Duyuru

Collapse
No announcement yet.

çocuk zekası ve aile faktörü

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • çocuk zekası ve aile faktörü

  slm bi fikrim var bence insanların doğuştan bir zekaları vardır kablu ediyorum ancak aileler çocuklarını kitap okumaya alıştırarak veya çeşitli bejin jimnastiği yaptırarak zekalarını geliştirebilriler sorum şu çocuk zekası doğuştan belirlidir ve kapasitesini aşamazmı yoksa aile takviyesi ile çocuk zekasında gelişme görülürmü cvplarınız için teşekkürler mutlu kalın..
  0
  a:3:{i:281;a:5:{s:12:"polloptionid";i:281;s:6:"nodeid";s:6:"522008";s:5:"title";s:39:"hiç bir faktörü yoktur zeka doğuştandır";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:282;a:5:{s:12:"polloptionid";i:282;s:6:"nodeid";s:6:"522008";s:5:"title";s:78:"çeşitli aktivitelerle(kitap okutmak satranç gibi)çocuk zekası geliştirilebilir";s:5:"votes";i:6;s:6:"voters";a:6:{i:0;s:5:"39834";i:1;s:5:"29584";i:2;s:5:"22102";i:3;s:5:"41138";i:4;s:5:"46093";i:5;s:5:"49122";}}i:283;a:5:{s:12:"polloptionid";i:283;s:6:"nodeid";s:6:"522008";s:5:"title";s:101:"zekaya ailenin etkisi vardır geliştirebilir ancak doğustan gelen kapasiteyide aşamaz bi yere kadardır";s:5:"votes";i:6;s:6:"voters";a:6:{i:0;s:5:"38048";i:1;s:5:"39900";i:2;s:5:"28179";i:3;s:5:"44486";i:4;s:5:"48791";i:5;s:5:"27073";}}}
  0%
  0
  karanlığa küfredeceğine bir mum yak...

 • #2
  bir yere kadar aile belirler, sonrasını kişi kendi belirler.

  Yorum


  • #3
   aile en önemlisi sevgi çok önemli .... :lol: :lol:
   .........................anlatır bir komşumuz varmış çocuğu çok başarısızmış ilk okulda kalmış öğretmeni çocuğunu okuldan almasını bile söylemiş ,daha fazla ileri gitmez bunu kapasitesi belli demiş............ama ailesi özellikle babası o kadar ilgilenmişki hep hoşgörüyle sevgiyle hatta üniversteyi okumuşlar ..... bilimde bunu söylüyor ilgi ve sevgi zekayı geliştiriyor zaten
   zeka gelişiminde genetik+çevre faktörü etkilidir
   bu arada anket şıkları çok yanlış düzeltilmeli biraz araştırırsan daha iyi olur :roll:

   Yorum


   • #4
    Kesinlikle geliştirilebilir. Zeka süper de olsa, işleyen demir ışıldar misali gibi, işlenmezse olduğu yerde kalır ve hatta geri gidebilir.

    Yorum


    • #5
     bu arada anket şıkları çok yanlış düzeltilmeli biraz araştırırsan daha iyi olur :roll:
     bu konu hem çok kapsamlı birşey burda yazıcamız yorumlar eksik kalabilir

     Yorum


     • #6
      Zekanın genetik yönden bir alt yapısı vardır. Ancak sonraki yaşamın zeka üzerinde genlerden fazla etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu araştırmalar birlikte ve ayrı büyütülen tek ve çift yumurta ikizleri üzerinde yapılmıştır. Basketbol oynayarak bir çocuğun boyu bir miktar uzatılabilir. Ancak özellikle erken yaşta zengin bir öğrenme ortamı sağlanırsa zekası katlanarak artar.

      Yorum


      • #7
       Gözlemlediğim kadarıyla ''Kesinlikle geliştirilebilir.'' diye düşünüyorum.

       Allah'a emanet olun.
       AVUÇİÇİ KADAR MUTLULUK YETER...

       Yorum


       • #8
        bu tür çocuğuyla gerçekten geliştirici hareketler yapan aileler bazen başarısız olabiliyo o çocuğun yine kapasitesine bağlı ama o kapasiteyi en yükseğe çıkarmak lazım

        Yorum


        • #9
         çocuğa sadece çevresindekileri örnek göstererek bak oğlum sende bunu yap,sana başarı kazandırır düşüncesiyle eğitiliyorsa emin olun istediğiniz verimi alamazsınız.Önemli olan sevginin verilmesidir.
         ULAŞABİLECEGİNİ HİSSETTİĞİN HERŞER  SANA AİTTİR..!!!

         Yorum


         • #10
          Orjinal yazı sahibi: ja_zi_ra
          çocuğa sadece çevresindekileri örnek göstererek bak oğlum sende bunu yap,sana başarı kazandırır düşüncesiyle eğitiliyorsa emin olun istediğiniz verimi alamazsınız.Önemli olan sevginin verilmesidir.
          Kesinlikle haklısın. Göstermek değil model olunmalı çocuğa.

