Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kusma Fobisi (emetofobi)

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Kusma Fobisi (emetofobi)

İçinizde kusma fobisi yaşayan var mı.. Mide bulantısı başladığı anda normal fobi belirtilerini gösteriyorsunuz, özetle bu...
    ama işin garip yanı, birkaç kişiyle bunu paylaştıktan sonra sanki bu korkum azaldı, bir de yazdıkça bile diyorum ki ne saçma ne çocukça
    fakat önceden beri kusmaktan normalin üstünde korkarım, hatta bunun için bazı şeyleri yiyip içmekten de korkarım, mide bulantısı başladığı anda kalbimde çarpıntı başlar, paniklerim...
    çözüm olarak sunabileceğiniz şeyler varsa.. nette pek bir şey bulamamıştım

bende oluşmasına neden olacak böyle bi rahatsızlık da gelmedi başıma, bu korkunun neden oluştuğunu da tam bilmiyorum.. kusmanın çok rahatlatıcı olduğunu biliyorum içimde ama gene de panikliyorum o an.. ve sanırım biraz fazla panikliyorum ki hareket dahi etmekten korkuyorum.. kaldı ki bir şey yiyip içmek mide bulantısını geçirmek için.. biraz abartılı bi korku bu, aslında garip geliyor bana ama o an kapana kısılmış hissediyorum nedense..
    önerilerin için teşekkür ederim..dediğim gibi birkaç kez üstüne düşünüp paylaşınca azaldı gibi, henüz yaşamadım, umarım yaşayınca fikirlerim değişmez belki bunları uygulayabilir bu şekilde önüne geçebilirim artık..

Yorum

evet işte benim..

aynı sorun var bende..değişik mekanlarda davetlerde yemek yiyememe hastalığı varbende..heyecanlanıyorum..kalbim çarpıyor..ter basıyor..sonrası bulantı ve ilerisi büyük ihtimal kusma..ama biliyorum nedenini midemde bi sıkıntım yok tamamen panik atak..efexor-dideral-sülpir ve xanax verdi doktor..bakalım ne olacak..hakkımızda hayırlısı bakalım..[/b]

Yorum

derinnn

panik atak depresyon birlikte var bende..çok önceden vardı bende aslında ama korktum doktora gitmedim..galiba ilerledi..o yüzden vermiş olabilir bu ilaçları..ben kendiliğimden kullanmıyorum bu ilaçları..3 tane doktora gittim..en son gttiğim doktor bunları verdi bana...daha önce paxil sülpir stilizan kullanıyordum çok iyiydim..ama onlarda felaket uyku ve uyuşukluk verdi.neyse ya alışacaz artık...yapacak bi şey yok vardır her işte bi hayır..allah herkesin yardımcısı olsun..peki derinnn sen nasıl yeniyorsun bu atağı?yardımcı olabilirmisin bana..?

Yorum

bende de genel olarak yoğun bi kaygı, zaman zaman nükseden depresyon, dengesiz bi ruh hali var.. panik atakta oluşan korkulardan bazılarını taşıyorum.. ama bunları hastalık olarak dile getirmek yerine normal olarak kabullenmeye çalışıyorum ki çok gözüme batmasın.. çok gözümde büyürse bunu çaresizleştireceğim kendim için, çok büyütüp kafayı takacağım biliyorum.. yazmak bile tedirgin ediyor beni bazen..

görmezden mi geliyorum yoksa büyütüyor muyum bilmiyorum ama bu belirtilere ilaç kullanmam için zaman geçip de doktor ve ilaçlara tekrar güvenmem lazım.. şimdilik inancımı tamamen yitirdiğimden ilaç tedavisini görmezden geliyorum.. ve ağır kimyasalları vücuduma sokmayı kabullenmem için daha zaman var diyorum.. tek istediğim yıpranıp da daha farklı ruh hallerine girmemek..

Yorum

bende de aynı şey var ... normalde pek kusmam ama heryolculuk yaptıgmda aklıma bunlar geliyor vekendimi iyi hissetmiyorm ne yaprasm yapaym bu geçmiyor...başm zonkluyor...kulaklarm uglduyor...gözlerm kararıyor bu yüzden de yolculuk yapmamaya calişiorm...

Yorum

bende yok

Yorum

Mide bulantısını çok sıklıkla yaşayan biriyim fakat bu bende fobi halini almadı...yanlız sana bir tavsiyede bulunabilirim arkadaşım mide bulantısına birebirdir limon bol bol tüketebilirsin...

Yorum

p.atak

merhaba arkadaşlar..bende de panik atak ve depresyon var..anormal mide bulantısı fobisi var..atak geçiriyorum midem bulandığı zaman..hatta diyebilirim ki artık panik atak yaşamama neden olan tek şey mide bulantısı...nane limon,metpamid..sorun dışarıda olduğunuz zaman ne yapacaksınız..bu durumda xanax alıyorum teraziman...istersen paylaşalım sıkıntılarımızı..aynı dertlerden muzdaribiz sanırım..

Yorum

selam arkadaşlar.kusma fobisi aceba sadece bendemi var diye merak edip araştırmam üzerine bu siteye rastladım.görüyorumki sadece bende yok.öncelikle hepimize Allah şifa versin.yıllardır antidepresan kullanıyorum.ama midem hafif bulansın öyle bir korku kaplıyor ki içimi.küçüklüğümde muhakkak ablamın,annemin elini tutarak kusardım.ama şimdi evli bir kadınım ve kusmaktan çok korkuyorum demeye utanıyorum.özellikle yanlızken kusmak daha çok tedirgin ediyor beni.ilaç tedavisinden pek sonuç alamadım.ne yapmalı bu çocukça korku için??

