Duyuru

Collapse
No announcement yet.

dyslexia

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• dyslexia

iyi günler arkadaşlar. ben zeka düzeyi yüksek bir birey olarak büyüdüm yani zeka düzeyimde hiç bir problem olmadı.. ama öğretmenler bir türlü neden okulda kötü olduğumu anlayamadı, kötü notlar aldığımı anlayamadılar çünkü gerçekten zeki olduğumu anlıyorlardı ancak bir türlü iyi öğrenci olmaıyordum. matematikte bozukluk başladı önce. en basit işlemleri kafamda yapamıyorum hala mesela 5+9 kaç yapar bilemiyorum. çoraplarımı bile kendim giyemiyordum, elbiselerimi bile. ayakkabılarımı bağlayamazdım, sağ/sol ayrımı yapamazdım, top oyunlarda ve başka takım oyunlarında beceriksizdim, kendi yolumu bulamazdım. kitap okuduğumda satırları atlarım, okuduğumu anlayamam, duyduğum komutları sırayla yapamam, ev ödevleri hiç yapamadım, sınavlara çalışamadım çalışsam bile sonuç hep sıfır oldu. yazı yazmakta çok zorlanıyordum ve şimdi bile bir satırı yazana kadar kaç defa düzeltiyorum bazen. kendimi hiç ifade edemedim. tabi öğretmenler disleksi nedir bilmediği için ne olduğunu anlamadılar. sonra yaşadıklarımı internette arattım ve disleksi belirtileri olduğunu gördüm. dil öğrenmede çok bozuğum mesela. ingilisce hiç öğrenemiyorum, gramatik bilgileri karıştırıyorum mesela. sonra annem çocukluğunda disleksiymiş, okuldan ayrılmış. şimdi akademik performansım çok kötü. ama gerçekten hayal gücü çok ileride ve hatta fizikte çok ilerideyim. yani fizikte çok zor dersleri filan kolaylıkla öğreniyorum. susskindin üniversite dersleri ile genel görelilik kuantum mekaniği sicim teorisi kuantum alan filan hepsini öğrendim hatta. üniversiteye bile başlamadan. ama kitap okuyarak ve s değil. üniversite derslerini izleyerek. ama yine not tutmak zor oluyor, not alamıyorum falan. söylemek istediğim disleksiyle ilgili üniversitede ne yapa bilirim? korkuyorum üniversitede yapamam diye çünkü gerçekten ödev yapamıyorum, çok yavaş not tutuyorum falan. nasıl olacak bilmiyorum.

biraz şüpheli bi durum. üniversiteye gitmeden genel görecelik, kunatum, sicim terorisi öğrendin mi yoksa öğrendiğini mi sandın?
    yani bu konularla ilgili fizik problemlerini çözebiliyor musun?

Yorum

matematigi ile birlikte ogrendim susskindin derslerinden. genel görelilik için tensör analizi, riemann geometrisi filan. kuantum mekaniği matematigi ile birlikte hilbert uzayı, linear cebir. sicim teorisi için nambu goto action, calabi yau gibi dersleri öğrendim. yani üniversitede verilen dersleri izleyerek. e tabi bir üniversite öğrenci kadar bilmem elbette.

Yorum

depresyon geçirenlerde de oluyor söz ettiğin durumlar sanırım. tedavisi hakkında bilgin var mı? hep böyle böyle kalkmak çok korkunç.

Yorum

İşleniyor...
        X