Duyuru

Collapse
No announcement yet.

oğlum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• oğlum

sevgili arkadaşlar son bir haftadır oğlumla ilgili olarak bir takım sıkıntılardan dolayı psikoloji siteleri ile oldukça haşır neşir oldum.
    Eşim uzun zamandır oğlumuzun hareketlerinden ve davranışlarından dolayı bir psikoloğa gitmeyi istiyordu ben halen ankara dışında bir yerde olduğumdan kendisine refakat edemedim. öncelikle doktor çocuğun herhangi bir şeyi yok demiş benim evden oldukça sık olarak uzakta olmamın iyi olmadığı ve çocukla daha uzun süre geçirmemi bildirmişti ve görüşmenin sonundada bir zeka testi yaptıralım demiş ve 2 gün sonra bir zeka testi yaptırmış. nasıl bir test yapıldı adı neydi bilmiyorum ancak testi yapan şahıs sonucu sonucu doktora bildirmiş Sonraki görüşmedede doktor durumun çok vahim olduğunu öğrenme zorluğu çektiğini söyleyerek özel eğitim alması gerektiğini belirterek eşime otizmle ilgili bir kitap vermiş(180 milyon). Eşim doktordan çıkar çıkmaz bir özel eğitim kurumuna gidiyor ve burada çocuk üzerinde bir süre çalışma yapıldıktan sonra eşime çocuğun herhangi bir rahatsızlığının olmadığı ancak özel eğitime ihtiyacı olduğunu söylüyorlar (70 milyon).Dolayısıyla bunun bir para tuzağı olduğu kanısı hasıl oldu bende.
    Şimdi bir baba olarak çocuğumun her zaman için özel bir ilgiye ihtiyacı olduğunun farkındayım gerek benim evden sık sık uzaklara iş icabı gitmem, gerekse eşimin çalışıyor olması sebebiyle. Anaokulundada uyumsuzluk vs. gibi sorunlar yaşadık. Ancak anaokul öğretmenlerinin söylediğine göre oğlumun çok özel bir çocuk olduğu ve çalışmalarda çok büyük sıkıntılar yaşamadıkları yönünde. Anaokulunda ayakta ders dinleyen, ilişkileri çok üst düzeyde olan ve girdiği bir ortamda kendini kabul ettiren bir çocuk. Bunu ben değil oğlumu tanıyan herkes söylüyor (öğretmenleri,doktorlarvs....)
    ben bu ikilem arasında kaldım. Gerçi zeka testlerinin geçerliliğinin tartışıldığı bir zamanda buna çok fazla takılmak istemiyorum ama eşim son bir haftadır yıkılmış durumda ve nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum. Konu ile ilgili görüşebileceğim birisi varsa ve konuşabilirsem çok sevineceğim.
    sevgi ve saygılarımla.
    ilhanmurat1997@yahoo.com

kardeş tam olarak yardımcı olamam ama çocukların zihinsel gelişimleri ile ilgili sizin evde yapabileceği testler var. benimde yeğenimden şüphelenmiştik uyguladık en azından içimiz rahat etti. bunlar bilimsel testler eğer çevrende özel eğitim okulu varsa bu formlardan alabilirsin eğer bulamazsan bana msn den ulaş bi şekilde çözeriz durumu...allah çocuğuna sıhhat versin..geçmiş olsun...
    çok saol carpe diem

Yorum

ona mantıklı cümleler kurdurt ve onu net bir biçimde söylemesini sağla onunla bol bol ilgilen desemde inanma önemli olan bol zaman değil zamanın kalitesidir onunla büyük insan gibi konuşmalar yap ve deli dolu ol onu sürekli güldür bu sayede açık bir çocuk ollur ve öğrenme sorununa muhakkak yararı olur ...

Yorum

Bir kere ne olursa olsun panik yapıp yıkılınacak bir durum değil bu. Çocuğunuz otist olsa bile. Çünkü sizde ki en ufak değişikliği, üzüntüyü fark edip kendini sorumlu tutma durumu doğabilir. Daha fazla bilgi vermeniz lazım. çocuğunuzun yaşı kaç, anneyi kuşkuya düşüren normal olmayan davranışlar neler?

Yorum

Merhaba bernamurat,

Otizm diğer hastalıklar gibi değil. Tanısını ancak bir psikiyatrist gözlemleyerek koyabiliyor. Her zeka düzeyinde görülebiliyor.

