Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Eleştirilme, neden sf’ liler için bir problemdir?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Eleştirilme, neden sf’ liler için bir problemdir?

  Eleştirilme kaygısı

  — Sf li insanlar eleştirilmeye karşı aşırı duyarlılık gösterirler. Bu duruma maruz kaldıklarında anksiyete düzeyleri artar.

  Eleştirilme, neden sf’ liler için bir problemdir?

  — Eleştirilmek, sf’ liler için “kusurlarını yüzüne çarpmak” anlamına gelir. Eleştirilerin haklı veya haksızlığını sorgulamazlar. Kendilerine yöneltilen her eleştiri, onların kusurlarının ortaya konulmasıdır. Bu kalıplaşmış anlayışları, onlara, maruz kaldıkları her eleştiride “kusurluyum” duygusunu yaşatır.

  — Eleştirilmek sf’ liler için "irdelenmek" anlamına gelir. Yani “kusurlarının araştırılması ve bulunan kusurların ortaya serilmesi” de denebilir. Sf’ liler kendilerini çok kusurlu hissederler ve kendileri hakkında “dalga geçilecek kişi” gibi düşünürler. Eleştirilme, içlerindeki “önemsizlik” duygusunu pekiştirir.

  — Sf’ lilerin sosyal beceri alanları tam gelişmemiştir. Kimi yerlerde nasıl davranacağını kestiremezler. Eğer eleştiri toplum içinde yapılıyorsa, yapılan eleştiriyi tehdit olarak algılarlar. Sosyal beceri eksikliğinin bireyde bıraktığı “yetersizlik” duygusu, eleştirilere maruz kalınca yoğunluk kazanır. Birey içinde yoğun “yetersizlik” duygusu yaşar.

  — Sf liler toplum içine fazla çıkamazlar. Kolay arkadaşlık kuramazlar. Sürekli yalnız kalıyor olmaları “yalıtılmışlık” duygusunu perçinler. Eleştirilme onlar için "reddedilme" anlamına gelir.

  Eleştirme, sf'lilerin “Asla kabul görmeyeceğim” inanışını destekleyen bir tutumdur.

  Eleştirilme, “sf” li bireylere ciddi anksiyete atakları yaşatan ciddi bir nedendir.
  ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....
İşleniyor...
X