Duyuru

Collapse
No announcement yet.

kapali alan korkusu yasayan varmi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• kapali alan korkusu yasayan varmi

slm arkadaslar.benim ablamda kapali alan korkusu var.yani trene asansöre ucaga binemiyor.tünellerden gecemiyor vs..aranizda bu tür fobisi olanlar varmi.tedavi olan yada yenen ,yenmeye calisan varsa lütfen yazsin.ona yardimci olmak istiyorum.ama bilemiyorum.bir kere tren tünelden gecerken stop etmis orda yarim saat kitli kalmis ondan basladi.bes yildir binemiyor.ilac kullaniyor ama adim atamiyor bir türlü.yasayanlar varsa yasadiklarini paylasirsa cok sevinirim

slm,
    bende asansöre binemiyorum bindiğim zaman fenalaşıyorum,kalbim çarpıyor,terliyorum ve bayılacağımı hissediyorum.ayrıca o an asansö kalırsa öleceğimi biliyorum.inan kalp krizi falan geçireceğim sanıyorum.ben bu korkumla başa çıkamadım bu yüzden hiç binmemeyi tercih ediyorum.isterse 10. kat olsun yürüyerek çıkıyorum.geçenlerde sinemaya gittim ışıklar kapanıncada aynı şeyleri hissettim.kendimi telkin ettim biliyordum ki eğer çıksaydım bi daha hayatımın sonun kadar sinemayada gidemeyecektim.ama asanösr konusunda elimden bişey gelmiyor.

Yorum

sagol paylastigin icin.peki kimse yokmu baska acaba ya agora fobi yasayan..bana yardimci olsaniz paylassaniz.cok memnun olurum

Yorum

ewet aynı sorunlar benim eşimde var tedavi oldu bir süre önce panik bozukluğu panik atak yani bir uzman yardımı almalı mutlaka 10 ile 12 ay gibi tedavi süreci lazım

Yorum

Slam arkadas zouzou bende vardi öyle kapali alanlar korkusu eskiden bilmezdim böyle bisey ama depresyondan sonra oldu mesela metroya yalniz basima binemiyodum,kapisi kapali bir odada kalamiyodum,yahutta perdeleri kapali bir yerde, sinemada,kalabalikta,simdi birazda olsa kurtuldum kendimi cok zorladim ama bude pisikologumun yardimiyla oldu korktugum alana girdim fenalasincak ciktim böyle böyle yenmeye calistim korkularim halen sürüyo tamamen kurtulmus degilim ama en azindan kendi basima istedigim yere gidebiliyorum ben yurt disinda yasiyorum tr de nasil bi tedavi uyguluyolar bilmiyorum. Burda ilac olarakta dil alti veriyolar . Ama size önerim mesela metroya bindiginde kulagina bi valkmen taksin müzik dinlesin,veya kitap cok ackici biseyler okumaya calissin ben ancak böyle düsünmemeye calisarak yenmeye calisiyorum büyük ölcüdede rahatladim.Gecmis olsun ablaniza acil sifalar dilerim.SEVGIYLE KALIN

Yorum

valla ben bu konude cıvıtmıştım bile bu evrenin de sonu yok burdan da çıkamıyorum filan diye düşünüyodum sonra dedim oğlum napıyosun sen,gittim asansörde stop düğmesine basıp bi 20 dakka zoraki tedavi uyguladım kendime : D ,bu kalp krizi açısından kötü tabii ama kesin sonuç : D bunu yorganla deniyin bence kapatın yorganı yenin bu korkuyu ohh kapalı yer ne güzel yanlızım kapalı yerde rahatım diye düşünün karışan yok kafam rahat filan fişmekan ,asansörde de kalırsanız nolabilir ki en fazla nefes alıcak yer var otur yat uyu en fazla takma kafana en olmadı her asansöre binerken sakız çiğniyin unutmak için bi de kapalı yer korkusu için ilaç almıyın bence,değmez vücudunuza yazık

Yorum

bendedevar.sinemaya gidemiyorum,asansöre binemiyorum,alışveriş merkezlerinde fln başım dönüyo.hemen çıkmak istiyorum ordan.uzun süre alışveriş yapamıyorum.bakamıyorum,adapte olamıyorum alacağım şeylere.aman boşver gerek yok diyip bi an önce çıkmak istiyorum.başım gözüm fena oluyor

Yorum

arkadaşlar bende de kapalı alan korkusu ve yükseklik korkusu var.hatta birgün asansörde kaldık kuzenlerle ben bağırmaya başladım ne olur bize yardım edin diye fazla kalmadık ALLAHTAN ama çıkınca herkesin alay konusu oldum.güldüler bana

Yorum

ben otobüse asansöre trene uçağa metroya binemiyorum..yani olduğum yerde çakılıp kaldım :lol: geçenlerde başardım bindim çok sevindim..sonra yine denedim bu kez olmadı çok üzüldüm..kardeşiniz otobüse binebiliyor mu peki?yani yolculuk yapıyor mu?eğer yapıyorsa yine de şanslıdır derim..geçmiş olsun...

Yorum

konuyu hortlatayım bende de var nasıl yencez üstüne gitmekten başka?

Yorum

bildiğim kadarıyla panik ataktan kaynaklıda olabiliyor kapalı alan korkusu eğer sonradan oluşmuşsa panik ataktır bence her durumdada bir psikiyatriste gitmekte fayda var

Yalnız insan merdivendir
                      Hiçbir yere ulaşmayan
                      Sürülür yabancı diye
                      Dayandığı kapılardan

Yalnız insan deli rüzgar
                      Ne zevk alır ne haz verir
                      Dokunduğu küldür uçar
                      Sunduğu tozdur silinir

Yorum

Kapalı alan korkusu bende de var. Tabi eskisine göre epey azalmış durumda. Mesela eskiden asansöre kesinlikle binemezdim, artık binebiliyorum. Bunu da kendi yöntemimle çözdüm. Nasıl derseniz; ilk denemelerimde hep eşimle biniyordum, bindiğimde de bir kat çıkıp iniyordum. Hiç binemeyen biri olarak, bu benim için büyük bir adımdı. =) Bir kat çıkmak fazla zaman almadığı için de duvarlar üstüme üstüme gelmeye başlamadan inmiş oluyordum zaten. Bir süre böyle devam ettikten sonra o bir katı yalnız çıkmaya başladım. Her yeni katta önce eşim eşlik etti, bir süre sonra onsuz çıkmaya devam ettim. 9.katta oturduğumuz düşünüldüğünde epey zamanımı aldı ama neticede başardım işte. =D

Yükseklik korkum yok ama uçaklar çok küçük olduğu için kapalı alan korkum orada da devreye giriyor. Onun çözümünü de başka şeylere odaklanmakta buldum. Uçak inene kadar sürekli bir şeyler okurum. Epey işe yarıyor.

Yorum

depremden cok korkarım. ölmekten değil binanın altında kalmak filan bu acaba kapalı alan korkusu mudur.
                          "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Orjinal yazı sahibi: luthe View Post
                            depremden cok korkarım. ölmekten değil binanın altında kalmak filan bu acaba kapalı alan korkusu mudur.
                            Benim kapalı alan korkum, tam da bahsettiğiniz olaydan dolayı meydana geldi. Korkunuza teşhis koyamam ama en azından enkazda kalmanın neticesinin bu korku olduğunu söyleyebilirim.

Yorum

İşleniyor...
                            X