Otizm, literatürde "duygusal ve sosyal ilişkilerde kısıtlılık ve zorluk, dilin gelişiminde gecikme ve problemler, kısıtlı ilgi alanı ve garip tekrarlayıcı davranışlarla karakterize bir hastalıktır. Belirtilerin çeşidi ve şiddetindeki değişiklik nedeni ile bir yelpaze hastalığıdır. Otizmin pek çok alt tipi var. Özellikle atipik denilen tam otistik olmayan kişilerde tanı zor olmaktadır". şeklinde açıklanmakta.

Eğer çocuğunuzda böyle bir şüphe varsa mutlaka özel eğitim alması gerekiyor. Bunu insanın çocuğuna kondurması ve kabullenmek çok zor biliyorum. Ama erken yaşta alınan özel eğitim ve terapiler çok çok önemli, bunu sakın unutmayın.

Bir tanıdığım çiftin (ikisi de doktor) çocuklarında otizm görüldü. İkisi de işe giden yoğun insanlardı ve çocuğa anneanne bakıyordu. Önce yıkıldılar, sonra toparlandılar ve yoğun eğitim almaya başladılar. Anne işinden ayrıldı ve tüm zamanını çocuğuyla geçirmeye, onu hergün terapilere götürmeye başladı. Çocuk 4 yaşındaydı 2 yıl geçti, bayağı yol aldılar bu konuda. Siz de lütfen gecikmeden gerekli olan herşeyi yapın. Sonra pişman olursunuz.

Sevgiler.

Yorum

Yazınızı okuyunca beş yaşındayken oğlumla ilgili yaşadığım sıkıntıları bana anımsattınız..Benimde eşim sürekli seyahat halinde bende çalıştığım için bizde zamanında sizin yaşadığınız endişeleri oldukça yaşadık.Bu nedenle kartanesine çok hak veriyorum.Lütfen endişelenip panik yapmayın.Panik olunca nereye başvuracağınızı nasıl çareler üreteceğinizi düşünemez hale geliyorsun..Eşinizi gayet iyi anlıyorum.Zor bir maraton..Benim oğlumda görülen ve beni acabalarda bırakan belirti Zihinsel gelişmeyle ilgili olmayan ancak sosyal gelişimle ilgili olan yetersizlik söz konusuydu. Örneğin, sarılma kucaklama gibi fiziksel teması reddetmek, insanlara karşı genel bir ilgisizlik vardı. Sürekli içine kapanıklık ve konuşma güçlüğü..Tedavi amaçlı götürdüğüm uzmanlar sıkı bir taramadan geçirdikten sonra tamamen oğlumun anne ve baba özlemi yaşadığını konuşmaya geç başladığından sıkıntısını ifade edemediğinden böyle davrandığını söylediler.Öğrenme güçlüğü taşımadığını fakat tamamen insanlardan uzaklaşmasının nedeninin anne baba ilgisi ve özlem olduğunu söylediler..Anaokulundaki öğretmenlerinin gözlemlerini lütfen önemseyin.Çünkü onlar orada birebir günün büyük bir bölümünü yaşadıkları için siz önemli ipuçları ve bilgiler verebilirler.Anaokullarında psikolog ve pedegoglar çalışıyor.Çalışan uzmanlarımızdan çocuğunuzu izlemesini isteyin.Testleri bırakın birde onlar uygulasın.İnanın doğru sonuca varacaksınız.Ankarada varmı bilmiyorum ama İstanbulda Otizm Erken Tanı Vakfı diye bir tedavi merkezi vardı ben oraya götürdüm.Yapılan değerlendirmelerde sonuç gayet sevindirici oldu..Erken Tanı Vakfının bünyesinde birçok çalışma birarada yürütülüyordu.Görüp inceleyince çok sevinmiştim.Üzülmeyin diyoruz ama elde değil sizi gayet iyi anlıyorum.Anne ve baba olmak çok zor..Toparlanıp panik yapmadan inşallah doğru sonuca ulaşırsınız..
            <div>Dusunmeden konusmanın cezası konustuktan sonra dusunmeye mahkum olmaktır.Oyle horozlar vardır kı ottuklerınde gunesin dogdugunu sanırlar.En buyuk cezaevı cahıl bır ınsanın kafasının ıcıdır.</div><br />

Yorum

panik zaten olmamalı da çocuğu normal olsa bile yukarıdakileri yapmalılar

Yorum

bir üniversite hastanesine gidip yardım almanız iyi olabilir. orada size daha iyi yol gösterirler.

Yorum

İşleniyor...
                X