Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Asperger bozukluğu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Asperger bozukluğu

Merhaba 21 yaşındayım ve uzun süredir Asperger hastalığım olduğundan şüpheleniyorum, internette bu konuda birçok test yaptım ve hem kendimde hem babamda belirtileri var. Aileme söyleyemiyorum, annem psikoloji okumuş olmasına rağmen kabul etmek istemiyor, babamın da tepkisinden korkuyorum, duygusal olarak dengesiz ve şimdiye kadar hep kendini normal zannetmiş bu saatten sonra öğrenmesi gerekir mi onuda bilemiyorum.. Sizce önce ailemle mi konuşmalıyım yoksa bir danışmanlık merkezine mi gitmeliyim? Ve teşhis konmasının bir yardımı olur mu?

Aileler zaten kabullenmek istemez
    hiçbir şey için her şeyimiz olsun istiyoruz.
    ne kadar içi boş,göremiyoruz..yk

Yorum

Asperger sendromu bir hastalık değildir, otistik spektrum bozukluklarından biridir. Annen eğer psikologsa bunu bu yaşa kadar farketmiş olmalıydı. Bunu annenle konuşabilirsin fakat tanı ve tedavi aşamasını başka psikologlara bırakmalısın sen onun çocuğu ve yakını olduğun için tanı koymak etik olmuyor tamda annenin kabullenememe nedeninden dolayı. Senin iyi bir psikoloğa gidip bu konuyu onunla konuşman gerekiyor. Forumda tanı konulacak kadar hafif birşey değil. Aksine çok titizliklikle multidisipliner bir ekiple araştırılması gereken birşey.

Yorum

Konuyu açalı çok olmuş ama AprilR eğer bana yazarsan sana yardımcı olmak isterim.
        Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

asperger sendromunu yenmiş bir oğlum var. Sana yardım etmek isterdim.

Ben bu konuda bir blog açtım.

http://dehb-asperger.blogspot.com

buradan da bana yorum yazarak ulaşabilirsin.
          Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Merhaba tekrar, çok uzun zaman oldu. Hala kendimde bu bozukluk var mı bilmiyorum ama insanlarla pek bağ kuramadığım hala bir gerçek. Aileme hiç söylemedim, böyle de kalacak

Yıllardır anksiyete ve gidip gelen depresyon ile yaşıyorum, otizm değilse de beynimde bir farklılık olduğundan yüzde yüz eminim.
            Last edited by AprilR; 27-11-2022, 04:36 PM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: AprilR View Post
              Merhaba tekrar, çok uzun zaman oldu. Hala kendimde bu bozukluk var mı bilmiyorum ama insanlarla pek bağ kuramadığım hala bir gerçek. Aileme hiç söylemedim, böyle de kalacak

Yıllardır anksiyete ve gidip gelen depresyon ile yaşıyorum, otizm değilse de beynimde bir farklılık olduğundan yüzde yüz eminim.
              Kendinde bir farklılık hissediyorsan önce bir doktora gitmelisin. Bir şey varsa teşhis konulduktan sonra bir yol haritası çizilir. Benim oğlumda teşhis çok erken yaşlarda konuldu. Teşhis konulduktan sonra sürekli doktorlara gittik Çokça terapi aldık. Öğrendiiğim yöntemleri evde de uyguladım. Öyle çok uğraştım ki yaşadıklarım roman olur dedim ve başkalarına rehber olur diye bir kitap yazdım.

Sen şimdi lütfen acilen bir psikiyatra git. Bakalım ne diyecek.

Yorum

Psikiyatriste gidiyorum 10 yıldır. Tedavi görüyorum ama anksiyete ve depresyon gelip gidiyor yine.
                Yine de çocukluğuma oranla çok daha iyiyim. Maskeleme yeteneğim çok olduğu için insanlar sadece biraz garip olduğumu düşünüyor sanırım.

​​​​​Oğlunuza yardımcı olabildiğinize sevindim. Türkçe çok kaynak yok sanırım bu konuda ben hep İngilizce kaynakları araştırdım ve çok şey öğrendim bu konuda
                ​​​​
                ​​​​​
                Last edited by AprilR; 03-12-2022, 02:18 AM.

Yorum

İşleniyor...
                X