolayı?

Yorum

İşleniyor...
                              X