Duyuru

Collapse
No announcement yet.

bu da benim hikayem...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• bu da benim hikayem...

merhaba arkadaslar..23 yasindayim universite ogrencisiyim..liseden beri bende bu sosyal fobi belirtilerini yasamaya baslamistim acikcasi bunun bir rahatsizlik oldugunu yeni ogrendim sayilir herzaman kendi karakerimle ilgili bisey oldugunu dusunmustum burdaki hikayeleri okudum kendimi gordum her hikayede gercekten etkilendim ve bende paylasmak istedim kendimi daha rahat hissetcekmisim gibi geldi cunku..

herzaman cok basarali bir ogrenciydim dedigim gibi lisede az cok kendimi yalniz hissediyordum ama asiri deildi bu belirtiler liseyi bitirdim ve hayallerimde olan ingilizce ogretmenligini kazandim okula basladim bolum ogretmenlik oldugu icin surekli sunum yapliyor inglizce olarak ilk baslarda cok kotu deildim cunku biliyodum herkes benim gibiydi fakat sinif gectikce bu sunumlar haftada uc dorte kadar cikti etrafimdaki arkadaslarimin hepsi sunum yaptikca deneyim kazanirken ben dahada kotuye gidiyodum her ciktigimda en kotu benim yine yapamiycam diyordum kendime boyle dusunmenin cok kotu bise oldugunu bile bile bunu dusunuyodum iste ve oylede oluyordu ben yapamadikca dahada kotu oluyordum kendimi izole ettim artik sinifdan kimseyi gormek istemiyordum hep ayni yuzler ve ben yine yapamiycaktim oyle dusunuyordum hep...

ve yapamiyordum yapamiyordum yapamadikcada dahada kotuye gidiyordum artik ikinci sinifi zar zor bitirdim yazili sinavlarin hemen hemen hepsinfden yuksek not almama ragmen sunum notlarim hep dusuk oluyodu okadar haftalar onceden calismama ragmen ve sonuc olarak ben suanda okula ara verdim gitmek istemiyorum asla

bu arada ben kendi memleketimde okuyordum ailem bayan oldugum icin uzaga gondermek istemedi bende cok istemedim gitmek acikcasi ama pismanim ben suanda merkezi yerlestirme puaniyla yatay gecis yaparak baska bir universteye gecis yapmak istiyorum sanki tek basima kendime daha iyi gelecegimi dusunuyorum bunun bana özguven sagliycagini umuyorum arkadaslar sizce bir faydasi olurmu bi tarafdanda nereye gidersem gideyim yine ayni olacakmisim gibi geliyor cok kotu hissediyorum artik kendimi tum sinif okulu bitirip atandi nerdeyse bende okulu bitirsem ataanacagimi dusunuuyorum ama okulu bitiremiyorum ve hayallerime kavusamiyorum arkadaslar napmaliyimm???.

Bir psikiyatriste hiç gitmeyi düşündün mü ? Tedavi olup iyi yönde yol kat edenler var. Eğer ilaçlı çözüm istemiyorsan ( ki eğer zorunluysa kaçış yok ) bir psikoloğa görün derim. Madem ki iş okulu bitiremiyecek kadar ciddi bu işin bir uzaman yardımı olmadan aşılabileceğini düşünmüyorum.

Yorum

bir kere onuda denedim ilac verdi sunumdan once icmem icin ama faydasini gormedigim icin pek umutlu deilim o konuda artik ben yanlis bir bolumde oldugumu dusunmeye basladim gercekten cok kotu bir durum beni anlayabilen varsa...

Yorum

Ben durumunun ciddi olduğunu düşünüyorum. Bir profesöre görün derim. Doktorun tavsiyelerine uymaya çalış. Benim söyleyebileceklerim bu kadar bakalım diğer arkadaşların yorumları ne olacak...

Yorum

öğretmenlik sosyal fobiyi yenmek için ideal bir meslektir. sınıfta kontrol sende olduğu için bilgilerin de iyise kısa sürede ders anlatma konusunda ustalaşırsın. fakat öğretmenler odası sosyal fobinin tavan yaptığı bir ortamdır. ama önemli değil tenefüslerde öğretmenler odasına gitmeyebilirsin. demek istediğim yanlış bölümde okuduğunu düşünme sonuna gelmişsin mutlaka bitirmeye bak. kendine güven. sunumları atlatırsan geriye mezun olmaman için bir neden kalmaz.