          Anne ve babanın çocuğuyla vakit geçirecek oyun oynayacak bir zamanı olmalı muhakkak. Hadi oyna çocuğum bak ne güzel oyuncaklar aldım sana elini sürmüyorsun denmemeli, oturup oyunu başlatmalı sonra o zevkle devam eder nasılolsa...

          Ayrıca, zeki olan bir çocuğa yaşının birkaç yaş üstü oyunlar (mesela bir puzzle) alınmalı, yoksa kendi yaşına uygun olan oyunlardan sıkılacaktır.

          Yorum


          • #11
           Evet zekanın bir kısmı genetiktir.Ancak zamanla yaşanılanlar ile insan zekası geliştirilebilir.
           Zekanın kalıtsal olduğunun kanıtlarından biri de bazı zeka geriliği rahatsızlığının kalıtsal olmasıdır. Doğuştan gelen zeka ailenin çocuğa verdiği eğitimle ve çocuğa sağlanan olanaklar ile geliştirilebilir. Çocuğa her akşam yatmadan önce okunan masallar,bir şeye karar verirken onun fikrine başvurmak,... gibi etkinlikler çocuğun sözel zekasını geliştirecektir.
           Çocukalrın inanılmaz bir hayal dünyaları vardır,onları dinlerseniz,onların fikirleine önnem verdiğinizi onlara sezdirirseniz bunları sizinle paylaşırlar.
           Ne olur çocukalrın fikirlerine saçma diye yaklaşmayın,onları bir birey olarak kabul edin..
           Unutmayın sadece matematik problemi çözen çocuk zeki değildir, güzel resim yapan,güzel hikayeler anlatan çocuklar da zekidir...

           Yorum


           • #12
            Zekanın genetik olduğu kadar, yetiştiği ortamla da alakası var.

            Ama herkes aşağı yukarı aynı zekada. İstisnaları da toplumda az. Kaç tane dâhi ile ya da kaç tane zeka seviyesi aşırı düşük kişi ile her gün karşılaşıyoruz ki.
            Asıl belirleyici olan, yetişme tarzın.
            İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
            Malcolm X

            Yorum


            • #13
             Zeka 3 faktóre baglidir.

             1.Genler
             2.beslenme (hamilelik dahil)
             3.yasam alani(yasadigi ortam)

             Insanin zekasi ve fiziksel gelisimi 0-6 yaß dóneminde yogun bi sekildedir.bu dónemde 0-1 yas daha fazla 0-3 yas biraz daha az ve 0-6 yas da biraz daha azalar yine de ómrune gore hizli bi sekilde gelismesine devam eder.

             Maalesef bu donemleri gerektigi degerlendieyi basaramiyoruz.bu da gercekten uzucu bi durum.

             peki 0-6 yas arasindaki bu gelisime satrancla mi destek olacagiz.bu ender olarak bazi cocuklar ixin evet olabilir ama herkes icin degil.
             aslinda bizim basit gordugumuz bircok s3y cocugun zekasini 1 adim ileri gotururur.
             Yani bazen de bi cocugu bi yetiskinden daha az bilgili oldugu icin daha az zeki oldugunu bizden daha zor yapabilecegi yanlisaina duseriz.
             fakat bi cocuk bizden daha cok farkinda yasar.mesela dil konisunu ornek verirsek.bi cocuk 0-6 yas doneminde en az 5 dil ogrenebilir.bizim icin bu cok daha zordur.

             Bu donemde nasil destek olabiliriz d3rken.ellerden faydalanmayi ihmal etmemeliyiz.zekayi encok velistiren faktorlersen biridir.el kabiliyetini gelistirmek.mesela 9-10 aglik bi cocugun bi parayi kumbaraya attamasi gibi seyler sandigimiz kadar basit degildir.

             parkkta yaptigi aktiviteler.kosup dusmesi kalkmasi.tirmanmasi,topa nasil vuracaginin hesabini yapmasi bile beynini gelistirir.

             bu donemde ne kadar erken gunluk hayatin etkinliklerine katilirlarsa o kadar kendini gelistirme sansi bulir.ayrica 5 duyu organinin hassasiyetini de kullanmasi icin d3 ortam yaratmaliyiz.


             Bunun uzerine daha bicok soylenebilir.kisaca 0-6 yas dónemine cok dikkat edin!

             Hayat kúcúk seylerden olusur.
             Sen seversen búyúk olurlar..

             Yorum


             • #14
              Bence beynin çok gizli yanları var. Örnek verirsek savant sendromu beyin travması sonrası gelişen deha yani beynin varolan başka yanlarını kullanma bir konuda oldukça derin bilgilere sahip olma

              Yorum


              • #15
               Kafa sorunlu olmak bence dahi olmaya yakın olmak demektir. Sadece yolunu bulamıyoruz ama çok yakınız hissediyorum

               KuzuZade
               Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
               BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
               Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

               Yorum

               İşleniyor...
               X