Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cinsel okb bu mudur

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Cinsel okb bu mudur

  Düşüncelerimi değiştirebilmek için mücadele veriyorum
  Last edited by Sevdalim; 23-10-2016, 08:58 AM.

 • #2
  Obsesyonların çoğunluğu; esasında kişinin düşüncelerinin, sonradan oluşturduğu kaygı ve endişeyle birleşip tekrar etmesinden kaynaklanmaktadır. Yani bir yerden sonra o düşünceler, kişinin kaygı ve korku ihtiyacını karşılayacak yegane şey olmasına yol açar. Kişinin bu duygulara ihtiyaç duyduğu durumlarda, anımsatıcı öğeler ile düşüncenin tekrar belirmesi ve hayatı zindan etmesi kaçınılmaz olur.

  Örneğin birileriyle muhabbette mutlusunuz, kendinizi iyi hissedersiniz ve ansızın o manasız durum oluşur ki bu bizim toplumumuzun kaygı bozukluğudur; mutluluğumu bozacak bir durum oluşmasa bari diye endişeyi çağırırız. Bu durumlarda kimisi yarınki işini hatırlar, kimisi karşısındakinin aslında sıkıldığını düşünmeye, kimisi takıntılı başka düşüncelerini… Aslında sorun hep aynıdır, kaygılı bir duygu durumu kaygılı bir duygu durumuyla yaşanmış ve düşünülmüş şeyleri çağırır.


  Düşünceleriniz, aslında en başında duygularınızı cinsel arzularınızı anlamanız için en doğal sorgulama biçimiyle başlamış. Herkes bu tip düşünceleri zaman zaman düşünür, kendini sorgular… Yanlış olan nokta ise, sorgulamaların eşliğinde zihninde kendine yönelttiğin eleştirilerdir. Senin duygularını sorguladığın, vücudunu arzularını anlamaya çalıştığın bir durumda, düşündüğün şeylerden utanman, bunlar için kendini suçlu hissetmen, bu obsesyonun tetiklenme sebebidir. Yani zihninde bu tip şeyleri düşündüğün anda, cinsel bastırmaların olduğu toplum, aile ve çevre, doğal olarak zihninde sana hücum etmekte, bu da senin paniklemene ve kaygılanmana sebep olmakta. Durum başta oldukça masum birkaç düşünce ve sorgulama iken, artık dipsiz bir kuyunun kaygı kaynağı haline gelmeye başlamıştır. Örneğin, sosyal ortamda, özgüvensizlikten oluşan ufak bir kaygı bir anda obsesyon olarak nitelendirdiğimiz o tekrarlı düşüncelerin kaygısını hatırlatacak doğal olarak düşünceler zihnine yine doluşacaktır. Durumu fark edemediğin için, karşındaki insanı da hemen sorgulamaya başlayacaksındır.

  Az çok durumu basitleştirerek anlatmaya çalıştım. Unutma zihnini sosyal çevrenden, ailenden veya başka bir yerden kimse izleyemiyor seni yargılayamıyor. Zihnin içinde kendini ve düşüncelerini yargılayan yine kendinsin. Herşeyi düşünmekte hayal etmekte özgürsün. Düşüncenin sonucunda uygun bulmadığın davranış için başkalarını, örneğin babanı, arkadaşını, hocanı, kocanı konuşturmamalısın, kendini onların sıfatlarıyla ayıplamamalısın. Düşüncelerini bu tip sanal etmenlerle bastırmamalısın. Kendine sana ait olan haz sorgulamalarını kendinle konuşarak sonuçlandırabilirsin. Sen düşünmeye başladığın anda, zihninde konuşurken, seni dinleyenin yine sen olduğunu hatırlamalısın, sanki birileri duyuyormuş gibi hisse kapılıp, o kişilerin zihninde seni ayıplamasına, sana kızmasına, müsaade etmemelisin. Unutma zihninde konuşanların her biri aslında yine sensin, zihninde seni dinleyenler de yine sensin.

  Yorum


  • #3
   Evet yazdiklarimiz çok doğru teşekkür ederim
   Last edited by Sevdalim; 23-10-2016, 08:59 AM.

   Yorum


   • #4
    yazdıklarım bireysel anlamda tedaviye yönelik değil de, genel bilgilendirme amaçlı. yani sizin sorunlarınızın anlaşılması, analiz edilmesi, yöntemler geliştirilmesi için pek çok sorunun cevaplanması, farkındalığın arttırılması gerekmektedir. Bakın mesela şimdi geçmişinizden bir örnek verdiniz. Bu bir etken olabilir, ama sorulması gereken çok soru var, şuanki halleriniz de dahil olmak üzere. Yani geçmişten çekip çıkardığınız taciz meselesinin büyük etkisi olabileceği gibi, başka bir problemden temelleniyorsa sorununuz, bu mevzu onu gölgeleyip, aldanmanıza da sebep olabilir. Bu tip sorunların gerçek anlamda anlaşılıp çözüme kavuşabilmesi için profesyonel desteğe, işini bilen bir "dış ses'e" ihtiyaç duyarsınız. Sizinle ilgilenecek işin ehli bir psikolog araştırmanızı öneririm.

    Yorum

    İşleniyor...
    X