ıhlamur ada çayı gibi çaylar iç sunum öncesinde. ilaçlar kısa süre içinde etkili olmaz bi 6 ay kullanmış olman gerek. cipralex sosyal anksiyeteiçin iyi bir ilaç.

okulunu asla bırakma.

Yorum

Bencede bırakma okulunu bende afilli bi bölümde okuyordum bölümü değiştirdim şimdi yine memnun değilim okul okumak neden bilmiyorum çok zor geliyor şimdi yine bölümümü değiştirmek istiyorum benimde yaşım sana yakın:Benim hedefim aslında masabaşı bir görevde kamuda çalışsam yeter ben mutlu olurum ama ben nasıl desem akademik olarak iyi okullara gittiğimden beklentiyi hem ailem için hem etrafım için çok yükselttim şimdi kamuda bir işde çalışmak istediğimi söylediğim de bu kadar okuman bunun için miydi deniyor ne yapacağımı bilemiyorum bende okumayı sevmiyorum çok.

Yorum

aynen iste benden de herkesin beklentisi cok yuksek ozellikle ailemin bu da ustumde baski olusturuyor sen herhangi bir ilac kullandinmi peki

Yorum

bu arada surekli ben bilgisayar basinda ourmuyorum mesajlari yeni gorup cevap yaziyorum onerilerin icin saol cagla12 fakat zaten cevap vermemi gerektircek bi soru da sormamissin övgu bekliyodun sanirim yinede tesekkur ederim....

Yorum

sen de ayni duygulari yasamiyosan ne isin varki burda millete yorum yazacak hakaret etcek gücü buluyosun kendinde her yazdigin övülsün begenilsin istiyosun sanirim ben sana yinede tesekkur ettim hakaret etmedim sendede algi problemi var sanirim forumun baska bolumunde kendinle ilgili cozumler bulabilirsin.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: azim23 View Post
                    Bencede bırakma okulunu bende afilli bi bölümde okuyordum bölümü değiştirdim şimdi yine memnun değilim okul okumak neden bilmiyorum çok zor geliyor şimdi yine bölümümü değiştirmek istiyorum benimde yaşım sana yakın:Benim hedefim aslında masabaşı bir görevde kamuda çalışsam yeter ben mutlu olurum ama ben nasıl desem akademik olarak iyi okullara gittiğimden beklentiyi hem ailem için hem etrafım için çok yükselttim şimdi kamuda bir işde çalışmak istediğimi söylediğim de bu kadar okuman bunun için miydi deniyor ne yapacağımı bilemiyorum bende okumayı sevmiyorum çok.
                    önemli olan senin mutluluğun. çevrenin beklentileri onları ilgilendirir. girmesinler beklentiye. bu senin hayatın onlar yarın ölüp gitcekler ve sen onların yüzünden mutsuz bir hayt süreceksin.