Yorum

selam arkadaşlar ismim emre tatar 28 yaşındayım kusma fobisi rahatsızlığım var.şimdi size biraz kendimden bahsedeyim aşağı yukarı 28 yılın 20 yılını bu korkuyla geçirdim bu rahatsızlığı hala yaşıyorum ve uzun bir yol kattettim.üniversite sınavları askeri mülakatlar üniversite yaşantısı ve askerlik bu evrelerde hep kusmaktan korktum ve hep başarılı olamadım.bu nedenle psikyatrik tedavi gördüm 67 kilodan 106 kiloya kadar çıktım.bu rahatsızlıkla ilgili şunları önemle belirtmek isterim ben bir pskiyetri değilim ancak ilaç tedavisini kesinlikle tavsiye etmiyorum.çünkü 10 sene ilaç tedavisi oldum ve insanlar şizofren olduğumu düşündü.malesef yargısız infaz yapan ön yargıyla yaklaşan bir toplumdayız.bir insan baygın baygın bakıyorsa kimse ona nedenini sormaz sorsada mide bulantısı yüzünden bu ilaçları içiyorum dediğinizde size inanmazlar.ilaçların etkisine gelelim sadece uyku çok yemek yeme gibi durumlarla başlıyor giderek dozaj artıyor bana verilen ilaçlar paxil ve zyprexa idi.üniversite de bu ilaçları kullandım ve başarısız oldum çünkü uyku durumu çok hakim di.askerlikten çürük raporu aldım çünkü bu ilaçlarla askerlik yaptırmadılar ve hayatım giderek çıkmaza girdi.ilaç kullanan baygın bakan askerlik yapmamış şişman bir tiptim bundan tam 3 yıl öncesine kadar.şuan izmirde bir radyoda dj yim.şuan 70 kiloyum şuan beynimi çok daha etkili kullanabiliyorum.ilaçları doktora danışmadan kestim.bulantı atakları yaşıyorum hala çünkü uzun süre bu rahatsızlığın içindeydim.toplum içinde atak geldiğinde hareket bile etmekten korkardım tuvalete koşup hemen kusardım.ağzıma bişeyler tıkıştırırdım sürekli elimde su şişesi vardı.bazı düğünlerde tuvaletten çıkmadığım bile oldu.bu rahatsızlığın temelinde bence öz güven eksikliği var.ve yine bence bu hastalık psikolog tarafından sözlü telkinle atlatılabilir.bu rahatsızlık ne kadar uzarsa tedavi süreside okadar uzar.tavsiyelerim şunlar arkadaşlar ilaçlar a bağlı kalmayın ve asla arkasına saklanmayın yaptığınız davranışın kusmanın ayıp bişey olmadığını bilin ve bu sözüme dikkat edin asla ama asla yalan söylemeyin.şimdi yalan söylemeyle neyi kastetdiğimi anlatıcam size.bir çok erkek dayak yediğinde bunu kabullenmez ve arkadaşlarına gidip dayak yemeyip dövdüğünü söyler.rezil olmaktan korktuğu için.şimdi şöyle düşünelim ben 186 boyundayım ve 140 boyunda bir kişiden dayak yesemçok komik bir durum olacaktır ama asla kimse şunu düşünmeyecektir 140 boyundaki kişi çok iyi dövüşen biriydi ve eğitimli olabilir örnegin 210 boyundaki valuev isimli boksörün ki şampiyonluk kemeri beline olmuyor 180 lik david haye yenilmesi gibi.vurgulamak istediğim nokta şu siz dayak yediğinizde size gülen dalga geçen kiş zaten aklı başında değildir ayağı takılıp düşene gülmek acizliktir.ben her kustuğumda insanlara midemi üşütmüşüm derdim ama yarın yine aynı ortama girerdim ve bukez iki katına çıkar korkun çünkü hem kusma korkusu hemde bugün mantıklı ne yalan söyleyebilirim korkusu artan korkular sizi çevreden daha da uzaklaştıracaktır.bu kez kusma fobisi + sosyal fobi bir çok yol kattetim şimdi tek bir hamle kaldı bu tamamen beni rahatlatacak diye düşünüyorum ben sürekli organizasyonlarda bulunuyorum ve onca güzel bayanın onca kalabalığın ortasında kusup mikrofonu elime alıp ben kusma fobisi olan ve bu tarz ortamlarda bulunmayı sevmeyen biriyim bu rahatsızlığımı yenmeye çalışıyorum hepinize teşekkür ederim diycem.dalga geçecek kişiler zaten kişilikleri bozuk kişilerdir ve zaten hayatımda yerleri olmayacaktır.bu arada mizahi bir yönüm var komedi programı yaptım.eskiden çok dalgada geçerdim insanlar la kişi kendinden bilir işi gibi onlarında benimle dalga geçeceğini düşünürdüm bu yüzden hep sakladım kusma fobim olduğunu.şimdi ben birşey daha önermek isterim hepimiz yılda bir kez bi yerlerde toplanıp birbirimize hayatımızdan bahsedelim gerekirsede toplu bi şekilde kusalım

Yorum

Arkadaşlar merhaba bu siteye daha yeni katıldım bendede bu fobiden var çok kusmalı bi hastalık geçirdim ve devam ediyo(bi bağırsak rahatsızlığı) bu fobiden dolayı hep bi öğürme oluyo bende her 2 günde bir kusuyorum arkadaşlar mesela çok yemek yedim diyelim kusmaya yoğunlaşıyorum çok yemek yesem bi bulantı bi öğürme isteiği oluşuyo şuan ne yapmayalım lütfen yardım edin.

Yorum

ilginç. bence yardım almalısın.. ilacı falan;?

Yorum

yardım aldım 1 tane(adını unuttum)antidepresan verdi günde yarısını kullanıyorum

Yorum

İşleniyor...
                            X