Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ben neyim? Sorunumu çözemiyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Ben neyim? Sorunumu çözemiyorum

Herkeze merhaba ben 19 yaşında üniversiteye yeni başlayan ama kafamdaki soruları bi türlü çözemeyen biriyim
    Öncelikle yazımın hepsini okursanız ve yardım öneriniz varsa sunarsanız çoook sevinicem

Ben sosyalfobik olup olamadığımı daha tam olarak çözemediğimden sosyal fobiğim diyemiyorum
    Bu yüzden biraz kendimi anlatayım

Ben 1 sene önce geniş bir sosyal çevreye sahiptim,aşırı rahat olmasamda rahat ve kendıme guvenen bırıydım taaaaki bu sene başına kadar

Yavaş yavaş kendimi soyutlamaya başladım insanlardan (Bunda etken boşluk ve esrar içmeyi çoğaltmamdı)

Ama tek sorunun esrar ıcmek oldugunu sanmıyorum cunku yınede asosyalliğe vurmadım kendimi yine dışarı çıktım gezdim ama artık daha seçiciydim her arkadaşımla beraber vakit geçirmezdim (ki sonra çevremde sadece kafa dengim 5-6 arkadaşım kaldı başka kimseyle görüşmek istemedim,yani o arkadaşlarım hariç kimseyle rahat edemedim)

Tabi bu sürede en çok zarar gören derslerim oldu ve sınıfta kaldım
    Sınıfta kalıncada büyük bir boşluğa düştüm tabi,çünkü önümde 7-8 aylık bir boşluk vardı herkez okula gıderken ben gıttıkce okuldan sogudum

İşte sorunlarda böyle yavaş yavaş ortaya çıktı
    Hayatı sorgulamak,kendimi sorgulamak sürekli geleceğe yönelik hayaller kurmak ama hiçbir eylem yapmamak üçgeninde ilerledim
    buraya kadar başımdan neler geçtiğini anlattım şimdide sorunlarımı anlatayım

Ben kendimi toparlamaya karar verdim ve artık bazı şeyler yapmaya başladım
    Mesela boş zamanımı en iyi şekilde değerlendirmek (spor,kişisel gelişim vs)

Ama bu geçen aylarda yaşadıklarım yüzünden şu sıralar sosyal ortamlarda çekingen olmaya başladığımı hissediyorum

Özgüvenimi gittikçe kaybetmeye başladım

Sosyal ortamda birşey konuşacakken eskisi gibi kendime güvenle anlatamıyorum derdimi sesim kısılıyor sanki

Hele hele kızlarla aynı ortamdaysak hareketlerime 5 kat daha fazla dikkat etmeye dikkat ederkende saçmalamaya başladım

Sürekli "şunu yaparsam nolur" "söylesemmi söylemesemmi" gibi çelişkiler düşünmekten eylemsiz biri olmaya başladım
    Mesela bir arkadaşım arar gel dışarı çıkalım der ben gitmeden önce kafamdan binbir düşünce geçirir "gitsemmi? ne konuşcaz? ya yapcak bişey bulamazsak? ya yine çekingen oluverirsem" gibi.. ve 1-2 saat düşünür öyle hareket ederdim

Birde şöyle bir konu var bazı arkadaşlarımın yanında çok rahat oluyorum kendim gibi davranıyorum ama geri kalanlarının yanında birden farklı bi kişiliğe bürünüyorum
    Tabi insanlarda anlamıyor 1 gün önce neşeli konuşkan birinin birden sus pus kalmasına saçma cevaplar vermesine

Ayrıca herşeyi çok kafama takıyorum,biri bişey demiş hemen onu düşünür saatlerce kafa patlatırım

Kendimi yansıtmak istiyorum insanlara yine eskisi gibi hatta eskisinden daha rahat olmak istiyorum (eskidende bi nebze çekingendim bazı konularda ama bu kadar değil)

Ben sosyalfobikmiyim bilemiyorum,bazı ortamlarda çok rahat oluyorum ama bazı ortamlara giderken kafama çok takıp orada saçmalıyorum bir türlü orantıyı tutturamadım gitti

Bu kadar olayları takmak istemiyorum,sürekli kendimi hayatı sorgulamak ve mükemmeliyetçilikten biraz uzaklaşmak istiyorum
    1 senede nasıl bu kadar değiştim onu hiç anlamıyorum

Ama anlamadığım sosyal fobik olan biri heryerde hatta ailesine bile rahat hissetmez kendini diye bilirdim ben peki ben neyim?
    Bazı insanları gözümde büyüttüğüm içinmi onların yanında saçmalıyorum çekingen oluyorum?

Birde gittikçe içki içmeye başladım eğer yakın arkadaşlarımdan biriyle değilsem kesin içip gidiyorum o ortama çünkü içince %50 azalıyor bu kasıntılık çekingenlik

Lütfen yardım edin ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

Anladıgım kadarıyla
    kullandıgın madde zamanla beynindeki kimyasal dengeyi değiştirdiği için kaygı duyguların varmış zaten sende ateşlemişssin şimdi dengeyi tutturmya çalışıyorsun

Bu maddeyi kullandıgın dönemdeki geçici mutluluk farklı oldugunu hissetmek başka boyutun insanıyım ben aştım artık düşüncelerinden dolayı şimdi o ortamların olmadıgı yada kişilerin olmadıgı durumlarda geriliyor ve diğerleriyle payşabileceğin bişiyin olmadıgı duygusuna kapılıp kaçıyorsun zannedersem

yanlışta kurgulamış da olabilirim

yapman gereken bence daha fazla beyin kimyanı benim gibi kalıcı bozmadan sahte mutluluk yaşatan herne madde varsa kullanma derim yolun başındayken terapiye git vakit geçirme sonra çok pişman olmadan

benim en baştan yaptıgım hata bir terapiste gitmeden direk pskyatriste gidip koyun gibi verdiği ilacı içip buna beynimi alıştırmak oldu şimdiki aklım olsaydı doğal yollarla, kişisel gelişim kurslarıyla, terapilerle atlatmaya çalışırdım benden tavsiye benim yapamadıgımı maddi imkanların varsa yapmaya çalış derim pişman olmassın

Yorum

bu yazdıklarının çıktısını al ve bir psikayatriste git okusun sonra vardiği ilaçları düzenli kullan rahatlarsın geçer hastalığın,ama yok ben esarara ve alkole devam dersen 30 yaşında gerzeğin biri olursun.
      geçmiş olsun.

Yorum

Yani arkadaşlarımlayken yaşadığım şeyler özgüven kaybından geliyor öylemi?
        Bonnie son 1 aydır beni en çok sevindiren cümleyi kurdun bana
        Şimdi ne yapmalıyım peki?amaçlarmı belirleyim hayat tarzımımı deiştireyim ne tavsiye edersiniz

Yorum

Evet dedıklerının hepsıne katılıyorum
          Bende çok kafayı takıyorum herşeye
          Mesela bazı insanların yanında rahat edemesemde illaki gitmek istiyorum gitmezsem asosyal olmaya yönelirim diye değişik değişik şeyler düşünüyorum
          Evde oturdummu yok eve kapandım cıkayım cıktımmıda ıstemeden cıkmıs olup keyıf alamıyorum yada ıstemedıgım ınsanların yanına gıdıyorum
          Bunları kafaya takmayarakmı çözmeliyim üstünemi gitmeliyim
          Yoksa şu önümdeki boş zamanı kendımı gelıstırerekmı kullanmalıyım

Yorum

İşleniyor...
          X