küçümsenme korkusu zararlıdır. mutlu olduğun işi yap. ömür işle geçiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: çağla12
                      insan bi teşekkür eder nezaketen mal mal susmak yerine. bi de övgü bekliyodun diyosun saçma yorumlarını kendine sakla. aşağılık komplekslerine yenik düşüp okulu bırakmayı düşünüyosun. övgü bekleyen sensin bu yüzden milletin karşısında apışıp kalıyorsun. övgü beklemesen sosyal fobili olmazsın. bence beğenilme isteğini törpüle. beğenilmemek üzere çık kürsüye.
                      ben zaten mesajlarini yeni okudum erken saatte okusaydim tesekkur ederdim bilgisayar basinda deilim surekli demistim yazdiklarin hosuma gitti tabiki ama neden altina o greksiz kaba yorumu yaptigini anlamadim yinede tesekkur etmemi beklemezdin sanirim ben yinede tesekkur ettim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: orchid View Post
                        sen de ayni duygulari yasamiyosan ne isin varki burda millete yorum yazacak hakaret etcek gücü buluyosun kendinde her yazdigin övülsün begenilsin istiyosun sanirim ben sana yinede tesekkur ettim hakaret etmedim sendede algi problemi var sanirim forumun baska bolumunde kendinle ilgili cozumler bulabilirsin.
                        yanılıyorsun ben övülecek biri olarak görmüyorum kendimi hem başkalarının benimle ilgili düşüncelerini önemsememeyi öğreneli çok oluyor. sadece emek harcayıp yazıyorum geri bildirim almak istiyorum doğal olarak. hepsi bu. hakaret değil espri anlayışım böyle manyak karı espirdir sadece. algı problemin var demek daha büyük hakaret. birbirmize cevap azmasak daha iyi. ben senin tarzını sevmedim. yazmam artık.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: orchid View Post
                          aynen iste benden de herkesin beklentisi cok yuksek ozellikle ailemin bu da ustumde baski olusturuyor sen herhangi bir ilac kullandinmi peki
                          Yok ben hiç ilaç kullanmadım.Ben kendim baş etme yöntemleri buldum diyeyim eğer düzenli spor yaparsam(yürüyüş,koşu vs) ve Kuranı kerimin türkçesini düzenli okursam hayatımı idare edebiliyorum Allaha şükürler olsun.Bu arada ben çok iyi bir müslüman olduğumu iddia etmiyorum iyi bir insan olmak için çalışıyorum ve beni rahatlatıyor.Mesela ben part time perakende sektöründe çalışıyorum birsürü insanla karşılaşıyorum işe başlamadan önce en azından yolda biraz okursam rahatlayıp işe başlıyorum daha pozitif oluyorumSporun da tempolu yürüyüşün de anksiyeteyi azalttığı bilimsel bir veri.(http://www.calmclinic.com/anxiety/tr...works)Verdiğim link yabancı bir siteden ingilizce öğretmenliğinde okuduğun için verdimBu arada ben de öğretmenlik okumayı hatta ingilizce öğretmenliğini bir aralar çok düşünmüştüm eğer üstesinden gelebilirsen çok güzel bir meslek insanlara yardımcı olman sınıfta hakimiyetin sende olması öğrencilerinde bir fark yaratabilme duygusu insana çekici geliyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: çağla12 View Post
                            önemli olan senin mutluluğun. çevrenin beklentileri onları ilgilendirir. girmesinler beklentiye. bu senin hayatın onlar yarın ölüp gitcekler ve sen onların yüzünden mutsuz bir hayt süreceksin.

küçümsenme korkusu zararlıdır. mutlu olduğun işi yap. ömür işle geçiyor.
                            Ben bu konu da emin değilim.Ben mutlu olacağım diye etrafımdaki insanlar akrabalar eski okul arkadaşlarım beni nasıl desem normal gibi düşünmezlerse ve ben gögsümü gere gere geçmişimi eğitimimi anlatamazsam işimde belki mutlu olurum ama genel hayat mutluluğum düşebilir işteKendi mutluluğum için ailemi de mutsuz edeceğim gibi ama ne yapacağımı da bilmiyorum bakalım artık hayırlısı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: çağla12 View Post
                              yanılıyorsun ben övülecek biri olarak görmüyorum kendimi hem başkalarının benimle ilgili düşüncelerini önemsememeyi öğreneli çok oluyor. sadece emek harcayıp yazıyorum geri bildirim almak istiyorum doğal olarak. hepsi bu. hakaret değil espri anlayışım böyle manyak karı espirdir sadece. algı problemin var demek daha büyük hakaret. birbirmize cevap azmasak daha iyi. ben senin tarzını sevmedim. yazmam artık.
                              bak evet haklisin yazmasak daha iyi ama sunu blirtmek istiyorum ben senin emegine yazdiklarina saygisizlik yapmadimki ben foruma girdigimde senin o iki yorumunuda ayni anda okudum eger daha erken okusaydim ilk yorumunu zaten tesekkur ederdim benim yazma derdimi anlatma amacim bu zaten ki tesekkur de ettim manyak kari nasil bir espridir bunu anlamis deilim ki hemen hemen herkesde benim gibi dusunur saniyorum sana aynisini deseydim kahkahalarla gulup tesekkur ederdin ozaman ilginc yani ... ve ben zaten buraya icimi dokmeye calisiyorum senin ard arda gelen hakaretlerini okumaya deil yok herkesin cocugunuda aptal yaparmisim bilmem ne ...sen bana bunlari diyebiliyorsun ve ben sana algi problemin var diyincemi zoruna gitti acaba bunu senle tartismak icin yazmiyorum eger herkese gercek amacin yardimci olmaya calismak ise neden hakaretinin nedenini sordugumda dahada agir laflar ediyosun ??? eger ben birine yardimci olcaksam ve bu hassas bi konu ise dusundukerimi paylasirim okadar hakaret asla ama asla edemem ozellikle hassas oldugu bi konuda sen bana nasil diyebilrsin cocuklarida ayni kendin gibi yapcaksin diye...gercekten yorum yapmayalim birdaha umarim anlamissindir dediklerimi.

Yorum

İşleniyor...
                              X