Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hipoglisemi...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Hipoglisemi...

Şu belirtiler ortaya çıkar:

Halsizlik, bitkinlik
    Psikolojik durumda değişiklik
    Sinirlilik
    Baş ağrısı
    Ellerde titreme
    Bulantı
    Görmede bulanıklık veya çift görme
    Soğuk terleme
    Çarpıntı, kalp atımlarını hissetme
    El ve ayakta çözülme, iç titremesi ve kas ağrıları
    Baş dönmesi
    Soluk ve terli bir görünüm
    Ani başlayan bir yorgunluk hissi
    Şiddetli yorgunluk
    İç ezilmesi ve yeme isteği
    İsteksizlik
    Anksiyete, depresyon ve kontrolü kaybetme
    Allerjiler (astım, saman nezlesi ve ciltte alerjik bulgu eğilimi)
    Bazı şeylerden korkma (fobi)
    Uykusuzluk
    Şekerli gıdalara saldırma
    Unutkanlık
    Sebepsiz yere ağlama
    Şiddetli kan şekeri düşmelerinde bayılma ve koma

Geceleri uykuda kan şekeri düşüyorsa şu belirtiler görülebilir:

Huzursuz bir şekilde uyanmak
    Pijama, gecelik ve yastık kılıflarının terden ıslanması
    Hızlı kalp çarpıntısı ile uyanma
    Huzursuzluk ve uykuya dalamama
    Sabah baş ağrısı ile uyanma
    Unutkanlık
    Üşüme ve ellerde soğukluk
    Bazen karın ağrısı ve kilo alamama da olabilir
    Sersem bir şekilde uyanma veya sabah uyanmada zorluk

Bu tür şikayetleri olan kişilerin gece, sabaha karşı 02.00 civarında kan şekerini ölçmek gerekir.
    Kan şekeri düştüğünde hemen 1-2 kesme şeker yenmesi gerekir. Durum bununla düzelmiyorsa, hemen bir acil servise başvurulmalı ve serum takılmalıdır.
    Yukarıdaki belirtileri sık sık yaşayan kişilerde hipogliseminin nedeni araştırılmalıdır.

Hipogliseminin nedenleri şunlar olabilir:

Kanda insülinin yüksek olması (insülin direnci)
    Kortizol düşüklüğü (böbrek üstü bezinin az çalışması)
    Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi)
    Pankreasta insülinoma denen tümör olması veya pankreas iltihabı (pankreatit)
    Böbrek ve karaciğer hastalığı
    Beyinde bulunan ve birçok hormon salgılayan Hipofiz bezinin az çalışması
    Şeker hastalığının başlangıcında
    Mide ameliyatı geçirmiş olmak
    Alınan şekerli gıdaya reaksiyon olarak (reaktif hipoglisemi)
    Çok alkol almak
    Uzun süre stres altında kalmak
    Çok düşük kalorili diyet yapmak
    Kısa zamanda çok kilo vermek
    Şekerli gıdaları çok yemek
    Yetersiz gıda alıp aşırı egzersiz yapmak
    Aşırı sigara içmek
    Kafeinli içecekler (kahve,çay, kola) ve fazla çikolata yemek

Şeker düşmesi atakları sık oluyorsa, yemek aralıkları üç saatten fazla olmamalıdır (Günde 3 ana öğün 3 ara öğün alınmalıdır)
    Rafine gıdalar (beyaz ekmek, patates püresi ve şeker gibi) gıdalar yenmemelidir
    Protein alımı (beyaz et, balık) artırılmalı, sabah ve akşam yulaf ezmesi, sabah peynir, yumurta ve et yenmelidir.
    Tam tahıl, bakliyat, sebze ve meyveye dayalı bir beslenme uygulanmalıdır. Ceviz, badem tüketimi artırılmalıdır (diğer gıdalardan az yiyerek)
    Kahve, çay, sigara, kola gibi kan şekerini düşüren içeceklerden uzak durmalıdır
    Yatmadan önce hafif bir ara öğün alınmalıdır
    Süt ve süt ürünleri azaltılmalıdır
    Günde 6-8 bardak su içilmelidir
    Egzersiz yapılmalıdır
    E vitamini, B6 vitamini ve C vitamini alınması, avokado yenmesi kan şekeri düşüklüğüne faydalı olur. Özellikle B6 vitamini bu konuda çok faydalıdır.
    Kan krom ve magnezyum düzeylerinde eksiklik varsa, bunlar ilave olarak alınmalıdır.
    Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Halsizlik,ani başlayan yorgunluk hissi,görmede bulanıklık,kilo alamama,bayılma gibi şikayetlerin sorumlusunun düşük tansiyon oluduğunu zannettim uzunca süre meğer hipoglisemiymiş.Yazıda belirtilen sorunların birçoğu canınızı sıkıyorsa aman ihmal etmeyin.
    Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Yorum

Sık sık ve azar azar (3 ana, 3 ara öğün olarak) beslenilmeli, asla öğün atlanmamalıdır.

Günde 8 saatten fazla uyunmamalı, uyandıktan sonraki ilk 30 – 45 dakika içerisinde kahvaltı yapılmalıdır.

Öğün araları 2.5 - 3 saat kadar olmalıdır. Hep benzer saatlerde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Şeker ve şeker içeren (reçel, çikolata, pasta, meşrubat, tatlı gibi) tüm besinlerden kaçınılmalıdır.

Kompleks karbonhidrat içeren besinlere (örnek: Kurubaklagiller, kepekli tahıllar) öncelik verilmelidir.

Tek başına meyve veya taze sıkılmış meyve suyu tüketilmemeli, yanında mutlaka protein içeren bir besin (peynir + kepek ekmeği, süt, yoğurt) bulunmalıdır.

Sebze yemekleri az su ile pişirilmeli, yemeklerin yağlı suları tüketilmemelidir.

Kızartma, kavurma işlemleri yerine; haşlama, ızgara, buğulama ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Doymuş (yani kötü) yağ içeren margarin ve tereyağından uzak durulmalı, doymamış yağ içeren bitkisel sıvıyağlar tercih edilmelidir.

Sofraya tuzluk getirilmemeli, yemeklerin tadına bakmadan tuz eklenmemelidir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: K i m y o n View Post
        Halsizlik,ani başlayan yorgunluk hissi,görmede bulanıklık,kilo alamama,bayılma gibi şikayetlerin sorumlusunun düşük tansiyon oluduğunu zannettim uzunca süre meğer hipoglisemiymiş.Yazıda belirtilen sorunların birçoğu canınızı sıkıyorsa aman ihmal etmeyin.
        Evet ben de böyle düşünüyordum şimdi diyet vereceklerini bildiğim için biraz da korkudan gidemiyorum Neyse büyük ihtimal bende de hipoglisemi çıkabilir...Ama bende kilo alamama yok aksine 3-5 kilo alma var...Bir de yemek krizine girdiğimde çok sinirli ve ağlamaklı oluyorum.

Yorum

Hemen hemen bende hepsi mevcut

Pek önemsemediğimden doktora gitme ihtiyacı duymadım. Hem doktorların canı cehenneme..
          Ben hasta bir adamım..

Yorum

İşleniyor...
          X