Duyuru

Collapse

Tüm üyelerin dikkatine!

Yazılan tüm konular ve mesajlar açıldığı forum bölümüyle ilgili olmalıdır. İlgisiz mesajlar hemen kaldırılacaktır. Ait olduğu forum bölümüyle ilgisiz üç mesaj atan ya da konu açanlar banlanacaktır. Siyasi ve dini konularda mesaj atanların mesajları hemen silinecek ve tekrarı halinde mesajları atan üye banlanacaktır.
Daha Fazlası
Daha Az Göster

sistematik duyarsızlaştırma, anksiyetenin üzerine gitme

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sistematik duyarsızlaştırma, anksiyetenin üzerine gitme

anksiyetenin ilaçsız tedavisi üzerine gitmedir ama birden değil yavaş yavaş kademe kademe
    örneğin temizlik takıntısı olan OKB vakasını düşünelim. OKB bir anksiyete hastalığıdır.
    bu kişinin iyileşmesi için pisliğe maruz kalması ve zaman içinde bu duruma alışması ve pisliğe duyarsızlaşması gerekir.
    fakat bu davranışçı terapistin verdiği ödevlerle yavaş, yavaş, adım adım olmalıdır.
    ya da açık alan fobisi olan kişinin açık alanda önce kısa sürelerde ve sonra yavaş yavaş daha uzun sürelerde bulunması.
    sosyal fobisi olan kişinin önce sosyal ortamlarda kısa süreli sonra giderek artan sürelerde bulunması.
    yükseklik korkusu olan kişinin önce az yüksek yere çıkması ve kademe kademe giderek artan yüksekliklere çıkması gibi.
    bu sistematik duyarsızlaştırma yöntemi doğru bir yöntem ama uygulamada ben bunu başaran birini tanımadım.
    gerçek hayatta az anksiyete vakası tanıdım ama psikiyatri forumlarında çok sayıda gördüm ama bu yöntemle iyileştiğini söyleyene hiç rastlamadım.

tvde bir programda rastlamıştım. temizlik hastalarını başkalarının korkunç kirli evlerine götürüp ,temizlik yaptırıyorlardı.

Yorum

Bu yöntemi yıllarca denemiş ilaçsız yüzde yüz başarısız olmuşumdur. fakat ilaçlar eşliğinde deneyince de yüzde 20, taş çatlasa yüzde 30 sosyal fobimi yenebilmişimdir.şimdide davranış terapisi yapıyorlar. Yani Aynı şeyi yapmamı istiyorlar. Anlaşılan ellerinden gelen tek şey sorunun üzerine gitmemi söylemek. Gerçekten çok zekice bir buluş.

Yorum

sosyal fobi karekter özelliği gibi bişi bir insan 7 sinde neyse 70inde de odur. hiç üstüne gitmeye değmez. durumu kabullenmek ve huyum böyle diyip hayata bırakmak en iyisi. çalışırken topluluk önünde konuşmak gerekiyordu işi bıraktım rahatım. zaten artık kimseyi takmıyorum. diğer insanların bizden farkı yok. başbakanın konuşma şeklini görmüyor musunuz, adam düzgün cümle kuramıyor.

Yorum

ama cumhurbaşkanı düzgün cümle kuruyor bence! ve referandumdan evet çıkarsa padişah olacak!

Yorum

İşleniyor...
          X